Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaTeknolojiGüvenlikİnternette Güvenliğinizi Sağlayacak 6 Basit Yöntem

Son Yazılar

İnternette Güvenliğinizi Sağlayacak 6 Basit Yöntem

Çok basit bir şekilde dikkatli olarak, internette güvenliğimizi sağlamak için neler yapabiliriz? İşte sizlere önereceğimiz 6 yöntem.

Siber saldırıları önlemek için internet güvenliğiniz son derece önemlidir. Bu yazımızda, daha güvenli bir web deneyimi sağlamanın çeşitli yollarını tartışacağız. Peki internette güvenliğimizi sağlamak için neler yapabiliriz, internet güvenliği nasıl sağlanır siz biliyor musunuz?

İnternetin tüm tehlikelerini bilmemize rağmen, genellikle dolandırıcılığa düşmenin veya internette gezinirken internet güvenliğimizi yeterince ciddiye almamanın ne kadar kolay olduğunu unutuyoruz. Binlerce insanın hassas verileri ve paraları her ay online olarak bu şekilde çalınıyor.

Peki, bu yıl online ortamda internette güvenliğimizi sağlamak için neler yapabiliriz?

1. Daha Güvenli Web Deneyimi için Bir VPN Kullanın

ücretsiz deneme süresi sunan en iyi vpn uygulamaları

İnanılmaz derecede popüler hale geldikleri için muhtemelen son birkaç yılda bir noktada VPN’leri duymuşsunuzdur. Bu güvenlik protokolleri, siber suçluların özel verilerine erişememeleri için kullanıcıların IP adreslerini gizlemelerine ve internet trafiğini şifrelemelerine olanak tanır. Ancak internet güvenliğinizi sağlamak için gerçekten bir VPN programına ihtiyacınız var mı?

İLGİLİ YAZI: NETFLİX İÇİN EN İYİ 7 VPN UYGULAMASI

Genel olarak, interneti her kullandığınızda bir tür çevrimiçi güvenlik protokolü kullanıyor olmalısınız ve VPN, erişmesi en kolay olanlardan biridir. Şu anda VPN Unlimited, ExpressVPN ve SurfShark gibi çok çeşitli saygın VPN sağlayıcıları mevcuttur ve bunların çoğunun bir bedeli olsa da, hassas bilgilerinizi çevrimiçi ortamda gizli tutmak kesinlikle buna değer.

Bir VPN’e para harcamak istemiyorsanız, çoğu sağlayıcı tarafından kullanılan protokol olan OpenVPN’in yazılımını indirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, ücretli bir VPN hizmetine kaydolmaktan biraz daha karmaşık olsa da, uzun vadede size para tasarrufu yapmanızı sağlar. Ayrıca birçok saygın ücretsiz VPN sağlayıcısı da var, ancak dikkatli olun ve yazılımı indirmeden önce herhangi bir sağlayıcı hakkında araştırma yapın ve kullanıcı yorumlarını inceleyin

İLGİLİ YAZI: ANDROİD TELEFON VE TABLETLER İÇİN 5 ÜCRETSİZ VPN UYGULAMASI

2. Hesap Güvenliği için İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Ayarlayın

kullanılmayan instagram hesabı

İnternette güvenliğimizi sağlamak için neler yapabiliriz diyenler için diğer önemli yöntem ‘kimlik doğrulama’dır. Bugün binlerce web sitesi, bir hesaba kaydolurken iki faktörlü kimlik doğrulama yöntemi sunuyor ve bu özellikten her zaman yararlanmaya değer. İki faktörlü kimlik doğrulama ile, siber suçluların çevrimiçi hesaplarınıza bu kadar kolay erişememeleri için size ekstra bir koruma katmanı sağlanır.

