Perşembe, Mayıs 23, 2024
Ana SayfaHayvanseverİran Kedisi Almadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Son Yazılar

İran Kedisi Almadan Önce Bilmeniz Gereken Şeyler

Diğer kediler arasında yüz ifadesi ile öne çıkan İran kedisi hakkında mutlaka bilmeniz gerekenleri bu yazımda sizlerle paylaşıyorum.

Eski kraliyet aileleri köpeklerde Pomeranian ırkını tercih ederken, kedilerde de İran kedisi tercih ediyordu. Ve bu şaşırtıcı değil: İran kedilerinin bol ve harika tüyleri ve aynı zamanda biraz asil bir kişiliği vardır. Zarif görünümlü kedilerdir ve çok sevimlidirler. İran kedisi özellikleri nedeniyle, biraz daha fazla dikkat gerektirirler. İşte bu sayfada sizlerle İran kedisi sahiplenme öncesinde bilmeniz gerekenlerle birlikte yavruları ve fiyatları konusunda bilgi paylaşacağım.

Bir İran kedisi her zaman bakışları üzerine çeker, çünkü kendini beğenmiş ve umursamaz tavrı alışılmışın dışında bir görünüm oluşturur. Bu kedi türü zarafetin özü olarak bilinir. İran kedisi cinsi, uzun, yumuşak kürke sahip olması ve mutsuz surat ifadesi ile kedi severler tarafından çok beğenilir.

iran kedisi özellikleri

İran kedisi sahiplenme öncesinde bilmeniz gereken konulardan biri, bu ırkın daha fazla bakıma ihtiyacı olduğudur. Yazımın devamında İran kedisi bakımı hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım.

Cat Fanciers’ Association‘a göre, İran kedisi en popüler ve en çok sahiplenilmek istenen kedi ırklarından biridir. Milattan önce 1684’ye kadar uzanan türe hiyeroglif yazılarında rastlanabiliyor.

iran kedisi fiyatları

İran kedisi tatlı, nazik hayvanlar olarak bilinir. Çok yumuşak ve çok sessiz. Özellikle yaşlandıklarında hiç aktif değillerdir. Ayrıca çok çabuk yorulurlar.

Bu kediler istedikleri zaman aktif olabilirler, ancak asla oradan oraya koşarken göremezsiniz. Daha sessiz bir yaşam tarzınız varsa, İran kedisi sahiplenme için iyi bir seçim olacaktır.

iran kedisi bakımı

İran kedisi belirgin özellikleri arasında uzun ve yumuşak olan kürkleri bulunmaktadır. Ve onların parlak tüylerini sağlıklı tutmak için, kedi sahibinin sürekli fırçalama yapması ve mamasının kalitesine önem vermesi gereklidir.

İran kedisi sahiplenenler “Bu ırkın günlük bakıma ihtiyacı var” diyor. “Ve sadece bir kez değil. Kürklerindeki düğümleri ve diğer kalıntıları çıkarmak için gayretli olmalısınız çünkü bunu kendi başlarına yapamazlar.” diye ilave ediyorlar.

iran kedisi bakımı

İran kedisi sahipleri, kedilerinin tüylerini taramak için günde en az 30 dk fırçaladıklarını ve tüylerindeki düğümleri açtıklarını belirtiyorlar. Eğer bunu ihmal ederseniz, belli bir süre sonra tüylerin kesilmesi yani kısaltılması gerekeceğini de söylüyorlar.

kedi tarama fırçası

İran kedisi bakımı çok önemlidir. Özellikle şunu belirtmek gerekli: Tüyleri uzun ve çok yumuşak olduğu için, tuvaletini yaparken tüylerine bulaşabilmektedir. Bu da tüylerini kirletmekte ve uzun vadede de tüylerin dolanmasına sebep olmaktadır.

Tüylere bulaşan tuvalet kalıntıları için alınması gereken önlem de var. Bakımı içinde en önemli noktalardan birisi olan tüylerin dolanması konusunu, karın bölgesi, özellikle bacakları ve kuyruk bölgesindeki tüylerin kısaltılması ile önleyebilirsiniz.

İran kedisi, kısa burunlu, iri gözlü ve küçük kulaklı, kısa, yuvarlak vücutları ve sevimli pürüzsüz yüzleri ile bilinir ve bu özellikleri de bazı sorunlara sebep olur. İlk olarak, düz yüz hatları nefes alma sorunlarına yol açabilir. Gözlerinin öne çıkması ve geniş yerleşimi de bazı zorluklara yol açabilir. İran kedilerinin gözleri, yüz yapıları tarafından iyi korunmaz ve kolayca yaralanabilir veya ülser geliştirebilir. Ayrıca uygun olmayan gözyaşı drenajına eğilimlidirler.

iran kedisi özellikleri

Burunları ile gözleri arasında bazen istemsizce gözyaşı dökebilirler. Gözyaşları kıvrımdan aşağı akar ve ardından oksitlenir, bu da kedinin yüzünün kirli görünmesine neden olur. Bu kıvrımlı alanın ıslak bir mendille temizlenip, ardından kuru bir bezle yeniden silinmesi tavsiye edilir.

iran kedisi mamaları

Yüzü düz olduğu için içi derin mama kaplarından beslenemez. Bu sebeple onun için sığ ve düz mama kapları bulundurmalısınız.

Birçok kedi türünde olduğu gibi, İran kedisi de kedi maması yiyebilir. Bu eski cinsin protein tüketmeleri zorunludur. Tavuk, hindi, balık ve diğer deniz ürünlerini yiyebilirler.

Diğer kedi türleri arasında, İran kedilerinin bakımına daha fazla zaman ayıracak olsanız da harika evcil hayvanlardır. Süper sosyal, arkadaş canlısı, akıllı ve etrafta olmaları harika!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!