in

SevdimSevdim

Ölmeden Önce Mutlaka İzlenmesi Gereken Filmler ve Önerileri! İşte En İyi 100 Film…

En iyi filmler listemi sizlerle paylaşıyorum, işte ölmeden önce izlenmesi gereken filmler ve izleyen önerileri ile en iyi 100 film.

izlenmesi gereken filmler

Herkesin, hatta sinema izlemeyi yeni yeni sevenlerin bile tanıyacağı bazı filmler vardır: Stanley Kubrick’in The Shining’i; David Lean’in Arabistanlı Lawrence’ı; David Fincher’ın Dövüş Kulübü; Mike Nichols’ın Mezun filmi. Her biri eleştirmenler tarafından iyi puanlar ve yorumlar alıyor, film yapımcıları tarafından beğeniliyor ve izleyiciler tarafından hayran olunuyor. Ve belki de daha önce böyle bir en iyi filmler listesi yapılmamıştır. İşte bu yazımda sizlerle ölmeden önce izlenmesi gereken filmler yazım ile en iyi 100 filmi sizlerle paylaşacağım.

Bazen sadece IMDb puanına bakarak filmler seçiyor ve izledikten sonra memnun kalmıyoruz. İşte sizinle paylaşacağım listemde sadece en iyi 100 film değil, gerçekten izlenmesi gereken filmler olduğunu düşündüğüm listemi paylaşıyorum. Bu bir “tüm zamanların en iyi filmi” listesinden daha fazlası bana göre, ilk vizyona girdikten sonra sinemanın gidişatını değiştiren filmler bunlar. Tüm film türlerine ilham veren veya temelden değiştirenler. Bu gözle listemi incelemeli ve mutlaka izlemelisiniz.

Şu anda sinemalarda oynayan ya da online platformlarda yayınlanan bir çok film, bu listedeki filmlerden ilham almış ve sektörün ilerlemesine katkıda bulunmuştur. Ve bir pandemi süreci yaşadığımız için ve kendinize “ne izlesem?” diye soruyorsanız, bu liste tam size göre. Elinizde zaman olduğunu biliyoruz – başlasanız iyi olur!

En iyi filmler listemi sizlerle paylaşıyorum, işte ölmeden önce izlenmesi gereken filmler ve izleyen önerileri ile en iyi 100 film. Bununla birlikte Yeniden Çekilip İzleyicileri Mest Eden 11 Yabancı Film ve En Çok İzlenen ve Beğenilen 24 Türk Aşk Filmi ve iMDB Puanları listeme de mutlaka bakmanızı öneririm.

Not : Filmlere ait tanıtım yazıları beyazperde‘den alınmıştır.

Çılgınlar Okulu 1978 (iMDB: 7,5)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: John Landis
Senaryo Yazarları: Harold Ramis, Douglas Kenney, Chris Miller
Oyuncular: John Belushi, Tim Matheson, Stephen Furst, Kevin Bacon, John Vernon, Verna Bloom, Donald Sutherland, Karen Allen

İzlenmesi gereken filmler listeme Çılgınlar Okulu ile başlamak isterim. Faber Koleji’nin her okulda olduğu gibi bir “kardeşlik kulübü” vardır; fakat kim başvursa kabul ettiği için şöhreti pek de iyi değildir. Bir diğer kulüp ise beyaz, Anglosakson, genç, zengin ve kendini beğenmiş erkeklerden oluşmaktadır ki onlara Dekan Worner dışında kimse tahammül edemez. Bu ikinci kulübün desteğini arkasına alan dekan, ilk kulüpteki haylazları okuldan uzaklaştırmak için bir liste oluşturur. Ve planı hoşgeldiniz partisinden hemen önce devreye girer… Yönetmenliğini John Landis’in üstlendiği filmde başroller John Belushi, Karen Allen, Tom Hulce ve Mary Louise Weller.

Blazing Saddles 1974 (iMDB: 7,7)

en iyi filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Mel Brooks
Senaristler: Andrew Bergman, Mel Brooks, Richard Pryor, Norman Steinberg, Al Uger
Oyuncular: Cleavon Little, Gene Wilder, Harvey Korman, Slim Pickens, Madeline Kahn, Mel Brooks, Dom DeLuise

Tüm Hollywood kovboy filmlerini ti’ye alan oldukça matrak ve çılgın bir komedi olan film, ırkçılık meselesiyle de dalgasını geçiyor. İzlenmesi gereken filmler arasında bulunan bu yapımın yönetmenliğini Mel Brooks’un üstlendiği yapımın kadrosunda Cleavon Little, Gene Wilder, Slim Pickens Harvey Korman ve Madeline Kahn gibi dönemin önemli isimleri yer alıyor.

