Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana Sayfaİş Hayatıİş Kurmak İstiyorum Diyen Girişimciler için Marka Yönetimi Neden Önemi Olmalı?

Son Yazılar

İş Kurmak İstiyorum Diyen Girişimciler için Marka Yönetimi Neden Önemi Olmalı?

Girişimcilik sürecinin aşamaları arasında marka yönetimi unutulmaması gerekir. İşte girişimciler için marka yönetimi ve 8 önemli adım.

Girişimcilik fikirleri, iş hayatının başlangıcıdır ve iş kurmak istiyorum diyenlerin takip etmesi gereken bazı adımlar vardır. Peki fikirlerinizi işe çevirmeye karar verdikten sonra öncelikle neler yapmalısınız biliyor musunuz? Bu yazımda sizlerle girişimciler için marka yönetimi süreçlerinde dikkat edilmesi gereken 8 önemli noktadan bahsedeceğim.

Serbest çalışma, özgürce çalışmanıza izin verirken, düzenli projeler bulmak ya da sürekli iş yaratmak zorluklardan biridir. İster deneyimli bir profesyonel çalışan olun, ister bu alanda yeni olun, kişisel markalaşma kariyer gelişiminde önemli bir rol oynayacaktır.

Girişimciler için Marka Yönetimi

girişimciler için marka yönetimi

İster ürün isterseniz de hizmet sektöründe girişimcilik fikirleriniz olsun, büyük düşünmek için işin daha en başında markalaşmayı düşünmelisiniz. Ülkemizde insanlar genelde para kazanmak düşüncesine odaklandıkları için, markalaşmayı bir kenara atıyorlar.

Peki bu doğru mu? Elbette hayır! İşte bu yazımda kulağınıza küpe olması gereken girişimciler için marka yönetimi konulu bir makale hazırlamak istedim.

1. Marka Adınızı Belirleyin

Evet, girişimcilik fikrinizin doğmasına sebep olacak ve sizi motive edecek en önemli nokta marka adınızı belirlemektir.

Örneğin cep telefonu satışı yapacaksanız, telefon satışına uygun, kısa, akılda kalıcı bir isim bulmalısınız. Bu öyle bir gecede ha deyince olabilecek bir şey değil. Ayrıca bulduğunuz ismin daha önce kullanılıp kullanılmadığını, sosyal medya hesaplarının boş olup olmadığını da kontrol etmelisiniz. Tabi ki alan adı da dahil….. Yani Takiye.com gibi.

Girişimciler için marka yönetimi konulu makalemizin en önemli adımı olan marka adını belirledikten sonra ise aşağıdaki adımları gerçekleştirmeli ve planlamalısınız.

2. Hedef Müşterilerinizi Belirleyin

İş kurmak istiyorum diyen girişimciler olarak güçlü bir kişisel marka geliştirerek, işiniz için markanızı güçlü bir araç haline gelebilirsiniz. Nasıl olduğunu merak ediyor musunuz?

Kişisel markalaşma, ilgi alanınıza ve uzmanlığınıza uygun müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır. Profesyonel olarak büyümenin yanı sıra, ilgi alanlarınızla örtüşen projeye kişiliğinizden bir dokunuş eklemek en önemli şeylerden biridir.

Örneğin, içerik yazarıysanız, benzersiz içerikler ürettiğinizi kanıtlamalı ve potansiyel müşterilerinizi etkileyebilmelisiniz. Yani beceri ve yeteneklerinizi öncelikle siz anlamalı sonra da müşterilerinizi buna inandırmalısınız.

Sizin aklınızda soru işaretleri varsa, doğal olarak müşterileriniz de bunu düşünebilir. Bu sebeple yeteneklerinize uygun girişimcilik fikirleri üretin! En önemlisi de para kazanmaya bu aşamada odaklanmayın. Öncelikle keyif aldığınız, yapmaktan asla sıkılmadığınız işe odaklanın!

3. Profesyonel Bağlantılar Kurun, Farkedilmeye Çalışın!

Sürekli büyüyen profesyonel bağlantılara nasıl sahip olacağınızı merak ediyorsanız, kendinizi kişisel bir marka olarak kurmayı deneyin. Bu şekilde ağınızı genişletebilir ve başkalarıyla profesyonel ilişkiler kurmaya başlayabilirsiniz. Yani burada sizin isminiz değil marka adınız önemlidir. Profesyonellerle marka adınızla iletişim kurun!

