Cumartesi, Mart 2, 2024
Ana SayfaTeknolojiiPhoneSafari iPhone'unuzda Çok mu Yavaş? Hızlandırmanın 4 Yolu

Son Yazılar

Safari iPhone’unuzda Çok mu Yavaş? Hızlandırmanın 4 Yolu

iPhone telefonunuzda Safari tarayıcınız web sitelerini açarken çok yavaş çalışıyorsa, yazımızdaki 4 çözüm önerimizi hemen deneyin.

iPhone kullanıcıları, Safari tarayıcısında web sayfalarının yükleme süresiyle ilgili sorunlarla karşılaşabilirler. Bu durumda, sıkıntılı bir deneyim yaşanabilir ve hatta bazı kişiler üçüncü taraf tarayıcı indirerek olaya çözüm ararlar. Tarayıcınızın yavaş çalıştığını fark ederseniz, öncelikle Safari uygulamasını kapatıp tekrar açarak başlayabilirsiniz. Buna ek olarak, iPhone’unuzdaki tüm programların en son versiyonlarda olup olmadıklarına dikkat etmek de yararlı olacaktır. Ayrıca “Safari Geçmişi Sil” seçeneğini kullanarak tarayıcının daha hızlı çalışması sağlanabilir. Tüm bu ipuçlarını dikkate almak ve uygulamak sayesinde umuyoruz ki safari web sitelerini geç yüklüyor veya safari tarayıcı yavaş çalışıyor problemlerinden kurtularak daha iyi bir deneyime sahip olabileceksiniz!

İnternet Hızınızı Kontrol Edin

iphone safari çok yavaş

Suçu Safari’ye atmadan önce internet hızınızı kontrol etmeniz iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde, sorunun Safari olduğundan emin olabilir ve devam etmeden önce diğer her şeyi ekarte edebilirsiniz.

Wi-Fi’ye bağlıysanız, aynı Wi-Fi ağında başka bir bilgisayar veya cihaz açın, ardından Speedtest’in sitesine gidin ve internet hızınızı kontrol edin. Safari sorunları bağlantı sürenizi yavaşlatarak size yanlış bilgi verebileceğinden, bunu iPhone’unuzdan yapmamalısınız.

İnternet hızınız yüksekse ve iPhone telefonunuzda Safari çok yavaş diyorsanız, aşağıdaki önerilerimizi denemeye hemen başlayın.

1. Tüm Safari Sekmelerinizi Kapatın

Safari genellikle çok fazla bant genişliğini işleyebilir ve birçok sayfayı açık tutabilir. Ancak, bazı web siteleri Safari verilerini tüketir. Şu anda açık olan tüm sekmeleri kapatarak, açık web sitelerinden birinin çok fazla veri kullanıp kullanmadığını kontrol edebilirsiniz.

iphone safari çok yavaş

Safari’deki tüm sekmeleri kapatmak için Safari’yi açın ve sağ alt köşedeki Sekme düğmesini basılı tutun. Tüm sekmeleri kapatmanız için bir menü görünecektir. Bu göründüğünde, Tüm Sekmeleri Kapat’a basın. Ardından, Safari’yi yeniden açarak deneme yapın.

2. Tarama Geçmişinizi ve Verilerinizi Temizleyin

Sekmeleri temizlemek sorunu çözmediyse, Safari’yi sıfırlayabilir ve önbelleği temizleyerek işlemi hızlandırabilirsiniz. Safari’yi temizlemek için Ayarlar > Safari > Geçmişi ve Verileri Temizle’ye gidin.

iphone safari çok yavaş

Bunu yaptıktan sonra, Safari’yi yeniden başlatın ve sayfaları yeterince hızlı yükleyip yüklemediğine bakın. Kısa bir süre daha hızlı olmasına rağmen tekrar yavaşlamaya başlarsa bir sonraki ipucuna geçin.

3. iPhone’unuzun Depolama Alanını Kontrol Edin

iPhone depolama alanınız neredeyse doluysa, bu, başka pek bir şeyi kaldıramayacağı anlamına gelir. Safari, çoğu uygulama gibi, uygulamadan veri depolamak için cihaz depolama alanını kullanır. Düşük depolama alanı, Safari’nin çalışmak için yeterli belleğe sahip olmayacağı anlamına gelir.

Bu nedenle bazı kullanıcılar, tarama geçmişlerini ve verilerini temizlediklerinde Safari’yi geçici olarak daha hızlı olduğunu söylüyorlar. Ancak, bazı kullanıcılar o kadar çok depolama alanı kullanmış olabilir ki, önbelleği temizlediğinizde Safari hızlanmayabilir bile.

Şans eseri, bunun bir sorun olup olmadığını kontrol etmek kolaydır. Tek yapmanız gereken Ayarlar > Genel > Depolama bölümüne gitmek ve iPhone’unuzun ne kadar alan kullandığını görmek. Ve neredeyse doluysa, bazı büyük dosyaları silmeniz gerekebilir.

Ancak değerli verilerinizi kaybetmek istemiyorsanız ücretli bir iCloud planına kaydolmayı düşünün.

4. Ağ Ayarlarını Sıfırla

Her şey başarısız olduğunda, iPhone’unuzun Ağ Ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Bunu yapmak, iPhone’unuzdaki ağla ilgili tüm bağlantıları sıfırlar ve umarız bu süreçte Safari’yi hızlandırır. Bunu yapmak için Ayarlar > Genel > iPhone’u Aktar veya Sıfırla > Sıfırla > Ağ Ayarlarını Sıfırla’ya gidin.

Bunu yaptıktan sonra, ağ bağlantılarınızı yeniden kurmanız gerekecek. Bu, Wi-Fi şifrelerinizi yeniden girmeniz anlamına gelir. Ancak, pek çok hatayı giderebilir, bu nedenle, her şey başarısız olursa denemeye değer. Son çare olarak iPhone’unuzu fabrika ayarlarına da sıfırlayabilirsiniz.

Safari’yi Sorunsuzca Kullanın

Safari, iPhone, iPad ve Mac dahil tüm Apple cihazlarına önceden yüklenmiş olarak gelir. Yerel tarayıcı olduğu için tüm uygulamalarınızda ve Apple cihazlarınızda sorunsuz çalışır.

Chrome gibi bir üçüncü taraf tarayıcıya geçiş yapmak, Safari yavaş veya gecikmeli olduğunda cazip görünse de kusursuz bir deneyimi kaçırırsınız. Bu nedenle, karşılaştığınız sorunu çözmek için zaman ayırmaya değer.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

iPhone kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya bakabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!