Küçük bir kasabanın şerifi öldürülünce Bart (Cleavon Little), tümü beyaz olan Rock Ridge kasabasına atanan ilk siyah şerif olur. Hemen hemen herkesin adının Johnson olduğu bu kasabada sıcak “hoş geldinler” ile karşılanmayı bekleyen saf Bart, kısa sürede bunun pek de mümkün olmadığını görecektir. Kasabanın sarhoşunu sağ kolu yapan Bart, bu insanları ırkçılıktan kurtarmak için planlar yapar…

Monty Python ve Kutsal Kâse 1975 (iMDB: 8,2)

en güzel filmler

Ülke: Birleşik Krallık
Yönetmenler: Terry Gilliam ve Terry Jones
Senaryo Yazarları: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin
Oyuncular: Graham Chapman, John Cleese, Eric Idle, Terry Gilliam, Terry Jones, Michael Palin

Monty Python and the Holy Grail’de, kral ve onun şövalyeleri, gökten gelen bir emir ile İsa’ya ait olan ama bir o kadar da kayıp olan kutsal kasenin peşine düşerler. Bu kutsal kaseyi bulmak için önlerine çıkan tüm tehlikelere göğüs germek zorundadırlar.

Terry Gilliam zihninin en yüce örneklerinden biri olan ve tüm zamanların en komik ekiplerinden biri olan Monty Pyton ekibinin kutsal kaseyi arama yolculukları sinema tarihinin en komik filmlerinden biri olarak addediliyor ve kendini izlenmesi gereken filmler listesine ekletiyor.

Zorla Kahraman 1971 (iMDB: 7,0)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Woody Allen
Senaristler: Woody Allen, Mickey Rose
Oyuncular: Woody Allen, Louise Lasser, Carlos Montalban

İzlenmesi gereken en iyi filmler arasında Woody Allen yapımı olan bu yapımı atlamamak lazım. Politika ile ilgilenmeyen ve yeni tüketim mallarını test eden Fielding Mellish, Nancy adında bir kız arkadaş edinir. Nancy, Fielding’in aksine politikayı yakından takip eden ateşli bir aktivisttir. Nancy ile Fielding’in ilişkisi bu nedenle kısa ömürlü olur ve Nancy apolitik tutumunu değiştirmeyen Fielding’i terk eder.

Nancy’i ayağa kaldıran San Marcos diktatörlüğü, sevgilisini yeniden kazanmak isteyen Fielding’e iyi bir fırsat görünür. San Marcos’a giden Fielding bir dizi yanlışlıklar komedyası sonucunda kendisini devrimci bir lider olarak bulur.

Annie Hall 1977 (iMDB: 8,0)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Woody Allen
Senaryo Yazarları: Woody Allen, Marshall Brickman
Oyuncular: Woody Allen, Diane Keaton, Tony Roberts

Romantik Komedi Filmleri arasında yer alan Annie Hall, komedyen Alvy Singer’ın ünlü şarkıcı Annie Hall ile olan ilişkini konu ediyor. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olan ve konusu itibariyle New York’un tanınan komedyenlerinden Alvy Singer’ın anlatıcılığı eşliğinde işlenen film, komedyenin Annie Hall isimli ünlü şarkıcıyla olan ilişkisinin neden sonlandığını sorgulamasıyla başlar. Alvy, uzunca bir süre aşk hayatında başarısız olmuş, aradığı kadını sahte entelektüel ortamlarda bulmanın imkansızlığına kanaat getirmiştir. Ancak Annie ile tanışması adamın talihini bir anda döndürecek, garip bir ilişkinin başlamasına neden olacaktır. Yüzyılın gördüğü en ilginç beyinlerden biri olan müzisyen, yönetmen, senarist ve oyuncu Woody Allen’ın, bol yapıtlı filmografisinin en başarılı filmi olan Annie Hall sinema tarihinin en özgün komedilerinden biri.

This Is Spinal Tap 1984 (iMDB: 7,9)

izlenecek filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Rob Reiner
Senaryo Yazarları: Christopher Guest, Michael McKean, Harry Shearer, Rob Reiner
Oyuncular: Rob Reiner, Christopher Guest, Michael McKean, Harry Shearer, Fran Drescher, Bruno Kirby

Spinal Tap adlı İngiliz Trash Metal grubu, 1980’li yılların başlarında Amerika’ya yeniden turneye çıkmaya karar verirler. Turnenin organizatörü ise bir film yapımcısı olan Marti DeBergi’dir. DeBergi bu özel durumdan yararlanarak grubun bir belgeselini çekmenin planlarını yapmaktadır. Ancak seyahat esnasında oluşan imkansız durumlar, DeBergi’nin işin içinden çıkmasına izin vermeyecektir.

Amerika Rüyası 1988 (iMDB: 7,1)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: John Landis
Senaristler: David Sheffield, Barry W. Blaustein
Oyuncular: Eddie Murphy, Arsenio Hall, James Earl Jones, Madge Sinclair, John Amos, Shari Headley, Eriq La Salle, Louie Anderson

Afrikalı bir prens olan Akeem, 21. doğum gününde ailesi tarafından daha önce hiç görmediği bir kadınla evlendirilecektir. Bu duruma karşı çıkan Akeem, babasından izin alarak parası ve ünü için değil kendisini gerçekten sevecek bir eş bulmak için Amerika’ya gider. Babası, prensin başına bir şey gelmesini engellemek için onun yanında sadık uşağı Semmi’yi de gönderir. Prens, herkesten kim olduğunu gizleyerek Amerika’da hayatının aşkını bulmaya çalışır. Semmi ile birlikte farklı kimliklere bürünen Akeem, bu süreçte kendisine yeni arkadaşlar, düşmanlar ve onlarca bela edinir. Daha önce izlemediyseniz, mutlaka izlenmesi gereken filmler listenize almalısınız.

