Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaSinemaİzlerken Farklı Bir Dünyaya Gideceğin En İyi Fantastik Filmler

Son Yazılar

İzlerken Farklı Bir Dünyaya Gideceğin En İyi Fantastik Filmler

İzlerken farklı bir dünyaya gidip, gerçeklikten uzaklaşacağın en iyi fantastik filmler listesi, fragmanları ve iMDb puanlarını paylaşıyoruz.

Naçizane görüşüme göre, fantastik filmler aslında fikir daha oluşmadan önce boş bir tuvale benziyor. Bu tür filmler yapmaya hevesli bir film yapımcısıysanız, sevdiğiniz her şeyi, tutkunuz olan her şeyi konuya dahil edebilirsiniz. Fantastik filmler, benzersiz, yaratıcı hikayeleri ve eksantrik, çoğu zaman akılda kalıcı karakterleriyle sinema dünyasına hükmediyor. Bilgisayar tabanlı teknolojinin gelişiyle birlikte, her yıl vizyona giren fantastik filmlerin sayısı önemli ölçüde arttı. Bugün herhangi bir fantastik film seçin, kesinlikle drama, romantizm, aksiyon ve merak uyandıran bir hikayenin bir karışımını bulacaksınız. Bence ‘Oz Büyücüsü’ gibi filmler ve Stan Lee’nin birçok eseri, o zamandan beri bir yükseliş trendine tanık olan fantastik sinemanın öncüleri ve temel taşlarıydı.

Senin için iMDb puanlarını dikkate alarak, muhtemelen izlemediğiniz en iyi fantastik filmlerin bir listesini hazırladık. Elbette ‘Yüzüklerin Efendisi‘ benzeri daha yüzlerce yapım var, fakat bu çok bilinen yapımları listemize eklemek istemedik. Masalsı konuları, muhteşem görsel efektleri, bol makyajlı karakterleri ile sizleri hayal dünyasına götürüp gerçek hayattan koparacak muhteşem fantastik film önerileri paylaşacağım.

Evet arkadaşlar, fantastik filmler neden çok izlenir biliyor musunuz? Çünkü insanlar biraz kafa dağıtmak ve gerçek hayattan uzaklaşmak isterler. Masalsı anlatım tarzı, yüksek bütçeleri ile göz dolduran bu film türündeki yapımlar çoğu film sever tarafından takip edilmektedir. Sürükleyici senaryoları ile en iyi fantastik filmler listemizi sık sık güncelliyoruz, umarım siz de beğenirsiniz.

En İyi Fantastik Filmler

15
Zodyak Şövalyeleri (2023)

Uluslararası anime heyecanını temel alan Zodyak Şövalyeleri (Knights of the Zodiac), Saint Seiya destanını ilk kez canlı aksiyonla beyazperdeye taşıyor. Dikbaşlı bir sokak genci olan Seiya (Mackenyu), kaçırılan kız kardeşini ararken zamanını para için mücadele ederek geçirir. Dövüşlerinden biri, sahip olduğunu hiç bilmediği mistik güçlerden farkında olmadan yararlandığında Seiya, kendisini savaşan azizlerin, kadim büyü eğitiminin ve onun korumasına ihtiyacı olan reenkarnasyonlu bir tanrıçanın olduğu bir dünyada bulur. Hayatta kalmak istiyorsa, kaderini kabul etmesi ve Zodyak Şövalyeleri arasında hak ettiği yeri alabilmek için her şeyi feda etmesi gerekecek.

Yayınlanma Yılı: 2023
IMDb Puanı: 4,4/10 – 10K Oy
Oyuncular: Mackenyu, Famke Janssen, Madison Iseman
Tür: Fantastik, Macera

14
Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves (2023)

Büyüleyici bir hırsız ve sıra dışı maceracılardan oluşan bir grup, kayıp bir emaneti geri almak için destansı bir soyguna girişir, ancak yanlış insanlarla ters düştüklerinde işler tehlikeli bir şekilde ters gider.

