Pazartesi, Nisan 15, 2024
Ana SayfaWebmasterÜcretsiz Fotoğraf Siteleri Kullanarak Telif İhlali Yapıp, Binlerce Dolar Ödemeyin

Son Yazılar

Ücretsiz Fotoğraf Siteleri Kullanarak Telif İhlali Yapıp, Binlerce Dolar Ödemeyin

Ücretsiz ve telif hakkıyla korunmayan fotoğraflar bulmak, özellikle web siteniz veya blog yazınız için mükemmel görseli bulmanız gerektiğinde göz korkutucu bir görev olabilir. Peki izin almadan kullanılan telifli ve ücretli fotoğraf kullanmanın cezası nedir, telifli fotoğrafı uyarı geldikten sonra hemen kaldırmak sorunu çözer mi? Hadi merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarına bakalım.

Pixabay, Pexels ve Unsplash gibi ücretsiz fotoğraf sunduğunu belirten web sitelerinden resim indirip kullandığınızda, başınıza neler gelebileceğini biliyor musunuz? Evet, bu yazımızda telifli (lisanslı) ve telifsiz (lisanssız) fotoğraf kullanmak arasındaki farkla birlikte, telifsiz fotoğraf nasıl bulunur, telifsiz olduğunu düşünerek indirdiğiniz fotoğraf ve video gibi materyallerin başınıza ne gibi işler açabileceğine odaklanacağız. Peki izinsiz telifli ve lisanslı fotoğraf kullanmanın cezası nedir, telifli fotoğrafı uyarı geldikten sonra hemen kaldırmak sorunu çözer mi? Hadi merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarına bakalım.

İzinsiz Telifli ve Lisanslı Fotoğraf Kullanmanın Cezası Nedir?

Bir web siteniz var ve canınız hangi fotoğrafı isterse kullanıyorsunuz değil mi? Ve aklınızdaki tek mantık şu: ‘Kim fark edecek ki?’. Son yıllarda telifli fotoğraf kullananları tespit etmek ve sonrasında yüklü tazminatlar kazanmak bir sektör haline geldi. Bu yazımızda telifli fotoğrafı uyarı geldikten sonra hemen kaldırmak sorunu çözer mi, Google Görseller’deki fotoğraflar ücretsiz mi, Pixabay, Pexels ve Unsplash gibi sitelerdeki fotoğraflar telifsiz yani ücretsiz mi gibi sorularınıza yanıt vereceğiz.

Pexels, Unsplash ve Pixabay vb sitelerden indirilen fotoğraflar lisanssız mı?

İzinsiz Telifli ve Lisanslı Fotoğraf Kullanmanın Cezası Nedir? Pexels, Unsplash ve Pixabay vb sitelerden indirilen fotoğraflar lisanssız mı?

Ücretsiz fotoğraf hizmeti verdiğini iddia eden bazı web siteleri var. Bunlardan bazıları Pexels, Unsplash ve Pixabay’dır. Peki buradan indirip kullanacağınız fotoğraflar gerçekten telifsiz ve ücretsiz mi? Siz öyle sanın!

Telifsiz fotoğraf kullandığınızda, bulunamaz olduğunuzu sakın sanmayın! Sizi bulurlar, adresinize icra mektubunu çakarlar. Pixsy ve Copytrack vb. şirketler işte tam da bunu yapıyor. Bu bir sektör haline gelmiş durumda! Ücretsiz sandığınız fotoğraflar, sizlere binlerce dolara mal olabilir! Peki izinsiz telifli ve lisanslı fotoğraf kullanmanın cezası nedir, telifli fotoğrafı uyarı geldikten sonra hemen kaldırmak sorunu çözer mi? Hadi merak ettiğiniz sorularınızın cevaplarına bakalım.

Ücretsiz fotoğraf sitelerindeki resimler telifsiz mi?

Bunu anlamanızın tek yolu detaylara odaklanmaktır. Pexels, Unsplash ve Pixabay gibi sitelerden fotoğraf indirip kullandığınızda, içinizin rahat etmemesi için bir çok sebebiniz olmalı. Öncelikle bu sitelerden indirdiğiniz fotoğrafların tamamı telifsiz değildir. Hatta bana sorarsanız yarısından çoğu telifli fotoğraflardır.

Peki neden ücretsiz fotoğraf siteleri diye aratınca bunlar çıkıyor?