Çılgın Liseliler 1998 (iMDB: 7,7)

en çok izlenen yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Wes Anderson
Senaristler: Wes Anderson, Owen Wilson
Oyuncular: Jason Schwartzman, Bill Murray, Olivia Williams, Seymour Cassel, Brian Cox, Mason Gamble, Connie Nielsen, Luke Wilson

Max Fischer okuduğu okulun en popüler talebelerinden bir tanesidir. Birçok alanda aktif olan Max, okul gazetesindeki üst düzey görevinin yanısıra popülerliğini perçinleyen birçok okul kulübüne de üyedir. Bu tür işlerle uğraşırken derslerini yoluna koymakta zorlanan Max, Oxford’dan red cevabını alınca eğitim konusundaki umutlarını kaybetmeye başlar. Üstüne üstlük derslerinden birini yürüten hocası Bayan Cross’a vurulması, Max’ın okul hayatını epeyce zorlaştıracaktır. Çektiği her filmle çocuksuluğunu yansıtmayı başaran Wes Anderson’ın ikinci uzun metrajı olan Rushmore’un başrollerinde Jason Schwartzman, Bill Murray ve Olivia Williams var.

Ateşli Geceler 1997 (iMDB: 7,9)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Paul Thomas Anderson
Senarist: Paul Thomas Anderson
Oyuncular: Mark Wahlberg, Julianne Moore, Don Cheadle, Philip Seymour Hoffman, Burt Reynolds, William H. Macy, John C. Reilly, Heather Graham

Ölmeden önce izlenmesi gereken filmler arasında olduğuna emin olun. Konusu ise, çok kötü bir gece kulübünde çalışan Eddie Adams… En büyük hayali, amatör olarak sürdürdüğü oyunculuk mesleğinde yükselmek ve kendiyle gurur duyabileceği bir yerlere gelmektir. Bir gün, yaptığı işi çok ciddiye alan bir porno yönetmeni tarafından keşfedilir. Artık Eddie Adams yerine ‘Dirk Diggler’ ismiyle anılacaktır. Dönemin uyuşturucu, seks, içki ve suç dörtgeninde gidip gelen sosyal hayatına kısa bir sürede adapte olan Dirk Diggler, günden güne sektöründe biraz daha yıldızlaşacaktır. Dirk Diggler, porno sektörünün kralı olacaktır. Amerikalıların dahi yönetmenlerinden Paul Thomas Anderson’ın genç yaşında çektiği, ikinci filmi olan Boogie Nights’ın başrollerinde Mark Wahlberg, Burt Reynolds, Hulianne Moore, Heather Graham ve Luis Guzman gibi isimler var.

Benim Güzel Idaho’m 1991 (iMDB: 7,0)

en çok izlenen yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Gus Van Sant
Senarist: Gus Van Sant
Oyuncular: River Phoenix, Keanu Reeves, Rodney Harvey, Grace Zabriskie, William Richert, James Russo

İzlenmesi gereken filmler arasına her zaman alabileceğim “Benim Güzel Idaho’m”, 1991 yapımı bir filmdir.

Portland’ta geçen hikaye sokaklarda yaşayan iki erkek fahişenin hayatlarına ve aralarındaki ilişkiye odaklanıyor. Mike, ailesi tarafından terkedilmiş, hayatı sokaklarda geçmiş, sessiz bir gençtir. Aynı zamanda da narkolepsi hastasıdır. Öte yandan Scott, kendini erkeklere ve kadınlara satmasına rağmen heteroseksüel olduğu konusunda ısrar eden, varlıklı bir ailenin oğludur. Onun için fahişelik, geçinmek için para kazanmak zorunda olan Mike’ın aksine sadece keyfidir.

Gizliden gizliye Scott’tan hoşlanan Mike, annesini bulmayı kafasına koymuştur. Onu bulmak için Idaho’ya, oradan da İtalya’ya giden ikilinin bu yolculuk sonrası hayatları tamamen değişecektir.

Gece Yarısı Kovboyu 1969 (iMDB: 7,8)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: John Schlesinger
Senarist: Waldo Salt
Oyuncular: Dustin Hoffman, Jon Voight, Sylvia Miles, John McGiver, Brenda Vaccaro, Barnard Hughes

Dustin Hoffman’ın başrolünde yer aldığı bu yapımı izlenmesi gereken filmler listesine almayanı döverler. Joe Buck, geçmişini bir kenara bırakarak New York’a doğru yola çıkar. Güzel görünümüne oldukça güvenen Joe, New York’ta zengin kadınlarla tanışıp jigololuk yapmanın peşindedir. Ancak Amerika, onun kafasında kurduğu gibi bir yer değildir. Bir süre sonra fakir bir dolandırıcı olan Ratzo Rizzo ile tanışır. İkili birbirlerinin bu hayattaki en yakın varlığı olacaklardır. Bir süre sonra işler yavaş yavaş yoluna girmeye başlar. Bu onlara yepyeni bir hayatının kapısını açacaktır. Ancak Rizzo’nun kronik hastalığı ikili için bir kıyamet gibi olacaktır. 68 kuşağının ruhunu en iyi yansıtan filmlerden biri olan Geceyarısı Kovboyu, kendi döneminin Oscar ödüllerinde de adından bolca söz ettirmişti.

