Pazar, Haziran 9, 2024
Ana SayfaSoru - Cevapİtikaf Ne Demek? İtikaf Nedir? İtikafa Ne Zaman Girilir 2024? İtikafta Ne...

Son Yazılar

İtikaf Ne Demek? İtikaf Nedir? İtikafa Ne Zaman Girilir 2024? İtikafta Ne Yapılır, Ne Yapılmaz?

Mübarek Ramazanda en çok merak edilen konu itikaf ne demek, itikaf nedir, ne zaman ve nasıl yapılır, kimler girebilir, işte yazımda.

Ramazan ayı yaklaşıyor, bu günlerde inanan müminlerin en çok merak ettikleri konulardan biri olan itikaf ne demek, itikaf nedir, itikaf ne zaman ve nasıl yapılır, itikafa kimler girebilir gibi sorular sıklıkla araştırılmakta.

Bu yazımızda sizlerle itikaf ne demek ve itikaf hakkında merak edilen tüm soruları bir araya getirdim.

İTİKAF NE DEMEK?

İtikaf ne demek: Dini bir terim olarak itikaf akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir. Peki itikafa nasıl girilir? İtikafa nasıl niyet edilir? İtikafta konuşulur mu? İtikaf kaç gündür? İtikaf ne demek, itikaf nedir, nasıl yapılır? İtikaf ile ilgili ayetler ve hadisler neler? İşte itikaf ile ilgili önemli detaylar…

İTİKAF NEDİR?

İtikaf nedir: Terim anlamı olarak; kendini bir konuya verme, bağlama, dünya işlerinden vazgeçip bir yere kapanma anlamlarına gelmektedir.

Dinî bir terim olarak itikâf; akıl sağlığı yerinde ve ergenlik çağına gelmiş bir müslümanın beş vakit namaz kılınan bir mescitte ibadet/Allah’a yakınlık elde etme niyetiyle bir süre durması demektir.

İTİKAFA NE ZAMAN GİRİLİR?

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Ramazan’da ve özellikle bu ayın son on gününde itikâfta bulunduğunu bildiren birçok hadis-i şerif vardır (Buhârî, İtikâf, 1; Müslim, İtikâf, 1-5; Ebû Dâvûd, Ramazân, 3; Savm, 77).

İtikafın meşruiyeti Kur’an ve Sünnet ile sabittir. “Mescidlerde i‘tikâfta bulunduğunuz zaman kadınlara yaklaşmayın” (el-Bakara 2/187) meâlindeki âyetle Hz. Âişe’nin, “Resûl-i Ekrem ramazanın son on gününde i‘tikâfa girerdi. O bu âdetine vefatına kadar devam etmiştir. Sonra onun ardından hanımları i‘tikâfa girmiştir” (Buhârî, “İʿtikâf”, 1; Müslim, “İʿtikâf”, 5) şeklindeki rivayeti bunun delillerini teşkil eder.

2024 RAMAZAN İTİKAF HANGİ GÜNLER?

Ramazan ayı, 11 Mart, Pazartesi günü başlayacak ve son oruç 9 Nisan, Salı günü tutulacak. 2024 Ramazan ayı takvimine göre son 10 günü arasında itikafa girilecek.

İTİKAFIN ŞARTLARI NELERDİR?

  • Niyet. Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikafta da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.
  • Erkeğin beş vakit cemaatle namaz kılanan mescidte itikafa girmesi. İtikafın en faziletlisi Mescid-i Haram’da, sonra Mescid-i Nebevi’de, sonra Mescid-i Aksa’da olandır.
  • Oruç. Vacib olan itikaf için şarttır.
  • Kadınların hayız ve nifastan temiz olmaları.

İTİKAFA NASIL NİYET EDİLİR?

Niyet diğer ibadetlerde şart olduğu gibi itikafta da şarttır. Niyet etmeksizin camide beklemek itikaf yerine geçmez.

İtikaf niyeti nasıl yapılır:

“Allah rızası için şu mescidde şu kadar müddet itikaf yapmaya niyet ettim” demekle ve kalbinden geçirmekle bunu nefsine vacib kılar. Bu niyetle mescide giren kimse abdest almak, gusletmek, abdest bozmak gibi zaruret olmadıkça mescidden ayrılmaz. Aksi takdirde itikafı bozulur, yeniden itikafa girmesi gerekir.

KADINLAR NASIL İTİKAF YAPAR?

Kadınlar camide itikaf yapmaz. Evdeyse şarta bağlıdır. Eğer mescid olarak kullandıkları bir oda varsa, o odada itikafa girebilirler. Yemek yapmak, temizlik gibi ev işlerinin hiçbiri yapılmaz. Sadece ibadetle uğraşılır. Abdest gibi zaruri işleri yapmanın mahzuru olmaz. Ramazanın son on gününde olanı sünnet-i kifayedir. Az itikâf da yapılabilir. Bir gün veya birkaç saat gibi. İtikâfa girenin oruçlu olması şarttır. Sadece Şafii’de oruçlu olma şartı yoktur. Diğer üç mezhepte oruçlu olmak şarttır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!