in

HadiiHadii

İyileştikten sonra koronavirüs hastalığına yeniden yakalanan vakalar neden artıyor?

141 Covid-19 hastasına yapılan testlerin yeniden pozitif çıktığı duyuruldu!

Güney Kore, Koronavirüs

Güney Kore’de iyileştikten sonra koronavirüs testlerinde yeniden pozitif çıkan eski Covid-19 hastalarının sayısının artışı endişe yarattı.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi perşembe günü itibariyle tedavisi tamamlanan ve iyileşen 141 Covid-19 hastasına yapılan testlerin yeniden pozitif çıktığını duyurdu.

Merkez, sayıları artan yeniden pozitif vakaların sebebini yeniden enfekte olmak, hastalığın nüksetmesi ve testlerdeki hatalarda arıyor.

Euronews haberine göre, iyileşen hastaların yeniden enfekte olması, pek çok uzman ve Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre düşük bir olasılık.

Uzmanlar daha çok hastalığın nüksetmesi ya da virüsün vücudun bazı bölgelerinde uyur durumda bulunması ihtimali üzerinde duruyorlar. Bir ihtimal de söz konusu hastaların bağışıklık sisteminin oldukça güçsüz olması.

Hastalığın nüksetme olasılığı, salgının durdurulması aşamasında yeni zorlukları beraberinde getirmesi nedeniyle en ‘korkulan’ senaryo.

Güney Koreli sağlık yetkilileri henüz ‘yeniden aktifleşen’ hastaların virüsü yaydığı bir vakaya rastlamadı, ancak böyle bir bulaşıcılık kanıtlanırsa çok büyük bir sorun olacağına işaret ediyorlar.

Testlerdeki hata payı ve testlerin duyarlılığı olasılığı

Güney Kore, 48 saat içinde yapılan 2 testte de negatif sonuç veren kişileri sağlıklı kabul ediyor.

Ülkede uygulanan PCR testlerin hata payı ise yüzde 5. Bu nedenle yanlış negatif veya yanlış pozitif vakaların yüzde 2 ila 5 arasında olduğu tahmin ediliyor.

Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, aynı zamanda hassas testlerin virüsün küçük, potansiyel olarak zararsız seviyelerinin de iyileşmiş hastaların pozitif çıkmasına neden olabilme ihtimali üzerinde duruyor.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Hans Henri Kluge

Dünya Sağlık Örgütü ülkeleri tek tek saydı, Türkiye de listede var

Ekrem İmamoğlu 16 Nisan Konuşması

‘Ekrem’e zırnık yok’ kampanyasına teşekkür etti