3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Eylül 20, 2023
Ana SayfaDiziJeffrey Dahmer'in Kurbanları Kimdi? Cinayetlerinin Tam Zaman Çizelgesi ve Neden Polaroid Fotoğraflarını...

Son Yazılar

Jeffrey Dahmer’in Kurbanları Kimdi? Cinayetlerinin Tam Zaman Çizelgesi ve Neden Polaroid Fotoğraflarını Çekti?

Jeffrey Dahmer, yaşları 14 ila 33 arasında değişen genç ve yetişkin erkekleri öldürdü peki kurbanları, yani öldürdüğü kişiler kimdi? Öldürdüğü kişilerin polaroid fotoğraflarını neden çekiyordu? İşte merak edilen soruların cevapları.

Amerikalı seri katil Jeffrey Dahmer, 1978 ve 1991 yılları arasında 17 erkeği hedef alarak öldürdü, parçaladı, seks yaptı ve cesetlerinin fotoğraflarını çekti. Cinayetlere ait korkunç hatıraları ve Polaroid fotoğraflarını sakladı ve bunların hepsi ancak 1991’de tutuklanmasının ardından gün ışığına çıktı. Jeffrey Dahmer acımasız bir seri katildi ve kurbanları yani öldürdüğü kişiler ve onların hayatları hep merak edildi.

Kurbanları zengin hayatlar yaşadılar ve geride sevgi dolu bir aile bıraktılar. Errol Lindsey, öldürüldüğünde kızı altı aylıktı ve bir daha onu asla göremeyecekti.

jeffrey dahmer kurbanları

Şimdi, Netflix’in 2022’de yayınlanmaya başlayan mini dizisi, Dahmer’ın gerçek hayattaki suçlarının tüyler ürpertici hikayesini yeniden anlatıyor. Dizi, on yıldan fazla bir süre yakalanmadan gerçekleştirdiği suçlar ve vahşi cinayetlere dayanıyor. Ve Conversations with a Killer: The Jeffrey Dahmer Tapes adlı belgesel, Dahmer’ın savunma avukatlarıyla yaptığı görüşmelerin kayıtları ile daha da detaya inecek.

Korkunç suçları tüm ülkeyi yasa boğdu, bu nedenle Amerika’nın en kötü şöhretli seri katillerinden biri ilan edilen Jeffrey Dahmer, işlediği cinayetlerin ortaya çıkması sonrasında kurbanları merak konusu oldu. İşte Dahmer’in öldürdüğü kişiler, kim oldukları ve cinayetlerinin zaman çizelgesi hakkında bilmeniz gereken her şey.

Jeffrey Dahmer Kurbanları

Resmi kayıtlara göre Dahmer’in 1978 ile 1991 yılları arasında 17 kişiyi öldürdüğü biliniyor. Elbette bu ortaya çıkarılanlar, başkaları var mı hep sır olarak kalacak. Seri katil çoğunlukla Siyah, Asyalı veya Latin erkekleri öldürmek için tuzağına düşürüyordu.

Ancak bazı insanlar, aktif olduğu yıllarda çevresinde meydana gelen diğer ölümlerle onu ilişkilendirdi. Dahmer, diğer iddiaları yalanladı. Elde delil olmadığı için de suçlanamadı.

Kurbanlarını Nasıl Öldürüyordu?

jeffrey dahmer öldürdüğü kişiler

Dahmer, kurbanlarını arayıp bulma ve onları öldürme biçiminde metodikti. Anlatıya göre kurbanları sık sık gey barlardan, alışveriş merkezlerinden ve otobüs duraklarından alıyor ve onları para ya da seks vaadiyle evine çekiyordu.

Dahmer daha sonra kurbanlarına uyuşturucu ile birlikte alkol ikram ediyor, kurbanı kendinden geçtikten sonra ise planını uygulamaya sokuyordu. Kurbanlar öldükten sonra, Dahmer onlarla seks yapıyor ve onları parçalıyordu, bazen kafatasları veya cinsel organları gibi vücut kısımlarını hatıra olarak saklıyordu. New York Times’ın bir haberinde yazdığına göre, delilleri ortadan kaldırmak amacıyla satın aldığı asit dolu 57 galonluk bir varile kemiklerini atarak eritiyordu.