Bir Konuşabilse 2003 (iMDB: 7,7)

izlenecek filmler

Ülke: Amerika Birleşik Devletleri, Japonya
Yönetmen: Sofia Coppola
Senarist: Sofia Coppola
Oyuncular: Bill Murray, Scarlett Johansson, Giovanni Ribisi, Anna Faris

Orta yaşı çoktan geçmiş, evli ve çocuklu Amerikalı aktör Bob bir reklam çekimi için Japonya’ya gelir. Tokyo’da kaldığı otelde bir başka Amerikalı ile, fotoğrafçı kocasının peşinden buraya gelmiş olan sevimli ama ciddi Charlotte ile tanışır. Dillerine ve kültürlerine uzak oldukları bu insanların ülkesinde fazlasıyla yabancı olan ve iletişimsizlik denizinde boğulan bu iki yabancı, bir Tokyo hafta sonunda birdenbire yakınlaşacaktırlar.

Kötü Kızlar 2004 (iMDB: 7,0)

ölmeden önce izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Mark Waters
Senarist: Tina Fey
Oyuncular: Lindsay Lohan, Rachel McAdams, Tina Fey, Amanda Seyfried, Lacey Chabert, Lizzy Caplan, Amy Poehler, Ana Gasteyer, Daniel Franzese, Tim Meadows, Jonathan Bennett

İzlenmesi gereken filmler arasında bence en iyisi ve gençlere hitap etmesi de ayrı güzellik. Afrika’da doğup büyüyen Cady’nin anne ve babası zoologtur. Bu vesile ile büyümek yolunda ilerlerken hayata dair şu ilkeyi temel alarak şekillenmiştir: Doğada güçlü olan hayatta kalır! Yalnız yaşı on beş olduğunda ve liseye başlayınca kafasındaki o orman kanunlarının pek de sandığı gibi olmadığını görür. Hele ki işin içine aşk girdiğinde ezbere bildiği her şeyi unutup baştan başlaması gerekecektir. Cady, ne yazık ki okulun en gözde kızının eski erkek arkadaşına gönlünü kaptırmıştır. İşler haliyle sapa sarmaya hazır biçimde onu beklemektedir.

Anchorman: O Bir Efsane 2004 (iMDB: 7,2)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Adam McKay
Senaristler: Will Ferrell, Adam McKay
Oyuncular: Will Ferrell, Christina Applegate, Paul Rudd, Steve Carell, David Koechner, Vince Vaughn, Fred Willard, Chris Parnell

Ron Burgundy, 70’lerin San Diego’sunda popüler bir televizyon spikeridir. Tüm ülkeyi etkisi altına alan feminizm dalgası çalıştığı kanalı da etkisi altına alınca, yanına bir de hırslı ve güzel kadın spiker Veronica Corningstone getirilir, işte konusu o zaman başlar. Mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında, sakın izlemeyi unutmayın.

Yalnız çalışmayı ve önde olmayı seven Ron, Veronica’nın hayvanlar, yemek pişirme gibi konulardaki magazin haberlerini yapmasını ve esas işi kendisine bırakmasını tercih etmektedir. Fakat Veronica’nın azimli bir şekilde haber spikeri olmak istemesi, ikili arasında ciddi bir mücadeleye yol açacaktır.

Bazıları Sıcak Sever 1959 (iMDB: 8,2)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Billy Wilder
Senaristler: Billy Wilder, I.A.L. Elmas
Oyuncular: Marilyn Monroe, Tony Curtis, Jack Lemmon, George Raft, Joe E. Brown, Pat O’Brien

Bazıları Sıcak Sever’de kariyerlerinde zorlanan iki Chicago’lu caz müzisyeni Joe ve Jerry 1929’da yaşanan bir katliamın iki tanığı olmuş, kendilerini gören gangsterlerden de canları pahasına kaçmışlardır. Kasabayı terk etmek ve yeni bir iş aramak durumunda kaldıkları için Miami’de bir kadınlardan oluşan bir müzik grubuna katılıp gizlenmek onlara fazlasıyla cazip gelmiştir. Kadın gibi giyinip Josephine ve Daphne adını alan ikilinin önlerinde atılmak üzere oldukları oldukça tuhaf bir serüven vardır. En iyi yönetmen, senaryo, erkek oyuncu ve görüntü yönetimi dahil altı dalda Oscar’a aday olan Billy Wilder filmi kostüm dalında ödülü kazanmayı başarmıştı.

The Philadelphia Story 1940 (iMDB: 7,9)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: George Cukor
Senarist: Donald Ogden Stewart
Oyuncular: Cary Grant, Katharine Hepburn, James Stewart, Ruth Hussey

Gelmiş geçmiş en iyi filmler arasında ve bence mutlaka izlenmesi gereken filmler içinde en eskilerden birisi. Tracy Lord, kendisine kalan miras sonrasında zengin bir kadın olmuştur. Varlıklı bir kadın olduktan sonra yaptığı ilk şey ise çapkın bir adam olan kocası Dexter Haven’den ayrılmak olmuştur. Ayrılıklarının üstünden iki yıl geçer ve Tracy yeniden bir evlilik hazırlığına girişir George Kittredge isimli oldukça saygı duyulan bir adamla evlenmeye hazırlanan Tracy’i öngöremediği bir sürpriz beklemektedir. Dexter Haven, bir dergi için çalışmaktadır ve arkadaşlarıyla biraraya gelip kurnaz bir plan kurmanın hazırlığındadır. Düğün gününden bir gün önce işleme sokulan plan işleri karıştıracaktır.

