Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaHayvanseverJack Russell Terrier Özellikleri, Karakteri, Bakımı

Son Yazılar

Jack Russell Terrier Özellikleri, Karakteri, Bakımı

Küçük ama oldukça enerjik ve eğlenceli bir ırk mı arıyorsunuz? İşte Jack Russell özellikleri, karakteri, bakımı, fiyatı, sahiplenme konularında merak ettiğiniz soruların cevapları.

Jack Russell Teriyer hayat, merak ve coşku dolu, türünün tek örneği bir cinstir. Küçük bir vücutta çok fazla kişiliğe sahipler ve deneyimsiz köpek sahipleri için uygun değiller. Bu köpekler son derece eğlenceli, sevecen ve uygun aile için maceraya hazırdır ve oldukça enerjiktir. İşte bu yazımızda sizlerle Jack Russell özellikleri, karakteri, bakımı, fiyatı, sahiplenme nasıl olmalı gibi merak ettiğiniz soruların detaylı cevaplarını paylaşacağız.

Jack Russell Teriyer Kökenleri

Jack Russell Teriyerleri, Parson Russell Teriyerleri ve Russell Teriyerleri ortak bir ataya sahiptir: On dokuzuncu yüzyılın ortalarında geliştirilen Rev. John Russell’ın köpek kulübelerinde tilki avcısı olarak çalıştığı bilinmektedir. Büyümeyen köpek cinslerinden biri olan Jack Russell, Terrier Club of America’ya (JRTCA) göre, Parson Russell Terrier ve Russell Teriyer, American Kennel Club (AKC) tarafından ayrı ırklar olarak kurulan Jack Russell Terrier’in çeşitleridir.

jack russell özellikleri

JRTCA, AKC’ye Jack Russell Terrier’i bir cins olarak tanımaması için güçlü bir dilekçe verdi çünkü Jack Russell’ın çalışma özelliklerini kaybetmesini istemiyordu, yetiştiriciler köpekleri bir gösteri veya cins standardına geliştirmeye odaklanacaktı, performansa değil. Jack Russells, özellikle kırmızı tilkileri yakalayana kadar takip etmek için yetiştirildi. Av köpekleriyle koşmak ve dayanıklılık açısından eşit olmak üzere eğitildiler, ancak kırmızı tilkileri avlamak ve onları yuvalarından çıkarmak için dar alanlara girecek kadar küçük tutuldular. United Kennel Club, Jack Russell’ı 2016 yılında bir cins olarak tanıdı.

Jack Russell Özellikleri

Jack Russell Teriyerleri kasıtlı olarak geniş bir cins standardına sahiptir ve omuzdan 25 ila 38 cm arasında bir yüksekliğe sahip olabilir. Cinsin üyeleri, geniş bir görünüm yelpazesi sergilerler, çünkü çalışma özelliklerinden ziyade bir gösteri ve yarışma için geliştirilmişlerdir.

Cinslerin Tüy Özellikleri Farklıdır

Jack Russell Terrier’in üç farklı kısa kürkü vardır; pürüzsüz, pürüzlü ve kırık. Tüm varyasyonlar çift katlıdır. Jack Russell’ların, eğer kiri kazıyorlarsa veya başka pisliklere bulaşıyorlarsa, haftalık fırçalama ve banyo dışında fazla bir tımarlamaya ihtiyaçları yoktur. Orta ila yüksek tüy döken köpeklerdir ve tüy dökme miktarı mevsimlere göre değişiklik gösterebilir. Kürk renkleri düz beyaz veya beyaz, ten rengi, kahverengi veya siyahtır. Beyaz, toplam rengin en az yüzde 51’ini oluşturmalıdır.

Mizaç

Jack Russell Terrier, kendinden emin ve mutlu bir mizaç sergileyerek klasik terrier mizacını temsil eder. Korkusuz olmalı, ancak aşırı agresif olmamalı, canlı, aktif ve uyanık bir mizaca sahip olmalıdırlar. Jack Russell’ın özellikle toprak işleri için yetiştirildiğini ve kazmanın DNA’sında olduğunu unutmayın.

Jack Russell, yüksek enerjili, akıllı çalışan köpeklerdir, yüksek av içgüdülerine sahiptir ve fiziksel ve zihinsel ihtiyaçlarını karşılamazsanız kolayca sıkılabilirler. Kazmaya ve havlamaya karşı gerçek bir tutkuları vardır ve kemirgenler, sincaplar ve küçük ve kabarık her şeyi mükemmel bir şekilde avlarlar. Ne yazık ki küçük evcil hayvanları ve kedileri de av olarak görebilecekleri için dikkatli olmalısınız. Komik, ilgi çekici ve arkadaş canlısı olmalarına rağmen, küçük çocuklar veya evde fazla zaman geçirmeyen aileler için mükemmel bir seçim değildir.