Yayınlanma Yılı: 2023
IMDb Puanı: 7,3/10 – 206K Oy
Oyuncular: Chris Pine, Michelle Rodriguez, Regé-Jean Page
Tür: Fantastik, Macera

13
Sindirella (2015)

Birincisi, bu filmi kesinlikle sevdim. Belki de ‘Külkedisi’nin bu versiyonu, çocukluğunuzu daha önce yapılmış versiyonlardan daha canlı hale getiriyor. Bunun daha iyi olmasının birçok nedeni var – Prens rolünde Richard Madden, gaddar Üvey Anne rolünde Cate Blanchett ve Külkedisi rolünde Lily James gibi yıldız kadrosu. Sir Kenneth Branagh’ın yönettiği film, bekar babasıyla yaşayan ve annesinin anısına değer veren Ella’nın hikayesine dayanıyor. Üvey Anne Leydi Tremaine ve iki kızı Drisella ve Anastasia da elbette konunun içinde. Ella’nın babasının ölümünün ardından anne-kız üçlüsü onu bodruma mahkum eder ve ona kötü davranır. Peri Anne, Prens Kit’in bir bakire aradığı kraliyet balosuna Ella’nın katılmasına izin vermek için balkabağından altın bir araba yaratır. Hikayenin geri kalanını ve Ella’nın nasıl ‘Külkedisi’ olduğunu biliyoruz. En sevdiğimiz peri masalının canlandırıcı, şüphesiz geliştirilmiş bir anlatımı.

Yayınlanma Yılı: 2015
IMDb Puanı: 6,9/10 – 180.432 Oy
Oyuncular: Lily James, Cate Blanchett, Richard Madden
Tür: Fantastik

12
Dolittle

Dolittle, kraliçenin hastalığına çare bulmak için macera dolu bir yolculuğa çıkan Dr. John Dolittle’ın hikayesini konu ediyor. Dr. John Dolittle, İngiltere’nin en ünlü doktor ve veterineridir. Yıllar önce karısını kaybeden Dolittle, bunun akabinde kendisini malikanesinin duvarları arasına kapatır. Dış dünya ile bağlantısını kesen Dolittle, genç kraliçenin hastalandığını öğrenince kabuğundan dışarı çıkmaya karar verir. Hastalığa çare aramak için efsanevi bir adaya doğru yola koyulan Dolittle’a bu süreçte genç çırağının yanı sıra endişeli bir goril, kuş beyinli bir ördek, alaycı devekuşu, kutup ayısı ve akıl hocası olan papağan da eşlik eder.

Yayınlanma Yılı: 2020
IMDb Puanı: 5,6/10 – 41.473 Oy
Oyuncular: Robert Downey Jr., Antonio Banderas, Michael Sheen
Tür: Macera, Komedi, Aile

11
İkizler Projesi

IMDb puanı düşük bile olsa fantastik filmler arasında bence hak ettiği değerlendirmeyi alamamış filmdir. Devlete bağlı birim içinde çalışan yetenekli bir kesin nişancı olan Henry (Will Smith), son görevinde kandırılarak yanlış kişiyi öldürür. Son işinden dolayı emekliliğe ayrılan Henry, öldürdüğü son kişi yüzünden başı belaya girer ve bağlı bulunduğu birim tarafından ölüm fermanı çıkarılır. Henry’yi öldürmesi için 25 yıl önce kendisinden alınan genlerle oluşturulmuş ve klonlanmış hali görevlendirilir. Henry, her hareketini önceden tahmin edebilen bu klonunda kurtulmak için zorlu bir savaş vermek zorunda kalır.

