Pazartesi, Şubat 26, 2024
Ana SayfaSağlıkKabızlığı Doğal Yöntemlerle Çözmek İçin Evde Yapılabilecek 15 Şey

Son Yazılar

Kabızlığı Doğal Yöntemlerle Çözmek İçin Evde Yapılabilecek 15 Şey

Kabızlık neden olur, belirtileri nedir, ilaç var mı, yaşarsam ne yapmalı, nasıl geçer, çocuklarda kabızlık ne iyi gelir, işte cevaplar.

Kabızlık, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki insanların yaklaşık %20’sini etkiliyor ve yılda sorun yaşayan 8 milyon kişi bu sebeple doktora gidiyor. Peki kabızlık neden olur, belirtileri nedir, ilaç var mı, yaşarsam ne yapmalı, nasıl geçer, çocuklarda kabızlık ne iyi gelir? İşte bu yazımda sizlerle kabızlık nasıl geçer, evde neler yapabilirsiniz, merak ettiklerinizi açıklayacağız.

Kişiler yedikleri veya kaçındıkları yiyecekler, yaşam tarzı seçimleri, aldıkları ilaçlar veya sahip oldukları tıbbi sorunlar nedeniyle kabızlık yaşayabilirler. Birçoğu için, kronik kabızlıklarının nedeni bilinmemektedir. Bu kronik idiyopatik kabızlık olarak bilinir.

Kabızlık belirtileri nelerdir?

kabızlık nasıl geçer
  • haftada üçten az tuvalete çıkma
  • sert, kuru veya topaklı dışkı
  • dışkı geçerken zorluk veya ağrı
  • tüm dışkının geçmediği hissi

Kabızlık, fiziksel ve zihinsel sağlığın yanı sıra yaşam kalitesi üzerinde ciddi bir olumsuz etkiye sahip olabilir. Peki kabızlık neden olur, belirtileri nedir, ilaç var mı, yaşarsam ne yapmalı, nasıl geçer, çocuklarda kabızlık ne iyi gelir?

Peki kabızlık için ne iyi gelir? Kabızlığı gidermeye yardımcı olacak birçok doğal yol vardır. İnsanlar bunları kendi evlerinin rahatlığında yapabilir ve bunların çoğu doktorlar tarafından desteklenmektedir.

Kabızlık nedir?

Tuvalete çıkamıyorum diyorsanız, bunun nedeni genellikle dışkınızda yeterli su olmamasıdır, yeterince sıvı içmediğinizde ortaya çıkan bir sorundur.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’nin bir parçası olan Ulusal Sindirim Hastalıkları Bilgi Takas Merkezi’ne göre, kabızlık, haftada üçten az bağırsak hareketiniz olduğu ve dışkılarınızın sert, kuru ve küçük olduğu, tuvaletinizi ağrılı ve zor yapıyorsanız, kabız olabilirsiniz diyor. Bazı insanlar doğal olarak günde birkaç kez bağırsak hareketi yaşarken, diğerleri haftada sadece birkaç kez gider. Tuvalete normalden çok daha az sıklıkta gitmediğiniz sürece kabızlık tedavisine ihtiyacınız yoktur. Yani günde 1 ya da 2 günde bir normal bir seviyedir.

Kabızlık nasıl geçer, ne iyi gelir?

kabızlık nasıl geçer

Kabızlık için ne iyi gelir? Kabızlığı tedavi etmek için birçok seçeneğiniz var. Seçeceğiniz şey, neden tuvalete çıkamadığınız ve bunun sizin için yeni mi yoksa uzun vadeli bir sorun mu olduğuna bağlı olacaktır. Kabızlık çözümü için yazımızın devamında detaylı öneriler bulacaksınız.

Kabızlık tedavisi

Kabızlık probleminizi doktorunuzun yardımı olmadan kendiniz çözebilirsiniz. Fakat bunu sadece ağrısız durumlarda uygulamalısınız. Eğer uzun süredir tuvalete çıkamıyorsanız ve bağırsaklarınızda ağrı varsa, öncelikle doktora gitmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kabızlık nasıl geçer, çözümü için neler yapılır?

Lifli yiyecekler tüketin. Lif, dışkıyı daha hacimli ve yumuşak hale getirir, böylece daha kolay tuvalete çıkmanızı sağlar. Günde en az 20 ila 35 gram lifli gıda tüketmekle başlayıp, sonra bunları yavaş yavaş arttırmaya çalışmalısınız. Kabızlık sorununa iyi gelen yiyecekler arasında tahıllar, ekmekler ve kahverengi pirinç, fasulye, sebzeler ve taze veya kuru meyvelerde bulunan tam tahıllardır. Kuru erik ve kepek gevreği ise kabızlık çözümü için ilaçtır.

Su tüketiminizi artırın. Su kabızlığı önlemek için de önemlidir. Günde en az 8 bardak su içmeye çalışın.

Kahve deneyin. Kafeinli içecekler ve alkol sizi susuz bırakabilirken, sabahları bir fincan kahvenin kaka yapmanıza yardımcı olabileceğine dair kanıtlar var.