Kişisel veya profesyonel olsun, hepimiz benzer düşünen insanlarla iletişim halinde kalmak isteriz. Kişiliğinizi markalaşma yoluyla sergiledikçe, daha ilgili profesyoneller sizinle bağlantı kurmaya ilgi gösterecektir. Herkes müşteriniz olmayacak, ancak potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurmanıza kesinlikle yardımcı olacaklar.

Linkedin, iş kurmak istiyorum diyenlerin kullanması gereken profesyoneller için en popüler sosyal medya sitesidir. Bu platform, ağınızı diğer girişimciler ve müşterilerle genişletmenize yardımcı olur. Tanıdığınız kişilerle bağlantı kurmaya başlayabilirsiniz.

Linkedin’de marka adınızı almayı da unutmayın!

Bilinen kişilerinizi ele aldıktan sonra, benzer ilgi alanlarını sergileyen diğer LinkedIn profillerini araştırın. Kişisel bir marka olduğunuzda, çeşitli konferanslara, web seminerlerine ve deneyimli insanların ve müşterilerin etkileşime girdiği diğer ağ oluşturma etkinliklerine de erişebileceksiniz.

İlgili Yazı: Sosyal Medya Görsel ve Video Boyutları

4. Güven Oluşturun

Müşteri gibi düşünün! Biz ürün almak isterken ya da hizmet üreten bir kişiye hangi sebeplerle güven duyabilirsiniz? Yani neden güvenirsiniz? Arkadaşınıza bile güvenmek için bazı sebepleriniz vardır, ya da güvenmemek için! İnsanlar size neden işiniz için güven duysunlar? Önceki işleriniz ya da yetenekleriniz bunun cevabı olabilir!

‘Sizi ücret ödemeden Google’da üst sıralara çıkaracağım ama daha önce hiç yapmadım, ilk defa deneyeceğim’ derseniz, müşteriniz size nasıl güvenebilir?

Teknik beceriler ve güven, herhangi bir girişimcinin kariyerinin en önemli yapı taşlarıdır. İşinizde yeniyseniz, müşteriler sizi projelerine dahil etmek konusunda size güvenmeyebilir.

İşin iyi yanı, kendinize ait bir markanız olduğunda müşterilerinizle güvenilir bir ilişki kurmak daha kolay hale gelir. Yeni müşteriler için projeleri güvence altına almanıza yardımcı olur. Fakat o kadar da kolay değil bu! Yetenekleriniz burada en önemli nokta.

Yani iyi şarkı söylediğinizi düşünmeniz farklı, insanların ne duyduğu ise daha farklı bir algıdır.

Deneyiminizi, istekliliğinizi ve projelerine ilişkin görüşlerinizi paylaşmak için potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilirsiniz. Çözüm sağlayıcı olarak bir marka imajı oluşturmak için çeşitli forumlarda ve sosyal platformlarda da soruları yanıtlayabilirsiniz. Bu faaliyetler, müşterilerinizin uzmanlığınıza inanmalarını sağlayacaktır. Yalnız her zaman marka adınızı kullanmayı unutmamalısınız

Kişisel markalaşma sırasında bilgi ve becerilerinizi sergilediğinizden emin olun. Bu şekilde, insanlar ne yaptığınızı bildiğinizi anlayacaklar ve ne kadar kritik olursa olsun projelerinde size güvenebilecekler.

5. Rekabet Avantajı Sunun

İş kurmak istiyorum diyenlerin sayısı son 2 yılda bir hayli arttı. Bir müşteri UpWork ve Fiverr gibi serbest meslek platformlarında hizmet ararken, yüzlerce girişimci aslında bir teklifte bulunuyor. Peki müşteri neden sizi seçsin!

Aynı müşteriye kişisel markanızı ön plana koyarak yaklaşırsanız, bu müşteriyi etkileyecektir. Tıpkı pazarda markalı bir ürünü tanımlamak gibi, kendinizi markalaştırmak da sizi kalabalıkta öne çıkaracaktır.

Ne sunarsanız sunun, yeteneklerinizi ön planda tutup, markanızı ön plana çıkarmalısınız.

İster dijital pazarlamacı, yazar, geliştirici veya tasarımcı olun, markalaşma sizi öne çıkaracak ve mesleğiniz hakkında kesin bir mesaj verecektir. Hatta sizi benzersiz kılacak ve marka kimliği olmayanlara kıyasla size üstünlük sağlayacaktır.

Örneğin, Takiye.com yazarlarının yazıları önemli olsa da, Google’da ön plana çıkmadıktan sonra yani kimse görmedikten sonra pek önemi olmayacaktır. Fakat içerikleriniz ön plana çıktıktan sonra, reklam verenler önünde sonunda sizi bulacak ve sayfalarınıza reklam vermek isteyeceklerdir.

