Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaIq2010 - 2021 Yılları Arasındaki İnovasyon Örnekleri

Son Yazılar

2010 – 2021 Yılları Arasındaki İnovasyon Örnekleri

Hayatımızı kolaylaştıran ürün ve hizmetlerin tamamı inovasyon örnekleri arasında sayılabilir, işte 2010 ve 2021 yılları arasındaki buluşlar.

Yüzyılın başından beri, teknolojik gelişmeler yıldan yıla katlanarak çoğaldı. 2022’ye girerken, 2010’dan bu yana teknoloji açısından ne kadar yol kat ettiğimizi ölçmek için bir an duralım. İşte hem kişisel hem de profesyonel düzeyde hayatımızı değiştiren inovasyon örnekleri arasında en beğendiklerimizi sizlerle paylaşıyoruz.

1999 yılında piyasaya sürülen Panasonic G500, G520, G600 model cep telefonlarını hatırlıyor musunuz? ’99 onunla titreyecek’ sloganıyla reklamlarında Cem Yılmaz’ı oynatmışlardı. Telefonun diğerlerinden farkı titreşim özelliği olmasıydı. Ben şahsen bu telefondan almıştım ve arkadaşlarım hayretle titreşim özelliğini incelemişlerdi. Yıl oldu 2021, artık beklentiler farklılaştı, artık çok uçuk şeylere bile şaşırmıyoruz.

Evet şimdi gelelim inovasyon örnekleri yazımızın başlangıcına, biz hayata yön veren icatları paylaşacağız, sizinde aklınıza gelenler olursa, yorumlarda bizlerle paylaşınız.

iPAD

İnovasyon örnekleri listeme iPad ile başlamazsam beni döverler. Apple tarafından Nisan 2010’da piyasaya sürülen ve o zamanlar oldukça ilgiyle karşılanan iPad, o zamandan beri dünya çapında 450 milyondan fazla satarak bilgi tüketme biçimimizde devrim yarattı. Google’dan Samsung’a kadar rekabetin taklit ettiği ünlü tablet, ister işte ister oyunda olsun, günlük hayatımızın merkezi bir parçası haline geldi. Şüphesiz son on yılın en büyük icatlarından biri.

OTONOM ARAÇLAR

Yüzyılın başında tanıtılan otonom araba deneyleri son on yılda patlama yaşıyor. Google’ın Waymo’sundan Tesla’ya, geleceğin bu araçları üzerinde sıkı çalışan şirketler çoğaldı. Bu trend, Fiat Chrysler, Audi ve Mercedes gibi en eski üreticilerin yanı sıra, bu yeni otonom arabaları çevreleyen sorunları tam olarak kavrayan Uber ve Lyft gibi hizmetler tarafından da takip edildi ve edilmeye devam ediyor.

LED AMPULLER

Çok ilginizi çekmese de inovasyon örnekleri arasında en önemli konulardan biri de LED ampullerdir. Enerji yoğun akkor ampullerin yerini alan LED teknolojisi artık çok daha ekonomik bir alternatif sunuyor. Son on yılda pazar, Philips ve GE gibi pazar liderlerinin öncülük ettiği bir evrim olan genel halk için tasarlanmış modellerin ortaya çıkmasına tanık oldu. Seleflerinin enerjisinin ancak %20’sini kullanan bu modern ışıkların ortalama ömrü 25.000 saattir. Gezegen için ileriye doğru büyük bir adım.

ORTAK ÇALIŞMA UYGULAMALARI

Gözümüze çok sokulmasa da motivasyon örnekleri arasındaki bazı çalışmalar, iş hayatımızı oldukça kolaylaştırdı. Çalışma hayatı, şüphesiz son on yılda teknolojik gelişmelerin dönüştürdüğü bir alandır. Slack, mesajlaşma ve dosya paylaşım hizmetlerini tek bir uygulamada bir araya getirerek çalışma hayatımızı iyileştirdi. Ayrıca, artık dünya çapında binlerce çalışanın şirketlerinde olup bitenlerden bir kuruş bile kaybetmeden ve kahve makinesinde takılmak zorunda kalmadan evden çalışmasına izin veren telekomünikasyon patlamasına da katkıda bulundu. Elbette Microsoft 365, Google Suite de bu teknolojiyi güçlerini kullanarak iyiden iyiye geliştirdiler.

