Pazar, Mayıs 19, 2024
Ana SayfaSoru - Cevapİtfaiye Arabaları Neden Kırmızıdır? İtfaiye Araçlarının Kırmızı Olmasının Sebebi Nedir?

Son Yazılar

İtfaiye Arabaları Neden Kırmızıdır? İtfaiye Araçlarının Kırmızı Olmasının Sebebi Nedir?

Ara sıra yollarda gördüğümüz itfaiye arabaları neden kırmızıdır biliyor musunuz? İşte itfaiye araçlarının kırmızı olma sebebi.

Yollarda gördüğümüz zaman endişelendiğimiz ve hemen yol verdiğimiz itfaiye arabaları neden kırmızıdır biliyor musunuz? Yani aslında doğru soru şu olabilir, itfaiye araçlarının kırmızı renkte olmasının sebebi ve tarihi nedir? Örneğin neden ambulans beyaz ama itfaiye kırmızı? İşte bu yazımda detaylı olarak paylaşacağım.

Evi yanmaya başlayan genç bir kadın, itfaiyeyi arar ve acil müdahale edilmesini ister. Telefondaki görevli kişi, adresi sorar ve nasıl gelebiliriz der, yani aslında yol tarifi istemektedir. Evi yanan kadın ‘kırmızı itfaiye araçlarıyla gelebilirsiniz’ der.

itfaiye araçları neden kırmızıdır

Tamam… bu eski bir şaka ama birçok insanın merak ettiği ortak bir gerçeği ortaya koyuyor: itfaiye arabaları neden kırmızıdır? Birinden bir itfaiye aracının resmini boyamasını isterseniz, büyük ihtimalle kırmızıya boyar. Peki bu algı neden, akla ilk neden kırmızı rengi geliyor?

İtfaiye araçları neden kırmızı renkte olur?

itfaiye arabaları neden kırmızıdır sorusu sorulduğunda Avrupada farklı ve komik bir hikaye anlatılır: “Çünkü onlarda sekiz tekerlek ve dört kişi var ve dört artı sekiz on iki ediyor ve bir fit uzunluk ölçüsünde on iki inç var ve bir fit bir cetvel uzunluğundadır ve Kraliçe Elizabeth bir hükümdardı ve Kraliçe Elizabeth adında da bir gemi vardı ve gemi denizlere yelken açtı ve denizlerde balıklar vardı ve balıkların yüzgeçleri var ve Finler Ruslarla savaştı ve Ruslar votkayı fazla sevdiklerinden suratları hep kırmızı renkteydi ve itfaiye araçlarının dizaynı Ruslara aittir, bu yüzden itfaiye araçları kırmızıdır!”

Tabii ki, bu sadece olaya farklı yaklaşan komik bir hikaye. Bu itfaiye arabaları neden kırmızıdır sorusunun yanıtı olamaz. Bununla birlikte, kırmızı olmasının sebebini kısmen açıklayan farklı görüşler de var.

Örneğin, bir teori, itfaiye araçları neden kırmızıdır sorusunu, çünkü ilk itfaiye teşkilatlarının gönüllülerden oluştuğunu iddia ediyor. Bu gönüllülerin fazla paraları yoktu ve kırmızı kullanılacak en ucuz boyaydı, bu yüzden itfaiye araçlarını kırmızıya boyadılar.

Rakip bir teori, itfaiye departmanlarının para almayan gönüllülerden oluştuğu zamanlara kadar uzanıyor. Ancak bu diğer teoriye göre, komşu kasabalardaki gönüllü gençler arasında şiddetli bir rekabet vardı. Kırmızı en pahalı boya rengi olduğundan, gönüllüler itfaiye araçlarını bir gurur kaynağı olarak öne çıkarmak için kırmızıyı kullandılar.

İtfaiye arabaları neden kırmızıdır?

Tabii ki, bu iki teori birbiriyle ilişkilidir, ancak zıttır. Başka bir teori, itfaiye araçlarının yoldaki diğer tüm araçlar arasında ayırt edilebilmesini sağlamak için kırmızıya boyandığını iddia ediyor. 1900’lerin başında, Ford markasının ürettiği araçların neredeyse tamamı siyah renkteydi. Bu nedenle kırmızı itfaiye arabaları, yoldaki siyah araç denizinin ortasında kesinlikle göze çarpacaktı. Bu sanırım itfaiye arabaları neden kırmızıdır sorusunun en mantıklı cevabı.

Kalabalığın arasından sıyrılmak, bir itfaiye aracının veya herhangi bir acil durum aracının sahip olması için iyi bir niteliktir. Ancak kırmızı, özellikle geceleri öne çıkan iyi bir renk midir? Uzmanlar, “Hayır!” diyor. Araştırmalar, kırmızıdan ziyade sarı veya limon yeşilinin karanlıkta daha fazla görüldüğünü belirtiyorlar.

Bugün kırmızı, itfaiye araçları ve çeşitli diğer acil durum araçları için açık ara en popüler renk olmaya devam ediyor. Bununla birlikte, diğer birçok itfaiye aracı rengini de araçtırarak bulabilirsiniz. Örneğin, beyaz, sarı, mavi, turuncu, yeşil ve hatta siyah olan itfaiye araçlarını görmek çok zor olmayacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!