Aşk Zamanı 2000 (iMDB: 8,1)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: Hong Kong
Yönetmen: Wong Kar-wai
Senarist: Wong Kar-wai
Oyuncular: Tony Leung, Maggie Cheung, Siu Ping Lam, Rebecca Pan

Aşk Zamanı, komşu olan evli bir kadın ile evli bir erkeğin arasında oluşan bağı konu ediyor. Hong Kong, 1960’lı yılların başlarını yaşamaktadır. Chau lokal bir gazetenin yazı işleri müdürüdür. Karısıyla birlikte büyük oranda Şangaylıların hayatlarını sürdürdükleri bir apartmana taşınırlar. Chau bir gün kapı komşusu Li-Chun ile karşılaşır. İkisi de eşlerinden bağımsız bir şekilde eşya taşımaktadırlar. Günden güne birbirleriyle yakınlaşmaya başlayan ikili bir süre sonra tuhaf bir gerçekle karşı karşıya kalacaktır. Bu da eşlerinin de birlikte oldukları gerçeğidir. Artık onların da kendilerini ve ilişkilerini yeniden gözden geçirebilecekleri bir ortam oluşmuştur.

Harry Sally’yle Tanışınca 1989 (iMDB: 7,6)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Rob Reiner
Senarist: Nora Ephron
Oyuncular: Billy Crystal, Meg Ryan, Carrie Fisher, Bruno Kirby

Harry Sally’yle Tanışınca, izlenmesi gereken filmler arasında olmazsa olmazlardan. Bir yolculuk sırasında karşılaşıp tanışan Harry ve Sally isimli iki genç sohbetleri esnasında aynı üniversiteden mezun olduklarını, ancak daha önce hiç karşılaşmadıklarını fark ederler. Bu keyifli sohbet sırasında konu ikili ilişkilere gelir ve iki karşı cinsin arkadaş olup olamayacağı üzerine uzun uzun tartışırlar. Sonuç ise arkadaş olamadıkları yönündedir. New York’a vardıklarında ayrılırlar ve ikisi de ayrı ayrı kendi hayatlarını yaşamaya devam ederler. Ta ki kader yollarını tekrar birleştirine dek…

Konuş Onunla 2002 (iMDB: 7,9)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: İspanya
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Senarist: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Javier Camara, Dario Grandinetti, Leonor Watling, Geraldine Chaplin, Rosario Flores

Bir sinemada tesadüf eseri tanışan 2 erkek olan Benigno ve Marco, 2. bir tesadüf sonucu bir hastanede karşılaşacaktır. Beningo burada çalışan bir sağlık görevlisi, kız arkadaşı Lydia ise komada yatmakta olan birisidir. Marco ise Alicia isimli sevgilisi bir boğa yarışında ağır yara almış ona destek olmak için hastanede bulunmaktadır. Hemen hemen aynı dramatik anları yaşayan Marco ve Benigno kısa sürede derin bir dostluk kurar. Beningo, Marco’ya komada yatan sevgilisiyle konuşmasını söyler. Çaresizlik içinde bu yolu da deneyecek olan Marco, içindeki mucize olabileceği inancını hiç kaybeden konuşmaya başlar. Usta film yönetmeni İspanyol Pablo Almodovar’dan senelerce unutulmayacak bir başyapıt filmi. 4 farklı hayatın nasıl aynı çizgide yürüyebileceği çok değişik ve mükemmele yakın bir senaryoyla aktarmayı başaran bu yapım her yönüyle övgüyü hakeden bir eser.

Sekiz Buçuk 1963 (iMDB: 8,0)

izlenecek filmler

Ülke: İtalya
Yönetmen: Federico Fellini
Senaryo Yazarları: Federico Fellini, Ennio Flaiano, Tullio Pinelli ve Brunello Rondi
Oyuncular: Marcello Mastroianni, Claudia Cardinale, Sandra Milo, Anouk Aimee

İzlenmesi gereken filmler arasına aldığım Sekiz Buçuk, yeni filmine duyduğu ilgiyi kaybeden bir yönetmenin anıların ve fantazilerini konu ediyor. Guido Anselmi, merakla beklenen yeni projesini gerçekleştirmeye çalışırken yazar tıkanması tarzı bir handikapla karşılaşan ünlü bir İtalyan yönetmendir. Yeni projesi biyografik öğeler de barındıran bir bilimkurgu filmidir. Ancak yönetmen bir anda vuku bulan bu durum nedeniyle sanata ve filmine duyduğu tüm ilgisini ve heyecanını kaybetmiş durumdadır. İşi üzerinde yoğunlaşmaya ve bir şekilde bitirmeye çalışan Guido, zamanla bir grup flashback ve rüyalarla, anıları ve fantezileri arasında gidip, gerçeklik hissini kaybetmeye başlar.