Yayınlanma Yılı: 2019
IMDb Puanı: 5,7/10 – 80.872 Oy
Oyuncular: Will Smith, Mary Elizabeth Winstead, Clive Owen
Tür: Aksiyon, Dram, Fantastik

10
Dünyanın Merkezine Yolculuk

Annesi Kanada’ya gidecek olan Sean Anderson, profesör amcası Trevor Anderson ile 10 gün geçirecektir. Sean’in annesi gitmeden önce profesöre kayıp kardeşi Max’e ait bir kutu verir. Trevor, kardeşinin son yolculuğuna ait bir kitap bulur. Yeğeni Sean ile İzlanda’ya doğru yola çıkan profesör, kardeşine ne olduğunu araştırmak istemektedir. Araştırma sırasında bir dağa tırmanırken düştükleri çukurda bambaşka bir dünya ile karşılaşırlar. Film animasyon değildir, 3 boyutlu izlemenizi tavsiye ederim.

Yayınlanma Yılı: 2008
IMDb Puanı: 5,8/10 – 112.119 Oy
Oyuncular: Brendan Fraser, Josh Hutcherson, Anita Briem
Tür: Aksiyon, Macera, Aile

9
Gerçek Kötüler (Suicide Squad)

Devlet, baş edemediği bir suç örgütünü yenmek için, hapishanede olan dünyanın en tehlikeli suçlularından oluşan bir ekip kurar. Ekibi hücrelerinden çıkarır, en ağır silahlarla donatır ve savaşması için sokaklara salarlar. Fakat ekip karşısındaki gücün kapasitesini ve yetkinliklerinin farkına vardığında acaba yenmek için nasıl bir strateji izleyecektir.

Yayınlanma Yılı: 2016
IMDb Puanı: 6,0/10 – 591.376 Oy
Oyuncular: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

8
Kral Olacak Çocuk

Alex 12 yaşında İngiltere’de yaşayan küçük bir çocuktur. Okuduğu okulda kendinden güçlü çocuklarca sürekli tartaklanmaktadır. Okulun belki en havalı çocuğu olamaz fakat bulduğu sihirli Excalibur kılıcı onun hayatını değiştirecektir. Tarihteki en güçlü kılıç olan bu savaş aleti, okulda sürekli dayak yiyen Alex’in elleri arasındadır. Fakat kılıcı isteyen başkaları da vardır…

Yayınlanma Yılı: 2019
IMDb Puanı: 6,0/10 – 14.236 Oy
Oyuncular: Louis Ashbourne Serkis, Denise Gough, Dean Chaumoo
Tür: Aksiyon, Macera, Aile

7
Pamuk Prenses ve Avcı

Kötü kalpli kraliçe (Charlize Theron) dünyanın en güçlü kişisi olmak amacıyla, kendisinden daha güzel olan Pamuk Prensesi (Kristen Stewart) yok etmesi gerekmektedir. Bu konuda görevi, tecrübeli bir avcıya (Chris Hemsworth) verir. ‘Avcı’, Pamuk Prensesi öldüremez ve hatta ona savaşmayı öğretir. Şimdi dünyayı kurtarma sırası ondadır.

Yayınlanma Yılı: 2012
IMDb Puanı: 6,1/10 – 270.780 Oy
Oyuncular: Kristen Stewart, Chris Hemsworth, Charlize Theron
Tür: Aksiyon, Macera, Dram

6
Van Helsing

Van Helsing, dünyayı kötülüklerden kurtarmak için gelmiştir. Bazıları onu bir süper güç olarak görse de bazıları sadece katil olduğunu düşünmektedir. Vatikan, Kont Drakula’yı öldürmeleri için onları görevlendirir. Fakat öldürülmesi gereken sadece Drakula değil, Kurtadam ve Frankenstein da büyük bir sorundur. 2004 yılının başarılı fantastik filmlerinden biri, izlemenizi tavsiye ederim.