İki faktörlü kimlik doğrulama, herhangi bir oturum açma işlemini başka bir doğrulama modu aracılığıyla doğrulamanızı gerektirerek çalışır. Örneğin, bir site, hesabınıza gerçekten erişmeye çalıştığınızdan emin olmak için kısa mesaj veya e-posta yoluyla bir oturum açmayı onaylamanızı gerektirebilir.

Girişi hızlı bir şekilde onaylamak için Bluetooth kullanarak telefonunuzu dizüstü bilgisayarınıza veya tabletinize bile bağlayabilirsiniz. Bu, hiç kimsenin fazladan bilgi barındırmadan veya bağlı cihazınıza doğrudan erişmeden hesabınıza giremeyeceği anlamına gelir.

3. Karmaşık Parolalar Kullanın ve Bunları Düzenli Olarak Değiştirin

Sahip olduğunuz her hesap için tüm şifrelerinizi hatırlamak zor olabilir, bu da her zaman aynı şifreyi kullanmanın veya daha akılda kalıcı kısa ve basit şifreler kullanmanın cazip geldiği anlamına gelir. Bu uygun olsa da, felaket doğurabilir. Parolanız ne kadar kısa ve basit olursa, kırılması o kadar kolay olur. Peki internette güvenliğimizi sağlamak için neler yapabiliriz?

Bilgisayar korsanları, hesaplarınıza erişmek için kötü amaçlı yazılımlar ve kimlik avı dahil olmak üzere çeşitli parola kırma tekniklerini kullanabilir ve bu nedenle parolanız hiçbir zaman gerçekten güvenli değildir. Ancak, karmaşıklığını artırarak erişimi çok daha zor hale getirebilirsiniz. Bu nedenle birçok site ve şifre yöneticisi, şifrenizi oluştururken harf, rakam ve sembollerin bir kombinasyonunu kullanmanızı tavsiye ediyor, bu gerçekten harika bir fikir.

Bunun da ötesinde, şifrelerinizde akrabalarınızın isimlerini, tuttuğunuz takımı, doğum gününüzü veya benzeri bilgileri asla kullanmamalısınız çünkü bunlar tahmin edilmeyi çok daha kolay hale getirir. Bunun yerine, rastgele kelimeler veya rastgele bir harf ve sayı kombinasyonu kullanın. Kısacası, bir parola ne kadar karmaşık görünürse, kırılması o kadar zor olur.

Hesaplarınızı güvende tutmak için şifrelerinizi de düzenli olarak değiştirmelisiniz. Çok sayıda farklı hesabınız varsa ve şifrelerinizi düzenli olarak değiştirmek istemiyorsanız, en azından bankacılık veya sosyal medya için kullanılanlar gibi önemli hesaplarınızın şifrelerini değiştirmeyi düşünmelisiniz.

4. Antivirüs Yazılımını Kurun veya Mevcut Sürümünüzü Güncelleyin

Antivirüs, cihazınızı ve özel verilerinizi güvende tutmak için çok önemlidir, bu nedenle cihazınızda bazı antivirüs yazılımlarının yüklü olması mutlak bir öncelik olmalıdır. Cihazınızdaki virüsleri ve diğer zararlı yazılımları algılayabilir ve kaldırabilir. Birçok virüsten koruma sağlayıcısı, sizi ve sevdiklerinizi çevrimiçi ortamda güvende tutabilecek VPN’ler, ebeveyn denetimleri ve parola yöneticileri de sunar.

İLGİLİ YAZI: MAC İÇİN GERÇEKTEN ÜCRETSİZ EN İYİ 7 ANTİVİRÜS YAZILIMI

Bazı cihazlar virüsten koruma yazılımıyla birlikte gelse de, durum her zaman böyle değildir ve bazı varsayılan virüsten koruma programları yetersiz olabilir. Bu nedenle, işletim sisteminizin virüsten koruma yazılımının gerçekte neler sunduğuna baktığınızdan emin olun ve çevrimiçi olarak etkili olup olmadığını kontrol edin. Şiddetle tavsiye edilmediğini fark ederseniz, bunun yerine daha saygın bir virüsten koruma yazılımı yüklemeyi düşünmelisiniz.

