Salı, Haziran 18, 2024
Ana SayfaOyunİyi Bir Gaming Performansı İçin Oyun Mouse Kaç Dpi Olmalı

Son Yazılar

İyi Bir Gaming Performansı İçin Oyun Mouse Kaç Dpi Olmalı

Bilgisayar oyunlarında daha iyi performans elde etmek için oyun mouse kaç dpi olmalı, yazımızda detaylarıyla açıklıyoruz.

Bir oyun bilgisayarı alırken ya da bir araya getirirken birincil öncelik olmama eğiliminde olsa da, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılayacak en iyi mouse’u seçmek önemlidir. Bu süreçte kimse oyun mouse kaç dpi olmalı diye sormaz. İnternet, her şekilden, fiyat aralığından ve yerleşik özelliklerden sayısız oyun mouse’u seçeneği ile dolu; potansiyel müşterilerin dikkatini çekmek için yarışan bu kadar çok üreticiyle, nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir.

Ofis veya gündelik kullanımda neredeyse hiç önemli olmasa da, DPI genellikle bilgisayar oyunlarına meraklı tüm oyun severler tarafından bilinmektedir. Bu özellik, bazı farelerin 100’den 10.000’in üzerinde DPI’ye kadar bir aralığı desteklemesiyle, çok fazla hareket alanı ile birlikte gelir. Oyun için en iyi DPI nedir? Yüksek veya düşük DPI daha mı iyidir? Oyun mouse kaç dpi olmalı?

DPI Nedir?

Daha fazla ilerlemeden önce, DPI’nin kısa bir açıklaması gereklidir. “Dots Per Inch”, farenin sürüklendiği her inç (mm gibi) için imlecin ekranda kat edeceği piksel sayısını belirler. Temel olarak, 1300 DPI’a sahip bir fare, inç başına 1300 piksel hareket edecektir.

DPI ne kadar yüksek olursa, imleç o kadar fazla monitör alanında detaylı olarak gezinme imkanı bulur. Bu nedenle, yüksek bir DPI, daha hızlı ekran hareketi veya daha hassas bir fare anlamına gelir. Kağıt üzerinde, bu sadece iyi bir şey gibi görünebilir, ancak bu daha düşük doğrulukla sonuçlanabilir. DPİ yükseltikçe, farenin hassasiyeti artar, bu da acemiler için kontrolün zorlaşması anlamına gelir.

oyun mouse kaç dpi olmalı

BENZER YAZI: CS:GO İÇİN EN İYİ MOUSELAR – KABLOLU & KABLOSUZ OYUNCU MOUSELARI

Ofiste kullanılan mouse’lar tipik olarak 800-1600 arasında bir DPI ile gelir; ancak, oyun fareleri farklıdır. İstisnalar olsa da çoğu oyun faresi, oyuncuların bir dizi DPI arasından seçim yapmasına izin vererek esnekliği destekler. Mouse ile gelen bir yazılım ya da mouse üzerindeki bir tuşla, DPI ayarını değiştirebilirsiniz.

Örneğin, SteelSeries Aerox 9 Wireless, 100 – 18.000 arasında, 100’lük artışlara bölünmüş bir DPI aralığına (veya bu durumlarda aynı şey olarak ele alınabilen CPI’ye) sahiptir. Oyuncular, tercih ettikleri DPI’yi ayarlamak için farenin uygulamasını kullanabilirler. Ürün fiyatını buradan inceleyebilirsiniz.

Razer DeathAdder Essential gibi bütçe dostu seçenekler 6400’lük maksimum hassasiyete sahip olduğundan, geniş bir DPI aralığını desteklemezler. Fakat yeterli değil mi? Elbette yeterli! Yazımızın devamında oyun mouse kaç dpi olmalı açıklıyoruz.