Kırmızı Pabuçlar 1948 (iMDB: 8,1)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: Birleşik Krallık
Yönetmenler: Michael Powell, Emeric Pressburger
Senaryo Yazarları: Michael Powell, Emeric Pressburger, Keith Winter
Oyuncular: Moira Shearer, Anton Walbrook, Marius Goring

1948 yılı çekilmiş olan bu yapım, izlenmesi gereken filmler arasında ve kaçırılmaması gerekli. Genç yaşına rağmen başarılı bir balerin olma yolunda ilerleyen Vicky Page, asil bir kökene sahip olan tanınmış bir ailenin kızıdır. Tanınmış bir kadın olan halasının verdiği bir partide ünlü bir balenin yöneticisi olan Boris Lermantov ile tanışır. Lermantov, son derece kibirli ve de otoriter bir adamdır. Başlarda Vicky’i küçük görüp önemsemeyen Lermantov, zamanla genç kızın yeteneğine karşı bir ilgi duymaya başlar ve Kırmızı Pabuçlar isimli yeni yazılan ve kısa zamanda sergilenecek olan balede başrolü ona vermeyi planlar. Ancak Vicky’nin beklenmedik birine aşık olması işleri çığırından çıkaracaktır.

The Rocky Horror Picture Show 1975 (iMDB: 7,4)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD ve Birleşik Krallık
Yönetmen: Jim Sharman
Senaryo Yazarları: Jim Sharman, Richard O’Brien
Oyuncular: Tim Curry, Susan Sarandon, Barry Bostwick, Richard O’Brien, Patricia Quinn, Nell Campbell, Jonathan Adams, Meat Loaf

Evlenmeye karar vermiş çiftimiz Janet ve Brad, yağmurlu bir gecede yollarını kaybedince kasvetli bir şatoya sığınırlar. Şatonun sahibi ise Transeksüel Gezegeni’nden gelmiş travesti Dr. Frank-N-Furter’dır. Tam da o gece Dr., kendisi için Rocky Horror adında bir aşk kölesi yaratma projesini açıklar. İkilinin yaşayacakları çılgınlıklarla dolu o gece, bu mutlu ideal çiftin bastırılmış tüm duygularını ortaya çıkaracaktır.

Yağmur Altında 1952 (iMDB: 8,3)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmenler: Gene Kelly, Stanley Donen
Senaristler: Betty Comden, Adolph Green
Oyuncular: Gene Kelly, Donald O’Connor, Debbie Reynolds, Jean Hagen, Millard Mitchell

Ölmeden önce mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında olan bu kült film çok hoşunuza gidecek. Konusuna gelecek olursak: Singin’ in the Rain’de Don Lockwood, kendi yeteneklerini günden güne bileyerek geldiği bu son noktada, nihayet beyazperdenin en çok aranan ve en çok parıldayan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Ulaştığı noktada yeri sağlam olan bu ünlü şahsiyetin güvenini kıracak kişi ise aktörleri birer birer reddedecek olan Kathy Selden olacaktır. Don, kendisine yapılanların üstesinden gelir gelmez Kathy’ye aşık olacaktır. Ancak öte yandan da seksi ve bencil Lina Lamont, Don’u kendisi için istemektedir.

Güzel ve Çirkin 1991 (iMDB: 8,0)

izlenecek filmler

Ülke: ABD
Yönetmenler: Gary Trousdale, Kirk Wise
Senarist: Linda Woolverton
Oyuncular: Paige O’Hara, Robby Benson, Richard White, Jerry Orbach, David Ogden Stiers, Angela Lansbury, Bradley Pierce

İzlenmesi gereken filmler arasında masalsı senaryosu ile göz dolduruyor. Yaşlı bir dilenci genç bir prense bir gül verir ve karşılığında bir gecelik konaklayacak yer ister. Fakat prens dilenciyi reddeder. Dilenci bunun karşılığında prensi lanetler ve onu çirkin bir yaratık olan Beast’e, hizmetçilerini ise mobilyaya çevirir. Yaşlı dilenci prense sihirli bir ayna ve bir adet gül bırakarak 25 yaşına kadar gerçekten sevmeyi ve sevilmeyi öğrenirse bu lanetin ortadan kalkacağını söyler. Yıllar sonra Belle isimli güzeller güzeli bir genç kız ve babası Maurice çıktıkları bir yolculuk esnasında ormanda yollarını kaybederler ve kendilerini lanetli bir şatonun önünde bulurlar. Bu şato Beast’e aittir ve bu çirkin yaratık Belle’i alıkoyar. Belle bu lanetli yerden kurtulmak için mücadele ederken yıllardır süren büyük sırları öğrenecektir. Animasyon tarihinin en iyi birkaç yapıtından biri olan film, Disney’den çıkan peri masallarının en değerlilerinden biri.

