Pazar, Şubat 25, 2024
Ana Sayfaİş Hayatıİş Ararken Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Son Yazılar

İş Ararken Google Alerts Nasıl Kullanılır?

Google Alerts'i kullanarak yeni iş ilanlarını takip edebilir ve en son haberleri takip edebilirsiniz. Kurulumu kolay ve ücretsizdir. İşte iş ararken Google Alerts nasıl kullanılır, cevabı yazımızda.

Google Alerts, web’de bilmek istediğiniz her şeyden haberdar olmanızı sağlayan güçlü ve ücretsiz bir araçtır. İster bilmek istediğiniz bir marka, ister ilgilendiğiniz bir konu veya herhangi bir yerde bahsedilen bir konuyu takip edin, Google Alerts sizi döngüden haberdar eder ve doğrudan e-posta gelen kutunuza bildirimler gönderir. Peki iş ararken Google Alerts nasıl kullanılır, öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

İyi haber şu ki, çevrimiçi araç iş aramanızda da size yardımcı olabilir. İş arama sürecinizi kolaylaştırmak için Google Alerts’i kullanmaya bir göz atalım.

İş Aramanızda Neden Google Alerts Kullanmalısınız?

iş ararken google alerts nasıl kullanılır

Açık pozisyonları takip etmek zorlayıcı bir görev olabilir. Google Alerts ile, istediğiniz şirket veya sektördeki açık pozisyonları çevrimiçi olarak her yerden öğrenmenize yardımcı olmak için e-posta adresinize doğrudan bildirimler alırsınız. En son iş ilanları hakkında zamanında uyarılar alarak, diğer adayların bir adım önünde olabilir ve ilan yayınlanır yayınlanmaz iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

Google Alerts, iş aramanızda size yardımcı olmanın yanı sıra, potansiyel işvereniniz hakkında daha fazla bilgi edinmenize de yardımcı olabilir. Son trendler ve çalışmak istediğiniz şirketlerle ilgili en son haberler hakkında daha fazla bilgi edinebilir ve pozisyona başvurmadan önce bilinçli bir karar verebilirsiniz. Peki iş ararken Google Alerts nasıl kullanılır?

İş Aramanız İçin Google Alerts Nasıl Kurulur ve Yönetilir?

Google Alerts oluşturmanın kurulumu ve yönetimi kolaydır. Çevrimiçi araç, uyarılarınızı yönetmeniz ve aramanızla ilgili en alakalı sonuçları almanız için size birçok özelleştirme seçeneği sunar. Google Alerts’i kurmak ve yönetmek için izlenecek adımlar şunlardır:

1
Google Alerts Sayfasını Açın

Tarayıcınızda Google Alerts‘i ziyaret edin. Google hesabınızda oturum açtığınızdan emin olun. Eğer yoksa, Android telefonunuzu kullanarak da yeni bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.

Oturum açtıktan sonra, uyarılar oluşturmak ve bunları yönetmek için terimleri veya anahtar sözcükleri girmek üzere bir arama çubuğu göreceğiniz bir kontrol paneline yönlendirileceksiniz.

2
İş Aramanız ve Sektörünüzle İlgili Anahtar Kelimeleri Doğru Girin

Girdiğiniz anahtar kelimelere bağlı olarak uyarılar alacağınız için, kullandığınız terimler konusunda net olun. Çalışmak istediğiniz ünvan veya şirketle ilgili kelimeleri girebilirsiniz. Doğru anahtar kelimeleri seçmeden önce, çalışmak istediğiniz rol ve sektör konusunda net olduğunuzdan emin olun.

Örneğin, pazarlama yönetimindeki açık pozisyonlar için uyarı oluşturmak için “pazarlama yöneticisi işleri” terimini deneyebilirsiniz. Ayrıca istediğiniz iş türüne göre “uzaktan” veya “hibrit” ekleyerek daha belirgin hale getirebilirsiniz.

İstediğiniz şirkette açılan bir iş ilanı için bir uyarı oluşturmak üzere şirket adını ve ardından kariyerleri yazabilirsiniz. Örneğin, Google’da bir pozisyon arıyorsanız, “Google Careers” sayfasına girebilirsiniz.

Ayrıca, daha kesin olabilir ve iş aradığınız şirketin web sitesinin ünvan adını ve kariyer sayfasını girebilirsiniz. Örneğin, Meta’da yazılım mühendisliğinde bir rol arıyorsanız, “yazılım mühendisi sitesi:metacareers.com/jobs/” girebilirsiniz.