6. Bir Uzman Olarak Kimliğinizi Oluşturun

Kendinizi başarılı bir girişimci olarak konumlandırmak için alanınızda uzman olmaktan başka seçeneğiniz yok. Uzman olsanız bile, bunu müşterilere nasıl kanıtlayacaksınız? Kişisel markalaşma yaparak, müşterilerinizi ikna edebilirsiniz. Fakat burada kimseyi kandırın demiyorum. Yeteneklerinize uygun olarak uzmanlığınızı ön plana çıkarın.

Girişimciliğe yeni başladığınızda, uzmanlığınızı sergilemek kolay değildir. Daha önce çalıştığınız şirketleri veya eğitimdeki başarılarınızı ve kariyerinizi unutun. Bu konu bambaşka bir şey. Şimdi, girişimci olarak kendi müşterileriniz bulmalı ve yeteneklerinizi kendiniz için kullanmalısınız.

Alan adınızı almadıysanız, büyük hata yapmışsınız demektir. Marka adınıza karar verip, alan adının uygun olup olmadığını kontrol etmediyseniz, daha büyük hata yapmışsınız demektir.

7. Daha İyi Fırsatlar Bulmaya Çalışın

Markalaşmak, yalnızca daha fazla projeyi güvence altına almanıza olanak sağlamak, aynı zamanda daha iyi fırsatlar elde etmenize de yardımcı olur. Proje teklifleri almaya başladığınızda, onları kabul etme konusunda seçici davranabilir ve yalnızca yüksek ücretli ve kaliteli projeler yapabilirsiniz. Rakiplerinizle benzer işlere sahip olsanız bile, markalaşma onların önünde kalmanıza yardımcı olacaktır.

Aldığınız her projeyi isteksizce seçmeyi unutun. Popüler bir isim haline gelerek sadece iyi projeler ve tanınmış müşteriler için çalışın. Böylece daha fazla boş zaman elde edebilir ve her zaman hayalini kurduğunuz mükemmel iş-yaşam dengesine sahip olabilirsiniz.

Yani her işi kabul etmeyin, yeteneklerinizden eminseniz, siz de müşterilerinizi seçebilirsiniz.

8. Maliyetlerinizi Düşünerek Motive Olun

Girişimcilik sizin için hayır işi değilse, maliyetlerinizin tutarını ödemek göz ardı edilemez. Çoğu projede müşteri, görevi en düşük teklifi verene vermek ister. Önde gelen bir kişisel marka olmadıkça, bir projeyi güvence altına almak ve bu kısır döngüde sıkışıp kalmak için değerinizden daha az teklif verirsiniz. Bu da sizin motivasyonunuzu kırar.

Marka olmak için zamanınızı ve emeğinizi harcamaya başlayın. Müşteriler zaten sizin kalibrenizi bilecek ve projeler için en düşük teklifi aramak yerine proaktif olarak size yaklaşacaklar.

Ayrıca, sizi projenin karmaşıklığına ve uzmanlık düzeyine bağlı olarak ücret konusunda pazarlık yapabilecek bir konuma yerleştirecektir. Düşük ücretli projelerle mutlu olmak zorunda değilsiniz, bunun yerine size değerinizi ödemeye istekli müşterilerle çalışın.

Yetenekler önemli olsa da, sürekli kendinizi geliştirmelisiniz. Önceliklerini çeşitli sebeplerle öteleyenler asla girişimci olamazlar. Bu sözümü unutmayın. Bir Facebook, Amazon, Apple, Netflix veya Alphabet olmak hedefiniz olmasa bile, büyük düşünün!

Girişimciler için Marka Yönetimi Gözardı Edilemez

İş kurmak istiyorum deyip kariyerinizi sıfırdan başlatmak istiyorsanız, müşteri kazanmak için yaptığınız her şey kadar kişisel markalaşma da önemlidir. Artık kişisel markalaşmanın imajınızı geliştirmenize nasıl yardımcı olduğunu bildiğinize göre, daha farklı bir pencereden bakabilirsiniz.

Yeni projeler, kişisel markalaşma yoluyla yeteneği sergilemenize yardımcı olacaktır. Hazır başlamışken, proje teslim tarihlerine uymanın da markanızı güçlendirmenize yardımcı olduğunu bilin. Bu sebeple proje yönetimi nedir, araştırın!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

İş Hayatı kategorimizdeki diğer yazılarımız için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!