Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikJiletle Tıraş Olunca Sivilceler Çıkıyor, Jilet Sivilceleri Nasıl Önlenir

Son Yazılar

Jiletle Tıraş Olunca Sivilceler Çıkıyor, Jilet Sivilceleri Nasıl Önlenir

Jilet sonrasında sivilcelenme kadınların ve erkeklerin genel sorunudur. Peki jilet ile tıraş sonrası sivilce oluşumu nasıl önlenir? İşte 5 uygulama.

Tıraştan sonra sık sık sivilce çıkıyor mu? Bu, düzenli olarak tıraş olan çoğu insan için yaygın bir olaydır. Jilet darbeleri sonrasında oluşan bu sivilceler, aslında genellikle cildin içine sıkışmış kıl dönmeleridir. Peki jilet sonrası yani tıraştan sonra sivilcelenme neden olur? Jilet sonrası sivilce oluşumu nasıl önlenir? İşte tüm detaylar yazımızda.

Bu tür sivilceler, jilet kullandığınız vücudunuzun herhangi bir yerinde, örneğin bacaklarınız, yanaklarınız, sırtınız, koltuk altlarınız, kasık bölgeniz vb. bölgelerde görülebilir. Ancak ne güzel ki, sivilce çıkmasını önlemek veya sonrasında kurtulmanın yolları var.

Bu yazıda, jilet sonrası sivilce oluşumu nasıl önlenir, tıraştan sonra oluşan sivilceleri tedavi etmenin beş olası yolundan bahsedeceğiz.

Jilet sonrası sivilce neden oluşur?

jilet sonrası sivilce nasıl önlenir

Tüyleri almanın kolay ve hızlı bir yolu olduğu için çoğu kişi tıraş için jilet kullanır. Ancak tıraş bıçakları tüylerinizi kökünden almaz. Daha sonra sivilcelere neden olan batık tüyleri dışarıda bırakır. Bu durumlarda, kıl uzamaya başlar, ancak bükülür ve deriye geri döner. Tıraştan sonra sivilcelere yol açan kendi etrafında ağrılı şişlikler oluşturma eğilimindedir.

Tıraştan sonra sivilcelere yol açan bir diğer sebep de ölü deri hücreleri ve sebum yağıdır. Tıraştan sonra, kıl kökleri tıkanmış gözenekler nedeniyle cildinize sıkışabilir ve bu da kırmızı çıkıntılara neden olabilir. Kırmızı yumruların yanı sıra cildinizde yanma hissi, hassasiyet ve kaşıntı da yaşayabilirsiniz. Bazıları kabarcık benzeri irin dolu sivilceleri de fark edebilir.

Jilet sonrası sivilce vücudunuzun hemen her yerinde olabilir. Tıraştan sonra sivilce oluşumu yanı sıra deri döküntüleri de oldukça yaygın olarak görülebilir.

Tıraştan sonra oluşan sivilce nasıl tedavi edilir?

jilet sonrası sivilce nasıl önlenir

1. Glikolik asit

Glikolik asit, ölü cilt hücrelerinin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olan bir alfa-hidroksi asittir. Tıkanmış cilt gözenekleri nedeniyle oluşan sivilceleri tedavi eder. Glikolik asit içeren cilt bakım ürünleri, ölü cilt hücrelerini ve ekstra sebum yağını cildinizden temizleyecek ve cilt gözeneklerini açacaktır. Sadece sivilceleri tedavi etmenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda tekrar etmelerini de önleyecektir.

2. Salisilik asit

Salisilik asit, glikolik aside çok benzer şekilde çalışan bir BHA veya Beta hidroksi asittir. Cilt yüzeyini pul pul dökmek ve ölü cilt hücrelerini ve batık tüyleri soymak için birçok cilt bakım ürününde kullanılır. Salisilik asit içeren ürünler reçetesiz satılmaktadır. Sivilcenize salisilik asit uyguladığınızda, batık kılların yumrudan kurtulmasına yardımcı olur. Yavaş yavaş, iltihaplanma azalır ve sivilce kaybolur.

3. Avokado Yağı ve Çay Ağacı Yağı

Hem avokado hem de çay ağacı yağı sivilcelere iyi gelir. Sivilceye neden olan bakterilere karşı savaşan ve ayrıca iltihaplanmayı azaltan antibakteriyel ve antiinflamatuar özelliklere sahiptirler. Avokado yağı ve çay ağacı yağını cildinize ayrı ayrı uygulayıp 20 dakika bekletebilirsiniz. Daha sonra cildinizi su ile iyice durulayın. Ayrıca her iki yağı da karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

4. Cımbız Kullanın

Tıraştan sonra, bir çıkıntının içinde kıl dönmesi fark ederseniz, tüyleri çekmek için cımbız kullanabilirsiniz. Kıl yumrudan çıktıktan sonra sivilce de azalmaya başlayacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyondan kaçınmak için cımbızın sterilize edildiğinden emin olun. Sterilizasyon en azından alkol oranı yüksek bir kolonya kullanılarak yapabilirsiniz. Batık tüyleri çıkardıktan sonra sivilce üzerine biraz yatıştırıcı jel uygulayın.

