Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaSoru - CevapIPTV Yasal mı? İşte Bilmeniz Gerekenler

Son Yazılar

IPTV Yasal mı? İşte Bilmeniz Gerekenler

IPTV uygulamalarının ne olduğunu ve yasal mı olup olmadığını hiç merak ettiniz mi? İşte nasıl olabileceği ve değilse nasıl tespit edileceği.

IPTV veya İnternet Protokolü Televizyonu, bir internet bağlantısı üzerinden TV’ye erişim sağlayan hizmetleri ifade eden her şeyi kapsayan bir terimdir. Kolaylığın önce geldiği bir dünyada, online televizyon izlemek ve VOD (isteğe bağlı video), en sevdiğiniz TV dizilerini ve filmlerini izlemek için kullanılan popüler IPTV türleridir. Peki herkesin kullandığı IPTV yasal mı?

IPTV, kullanıcılara belirli bir TV programı sağlamak için analog sinyalleri kullanmak yerine, izleyicilerin istedikleri zaman istedikleri şeyi izlemelerine olanak tanıyan bir isteğe bağlı erişim biçimidir.

IPTV hizmetleri, içeriği depolamak için sunucuları kullanır, bu nedenle geleneksel TV gibi belirli zamanlarda yayınlanması gerekmez. Peki bütün bu teknik özellikleri yanında, IPTV yasal mı?

IPTV Yasal mı?

IPTV’nin yasal olup olmadığını merak ediyorsanız, kısa cevap evet. Bununla birlikte, uzun cevap, oldukça karmaşık olabileceğidir. IPTV’nin kendisi yasaldır, ancak tüm IPTV hizmetleri değildir.

Örneğin, Hulu, YouTube ve Sling gibi yasal IPTV hizmetleri, doğru telif hakkı yasalarına tabidir. Bununla birlikte, bir servis sağlayıcı sağladığı içerik için doğru lisanslara sahip değilse, o zaman yasa dışı kabul edilir.

Yasal bir IPTV aracılığıyla sunulan her gösterim için hizmetin fikri mülkiyet yasalarına uyması ve bir lisans alması gerekir. Çoğu zaman, IPTV hizmetleri, aylık veya yıllık abonelik şeklinde bir ücrete tabidir.

Ancak bu, tüm ücretsiz IPTV hizmetlerinin yasa dışı olduğu anlamına gelmez. Bununla birlikte, çoğu durumda bunun için ödeme yapmanız gerekir.

IPTV Kanunları

1998’de Amerika Birleşik Devletleri, IPTV gibi hizmetlerin doğru lisanslar olmadan internet üzerinden telif hakkıyla korunan içerik sağlamasını para cezaları ve idari yaptırımlar uygulayarak caydırmak amacıyla Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası‘nı yayınladı.

(1) Telif hakkı sahiplerinin hak ihlalinde bulunan materyalleri yayından kaldırılabilmesi için çevrimiçi hizmet sağlayıcıları bilgilendirmesine olanak tanıyan bildirim ve yayından kaldırma sisteminin oluşturulması da dahil olmak üzere, kullanıcıları telif hakkı ihlaline girerse, belirli durumlarda çevrimiçi hizmet sağlayıcılar için koruma sağlamak; (2) telif hakkı sahiplerini, eserlerine yetkisiz erişime karşı yasal koruma sağlayarak (örneğin, şifreleri kırmak veya şifrelemeyi aşmak) dijital formatlarda eserlerine daha fazla erişim sağlamaya teşvik etmek

Dijital Milenyum Telif Hakkı Yasası

Yasa dışı yayın yapan IPTV hizmetleri cezalandırılabilirken, telif hakkıyla korunan materyalleri kasten yayınlayan kullanıcılara çok fazla ceza verilmemiştir.

Ancak bu, Adalet Bakanlığının yasadışı IPTV hizmetlerine ağır suçlamalar getirmesine izin veren 2020 Dijital Yayın Koruma Yasası‘nın getirilmesiyle değişti. Bu yasa, bu tür içerikleri yasa dışı olarak yayınlayanlar için cezai yaptırımları önemli ölçüde artırır.