Aslan Kral 1994 (iMDB: 8,5)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmenler: Roger Allers, Rob Minkoff
Senaryo Yazarları: Irene Mecchi, Jonathan Roberts, Linda Woolverton
Oyuncular: Matthew Broderick, James Earl Jones, Jeremy Irons, Jonathan Taylor Thomas, Moira Kelly, Nathan Lane, Rowan Atkinson, Ernie Sabella, Robert Guillaume, Whoopi Goldberg, Cheech Marin

Vahşi Afrika’nın derinliklerinde genç bir aslan doğar. Babası bölgenin kralı olan küçük aslan, kısa zamanda onun yerine geçmek isteyen hırslı düşmanlarının tehdidi altında kalır. Walt Disney’in bu animasyon harikası, 4 dalda akademi ödüllerine aday olmuş, en iyi müzik ve en iyi şarkı dalında Oscar’a layık görülmüştü. Filmin ödüllü müziklerini Tim Rice, Elton John ve Hans Zimmer yapmıştı.

Oz Büyücüsü 1939 (iMDB: 8,0)

en çok izlenen yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Victor Fleming
Senaristler: Noel Langley, Florence Ryerson, Edgar Allan Woolf
Oyuncular: Judy Garland, Frank Morgan, Ray Bolger, Bert Lahr, Jack Haley, Billie Burke, Margaret Hamilton

İzlenmesi gereken filmler arasında olan Oz Büyücüsü, Dorothy Gale’in maceralarını konu ediyor. Kansas’ta kendi halinde bir çiftlikte hayatını sürdüren Dorothy Gale, yaşadığı hayattan mutludur. Bir gün koskoca bir evi beraberinde sürükleyecek bir hortum çiftliği vurur. Dorothy ve Toto, uyandıklarında kendilerini oldukça tuhaf, peri masalından çıkma bir köyün içerisinde bulurlar. Bu esnada ölen lanetli doğu cadısının intikamını almak isteyen lanetli batı cadısı Dorothy’nin peşine düşer. İyi cadı Glinda ise Dorothy’yi korur ve ona Oz Büyücüsü’nden yardım almasını tavsiye eder. Dorothy, beklenmedik bir yolculuğa çıkmak durumundadır. Sinema tarihinin en önemli fantastik yapıtlarından biri olarak kabul edilen The Wizard of Oz’un yönetmen koltuğunda ünlü yönetmen Victor Fleming oturuyor.

Mulholland Çıkmazı 2001 (iMDB: 7,9)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: David Lynch
Senarist: David Lynch
Oyuncular: Naomi Watts, Laura Elena Harring, Justin Theroux, Ann Miller, Robert Forster

Betty Elms, en büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmak olan bir kadındır. Bunun için Hollywood’a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Burada kendi hayatında mükemmel bir noktaya ulaşmış olan bir kadınla tanışır ve onun başarılarına hayran kalır. O kadın da Betty’den hoşlanmaya başlar ve aralarında gizemli ve oldukça erotik bir ilişki başlar. Mulholland kavşağında bir trafik kazası gerçekleşir. Bilinç ve bilinçaltı birbirlerine karışırlar. Bütün bu hayatlar, birbirlerine gireceklerdir.

Ucubeler 1932 (iMDB: 7,9)

izlenecek filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Tod Browning
Senarist: Willis Goldbeck ve Leon Gordon
Oyuncular: Wallace Ford, Harry Earles, Leila Hyams, Olga Baclanova, Roscoe Ates, Henry Victor

Çalışanları hilkat garibelerinden oluşan bir sirkte trapez sanatçısı olarak çalışan güzeller güzeli Cleopatra, sirkin çeşitli şovlarında çalışan Hans isimli cüceye onunla evlenmek istediğini söyler. Cleopatra’nın bu ilginç teklifinin altında yatan gerçek ise Hans’ın kısa zaman içerisinde yüklü bir mirasa sahip olacak olmasıdır. Zira Cleopatra, Hercules isimli bir başka sirk sanatçısıyla ilişki içerisindedir. Ancak beklenen evlilik gerçekleşir ve ucubeler düğün sırasında Cleopatra’nın türlü hakaretlerine maruz kalırlar. İntikam planlarını hazırlamaları da çok zaman almaz… İzlenmesi gereken filmler arasına mutlaka almalısınız.

Drakula 1931 (iMDB: 7,5)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Tod Browning
Senarist: Garrett Fort
Oyuncular: Bela Lugosi, Helen Chandler, David Manners, Dwight Frye, Edward Van Sloan

John Harker, gizemli ve kolay kolay ele geçmeyen Kont Dracula’yla bir emlâk anlaşması yapmak için Transilvanya’ya gönderilir. Ama ev sahibi bir vampir, insanların kanıyla beslenen bir hortlaktır ve taşınma fikri ona pek de cazip gelmemektedir. Yüzlerce yıllık cehennemi, hayaletlere özgü bir varoluşun ardından, tek istediği huzura ermektir. Yine de, John’ın genç eşi Mina’nın fotoğrafını görüp heyecanlanınca, gemiyle batıya doğru yolculuğa çıkar.