Egzersiz İhtiyaçları

jack russell özellikleri

Bir Jack Russell Teriyer mutlu olmak ve olası davranış problemlerini ortadan kaldırmak için çok fazla günlük egzersize ihtiyaç duyar. İyi, uzun yürüyüşler önemlidir ve parklarda oyunlar oynamak iyi egzersiz seçeneklerinden biridir. Fiziksel egzersize ek olarak, onlara çok fazla zihinsel uyarım ve eğitim sağlamak önemlidir. Bulunduğunuz yerdeki parklarda, sokak köpekleri yoksa, tasmasını çözmeyi deneyebilirsiniz. Jack Russell, genellikle sahibinin çevresinden ayrılmaz. Sevimli ve sevecen kucak köpekleri olabilirler, ancak günlük egzersizlerini yapmamışlarsa buna güvenmeyin. Bunlar ayrıca, sosyalleşmeye ihtiyaç duyduklarından ve yaramazlıklarına da göz yummalısınız. Dışarda sizi korumak için saldırgan gibi görünebilirler fakat tek amaçları egzersiz ve oyundur.

Eğitim

Tüm teriyerler gibi, Jack Russell da oldukça zekidir ve özgür ruhlu bir yapıya sahip akıllı bir köpekle zaman geçirmeye alışkın değilseniz, eğitilmesi zor olabilir. Ayrıca, av oyunları oynarsanız bundan çok zevk alırlar. Mümkün olduğunca gençken, dikkatlerinin dağılmadığı bir ortamda onlarla eğitime başlamak en iyisidir. Jack Russell’lar eğitimden hoşlanırlar ve köpek sporları kapsamında öğrenmede mükemmeldirler. Onlara ne kadar çok şey verirseniz, o kadar mutlu olurlar.

Sağlık Sorunları

Jack Russell Teriyerlerin iyi bir bakım ile yaklaşık 18 yıllık bir ömrü vardır. Cesur küçük köpekler olma eğilimindedirler, ancak cins hakkında her ırkta olabileceği gibi bazı tıbbi sorunlar da mevcuttur:

  • Doğumdan kaynaklı sağırlık.
  • Progresif retinal atrofi, glokom ve katarakt dahil olmak üzere göz bozuklukları.
  • Kalçalarda eklem rahatsızlığı olan Legg-Calve-Perthes hastalığı.
  • Diz kapaklarını etkileyen bir durum olan lüks patella.

Yavruların Bakımı

Bir Jack Russell yavrusuna bakmak diğer ırklardan pek farklı değildir. Erken sosyalleşme ve eğitime ağırlık vermek önemlidir. Yavru köpeğinizin hem sosyalleşme hem de temel itaat eğitimlerini vermede gecikmeyin. Yavru köpeğinizin iyi bir temel görgü kuralları olmadan büyüyüp alıngan bir ergene dönüşmesini istemezsiniz.

Jack Russell, Russell ve Parson Russell Teriyer Arasındaki Fark

Birçok köpek sahibi Jack Russell Terrier’e aşinadır, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük cins kayıt kuruluşu olan American Kennel Club tarafından tanınmadığının farkında olmayabilir. AKC, İngiliz Jack Russell Teriyer ve İrlandalı Jack Russell Terrier olarak da bilinen Parson Russell ve Russell Terrier olarak bilinen iki çok benzer köpeği tanıyor. Bazı Jack Russell’lara Parson Russells bile denir. AKC tarafından tanınan bu ırklar, orijinal türün, Jack Russell’ın varyasyonlarıdır.

  • Jack Russell ve diğer Russell ırkları arasındaki temel farklar, Jack Russell’ın öncelikle çalışan bir köpek olarak kabul edilmesidir, burada varyantları genellikle konformasyon gösterileri için yetiştirilir.
  • Parson Russell, daha büyük başlı, daha uzun kare şekilli gövdeli, daha geniş omuzlu ve daha dar bir kabul edilebilir boyut aralığına sahip köpeklerdir.
  • Russell Teriyer, hem Jack Russell Teriyer’den hem de Parson Russell Teriyer’den daha küçük olma eğilimindedir ve ayrıca vücut çerçevesi ve bacakları bir Jack Russell Teriyer’den daha uzundur.

Jack Russell Sahiplenme

jack russell özellikleri

Bir yetiştiriciden bir Jack Russell yavrusu almaya karar verirseniz, ortalama maliyet yaklaşık 500 dolar, ancak fiyatlar 100 ila 1000 dolar arasında değişebilir. Yavru köpeğinizi mutlaka profesyonel bir yetiştiriciden almalısınız.

Barınaktan Jack Russell Sahiplenme

Yavru köpek sahibi olmadan önce, hayvan barınaklarını ziyaret etmenizi öneririm. Burada sıcak bir yuva arayan yüzlerce çeşit can var. Hem amacınıza ulaşmış olursunuz hem de sevap kazanmış olmanın ferahlığını yakalarsanız. Barınaklardan alınan köpeklerin genellikle eve daha bağlı ve sahibine sadık olduğu bilinmektedir.

Jack Russell Özellikleri Bakımından Doğru Bir Seçim mi?

Jack Russell Teriyerleri çok fazla heyecana, sevgiye, enerjiye ve zekaya sahip harika küçük köpeklerdir, ancak onları eğitmek ve egzersiz yapmak için çaba harcamak istemeyen sahipleri için ideal bir seçim değildir. Günlük ihtiyaçları karşılanırsa, iyi apartman köpekleri olabilirler. Bir Jack Russell almayı düşünüyorsanız ancak emin değilseniz, JRTCA bunun sizin için doğru cins olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacak çevrimiçi bir kişilik profili sunuyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!