Alternatif olarak, Telif Hakkı Yasası müzik, film ve sanat gibi eserleri koruyarak bireylerin ve hizmetlerin Kanada’da sahibinin izni olmadan içeriği kullanmamasını sağladı.

2019’da, bir ISS’nin bir kullanıcıyı yasa dışı içerik indirdiğini veya aktardığını tespit etmesi durumunda, telif hakkı sahiplerinin doğrudan ceza ödememesi veya ödeme isteyememesi için bir yasa yayınlandı.

Ancak, yasa dışı IPTV kullanıcıları, yasa dışı IPTV hizmetlerini bilmeden kullansalar bile haklarında kovuşturma yani inceleme yapılabileceği belirlenmiş oldu.

Kullandığınız IPTV Yasal mı?

Akış abonelikleriniz konusunda endişeleriniz varsa Netflix, Prime Video ve Hulu gibi tanınmış IPTV hizmetlerinin yasal IPTV sağlayıcıları olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak, yasa dışı bir IPTV hizmetini belirlemek zor olabilir.

Çoğu durumda, yasal bir IPTV hizmeti yalnızca itibarı ile tanımlanabilir. Tüm hizmetler aboneliğe dayalı veya ücretli olmasa da, birçok yasa dışı IPTV hizmeti, yasal olanlardan önemli ölçüde daha düşük fiyatlandırılır. Yasadışı IPTV hizmet sağlayıcıları, üretim maliyetleri veya lisanslama için ödeme yapmak zorunda olmadıklarından, genellikle daha ucuz ve hatta ücretsizdir.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri, gerçek hizmetler için giderek daha popüler bir ödeme yöntemi haline gelse de, yasadışı IPTV sağlayıcıları, takip edilmesi zor yapıları nedeniyle bu ödeme yöntemini tercih etme eğilimindedir.

Yasadışı bir IPTV hizmetinin bir başka gösterge işareti, içeriğin kalitesidir. İçeriği yasa dışı yollarla elde etmek, genellikle daha düşük kaliteli video ve ses akışlarına neden olabilir.

Bunun yanı sıra, yasadışı IPTV hizmetleri, pop-up’lar, reklamlar ve harici bağlantıları açan sahte linkler eklemeye eğilimlidir.

Neden Yasadışı IPTV Kullanmamalısınız?

Yasaları çiğnedikleri için suçu yasa dışı IPTV hizmet sağlayıcılarına yüklemek kolay olsa da, bu hizmetlerin kullanıcıları da kendilerini farklı şekillerde riske atıyor.

Yasadışı IPTV izlememe konusundaki bariz ahlaki yükümlülüğün yanı sıra, bu hizmetlerden kaçınmak için birkaç başa bela olacak neden daha vardır, örneğin:

  • Kredi kartı bilgilerinizle yasa dışı IPTV hizmetlerine para ödemeniz sonucunda, bu bilgileri kimin alacağı üzerinde hiçbir kontrolünüz yoktur. Benzer şekilde, parasını ödediğiniz IPTV hizmetlerini alacağınıza dair hiçbir güvenceniz de yok.
  • Yasadışı IPTV hizmetleri verilerinizi toplayabilir ve bilgisayar korsanlarına satarak kendinizi olası dolandırıcılıklara açık hale getirirsiniz.
  • Yasadışı akış siteleri, cihazlarınıza virüs ve kötü amaçlı yazılım bulaştırabilir. Bunlar genellikle indirme bağlantıları, sahte oynatma düğmeleri ve açılır reklamlar şeklinde gelir.
  • ISS’niz yasa dışı içerik akışı yaptığınızı veya yasa dışı bir IPTV hizmeti kullandığınızı tespit ederse, hizmetlerinizi devre dışı bırakabilir veya iptal edebilir.

Yasal IPTV Sağlayıcılarını Tercih Edin, Kafanız Rahat Olsun

Belirli TV dizilerine, filmlere veya müziğe erişememek, özellikle teknoloji bu kadar gelişmişken, insanı üzebilir. Ücret ödemeden kullanacağınız yasa dışı bir IPTV hizmeti, sizi kanunlar önünde zor duruma sokabilir. Keyfini çıkarmanız için lisanslı içeriği size sunmaya hazır birçok meşru, yasal IPTV sağlayıcısı var. Onları tercih edin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!