Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaTeknolojiİP Nasıl Değiştirilir? İP Adresi Değiştirme Yöntemleri!

Son Yazılar

İP Nasıl Değiştirilir? İP Adresi Değiştirme Yöntemleri!

PC, telefon, windows 10 - 11, android cihazlarda ip adresi nasıl değiştirilir, işte tüm yöntemler ile ip adresi değiştirme işlemi!

Bazen İP adresinizi gizlemeniz gerekir. IP adresinizi maskelemenin ve çevrimiçi olarak kendinizi gizlemenin birbirinden farklı yöntemleri var. Peki ip nasıl değiştirilir, ip adresi değiştirme yöntemleri nelerdir, pc, telefon, windows 10, android cihazlarda ip adresi nasıl değiştirilir işte sizle tüm yöntemleri paylaşıyorum.

Gizlilik kavramı her geçen yıl daha da önemli hale geliyor ve çevrimiçi gizlilik daha da önem kazandı ve internette iz bırakmadan dolaşmak isteyen kullanıcılar için ip adresi değiştirme bir hayli araştırılmaya başlandı.

İP ADRESİ DEĞİŞTİRME YÖNTEMLERİ

ip adresi değiştirme

Bu yüzden birçok kişi sahte IP adresleri kullanmaya başladı. Açık olmak gerekirse, “sahte IP adresi”, sıfırdan bir ip oluşturmakla ilgisi yok, zaten bu mümkün de değil. Yapabileceğiniz en iyi şey, ip adresinizi başka birinin zaten var olan IP adresinin arkasına gizlemek. Buna IP maskeleme denir. Peki ip adresi değiştirme yöntemleri nelerdir, hadi yazımıza başlayalım.

1. VPN KULLANIN

VPN, Sanal Özel Ağ (Virtual Private Network) anlamına gelir, ancak göründüğünden çok daha basittir. Temel olarak, bilgisayarınızı veya cihazınızı başka birinin ağına bağlayabilir ve ardından web’de bu ağ üzerinden gezinebilirsiniz. Yaptığınız aktivite ne olursa olsun, sizden değil onlardan geliyor gibi görünüyor.

Bir VPN’ye bağlandığınızda, ip adresinizi o ağdaki ip adreslerinden biriyle maskelersiniz. En iyi verim için ücretli bir VPN hizmeti kullanın çünkü ücretsiz VPN’ler çok fazla risk ve dezavantajla birlikte gelir. En önemlisi, ücretsiz bir hizmete asla tam olarak güvenemeyeceğinizdir.

Bu nedenle, ip adresi değiştirme için yalnızca log tutmayan bir VPN kullanmanızı öneririz. Bu tür VPN’ler aktivite günlükleri tutmaz, bu nedenle istense bile IP adresinizi tespit edemezler. Ayrıca, çoğu logsuz VPN, ağdan gelen tüm trafiğinizi şifreleyerek ISS’ler veya devletin ilgili birimleri tarafından herhangi bir gözetleme yapılmasını önler.

VPN’ler pek çok durumda faydalıdır, ancak ücretli VPN’ler hakkında düşüncelerinizi etkileyebilecek pek çok şehir efsanesi de vardır; yanlış bilgilere inanmamalı ve güvenlik için bir VPN kullanmalısınız.

EN İYİ VPN HANGİSİ?

ExpressVPN, VPN Unlimited ve CyberGhost mükemmel seçeneklerdir. Ülkemizde bir çok web sitesi engellendiği için VPN hizmeti satınalma sayfaları da engellenmiş durumda. Bunu TOR BROWSER ile aşabilirsiniz, bu sayfanın 4. maddesinde açıkladım.

İlgili Yazı: Android Telefon ve Tabletler için 5 Ücretsiz VPN Uygulaması

2. WEB PROXY KULLANIN

Bir web proxy’si, bir VPN ile hemen hemen aynı şekilde çalışır. Proxy sunucusuna bağlanırsınız, ardından tüm web trafiğiniz proxy sunucusu üzerinden akar. Bu nedenle, IP adresiniz proxy sunucusunun IP adresi tarafından gizlenir ve ip adresi değiştirme işlemini yapmış olursunuz.

Ancak proxy ve VPN arasında iki büyük fark var.

İlk olarak, web proxy’leri genellikle şifrelenmez. IP adresiniz bir proxy tarafından maskelenmiş olsa bile, trafiğin kendisi ISS’ler ve devletlerin ilgili birimleri tarafından izlenebilir. Sadece bu da değil, bazı web siteleri, çevrimiçi güvenliğinize yönelik başka bir tehdit grubu olan JavaScript ve şu anda büyük ölçüde kullanılmayan Flash’ı kullanarak gerçek IP adresinizi görmeye devam edebilir.

İkinci olarak, bazı tarayıcılar ip adresi değiştirme için yalnızca tarayıcı trafiğini yönlendirmenize izin verir. Bir web proxy’si kullanmak için web tarayıcınızın ayarlar sekmesine giderek proxy sunucusunun IP adresini manuel olarak girmeniz gerekir. Bu, Skype gibi web tarayıcısı dışındaki uygulamaların ve cihazların gerçek IP adresinizi kullanmaya devam etmesi anlamına gelir.