Yüksek yağlı/düşük lifli gıdaları tercih etmeyin. Peynir ve diğer süt ürünleri, işlenmiş gıdalar ve et kabızlığı daha da kötüleştirebilir. Tabi bunu kendiniz değerlendirmelisiniz.

Kabızlık yapan yiyecekler. Bazı karbonhidratlar bazı insanlarda kabızlık da dahil olmak üzere sindirim sorunlarına neden olur. Bunları içeren yiyecekler arasında süt, elma, brokoli, buğday ve mercimek bulunur. Diyetinizden tek tek yiyecekleri kesmeyi deneyebilirsiniz, ancak bunu dikkatli yapın. Birçoğu ihtiyacınız olan iyi lif ve diğer besin kaynaklarıdır.

Kabızlık nasıl geçer sorusunun bir çok çözümü var. Kabızlık belirtileri ve kendi fizyolojinizi dikkate alarak aşağıdakileri de uygulayabilirsiniz.

Düzenli egzersiz. Vücudunuzu hareket ettirmek bağırsaklarınızı da hareket ettirecektir.

Tuvalet duruşunuzu ayarlayın. Çömelirseniz, bacaklarınızı kaldırırsanız veya arkanıza yaslanırsanız kaka yapmak daha kolay olabilir. Bunu kendiniz bulmalısınız.

İlaçlarını kontrol et, doktoruna danış. Birçok reçeteli ilaç kabızlığa neden olabilir. Doktorunuza sorunun bu olup olmadığını ve bir alternatifi olup olmadığını sorun.

Biyolojik geri bildirim. Bazı insanlar, kaka yapmaya çalıştıklarında bilinçsizce kaslarını sıktıkları için kabız olurlar. Bir terapist, pelvik taban kaslarınızı rahatlamak için eğitmenize yardımcı olabilir.

Masaj. Kendi karnınıza belirli bir düzende masaj yapmak bağırsak hareketlerini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Lavmanlar. Bağırsakları yumuşatmak ve temizlemek için lavman kullanabilirsiniz.

Fitiller. Bazı kabızlık ilaçları doğrudan rektuma sokulmak içindir. Genellikle ağızdan aldığınız müshillerden daha hızlı çalışırlar.

Prebiyotikler ve probiyotikler. Bağırsaklarınızda doğal olarak yaşayan bakterilerdeki dengesizlik nedeniyle kabızlık da dahil olmak üzere sindirim sorunlarınız olabilir. Muz ve yulaf ezmesi gibi prebiyotikler ve yoğurt ve fermente gıdalar gibi probiyotikler içeren takviyeler veya yiyecekler yardımcı olabilir.

Kabızlık tedavisi için laksatifler tüketilmeli mi? Kabızlık nasıl geçer sorusunun cevabı bu mudur?

Laksatifler, purgatifler (ya da pürgatifler) veya müshiller, dışkıyı gevşeten maddelerdir ve bağırsak hareketlerini artırırlar. Osmotik laksatifler, bağırsaktan emilmedikleri için su tutarak ve bağırsak içinde osmotik basıncı artırarak bağırsak hareketlerini artırırlar.

Kabızlığı gidermek için ilk başvuracağınız şey bir kutu müshil olmamalıdır. Diyetinize lif ve su ekledikten sonra düzelmeyen kabızlık için laksatifler ayırın.

Doktorunuz müshil öneriyorsa, sizin için en iyi türün hangisi olduğunu ve bunları ne kadar süreyle kullanmanız gerektiğini sorun. Laksatifler sadece kısa süreli olarak alınır, çünkü tuvalete gitmek için onlara güvenmek istemezsiniz. Ayrıca, artık ihtiyacınız olmadığında laksatifleri nasıl azaltacağınızı da sorun. Onları çok ani durdurmak, kolonunuzun kasılma yeteneğini etkileyebilir.

Sürekli ve uzun süredir kabızım diyorsanız…

Hangi kabızlık tedavisini kullanırsanız kullanın, gitmeniz gerektiğinde kendinize tuvalete oturmak için yeterli zaman verin. Dürtüde tutmak kabızlığınızı daha da kötüleştirebilir. Birkaç dakika boyunca rahatsız edilmeyeceğinizi bildiğiniz, günün düzenli bir saatini ayırın.

Ayrıca, sorunu görmezden gelmeyin. Tedavi edilmeyen kabızlık, hemoroid ve anüs çevresindeki deride (fissür adı verilen) kanamaya neden olan yırtıklar gibi gerçek sorunlara yol açabilir. Çok zorlarsanız, bağırsaklarınızın bir kısmının anüsten dışarı çıkmasına bile neden olabilirsiniz – bazen ameliyat gerektirebilen rektal prolapsus adı verilen bir durum.

Kabızlık ile birlikte bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın:

  • Aşırı karın ağrısı
  • Dışkıda kan
  • Açıklanamayan kilo kaybı
  • Bağırsak hareketi hiç olmaması

Ayrıca, üç haftadan uzun süredir devam etmekte sorun yaşıyorsanız ve kabızlık tedavileri işe yaramıyorsa hemen doktora gidin. Kronik İdiyopatik Kabızlık (CIC) adı verilen bir durumunuz olabilir, bu da kabızlığınızın fiziksel veya fizyolojikten başka bir şeyden kaynaklanabileceği anlamına gelir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!