Pexels, Pixabay ve Unsplash Sitelerindeki Fotoğraflar Ücretsiz mi?

İzinsiz Telifli ve Lisanslı Fotoğraf Kullanmanın Cezası Nedir? Pexels, Pixabay ve Unsplash Sitelerindeki Fotoğraflar Ücretsiz mi?

Web sitenizdeki yazılarınızda fotoğraf kullanıyorsanız, Pixabay, Unsplash ve Pexels gibi siteleri mutlaka duymuş olmanız lazım. Bu ve bunlara benzer kamuya açık fotoğraflar sunan sitelerin ücretsiz lisans sunduğuna dair genel bir kanı var, fakat durum bildiğinizden daha karmaşık ve bu sunulan resimlerin bir çoğu lisanslı yani telifli.

Kullanıcılar, Pixabay, Unsplash ve Pexels gibi stock fotoğraf sitelerine ücretsiz olarak istedikleri yüksek çözünürlüklü fotoğrafları, videoları ve vektör çizimleri yükleyebilirler. Diğer kullanıcılar da beğendikleri bu içerikleri sınırsızca indirip kullanabilirler. Platformlar tamamen bu mantıkla oluşturulmuştur. Fakat dikkat edilmesi gereken tek bir nokta var. Yükleyeni bilmem ama indiren kişiler bunların tamamen ücretsiz ve telifsiz olduğunu düşünürler.

Fotoğrafçılar resimlerini Pixabay, Unsplash ve Pexels gibi platformlara ücretsiz olarak yükleyebilir ve diğer kullanıcılara ücretsiz olarak sunabilirler. Bu nedenle kullanıcılar, Pixabay’da buldukları tüm resimleri kullanmanın ücretsiz olduğunu varsayarlar.

ÖNEMLİ UYARI:

Ücretsiz ve telifsiz olduğu iddia edilen bir fotoğrafın kullanılması yasal sonuçlar doğurabilir. Örneğin Pixabay, üçüncü şahıslardan onay almaz, bunu diğer kullanıcılara garanti olarak sunmaz ve anonim kullanıcılar tarafından sunulan ücretsiz fotoğraflar için hiçbir sorumluluk kabul etmez.

Telifsiz ve ücretsiz fotoğrafları sağladığı düşünülen bu web siteleri ile ilgili temel sorun, kullanıcıların dikkatsizlikleridir. Siz de deneyebilirsiniz. Bir hesap oluşturun ve dilediğiniz bir fotoğrafı bu sitelere yüklemeye çalışın. Göreceğiniz tek şey, kimsenin sizden herhangi bir onay veya doğrulama istemeyeceğidir. Kendi çektikleri fotoğrafları yükleyenler için problem yok, ama tersi durumlarda kullananlar için büyük problemler yaratabilir.

Fotoğrafı çeken görüntünün hak sahibidir ve bu nedenle görüntünün nasıl kullanılacağına karar verebilecek tek kişidir. Buna rağmen, anonim yani kimliği belirlenmemiş ya da onaylanmamış kullanıcıların bir hak sahibinin izni olmadan fotoğrafları çevrimiçi platformlara yüklemesi aslında kanunen suçtur.

Sağlayıcı bir görüntü için uygun kullanım haklarına sahip değilse, resmi kullananlar için sonucu oldukça pahalıya mal olabilir.

Pexels, Unsplash ve Pixabay’den Fotoğraf İndirirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

İzinsiz Telifli ve Lisanslı Fotoğraf Kullanmanın Cezası Nedir? Pexels, Unsplash ve Pixabay'den Fotoğraf İndirirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Beğendiğiniz herhangi bir fotoğrafı kullanırken telifsiz ve lisanssız olduğuna emin olmalısınız. Bundan emin olana kadar şüpheci davranmanız gereklidir. Mantıklı olarak düşündüğünüzde, hiç kimse çektiği güzel ve yüksek kaliteli bir fotoğrafı ücretsiz olarak sunmak istemez. Bunun yerine uygun bir fiyat belirler ve kullanıma öyle açar. Bu gibi insanlar geçimlerini çektikleri fotoğraflardan sağlarlar.