BENZER YAZI: BİLGİSAYAR SAĞLIK TESTİ İLE PERFORMANSI ARTTIRMA YÖNTEMLERİ

5. İnternet Güvenliği için Genel Wi-Fi Kullanmaktan Kaçının

İnternette güvenliğimizi sağlamak için başka neler yapabiliriz? Herkese açık Wi-Fi, mobil verilerinizi tüketmeden web’i evden uzakta kullanmak istediğinizde harika olabilir. Ancak siber suçlular, kullanıcıların özel bilgilerine erişmek için genel sunucuları hedefler. Bir bilgisayar korsanı, sizinle sunucunun bağlantı noktası arasında yer alabilir ve hesaplarınıza erişmek için kullanabilecekleri oturum açma kimlik bilgilerini, ödeme ayrıntılarını, resimleri ve diğer kişisel verileri çalmalarına olanak tanır.

Dahası, halka açık Wi-Fi kullandığınızda siber suçlular çevrimiçi etkinliğinizi bile dinleyebilir. Gizliliğinizin herkese açık Wi-Fi aracılığıyla istila edilebileceği sayısız yol vardır, bu nedenle mümkün olduğunda bundan kaçınmak veya internet trafiğinizi şifrelemek ve güvende kalmak için bir VPN kullanmak en iyisidir.

6. Daha Güvenli Web Deneyimi için Yalnızca Doğrulanmış Siteleri Kullanın

İster alışveriş yapıyor olun, ister yazılım indiriyor olun veya çevrimiçi olarak hemen hemen başka bir şey yapıyor olun, her zaman doğrulanmış web sitelerini kullanmayı unutmayın. Bunun nedeni, verilerinize erişmek veya cihazınıza kötü amaçlı yazılım yüklemek isteyen siber suçluların doğrulanmamış web sitelerini çalıştırabilmesidir. Bu nedenle, herhangi bir hassas veri girmeden veya herhangi bir yazılım indirmeden önce bir web sitesinin güvenli olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir sitenin güvenli olup olmadığını kontrol etmek için önce sayfanın üst kısmındaki URL çubuğuna bakabilirsiniz. Kullanımı güvenliyse, birçok tarayıcı web sitesi adresinin yanında bir kilit simgesi gösterecektir, bu nedenle kilidin eksik olması veya üzerinde bir çarpı veya çizgi olması durumunda çok dikkatli olun, çünkü bu web sitesinin doğrulanmadığı anlamına gelir.

Ayrıca URL’yi garip yazım hataları için de kontrol edebilirsiniz. Örneğin, bir şey satın almak için AMAZON kullanıyorsanız, ancak URL’de “AMAZ0N” yazıyorsa bu, kişisel bilgilerinizi çalmak için yapılmış bir kopya site olabilir. Alternatif olarak, çok sayıda incelemesi veya köklü bir sosyal medya varlığı olup olmadığını görmek için web sitesinde biraz araştırma yapabilirsiniz. Bunun gibi göstergeler sizi bir dolandırıcılıktan kurtarmada çok önemli olabilir.

Kendinizi ve Verilerinizi Çevrimiçi Olarak Güvende Tutmak Çok Önemlidir

Siber suçluların hedefi olamayacak kadar teknoloji konusunda bilgili olduğunuzu düşünüyor olsanız da, saldırganların bireyleri dolandırma ve bilgi çalma yöntemleri bu günlerde giderek daha karmaşık hale geliyor. Bu nedenle verilerinizin güvende olduğundan emin olmanız çok önemlidir. Bu nedenle, internette gezinirken kendinizi ve sevdiklerinizi güvende tutmak için yukarıdaki yöntemlerden bazılarını deneyin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güvenlik kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!