5. Ilık Bez

Sivilcenizde ılık bir bez kullanmak, ondan kurtulmak için harika bir seçenektir. Ilık bez cildi yumuşatır ve batık tüylerin kabarık bölgeden çıkmasına yardımcı olur. Bunu yapmak için bir el bezi alın ve ılık suyla ıslatın. Ardından bezi sivilceye doğru bastırın. Sıcaklık, iltihabı azaltacak ve ayrıca ağrıdan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Jilet sonrası sivilce oluşumu nasıl önlenir?

1. Sağlıklı Tıraş Uygulamaları

Tıraştan sonra sivilceleri önlemek zor değildir. Güvenli ve sağlıklı bir tıraş deneyimi sorunu çözebilir.

  • Tıraş olmak için öncelikle temiz bir tıraş bıçağı şarttır. Tıraştan önce ve sonra jiletinizin veya tıraş makinenizin iyice temizlendiğinden emin olun.
  • Kesiklerden kaçınmak için tıraş olurken yavaş hareket edin. Acele etmeyin ve vücudunuzu dikkatlice tıraş edin.
  • Tıraştan önce bölgeyi suyla iyice yumuşatın. Bu, kılları daha yumuşak tutacak ve tıraş edilmesi daha kolay olacaktır. Tıraşınız ne kadar pürüzsüz olursa, o kadar az batık tüy oluşur.

2. Tıraş Jeli veya Köpüğü Kullanın

Cildinizi asla kuru kuru tıraş etmeyin. Cildinizde daima jel veya tıraş köpüğü kullanın. Sizi deri döküntülerinden, jilet yanıklarından ve sivilcelerden kurtaracaktır. Kuru tıraş, cildinizi tahriş edebilir ve sivilce çıkmasına neden olabilir. Tıraş jeli kıl köklerinizi yumuşatır ve tıraş olduğunuzda kılları kolayca keser.

3. Ilık Suyla Yıkayın

Vücudunuzu tıraş etmeyi planlıyorsanız, ılık suyla duş, işlemi kolaylaştıracaktır. Ilık suyla duş almak cilt gözeneklerinizi açacak ve cildinizdeki nemi hapsetmeye yardımcı olacaktır. Sivilce oluşumunu önlemek için bu şarttır. Ek bir avantaj, tüylerinizin daha yumuşak hale gelmesi ve kolay alınmasıdır.

4. Tıraştan Sonra Tıraş Kolonyası Kullanın

Tıraş sonrası kolonya veya herhangi bir yatıştırıcı jel uygulamak, tıraşın en önemli parçasıdır. Cildinizi nemlendirmenin yanı sıra cilt döküntülerini, sivilceleri ve diğer cilt sorunlarını önler. Antibakteriyel ve alkolsüz bir ürün seçin.

Jilet sonrası sivilce ne kadar sürer?

Tıraştan sonra sivilceler olağandışı değildir. Tıraş olan herkesin başına her an gelebilir ama kısa sürede geçer. Küçük boyutlu sivilcelerin kaybolması sadece birkaç gün alır. Ancak daha büyük olanlar altı haftaya kadar sürebilir. Sivilceniz altı hafta geçmesine rağmen kendi kendine gitmiyorsa bir dermatoloğa başvurun ve kontrol ettirin.

Sivilce varken tıraş etmek doğru mu?

Evet, sivilce varken tıraş olmak cilt durumunuzu kötüleştirebilir. Aslında, doğrudan sivilce üzerine tıraş olmaktan kaçınmak daha iyidir. Sivilce içten patlayacak ve sivilce içindeki bakteriler cildinizin diğer bölgelerine yayılacaktır. Ayrıca sivilce varken tıraş olursanız kanamaya başlayacak ve bu da kalıcı bir iz bırakabilecektir.

Sonuç olarak:

Tıraştan sonra çıkan sivilceler tehdit edici veya ciddi bir sağlık sorunu değildir. Ancak özellikle yüz gibi vücudunuzun görünen bölgelerinde ortaya çıkıyorsa sıkıntılı olabilir. Marketlerde bulacağınız tıraş sonrası kolonyalar, glikolik asit veya salisilik asit içeren jel ve losyonlar sorunu çözmeye fayda sağlayacaktır. Cilt tipinize uygun ürünler kullanmak ek avantajlar sağlayabilir. Ayrıca çay ağacı yağı gibi ürünleri de kullanabilirsiniz. Sorun devam ederse, kendinizi bir dermatoloğa kontrol ettirin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!