Alakalı sonuçlar için “işe alma“, “işe alım“, “yeni işler“, “iş fırsatları“, “yeni pozisyonlar” ve daha fazlası dahil olmak üzere işlerle ilgili diğer anahtar kelimeler veya terimlerle oynayın.

3
Uyarıları Özelleştirin

Ardından, uyarılarınızı da özelleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, uyarıları ayarlamak için Seçenekleri Göster‘e tıklayabilirsiniz.

  • Uyarı Almak için Bir Sıklık Seçin

Bildirim alma sıklığını ayarlayabilirsiniz. Açılır listeden tercih ettiğiniz seçeneği belirlemek için Ne sıklıkla üzerine dokunun. Sık sık bildirim almak için Olduğu gibi ve benzer uyarılar almak için En fazla haftada bir veya En fazla günde bir kez seçeneğini belirleyin.

  • Kaynaklarınızı Seçin

Google Alerts, uyarılarınızın kaynaklarını seçmenize de olanak tanır. Platformun size uyarı göndermek için en iyi kaynakları seçmesine izin vermek için Otomatik’i seçin. Açılır listede listelenen haberler, bloglar, videolar ve daha fazlası dahil olmak üzere birden çok kaynağı manuel olarak da seçebilirsiniz.

  • Bölgenizi ve Dilinizi Seçin
iş ararken google alerts nasıl kullanılır

Ardından, bildirimleri almak için tercih ettiğiniz dili seçebilirsiniz. Ayrıca, iş aradığınız bölgeyi de belirleyebilirsiniz. Girdiğiniz konuma bağlı olarak, o bölgedeki iş fırsatlarıyla ilgili daha spesifik sonuçlar alacaksınız.

  • En İyi Sonuçları Seçin

Google Alerts, size bildirim olarak gönderilecek sonuç sayısını seçmenize de olanak tanır. Platformun sizin yerinize karar vermesi için Yalnızca en iyi sonuçları veya girdiğiniz anahtar kelimelerle ilgili tüm bildirimleri almak için Tüm sonuçlar’ı seçebilirsiniz.

4
Google Alertinizi Oluşturun

Son olarak, uyarılarınızı özelleştirdikten sonra devam edip bir uyarı oluşturabilirsiniz. İşlemi tamamlamak için Uyarı Oluştur‘a dokunun. Kontrol panelinizde oluşturulmuş bir uyarı göreceksiniz.

Benzer şekilde, farklı anahtar kelimeler veya terimlerle birden çok uyarı oluşturabilirsiniz. Uyarılarınızın gelen kutunuzda görünmesi için bir Teslim süresi ayarlamak üzere ayarlar simgesine dokunun. Ayarlarda, tüm uyarılarınızı tek bir e-postada almayı da seçebilirsiniz.

5
Uyarınızı İhtiyaçlarınıza Göre Değiştirin veya Silin

Ardından, panodaki uyarılarınızı düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Platform, uyarıyı oluştururken yaptığınız tüm özelleştirmeleri değiştirmenize olanak tanır. Uyarılarınızı değiştirmek için düzenle simgesine dokunun. İşiniz bittiğinde, işlemi tamamlamak için Uyarılarınızı güncelleyin seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Benzer şekilde çevrimiçi araç, uyarılarınızı silmenize olanak tanır. Uyarınızı kaldırmak için düzenlemenin yanındaki sil simgesine dokunun. Uyarıyı, gelen kutunuza aldığınız bildirimlerden silmeyi de seçebilirsiniz. Bunu yapmak için, e-postanın en altına ulaşmak için aşağı kaydırarak abonelikten çıkma seçeneğine dokunabilirsiniz.

Google Alerts ile İş Aramanızı Kolaylaştırın

İş ararken Google Alerts nasıl kullanılır artık biliyorsunuz. Bu sayfa, iş fırsatlarıyla ilgili önemli güncellemeleri kaçırmamanıza yardımcı olan etkili bir araçtır. Uyarılar oluşturmak size çok zaman kazandıracak ve her yerde iş aramaktansa işe hazırlanmaya daha fazla konsantre olmanızı sağlayacaktır.

Yukarıda belirtilen ipuçları, Google Alerts’i kurmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır. En iyi sonuçları almak için uyarılarınızı olabildiğince optimize ettiğinizden ve farklı anahtar kelime kombinasyonlarıyla birden fazla uyarı oluşturduğunuzdan emin olun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!