Plan 9 from Outer Space 1931 (iMDB: 4,0)

en iyi yabancı filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Ed Wood
Senarist: Ed Wood
Oyuncular: Gregory Walcott, Mona McKinnon, Tom Keene, Tor Johnson, Dudley Manlove, Joanna Lee, John Breckinridge, Maila Nurmi (Vampira), Bela Lugosi

IMDb puanı 4,0 olsa bile izlenmesi gereken filmler arasına alınmalı. Dünyayı ele geçirmek için tertipledikleri daha önceki sekiz planları da suya düşen uzaylılar, bu kez ölüleri diriltmeyi akıl ederler ancak nedense sadece üç tanesinin buna yeteceğini sanmaktadırlar: Vampir kostümlü bir adam, onun genç ve güzel karısı ile şişman bir polis memuru!

Sapık 1960 (iMDB: 8,5)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: Alfred Hitchcock
Senarist: Joseph Stefano
Oyuncular: Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles, Martin Balsam, John Gavin

İzlenmesi gereken filmler arasında bir korku filmi. Marion Crane (Janet Leigh), Arizona’da bir emlak ofisinde çalışmaktadır. Sevgilisi Sam (John Gavin) ile evlenmek istemektedir ancak çiftin çok az parası vardır. Bir cuma günü, patronu Marion’a bankaya para yatırması için 40 bin dolar verir. Marion, bu parayla Sam’le hayal ettikleri hayatı kurabileceklerine karar verir ve parayı çalarak Sam’le buluşmaya gider. Yolda Bates Motel’de konaklamak zorunda kalır. Moteli işleten Norman Bates (Anthony Perkins), annesiyle saplantısı olan genç bir adamdır. Beraber akşam yemeği yerler ve Marion odasına çekilir ve yatmadan önce duş almaya karar verir. Sinema tarihinde adından ünlü “duş sahnesiyle” söz ettiren, türünün en önemli örneklerinden Sapık, Alfred Hitchcock’un başyapıtlarından biri olarak kabul edilir.

Yaşayan Ölülerin Gecesi 1968 (iMDB: 7,9)

izlenecek filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: George A. Romero
Senaryo Yazarları: George A. Romero, John Russo
Oyuncular: Duane Jones, Judith O’Dea, Karl Hardman, Marilyn Eastman, Keith Wayne, Judith Ridley, Bill Cardille, Kyra Schon

Barbra ve kardeşi Johnny, babalarının mezarını ziyaret etmek için şehir merkezinden bir hayli uzakta, izbe bir bölgede olan mezarlığa giderler. Burada dua rutinlerini tamamladıkları esnada kendilerine yaklaşmakta olan yabancı bir siluetle karşılaşırlar. Kız kardeşinin aksine bir hayli rahat davranan Johnny, bu yabancının saldırısına uğrar ve oracıkta hayatını kaybeder. Ancak bu bir son değil, ürkütücü bir başlangıcın habercisi olur. Genç kadın ağır bir travmaya girer ve canını kurtarabilmek için bulabildiği ilk yere sığınır. Ancak burada yalnız olmadığını fark etmesi uzun sürmez. Bir anda kasabayı saran bu yaratıklardan korunmaya çalışan tek insan kendisi değildir. Ben de kendisi gibi canını zor kurtarmıştır ve kapıda diğerleri de vardır…

Cadılar Bayramı 1978 (iMDB: 7,7)

izlenmesi gereken filmler

Ülke: ABD
Yönetmen: John Carpenter
Senaryo Yazarları: John Carpenter, Debra Hill
Oyuncular: Jamie Lee Curtis, Donald Pleasance, Nick Castle, P.J. Soles, Nancy Kyes, Brian Andrews

1978 yılında çekilmiş olan bu filmi izlenmesi gereken filmler listenize lütfen ekleyin. Korku sinemasının ustalarından John Carpenter’ı üne kavuşturan filmi “Cadılar Bayramı”, ilk cinayetini altı yaşında işleyen bir çocuğun onbeş yıl sonra hapisten kaçarak geçmişini tekrarlamasını anlatıyor. Azizler günü arifesinde işlediği cinayeti hayatının merkezi haline getiren ve sıradan insanları öldürerek adeta sorunlarıyla hesaplaşan gencin hikayesi.

Suspiria 1977 (iMDB: 7,4)

en iyi yabancı korku filmleri

Ülke: İtalya
Yönetmen: Dario Argento
Senaristler: Dario Argento, Daria Nicolodi
Oyuncular: Jessica Harper, Stefania Casini, Flavio Bucci, Miguel Bose, Alida Valli, Joan Bennett

Amerikalı genç kadın Suzy Bannion, dünyanın en iyi bale okullarından birine gitmek için Almanya’ya gider. Bir akşam vakti okulun kapısını çalar ve tam da bu andan itibaren esrarengiz durumlara tanık olmaya başlar. Taksiden indiği an bir başka öğrencinin okuldan çıkıp ormana doğru koşturmaya başladığını gören genç kadın olaylara anlam veremez. Öte yandan kendisine kapıyı açan biri de olmaz. Ertesi gün tekrar geldiğinde okula alınır ve ardından yavaş yavaş uyum sağlamaya başlar. Fakat zamanla tanık olacağı tuhaf olay ve durumlar ürkütücü bir gerçeği keşfetmesine neden olur.

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
avrupa başkentleri isimleri

Avrupa Ülkelerinin Başkenti Neresi? İşte Avrupa Başkentleri İsimleri Testi!

robot süpürge nasıl çalışır

Robot Süpürge Nasıl Çalışır? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?