SANAL ASİSTANLAR

Hayatımızın her noktasında dijital ürünlerin olduğunun mutlaka farkındasınızdır. Amazon’un Echo’su tarafından yönetilen sanal asistanlar evlerimize girdi . “Hey Alexa” veya “Ok Google” gibi ifadeler artık günlük hayatımızda yaygın. Ve çoğumuz, bize hava durumu hakkında bilgi veren, bize önemli randevuları hatırlatan veya fiziksel arayüzlerle etkileşime gerek kalmadan en sevdiğimiz müziği çalan sanal asistanlara alıştık. Akıllı televizyonlar, ampuller, robot süpürgeler, wi-fi ile çalışan tüm ürünler işte inovasyon örnekleri arasına girebilir. Unutmayın, her biri insan ihtiyaçları düşünülerek yaratılıyor. Peki sizin aklınızda hangi ihtiyaç var ve sizce ne kadar satar? Şimdi ise aşağıdaki konuya geçebiliriz.

AKILLI EVLER

Dijital asistanlarla yakından bağlantılı olan akıllı evler, son on yılda çok ilgi gördü. Bu devrimin ana oyuncusu olan Google’s Nest, evi duman dedektörlerinden otomatik kapılara, medya merkezlerine, akıllı termostatlara ve diğer kullanışlı cihazlara kadar çeşitli bağlantılı cihazlarla donatmayı mümkün kıldı. Nesnelerin İnterneti (IOT) etrafında inşa edilen akıllı evler norm haline geliyor. Bunlar inovasyon örnekleri arasında başı çekiyor. Düşünsenize, evinizde IP kamera kullanabilirsiniz, işten evinize gelmeden önce akıllı robotunuz evi temizleyebilir, kilimanız evi ısıtabilir gibi gibi bir çok örnek ile olayı örneklendirebiliriz.

4G

Bazen bunu unutmaya meyilliyiz, ancak 2010’dan önce bir cep telefonundan internette gezinmek sabır gerektiriyordu. Oldukça fazla hem de. Neyse ki, 4G, on yılın başında eskiyen 3G’nin yerini aldı ve nerede olursanız olun (neredeyse) anında web’e kapı açtı. Gigabit indirme hızlarını mümkün kılan bu yeni teknoloji, yerini daha da hızlı bir standart olan 5G ile değiştirme yolundadır. Ama gerçekte nasıl gittiğini görmek için bunu 10 yıl sonra tekrar gözden geçireceğiz…

UBER

İnovasyon örnekleri arasında UBER, fevkalade bir icattır. Hatırlarsanız İstanbul’daki taksiciler UBER’in ofisini bile basmışlardı! 2010 yılında San Francisco’da piyasaya sürülen Uber uygulaması, Lyft ve Via gibi diğer şirketlere ilham vererek etrafta gezinme şeklimizde devrim yarattı. Pek çok tartışmaya rağmen, bu yeni mobilite biçimi dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı cezbetti ve yolculuklarımızı genellikle geleneksel taksilerden daha düşük maliyetlerle basitleştirdi. Firmanın felsefesine katılsanız da katılmasanız da, taşımacılık endüstrisindeki köklü değişikliklere büyük katkı sağlamıştır. Unutmadan, ülkemizdeki MARTI uygulamasını da hatırlatmakta fayda var.

CRİSPR

Genetik giderek hayatımızın merkezinde yer alıyor ve Crispr hala emekleme aşamasındayken, teknoloji en hafif tabirle umut verici. Temel olarak, şimdi DNA’mızı kesmemize ve istenmeyen kısımları (örneğin hastalığa neden olanlar) sağlıklı bölümlerle değiştirmek için çıkarmamıza izin veriyor. Crispr teknolojisinin kötüye kullanım potansiyeli olduğu açıktır, ancak aynı zamanda daha uzun ve daha sağlıklı yaşayabileceğimiz daha iyi bir dünya vaadini de taşır.

SpaceX FALCON 9

Son zamanlarda DOGE Coin ile gündeme gelse de Elon Musk’ın kimi zaman gösterişli kişiliğini beğenseniz de beğenmeseniz de, adam inkar edilemez bir şekilde, dünyanın çok az sayıda tanıdığı bir vizyon sahibidir ve inovasyon örnekleri açısından lider durumdadır. Musk, SpaceX ile, özellikle yarı yeniden kullanılabilir roketleri Falcon 9 ile uzay araştırmalarının geleceğinin temellerini attı. Yarının start-up’larının yıldızlara giden sonsuz yarışta NASA ile rekabet etmelerini sağlayacak büyük bir buluş.

İnovasyon örnekleri arasında biz herşeyi yazmak istemedik, söz sizde! Siz de takdir ettiğiniz, hayatımızı olağanüstü şekilde kolaylaştıran inovatif buluşları bizlerle paylaşmak isterseniz, sizi yorumlar bölümüne bekliyoruz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Mutlaka bilinmesi gereken IQ ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!