The Sun, Dahmer’in kafasına bir delik açıp içine hidroklorik asit dökmesi sonucu 19 yaşındaki Errol Lindsey adlı bir kurbanın öldüğünü söylüyor. Tam bir vahşet!

İlk kurbanı kimdi?

Dahmer ilk kurbanını 18 Haziran 1978’de, liseden mezun olduktan hemen sonra öldürdü. Bu kurbanı halter kullanarak öldürdü.

New York Times’ın haberine göre Dahmer, polise Steven Hicks adında bir otostopçuyla karşılaştığını, onu bir bira içmek için eve götürdüğünü ve ardından onunla seks yaptığını söyledi.

“Hicks ayrılmak istediğinde, Dahmer halterle başının arkasını ezdi ve ardından boğdu. Cesedi evin altındaki bir boşluğa sürükledi, parçalara ayırdı ve çöp torbalarına sakladı”.

Milwaukee Journal Sentinel’in haberine göre, Hicks en son 18 Haziran 1978’de görülmüştü, ancak cesedi Dahmer’ın 1991’de onu öldürdüğünü itiraf edene kadar bulunamamıştı.

Hicks’in ölümünden sonra daha birçok kurbanı kandıracak ve ölümlerine sebep olacaktı.

Jeffrey Dahmer Öldürdüğü Kişiler

jeffrey dahmer kurbanları

Dahmer toplamda 17 kişiyi öldürdüğünü itiraf etti. Öldürdüğü kişilerin listesi bu kadar mı bilinmiyor!

 • 18 Haziran 1978: Steven Hicks, 18
 • 20 Kasım 1987: Steven Tuomi, 24
 • 16 Ocak 1988: Jamie Doxtator, 14
 • 24 Mart 1988: Richard Guerrero, 25
 • 25 Mart 1989: Anthony Sears, 26
 • 20 Mayıs 1990: Raymond Smith, 33
 • Haziran 1990: Edward W. Smith, 28
 • Eylül 1990: Ernest Miller, 22
 • 24 Eylül 1990: David C. Thomas, 23
 • 18 Şubat 1991: Curtis Straughter, 18
 • 7 Nisan 1991: Errol Lindsey, 19
 • 24 Mayıs 1991: Anthony “Tony” Hughes, 31
 • 27 Mayıs 1991: Konerak Sinthasomphone, 14
 • 30 Haziran 1991: Matt Turner, 20
 • 5 Temmuz 1991: Jeremiah Weinberger, 23
 • 15 Temmuz 1991: Oliver Lacy, 23
 • 19 Temmuz 1991: Joseph Bradehoft, 25

Dahmer nihayet 22 Temmuz 1991’de tutuklandı. Bu sırada polis, dairesinde işlenen çok sayıda cinayete dair kanıt buldu. Hükümlü olarak tutulduğu hapishanede başka bir mahkum tarafından öldürüldü.

Kurbanları geride büyük planlar, aileler ve çocuklar bıraktı.

jeffrey dahmer kurbanları

Milwaukee Journal Sentinel’e göre, 18 yaşındaki Steven Hicks liseden yeni mezun olmuştu ve bir rock konserine otostopla giderken öldürülmüştü. Babası onu “son derece şefkatli ve iyilik sever” biri olarak tanımladı.

Milwaukee Journal Sentinel, 24 yaşındaki Steven Tuomi‘nin Milwaukee’de büyüdüğünü ve şehirdeki bir restoranda kısa süreli aşçılık yaptığını yazmıştı. Yaratıcı bir gençti ve sessiz sakin bir hayatı vardı.

14 yaşındaki Jamie Doxtator, Jeffrey Dahmer kurbanları arasında maalesef üçüncü sıradaydı. The Tampa Bay Times’a göre, tacizci bir üvey babadan kaçmak için evden kaçmıştı. AP News, annesi Doxtator’ı ‘sevgi dolu bir çocuktu, onu çok seviyordum’ diye anlatmıştı.