Yayınlanma Yılı: 2004
IMDb Puanı: 6,1/10 – 241.926 Oy
Oyuncular: Hugh Jackman, Kate Beckinsale, Richard Roxburgh
Tür: Aksiyon, Macera, Fantastik

5
Altın Pusula (Golden Compass)

Hikayenin ana karakterleri olarak Lyra Belacqua (Dakota Blue Richards) ve cini Pantalaimon (Freddie Highmore) karşımıza çıkıyor. Lyra 12 yaşlarında, herşeyi merak eden, kıpır kıpır bir kızdır. Amcası Lord Asriel (Daniel Craig) himayesi altında bu yaşa kadar gelmiştir ve filmin ilk başlarında amcasını ölümden kurtarır. Paralel bir dünya da geçen filmde farklı canlılardan oluşmuş farklı bir gezegene tanık olacaksınız.

Yayınlanma Yılı: 2007
IMDb Puanı: 6,1/10 – 177.471 Oy
Oyuncular: Nicole Kidman, Daniel Craig, Dakota Blue Richards
Tür: Fantastik, Macera, Aile

4
Hansel ve Gretel: Cadı Avcıları

Hansel ve Gretel masalını unutmamışsınızdır. Biraz daha modernleştirilmiş bir senaryo ile cadı avcılığı yapan kardeşler bu sefer çocukların bir bir kaybolduğu bir kasabada bulurlar kendilerini. Fakat bu sefer olay tek bir cadıdan ibaret değildir.

Yayınlanma Yılı: 2013
IMDb Puanı: 6,1/10 – 193.094 Oy
Oyuncular: Jeremy Renner, Gemma Arterton, Peter Stormare
Tür: Fantastik, Aksiyon, Korku

3
Dev Avcısı

Cezur ve hayata meydan okuyan, dobra ve yalnız bir genç kız olan Barbara, ablası Karen ile de pek geçinemiyordur. Okul psikoloğu Molle de bu garip davranışlarını izlemektedir. Barbara hem gerçek hayatta hem de hayal dünyasındaki canavarları öldürmek için mücadele vermektedir. Neredeyse hiç bir şeyden korkmayan Barbara için, bu bir takıntı haline gelecektir.

Yayınlanma Yılı: 2017
IMDb Puanı: 6,2/10 – 25.683 Oy
Oyuncular: Madison Wolfe, Zoe Saldana, Imogen Poots
Tür: Fantastik, Dram, Korku

2
47 Ronin – Fantastik Filmler ve Keanu Reeves

47 Ronin’de Keanu Reeves’in başrolde oynuyor, samuray dünyasına merhaba dedirten bence başarılı bir yapım.

2013 yılı yapımı olan 47 Ronin, fantastik filmler sevenler tarafından beğenilmişti, bir de siz izleyin bakalım ne düşüneceksiniz.

Yayınlanma Yılı: 2013
IMDb Puanı: 6,3/10 – 145.019 Oy
Oyuncular: Keanu Reeves, Hiroyuki Sanada, Ko Shibasaki
Tür: Fantastik, Dram, Aksiyon

1
The Stronghold (Büyülü Kaya)

Güneş tutulması sırasında sıradan bir çocuk olan Vitko, binlerce yıl öncesine gider ve kendini iyi ile kötünün arasındaki savaşın ortasında bulur. Ona güç veren sihirli bir taş ile sadece kitaplarda gördüğü şövalyeler ile dev kaya canavarıyla karşı karşıya kalır. Vitko, cesareti ile geleceği değiştirebilecek midir?

Yayınlanma Yılı: 2017
IMDb Puanı: 6,5/10 – 2.323 Oy
Oyuncular: Ivan Denysenko, Georgiy Derevyanskiy, Danylo Kamenskyi
Tür: Fantastik, Macera


Değerlendirme

En iyi fantastik filmler listemi umarım beğenmişsinizdir, eğer merak ettiğiniz şeyler olursa ya da yazımızı beğendiyseniz lütfen aşağıda yorumlarınızla belirtmeyi unutmayınız. 🙂

Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!