Unsplash kullanım şartları ve koşulları

Güvenilir stock fotoğraf siteleri, sundukları lisans kapsamında bir fotoğrafın kullanımına izin verildiğini ve bunu yaparken fotoğrafın gerçek sahibinin haklarının ihlal edilmediğini garanti eder. Kullanım şartları sayfasında böyle bir taahhüt yoksa, veya tam tersine ‘sorumluluk bizde değil’ gibi cümleler içeriyorsa, şüphe seviyenizi artırmalısınız. Bunun anlamı: Fotoğrafları yayınlayan platformun, bunu araştırmadığı, gerçek hak sahibini doğrulamadığı ve elbette izin almadığı anlamlarını çıkarabilirsiniz. Fotoğrafları yayınlayan platformun web sitesindeki kullanım şartları ve koşulları sayfasında muhtemelen şöyle bir cümle yer alacaktır: “Yükleyen kişi, yüklediği resimlerden sorumludur.” Bu ya da buna benzer maddeler, bir fotoğrafın ya da videonun yasal olarak izin verilen kullanımına ilişkin sorumluluğu yükleyene ve indirene devreder. Hukuki bir ihtilaf durumunda, kullanıcı sorumlu tutulabilir ve sözde bedava olan bu fotoğraf oldukça pahalıya mal olabilir. Örnek vermek gerekirse, aşağıda Unsplash kullanım şartları ve koşulları metninin E maddesi bu tip cümlelerle doludur.

Pixabay kullanım şartları ve koşulları

Ücretsiz çarpıcı resimler & telifsiz stok görselleri sloganıyla bilinen Pixabay platformunda da durum aslında aynıdır. Fotoğrafları büyük bir aşkla indirirsiniz fakat kullanım şartları ve koşulları neyi taahhüt ediyor biliyor musunuz? Hiçbir şeyi!

Aşağıdaki ekran görüntüsünden de anlayacağınız gibi ‘Pixabay, bu tür onayların veya lisansların alındığını beyan veya garanti etmez ve bu bağlamda herhangi bir sorumluluğu açıkça reddeder.’ diyor. Yani indirin kullanın ama sorumluluk sizde, biz karışmayız diyorlar.

Pexels kullanım şartları ve koşulları

İçerik üreticiler tarafından paylaşılan en iyi ücretsiz stok fotoğraflar, telifsiz görseller ve videolar başlığı ile yayın yapan Pexels’in kullanım şartları ve koşulları ne diyor: ‘Web Sitemize İçerik yükleyen fotoğrafçılar ve kullanıcılar, buradaki tüm haklara sahip olduklarını ve İçeriğin herhangi bir üçüncü taraf hakkını ihlal etmediğini bize beyan ve garanti etse de, Pexels platforma yüklenen tüm içeriği makul bir şekilde izleyemez. Bu nedenle, burada size verilen haklar için herhangi bir beyan veya garanti vermiyoruz.

Tek cümle ve işlem tamam: Sorumluluk tamamen sizde.

Telifli Fotoğrafları Kullanmanın Sonuçları Nelerdir?

Ücretsiz stock fotoğraflar sunduğunu ileri süren bir web sitesinden, lisanslı yani telif hakları başkasında olan bir görsel kullanırsanız, fotoğrafı çekenin telif haklarını ihlal etmiş olursunuz. Hukuki bir anlaşmazlık ortaya çıkarsa, bir lisansa sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekecektir. Fotoğraf sahibi ya da temsilcisi, ihtiyati tedbir, icra ve tazminat davası açabilir ve ayrıca kaldırma, ihtiyati tedbir, masraf ve zararların geri ödenmesi taleplerine maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bir fotoğrafı, ücretsiz olduğunu düşünerek indirip kullandığınızı söylemeniz, sizi kanunlardan muaf tutmaz, ilk sorumlu siz olacaksınızdır. “Kanunları bilmemek mazeret sayılmaz”. Çünkü, Pexels, Unsplash ve Pixabay vb sitelere giriş yaparken kullanım koşullarını onaylıyorsunuz. Tüm bunları okuyup, anladığınız dikkate alınacaktır.

Telif Hakkı İhlalinden Dolayı Dava Açılırsa Ne Yapmalıyım?

Pixsy ve Copytrack vb. şirketler, bu tip durumlar için kullanıcılarının haklarını korumakla görevli hukuk şirketleridir ve hemen hemen 80 ülkede temsilciliklerinin ya da yerel partnerlerinin olduğunu belirtmekteler. Pixsy ve Copytrack vb. şirketlerden telif uyarısı gelirse bu mailleri ciddiye almanızı tavsiye ederim. Beni bulamazlar, cevap yazmayayım unuturlar, ne olacak ki burası Türkiye derseniz, daha başlangıçta hata yapmış olursunuz.