25 yaşındaki Richard Guerrero, Meksika kökenli birbirine sıkı sıkıya bağlı bir aileden geliyordu. USA Today’in haberine göre, sık sık kız kardeşinin 2 yaşındaki kızına bakıcılık yapardı.

18 yaşındaki Curtis Straughter, USA Today’e göre lise denklik sertifikası almayı ve modellik okuluna gitmeyi planlayan bir hemşire asistanıydı.

Dahmer’in 26 yaşındaki Anthony Sears ve 23 yaşındaki Oliver Lacy gibi bazı kurbanlarının büyük planları vardı. Sears’ın ailesi, yeterli parası olur olmaz kız arkadaşıyla evlenmeyi planladığını söyledi. Lacy evlenmek üzere nişanlanmıştı. Ek olarak, USA Today’e göre 28 yaşındaki Edward W. Smith‘in profesyonel bir model olma hayali vardı.

22 yaşındaki Ernest Miller, Chicago’daki üniversiteye gidiyordu ve profesyonel bir dansçı olmak istiyordu. Teyzesi Vivian Miller, “Yetenekli bir dansçıydı. Daha gençken şarkı söylüyor ve performans sergiliyordu ve kilisede de sık sık şarkı söylerdi” dedi.

Miller’ın amcası Stanley Miller, Dahmer yargılanırken bazı şeyler söyleyebilmiş. “Bir gece vakti onun canını aldın. Bunun birinin oğlu olduğunu hiç düşündün mü? Bunun… Birinin kardeşi, yeğeni, amcası, kuzeni, torunu ya da onu çok özleyen birinin arkadaşı olduğunu hiç düşündün mü?”.

Rita Isbell, Dahmer’in davası sırasında 19 yaşındaki erkek kardeşi Errol Lindsey’i anlatmak için kürsüye çıktı ve ilk kez Lindsey’nin bugün hayatta olan bir kızı ve torunu olduğunu paylaştı.

Çocukları geride bırakan tek kişi Lindsey değildi. 33 yaşındaki Raymond Smith‘in (Ricky Beeks) 10 yaşında bir kızı olduğunu ve 23 yaşındaki David Thomas ve 23 yaşındaki Oliver Lacy‘nin 2 yaşında çocukları olduğu biliniyor. Dahmer’in son kurbanı 25 yaşındaki Joseph Bradehoft, geride bir eş ve üç çocuk bıraktı.

Associated Press’e göre 31 yaşındaki Anthony “Tony” Hughes, annesi Shirley Hughes tarafından “dışa dönük, neşeli, mutlu” olarak tanımlanan sağır ve dilsiz bir bir siyahi gençti. Her zaman arkadaş edinme becerisine sahip olduğunu söyledi.

Sentinel’e göre 14 yaşındaki Konerak Sinthasomphone öldürüldüğünde lise birinci sınıf öğrencisiydi. The Tab’ın haberine göre Dahmer, o öldüğü sırada Konerak’ın kardeşi Somsack’i taciz etmekten hâlâ gözetim altındaydı.

20 yaşındaki Matt Turner, ölmeden önce bir bakımevinde yaşıyordu. O zamanlar Teen Living Programının direktörü Debbie Hinde, USA Today’e “Temelde iyi bir çocuktu. Zeki ve açık sözlüydü” dedi.

Porto Riko’da doğan 23 yaşındaki Jeremiah Weinberger, bir video mağazasında servis temsilcisi olarak çalıştı. Oda arkadaşı Tim Gideon, “Sanatı severdi ve çok titizdi” dedi. USA Today’e göre “Her zaman güzel giyinir ve her zaman ne giydiği ve nasıl göründüğü konusunda endişelenirdi.”

Jeffrey Dahmer, halen öldürdüğü kişiler ile anılıyor ve aileler bu durumdan pek de memnun değiller.