PremProxy veya Proxy List gibi bir siteyi kullanarak ücretsiz bir web proxy’si bulabilirsiniz. Her proxy aynı randımanı göstermez, bu sebeple en hızlı olanı bulmanız gerekir.

Firefox için proxy ayarları

firefox web proxy ayarları
Firefox Web Proxy Nasıl Kurulur
 1. Tarayıcıda, sol üst köşedeki açılır menüden Tercihler’i seçin.
 2. Genel bölümünde, Ağ Ayarları’na gidin.
 3. Ayarlar’a tıklayın.
 4. Manuel proxy yapılandırması’nı seçin, ardından proxy’nin adresini ve bağlantı noktasını HTTP Proxy alanına yazın.

Microsoft Edge için proxy ayarları – ip adresi değiştirme

microsoft edge web proxy ayarları
Microsoft Edge Web Proxy Nasıl Kurulur
 1. Microsoft Edge’i açın, sol üst köşede bulunan üç noktaya tıklayın.
 2. Ayarları şeç.
 3. Arama ayarlarında ‘proxy’ yazın ve arayın ve Bilgisayarınızın proxy ayarlarını aç’ı seçin.
 4. Ayarlar penceresinde, Bir proxy sunucusu kullan seçeneğini değiştirin ve Adres alanına proxy’nin adresini ve bağlantı noktasını yazın.
 5. Proxy kurulumunuzu tamamlamak için Kaydet’e tıklayın.

Chrome için proxy ayarları – ip adresi değiştirme

 1. Tarayıcının araç çubuğundan Chrome Menüsü‘ne tıklayın.
 2. Ayarlar (settings) sekmesine tıklayın.
 3. Açılan sayfanın en altına inin ve ‘gelişmiş’ (advanced) seçeneğine tıklayın.
 4. Açılan sayfada ‘sistem’ bölümüne kadar inin.
 5. Bilgisayarınızın proxy ayarlarını açın, sekmesine tıklayın.
 6. Manuel proxy setup, bölümüne proxy bilgilerinizi girin.

Not: Chrome, Opera, Vivaldi ve diğer Chromium tabanlı tarayıcılarda tarayıcıya özel yerleşik proxy özelliği yoktur. Bunun yerine, yalnızca sistem genelinde proxy ayarlarını kullanırlar. Ancak, yalnızca tarayıcı trafiğini etkileyen web proxy’lerini kullanmak için Proxy Switcher & Manager gibi bir uzantı kullanabilirsiniz.

İlgili Yazı: IP Adresi Değiştirmek için Denenecek En İyi 7 Proxy Sitesi

3. HALKA AÇIK Wi-Fi KULLANIN

Trafiğinizi başka bir kişinin ağı üzerinden yönlendirmek yerine, doğrudan onların ağına bağlanmayı seçebilirsiniz ve bunu yapmanın en kolay yolu halka açık Wi-Fi kullanmaktır.

İşin komik yanı, ev IP adresinizi gizlemenin gerçekten en kesin yolu bu. Herkese açık Wi-Fi ağına bağlıyken, birinin onu evinize kadar takip etmesinin bir yolu yoktur. Ve popüler bir erişim noktasıysa (örneğin Starbucks), etkinliğiniz herhangi bir zamanda düzinelerce kullanıcı tarafından gizlenecektir.

Elbette ülkemizde çoğu halka açık wi-fi hizmetinde sizlerin TC Kimlik numarası ve telefon numarası gibi bilgiler isteniyor. Yani ülkemizde kullanımı çok da güvenli değil.

Yurt dışında ip adresi değiştirme için kullanılabilecek bir yöntem.

İlgili Yazı: Netflix Amerika İzlemek İçin Çalışan En İyi 7 VPN Uygulaması

4. TOR BROWSER KULLANIN

ip adresi değiştirme

Tor tarayıcı, internete her bağlandığınızda IP adresinizi gizleyen ücretsiz bir tarayıcıdır. Bunu, başlangıçta, verilerinizi dünya çapındaki gönüllüler tarafından barındırılan rastgele aktarma sunucuları aracılığıyla ileten Tor ağına bağlayarak yapar.

Çin, Venezuela vb. (Tor’un yasaklandığı) gibi otoriter ülkelerde yaşamayan çoğu insan için, gizlilik çözümleri için bulunması gereken kullanışlı bir araçtır.

Başlamak için resmi Tor web sitesine gidin ve tarayıcıyı oradan yükleyin. Kurulum tamamlandığında Bağlan’a tıklayın. Tor tarayıcı daha sonra Tor ağına bağlanır. Bu birkaç dakika sürebilir, bu nedenle kısa bir süre beklemeniz gerekecek.

Tamamlandığında, internette anonim olarak gezinmekte özgürsünüz. Tor’u ilk kez kullanıyorsanız, Tor’u verimli kullanmakla ilgili tüm çevrimiçi güvenlik ipuçlarını okuduğunuzdan emin olun.

İlgili Yazı: Dark Web Nedir, Nasıl Girilir?

Artık ip adresi değiştirme yöntemleri hakkında bilgi sahibisiniz!

Artık IP adresinizi maskelemenin tüm farklı yollarını biliyorsunuz. İzlenmekten ve iz bırakmaktan hoşlanmayan biriyseniz, bu yöntemler çevrimiçi gizliliğinizi korumaya başlamak için yeterli olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Teknoloji kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!