Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana Sayfaİş HayatıHarika Bir İş Teklifi Almak için İhtiyacınız Olan En İyi 7 Müzakere...

Son Yazılar

Harika Bir İş Teklifi Almak için İhtiyacınız Olan En İyi 7 Müzakere Becerisi

İş görüşmesinde ya da çalışma arkadaşlarınızla görüşme esnasında uygulayacağınız müzakere teknikleri daha başarılı olmanızı sağlayacak.

Müzakere yani görüşme teknikleri özellikle sosyal alanda olmak üzere iş hayatında da mutlaka uygulanması gereken davranış alışkanlıkları arasında olmalıdır. Maaş pazarlığını nasıl yapacağınızdan emin değil misiniz? İşte harika bir iş teklifi almak için ustalaşmanız gereken 7 müzakere becerisi.

İlk teklifler her zaman en iyi teklif değildir, ancak birçok iş arayan reddedilme korkusuyla maaşlarını konuşmaktan korkar. Düşük maaşlı bir işe yerleşmek, kendinizi değersiz hissetmenize neden olacak ve uzun vadede daha uygun şartlarda işlere bakmaya devam etmenize sebep olacaktır.

Müzakere, beceri ve güven gerektirir; bunların hiçbirini çevrimiçi bir makale okuyarak elde edemezsiniz. Ancak, başarılı bir şekilde müzakere etmek için ne gerektiğini anlamak ve bu becerileri hazırlık aşamasında uygulamak, başlamak için iyi bir yerdir. İşte bir sonraki görüşmenizde daha azıyla yetinmemenize yardımcı olacak görüşme teknikleri arasındaki 7 beceri.

1. Aktif Dinleme ve Anlama

Görüşme teknikleri arasında ilk sırada iyi dinleme gelir. Aktif olarak dinlediğinizde, konuşmacının sözlerini sadece duymakla kalmaz, anlamaya da çalışırsınız. Sessiz olsanız bile konuşmaya gözle görülür bir şekilde katılıyorsunuz. Bu değerli beceri, görüşme odasının dışında bile kritik müzakere noktalarını tespit etmenizi sağlar. Daha sonra bir karşı teklifle yanıt verirken bu müzakere noktalarından yararlanabilirsiniz.

Aktif dinleme, odaklanmayı ve dikkat vermeyi gerektirir; karşı taraf konuşurken, zihninizi tüm dikkat dağıtıcı düşüncelerden kurtarmanız gerekir. Katılım sağlamanın iyi bir yolu, görüşmeci için kilit noktaları soru olarak tekrarlamak veya yeniden ifade etmektir. Bunlar ilk olarak, diğer kişiye, tüm ayrıntılara dikkat ettiğinizi ve bunları takip ettiğinizi gösterir ve ikinci olarak, aldığınız bilgileri işlemenize yardımcı olur.

2. Duygusal Zeka

Görüşme odasını okuma ve sözlü olmayan ipuçlarını çözme yeteneği, herhangi bir görüşme için çok önemlidir. Kendinin farkında olmak, empatik olmak, duygularınızla temas halinde olmak ve başkalarının duygularını tanıyabilmek önemlidir.

Bu, beden dilini ve diğer sözel olmayan ipuçlarını doğru bir şekilde yorumlama ve ayrıca yüksek baskı durumlarında sakince tepki verme becerisini içerir. Örneğin, duygusal olarak zeki bir insan, istediğini elde edemese bile soğukkanlılığını kaybetmez. Teklifinizin reddedilme olasılığı konusunda rahat olmanız önemlidir.

Bunun yerine, duygusal olarak zeki bir kişi, muhtemelen diğer tarafın ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak ve her iki tarafın da yararına olacak bir uzlaşma sunarak, gerilimi yatıştırmaya ve müzakereye yaklaşımını devam ettirmeye çalışır.

3. Uyum Oluşturma

Görüşme teknikleri içinde karşı tarafla yakınlık kurma yeteneği, değerli ve çoğu zaman gözden kaçan bir müzakere becerisidir. Büyük olasılıkla bir yabancıyla müzakere ediyorsunuz ve standart bir görüşmenin resmi atmosferi muhtemelen sinirlerinizi geriyor ve bu müzakere için iyi bir başlangıç değil. Rahat olmayı başarırsanız, çok daha iyisini yapacak ve kendinden daha emin görüneceksiniz.

Yakınlık kurmak, hızla ortak bir zemin bulmak. Bu, bir spor kulübü veya ortak bir hobi için bağ kurmak gibi görünebilir (ve bu nedenle, bir görüşmeye katılmadan önce şirket ve görüşmeci hakkında derinlemesine araştırma yapmak çok önemlidir).

Küçümsemeden iltifat edin ve çatışmacı olmayan beden dili, hafif mizah ve gerçek samimiyet kullanın. Dostça bir atmosfer oluşturarak, uyum, potansiyel olarak gergin bir durumun etkisiz hale getirilmesine yardımcı olabilir. Gerginlik olmadığında, bir anlaşmaya varma şansı çok daha yüksektir.

4. Öz Savunma

Bir görüşmede, kendinizin en büyük savunucusu sizsiniz: odadaki diğer herkes muhtemelen ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanmıştır. Başarının, ilgi alanlarınızın birleştiği yerde olduğunu anlayın, ancak bunun sizi hak ettiğiniz şey için müzakere etmekten alıkoymasına izin vermeyin.

Görüşmenin odağını, hem beceri hem de çaba açısından potansiyel önemli katkınız üzerinde tutun. Değerinizi vurgulamak için, önceki bir işte bu roldeki başarılarınızı listelemekten çekinmeyin.