Nasıl Seçilir: Oyun Mouse Kaç Dpi Olmalı

oyun mouse kaç dpi olmalı

Nihayetinde, DPI kişisel tercihe bağlıdır ve kullanıcıların kendileri için en uygun olanı görmek için bir farenin tüm seçeneklerini denemeleri önerilir. Çok sayıda oyun mouse’u, farklı düzeylerde geçiş yapan (genellikle en düşükten başlayıp en yüksekte biten) bir DPI düğmesine sahiptir ve hatta bazıları bu girdinin bir uygulama aracılığıyla özelleştirilmesine izin verir. Mükemmel ayarı bulmak için denemekten başka çareniz yok.

DPI, Monitörün Çözünürlüğüne Bağlıdır

4K monitör, 1080p ekranın 4 katı piksel sayısına sahiptir; bu nedenle, 1600 DPI değerine sahip bir fare, çözünürlüğü yüksek bir ekranda çok daha yavaş görünecektir. Bir oyun bilgisayarının diğer tüm bileşenlerinde olduğu gibi, bir DPI seçerken monitör ve fare arasındaki uyumluluk belirleyici faktör olmalıdır.

BENZER YAZI: PS5 OYUN KONSOLUNDA KLAVYE VE MOUSE NASIL KULLANILIR

Bazı farelerin 20.000’den fazla DPI değerine sahip olmasına rağmen, bu rakamlar çoğu insan için 8K monitör kullanmadıkları sürece pratik olmayacaktır. Aslında, 1080p ve 1440p ekranlara sahip kullanıcıların 1600 DPI’dan fazlasını destekleyen bir fareye ihtiyacı yoktur ve bu bile aşırıya kaçabilir.

Yüksek DPI’nın (>1000) Faydaları

Yüksek DPI, daha hızlı imleç hareketi anlamına geldiğinden, bu seviyelerin genellikle twitch yayıncıları ve hızlı refleks gerektiren oyunlar için uygun olduğu düşünülür. Bununla birlikte, daha önce belirtildiği gibi, yüksek DPI, daha az doğrulukla sonuçlanır ve bu, hassasiyete dayalı silahlı oyunlarda, sıkça ölmenize sebep olabilir.

Düşük DPI’nın Faydaları (<1000)

Düşük DPI, her pikselin önemli olduğu anlamına gelir ve oyunculara hız pahasına imleç üzerinde tam kontrol sağlar. Counter Strike benzeri veya strateji oyunları kesin eylemler gerektirir ve yüksek bir DPI bu türler için zararlı olabilir.

Oyun İçi Fare Hassasiyeti ve EDPI

PC oyunlarının çoğu, oyuncuların farelerinin hassasiyetini değiştirmesine izin verir. Bu ayarı artırarak veya azaltarak, farenin DPI değeri değişecek ve eDPI (“Etkili Nokta Başına İnç”) adı verilen şeyi oluşturacaktır.

Bir oyunun hassasiyeti 2x olarak ayarlanırsa, DPI değeri 1200 olan bir farenin eDPI değeri 2400 olur. Tersine, hassasiyet 0,5x olarak ayarlanırsa farenin eDPI değeri 600 olur.

Bir farenin hassasiyetini Windows üzerinden değiştirmek de mümkündür.

Oyun Mouse Kaç Dpi Olmalı

800, 1080p veya 1440p ekran çözünürlükleri için en iyi başlangıç DPI değeridir. Düşük gibi görünse de, bu seviye çoğu oyun stili için uygundur. Bir farenin DPI’ını sürekli olarak değiştirmek yerine oyuncular her oyun için bir eDPI ayarlamalıdır. İdeal hassasiyet keşfedilip kaydedildiğinde, bu ayar her zaman kullanıma hazır olacaktır. Her deneyime uyan tek bir DPI yoktur, bu nedenle farenin seviyeleri arasında gidip gelmek yerine mümkün olduğunca çok yapılandırmayı destekleyebilen bir temel seçin.

Bir oyunun standart bir fare duyarlılığı seçeneği yoksa, 800 bazı türler için çok düşük olabilir. Bu gibi durumlarda, 800 ile başlayın ve bundan sonra her seferinde 400 DPI atlayarak katlanarak artırın ve kendiniz için en uygun olanı bulun.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer oyun haberlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!