3.3 C
İstanbul
Cuma, Aralık 9, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

iOS 16 Canlı Metin (Live Text) — iPhone’unuza gelen en büyük değişiklikler

iOS 16'da birkaç ilave özellik geri dönüyor. iOS 16 Canlı Metin (Live Text) nedir, yeni özellikleri neler olacaktır?

Canlı Metin, iOS 15’in en iyi eklemelerinden biriydi ve size metinleri fotoğraflarda yakalama ve bir web sayfasından, nottan veya belgeden metin yazarmış gibi kolayca kopyalama yeteneği veriyordu. Bu özellik, iOS 16’da birkaç ilave özellik geri dönüyor. iOS 16 Canlı Metin (Live Text) nedir, yeni özellikleri neler olacaktır? Cevapları yazımızda.

Canlı Metin (Live Text), fotoğraflardan metin kopyalayıp metin kabul eden hemen hemen her uygulamaya yapıştırmanıza izin vererek oldukça kullanışlı olduğunu zaten kanıtladı. (Diğerleri arasında Notlar, Safari ve Mail’i düşünün.) Telefon numaralarını yakalamak ve onları aramak için Canlı Metin’e dönebilir veya sadece yakaladığınız metne dokunarak Haritalar uygulamasında adresleri arayabilirsiniz.

iOS 16’daki Canlı Metin için Apple, özellikleri fotoğraflardan videoya genişletiyor. Ayrıca, yakalanan metnin kullanılabilirliğini artıran hızlı eylemler ekliyor. Ve bu sonbaharda tam iOS 16 güncellemesi geldiğinde yeni yazılım ile gelen birkaç not değişikliği daha var.

Bunlar kesinlikle kapsamlı veya kullanışlı değişiklikler değil, ancak iOS 16’nın Canlı Metin sürümünü iPhone sahipleri için çok daha değerli bir özellik haline getirecek kadar önemlidir. Ve iOS 15 sürümü zaten oldukça etkileyiciydi.

Geçen ayki tanıtımda iOS 16’nın yeni Canlı Metin özelliklerinin bir önizlemesi hakkında bilgileri almıştık ve o zamandan beri, iOS 16’nın geliştirici beta sürümü, erken test kullanıcılarına Canlı Metin’i daha da fazla keşfetme şansı verdi. İOS 16 genel beta sürümünü Temmuz ayının sonlarında geldiğinde indirmeniz durumunda Canlı Metin’den bekleyebilecekleriniz şunlardır.

iOS 16 Canlı Metin: Hangi iPhone’lar destekliyor?

ios16 canlı metin

Canlı Metin, metin yakalama özelliği bazı iPhone’larda çalışmamaktadır. Bu özellik iOS 16 çalıştırabilen her iPhone’da mevcut olmayacaktır. Bir iPhone’unuz varsa iOS 15’te canlı metin çalışıyorsa, iOS 16 güncellemesinde de kullanmaya devam edebileceksiniz.

Bu özelliği kullanmak için, A12 Bionic veya daha yenisine sahip bir telefona sahip olmanız gerekiyor. A12, 2018’de iPhone XR, iPhone XS ve iPhone XS Max ile çıkış yaptı. Dolayısıyla, bu modellerden birine veya daha yeni bir şeye sahipseniz (iPhone SE’nin 2022 veya 2020 sürümü dahil), canlı metin (Live Text) özelliğini kullanabileceksiniz.

iOS 16’nın en az bir iPhone 8 gerektirdiği göz önüne alındığında, yeni iOS’u çalıştırabilen ve Canlı Metin’e sahip çok fazla model yok. iPhone 8 ve iPhone 8 Plus’ın yanı sıra, orijinal iPhone X, Canlı Metin’i destekleyecek işleme gücüne sahip değil.

iOS 16 Canlı Metin: Videoda görünen metni yakalayın

iOS 16’daki Canlı Metin özelliğindeki en büyük değişiklik, özelliğin halihazırda yapabileceklerinin doğal bir uzantısıdır. Daha önce, fotoğraflardan metin çıkarmak için Canlı Metin’e dönebiliyordunuz; şimdi, aynı şeyi videolarla da yapabileceksiniz.

ios16 canlı metin

Elbette bazı uyarılar var. Çekimde görünen herhangi bir metni yakalamak için videoyu duraklatmanız gerekecek, bu nedenle bir anlamda bu, hareketli bir görüntü yerine statik bir görüntüden metin yakalamaya devam ediyor, ancak yine de etkileyici bir başarı.

Fotoğraflardaki Canlı Metinde olduğu gibi, bir videodan yakaladığınız metni kopyalayabilir/yapıştırabilir, çevirebilir ve arayabilirsiniz. Videolardan Canlı Metin, birazdan bahsedeceğimiz hızlı işlemleri de destekleyecektir. Bu özellik, Fotoğraflar, Safari ve diğer uygulamalardaki videolarla çalışır.

iOS 16 Canlı Metin: Hızlı işlemler

iOS 16’da, yakaladığınız metni kopyalamaktan fazlasını yapabilirsiniz. Seçilen metin ne olursa olsun ilgili tek dokunuşlu eylemler sağlayacak bazı metinler için yeni hızlı işlem düğmeleri görünecektir.

Diyelim ki Fransızca metin seçtiniz – bu metni İngilizce’ye dönüştürmek için hemen altında bir tercüme düğmesi görünecektir. Veya euro veya sterlin cinsinden bir para birimi seçtiyseniz, bunu ABD dolarına dönüştürmek için bir hızlı işlem düğmesi göreceksiniz.

Uçuş takibi, takvim etkinliği oluşturma, bir e-posta oluşturma (muhtemelen Canlı Metin bir e-posta adresi seçerse) ve adres arama ve telefon numaralarını arama gibi bir sürü hızlı işlemler menüsü sizi bekliyor olacak.

iOS 16 Canlı Metin: Çeviriye Başlıyor

Fotoğraf klasörünüzde veya Kamera uygulamasından metin çevirmekle sınırlı değilsiniz. iOS 16’nın Çeviri uygulaması, uygulamanın içinden fotoğraf çekebileceğiniz ve metni çok çeşitli dillere çevirebileceğiniz bir kamera sekmesine sahiptir.

iOS 16 Canlı Metin: Diğer değişiklikler

iOS 16, Canlı Metin (Live Text) tarafından desteklenen dillerin sayısını artırıyor ve Japonca, Korece ve Ukraynaca karışıma katılıyor. WWDC iOS 16 önizlemesi sırasında Apple, geliştiricilere kendi uygulamalarına metin yakalama eklemeleri için bir Canlı Metin API’si sözü verdiğini de hatırlatalım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.