Pixsy ve Copytrack vb. şirketlerden telif uyarısı gelirse ne yapmalıyım?

Pixsy ve Copytrack’ten gelen bir e-posta veya fatura ciddiye alınmalıdır. Bu şirketler fotoğrafçıları, görüntü ajanslarını, yayıncıları ve e-ticaret sağlayıcıları temsil eder. Yani aslında herhangi bir aldatmaca yoktur. Her durumda, bu şirketlere yanıt vermeniz gerekir. Onlardan gelen uyarıların belirlenen son tarihlerine dikkat edin.

Telif Hakkı İhlali Maili Neye Benzer?

Pixsy ve Copytrack vb. şirketlerden telif uyarısı otomatik sistemler üzerinden ve özellikle uluslararası olarak gönderilir. Telif hakkı ihlali için klasik uyarı mektuplarının aksine, bu şirketler yalnızca ücretlendirilen zararlar veya telif ücretleri için bir talep niteliği taşır. Uyarılan kişiye pahalı bir lisans satın alma imkanı verilir. Bu genellikle fotoğraf başına en az 250 Euro civarındadır. Bildiğimiz tüm durumlarda, tazminat talebi Mittelstandsgemeinschaft Foto-Marketing’in (MFM) fotoğraf kullanımına ilişkin tarifelerine uygundur. Aslında, bu tarifeler genellikle pratikte uygulanamaz ve aşırı yüksek olarak tanımlanabilir.

Pixsy ve Copytrack vb. şirketlerin gönderdiği belgelerden de bunların müşterileri tarafından ihtiyati tedbir talebinde bulunma hakkına sahip olduğunu paylaşır.

Türkiye’de yaşıyorum veya yurt dışında başka bir yerdeyim – Pixsy ve Copytrack’ten gelen bildirimi ciddiye almalı mıyım?

Evet, zorundasın! Yurtdışında yaşıyor olsanız bile, Pixsy ve Copytrack’ten gelen mail bildirimlerini ciddiye almalısınız.

Copytrack’ten gelen uyarılar dünya çapında gönderilir. Artık örneğin Türkiye, İsviçre, Avusturya, Hollanda veya İskandinavya’dan Pixsy ve Copytrack’ten uyarı almış çok sayıda mağdur olduğu biliniyor.

Alman mahkemelerinin uluslararası yargı yetkisi

Federal Adalet Divanı Nisan 2016’da, ihlalde bulunan ilgili web sitesinin Almanya’da mevcut olması durumunda telif hakkı ihlalinden Alman mahkemelerinin sorumlu olduğuna karar verdi (BGH, Urteil v. 21.4.2016, Az. I ZR 43/14). Her halükarda, diğer Avrupa ülkelerinde, bir Alman mahkemesinin kararının tebligatı ve tanınması artık büyük bir engel değildir.

Sonuç: İzin almadan telifli ve ücretli fotoğraf kullanmanın cezası size para ve zaman kaybettirir!

Pexels, Unsplash, Pixabay ve benzeri platformlarla ilgili sorun, hak sahiplerinin güvenilir bir şekilde doğrulanamamasıdır. İçerik doğrulanmadığından, çoğu platform ayrıntılı yazılarında bir sorumluluk reddi beyanı içerir. Tecrübesiz kullanıcılar için bu, telif hakkı korumalı görüntülerin kötü kişiler tarafından gerekli yetkilendirme olmadan yüklenmesi durumunda bir sorundur.

Fotoğraf ya da video kullanımı konusunda içinizin rahat etmesini istiyorsanız, bunları doğrudan fotoğrafçılardan, stok ajanslarından veya görsel ajanslarından satın almalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Site sahipleri, yöneticileri ve kod yazarları için hazırladığımız yazılarımıza ise buradan ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bu içeriği size parayla yazdırmışlar tebrik ederim, keşke yasal süreçleri bilerek bir içerik paylaşıyor olsaydınız. İnsanları bilgilendirecek içeriklere yönelmenizi tavsiye ederim.

  2. Detaylı bilgi verebilir misiniz hukuksal olarak, aynı konuyu ben de araştırıyorum. Fakat sayfada bulunan sözleşme maddelerine baktım. Bu siteler gerçekten sorumluluk almıyor gibi görünüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!