Sunduğunuz becerilere inandığınızı açıkça belirtin ve diğer şirketlere gitmenize izin vermenin neden bir hata olacağını gösterin. Kendinize ve yaptığınız işin kalitesine önce siz inanmalısınız.

5. Esneklik

Görüşme teknikleri arasında önemli konulardan biri de esnekliktir. Görüşmeler, taraflardan biri veya her ikisi de esnek olmak istemediğinde başarısız olur. Bir çıkmazdan kaçınmak için, daha başlamadan beklentilerinizi yönetmeniz ve uzlaşmaya alan bırakmanız gerekir. Çıkarlarınızı koruduğunuzdan emin olmak için aşmayacağınız bir alt sınır belirleyebilirsiniz.

Müzakerelerde takaslar yaygındır ve her ikinizin de nelerden vazgeçtiğini vurgulayan esnek bir teklifle başlamak en iyisidir. Bu jest, müzakerenizin düşmanca yapısını hemen ortadan kaldıracak ve ortak bir zemin bulmayı kolaylaştıracaktır. Esneklik, sizin için düşük öncelikli ancak başkaları için kritik olan alanlarda olgunlaşır. Bu şekilde, karşı tarafın sizin için önemli olan konulara girme olasılığı daha yüksektir.

6. İkna

Bir müzakerede herhangi bir hedefe ulaşmak için, konumunuzu doğrulamanız ve bunu hedef kitlenizin anlayacağı şekilde iletmeniz gerekir. Onlar için bir resim çizin ve sizi neden kabul etmeleri gerektiğini gösterin ve bunu destekleyecek kanıtlarınız olduğundan emin olun.

Veri ve referans sağlamaya hazırlanın; işte burada itibarınız sizin için konuşacak. Örneğin, pazarlama yeteneklerinize dayalı olarak daha yüksek bir ücret için pazarlık yapıyorsanız, katkınızın önceki organizasyonlarınızdaki pazarlama çabalarının başarısına nasıl yardımcı olduğunu göstermeye hazırlanın.

Bir görüşmeye katılmadan önce referanslarınızı kendinize hatırlatmak için iyi bir zaman.

Özgeçmişinizde referans olarak belirttiğiniz kişileri bilgilendirin, böylece mevcut görüşmecinizin sahip olabileceği tüm soruları yanıtlayabilirler.

7. Sabır

Görüşme teknikleri söz konusu olduğunda, bu kritik ama ustalaşması zor bir beceridir. Etkili müzakereciler, çok sabırlı olmalarıyla ünlüdür. Konumunuzu çok çabuk terk ederseniz, sonunda kendinizi kaybedersiniz. Çok uzun süre beklerseniz, fırsatı kaybedebilirsiniz. Ana vuruş, bir uzlaşmayı kabul etmeden veya başka yerlerde daha iyi fırsatlar aramadan önce bir pozisyonda ne kadar süre tutulacağını bilmektir.

Biraz sabır, müzakerelerde size üstünlük sağlayabilir ve diğer tarafla müzakere etmek için size daha fazla zaman verebilir. Amaç, her şeyde olduğu gibi, durumu dikkatlice okumak ve gereksiz yere zaman kaybettiriyormuş gibi görünmekten kaçınmaktır. Son olarak, şartlar size uymuyorsa hayır demekten korkmayın, ancak her zaman dostane bir şekilde ayrılmaya dikkat edin.

Müzakere Becerilerinizi Nasıl Geliştirirsiniz?

Görüşme teknikleri çok fazla pratik gerektirecek ve becerilerinizi çalışırken gördükçe onlara olan güveniniz artacaktır.

Müzakere becerilerinizi güçlendirmenin üç yolu:

  1. Günlük yaşamınızda pratik yapmak için fırsatlar arayın. Müzakere becerileri, sadece işte değil, çeşitli ortamlarda uygulanabilir. Otel rezervasyonu yaparken, günlük ihtiyaçlarınız için alışveriş yaparken ve hatta çocuklarınızla konuşurken, ihtiyaçlarınızı müzakere etme ve karşı tarafla uygun bir uzlaşma sağlama alıştırması yapabilirsiniz. Amaç, karşı tarafın ihtiyaç duyduğu şeyi almasına izin verirken istediğinizi elde etmek olmalıdır.
  2. Arkadaşlarla teknikleri çalışma. Bir grup güvenilir arkadaş toplayın ve zam istemek veya avantajlar için pazarlık yapmak gibi çeşitli senaryoları canlandırın. Arkadaşınızın zorlayıcı sorular sormasını sağlayın, özellikle de konuşma gerçekse ortaya çıkması muhtemel olanlar. Cevaplarınızda ciddi ve bilinçli olduğunuzdan emin olun. Bunları bir arkadaşınıza söyleyemezseniz, işe alım müdürüne de söyleyemezsiniz.
  3. Bir koç veya akıl hocası edinin. Birlikte çalıştığınız (veya eskiden birlikte çalıştığınız) bir meslektaşınız veya yöneticinizin harika bir müzakereci olduğunu fark ettiyseniz, müzakerelere nasıl yaklaştıklarını anlatarak becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmalarını isteyebilirsiniz. Oyununuzu geliştirmek için size ipuçları vermelerini isteyin, hatta uygunsa bir görüşmeye katılmanıza izin verirse süper olur. Veya müzakere becerilerini öğretmede uzmanlaşmış bir koç da arayabilirsiniz.

Anlaştık mı anlaşmadık mı?

Müzakere çok önemli bir beceridir – iş arıyor olsanız da olmasanız da. Bu beceriler günlük etkileşimlerde işe yarayacak ve hatta sizi müzakere becerileri gerektiren daha gelişmiş işler için hazırlayacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı ile ilgili haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!