Tracy Edwards, Dahmer’dan kaçmayı başardı.

Jeffrey Dahmer, kurbanlar arasına Tracy Edwards’ı da eklemek istedi. Dahmer’ın Joseph Bradehoft’u öldürmesinden sadece üç gün sonra, 22 Temmuz 1991’de Dahmer’ın oyunlarından kaçmayı başardı. Tracy, polisi Dahmer’ın diğer cinayetlerine dair kanıt buldukları ve onu tutukladıkları dairesine götürdü.

1992’de, Jeffrey Dahmer nihayet birden fazla cinayetten art arda 15 ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı ve History’ye göre iki yıl sonra cezasını çekmekte olduğu Columbia Cezaevi’nde başka bir mahkum tarafından dövülerek öldürüldü.

En az üç kişiye daha tecavüz etti.

Dahmer, cinayet kurbanlarından birinin ağabeyi de dahil olmak üzere en az üç cinsel saldırıyla bağlantılıydı. The Independent ve Protect Our Defenders‘a göre, orduda görev yaptığı sırada iki cinsel saldırı daha gerçekleştirdiği tahmin ediliyor.

İnsanlar onu diğer gizemli ölümlerle ilişkilendirmeye çalıştı.

Jeffrey Dahmer’ın yaşadığı yerlerde birkaç gizemli ve faili meçhul ölüm meydana geldi ve bazıları bunları katille ilişkilendirmeye çalıştı. Ancak Dahmer asla başka kurban olmadığını söyledi.

Diğer gizemli ölümler şunları içeriyordu:

 • Dahmer’ın komşusu Dean Vaughn.
 • Radford Üniversitesi’nin psikoloji bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Batı Almanya’da Ordu’da görev yaptığı sırada meydana gelen, beş faili meçhul cinayet.
 • Kaçırılan ve Florida kanalında başı kesilmiş halde bulunan 6 yaşındaki Adam Walsh.

Dahmer, Walsh cinayetiyle ilgisini özellikle reddetti, ancak çocuğun babası aksini düşünüyor.

Neden kurbanlarının Polaroid fotoğraflarını çekti?

The Sun’a göre Dahmer, cinayet sürecinde kurbanlarının fotoğraflarını çekti.

Adli Müfettiş Shirley Gaines tarafından hazırlanan bir rapora göre, suçları keşfedildiğinde, yetkililer “farklı giyim, poz ve cerrahi eksizyon aşamalarında erkeklerin çok sayıda Polaroid çekimini” buldular. Rapor ayrıca bir fotoğraf günlüğü tuttuğunu da belirtti.

The American Journal of Forensic Medicine and Pathology’den yapılan bir araştırma, Dahmer’in cesetleri “cinsel açıdan müstehcen pozisyonlarda” poz verdirdiğini çünkü “onları kendisine eşlik etmek için hatıra olarak saklamak istediğini” söyledi.

Aileler dizi hakkında konuştu.

Kurbanların aileleri diziden pek memnun değil ve bazıları dizinin yaratıcılarının projeye başlamadan önce izin istemediklerini söyledi.

Errol Lindsey’nin kız kardeşi Rita Isbell, dizide mahkeme sahnesinin bir videosunun yeniden canlandırılmasının ardından yaşadığı tüm duyguları yeniden yaşamak zorunda kaldığını söyledi. Netflix’in diziden kazandığı parayı kurbanların ailelerine vermesi gerektiğini de sözlerine ekledi. “Kurbanların çocukları ve torunları var. Dizi onlara bir şekilde fayda sağlasaydı, bizi daha az incitirdi” dedi.

Lindsey’nin kızı 31 yaşındaki Tatiana Banks da Netflix dizisi hakkındaki düşüncelerini Insider için yazdığı bir yazıda paylaştı. “Uyanmaları gerektiğini düşünüyorum çünkü aslında bu durumdan hala yas tutan insanlar” dedi. “Hayatımın o bölümü kapandı ama yeniden açtılar.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Dizi ve Sinema konulu diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!