Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkKabus Görmemek için Akşam Uyumadan Önce Bunları Kesinlikle Yapmayın

Son Yazılar

Kabus Görmemek için Akşam Uyumadan Önce Bunları Kesinlikle Yapmayın

Gece uyurken korkunç rüyalar görüp uyanıyor musunuz? İşte kabus görmemek için yapılması gerekenler ile mışıl mışıl uyuyun.

Hiç uyanıp rüyanızda gördüğünüz korkunç sahnelerin gerçek olmadığına anında şükrettiğiniz oldu mu? Belki takip ediliyordunuz ya da bir saldırının yakın olduğunu biliyordunuz. Montreal Üniversitesi’nde psikiyatri profesörü ve Rüya ve Kabus Laboratuvarı’nın direktörü olan Tore Nielsen, 2018’de Time’a verdiği demeçte, “Genellikle bir ölüm, yaralanma veya imha tehdidi, rüyada sıklıkla görülen kabuslar arasındadır” diyor. Peki kabus görmemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Terlemenize neden olan şey ne olursa olsun, kabuslar eğlenceli değildir ve sık görülen kötü rüyalar, sağlık sorunlarına neden olabilir. İyi haber şu ki, onları potansiyel olarak önlemenin bazı yolları var ve bunlardan biri yatmadan hemen önce yapıyor olabileceğiniz bir şeyle ilgili. Hangi yaygın alışkanlığın uykunuzu bozabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gece geç saatlerde yaptığınız alışkanlıklarınız kabus görme olasılığınızı artırabilir.

Gece geç saatlerde yemek yerseniz, uyurken kabus görmeye hazırlanıyor olabilirsiniz. SleepingOcean.com’da Tıp Doktoru ve Tıbbi İçerik Uzmanı Po-Chang Hsu “Her şeyden önce, yatmadan önce hafif atıştırmaların kişinin uykusunu büyük ölçüde rahatsız etmemesi gerektiğini açıklığa kavuşturmak önemlidir. Kabuslar tipik olarak yatmadan önceki ağır yemeklerle, özellikle de şekerli yiyecekler, yağlı yiyecekler, basit karbonhidratlar ve baharatlı malzemeler içerenlerle bağlantılıdır.” diyor.

Nasıl yani? “En azından çok fazla yiyecek (veya yüksek kalorili yemekler), vücudun uyumak yerine onu sindirmek için çok fazla enerji harcayacağı anlamına gelir” diye açıklıyor. “Bu genellikle uyku kalitesinin düşmesine yol açar ve bu da kabusları tetikleyebilir.” Uykudan önce dolu bir mide aynı zamanda daha yüksek vücut ısısına ve metabolizmaya yol açar, “Bu iki yön REM uykusu sırasında beyin aktivitesinin artmasına neden olarak kabuslara yol açabilir” diyor.

Yemeğinizi uyumadan çok önce bitirmek önemli.

Ağır yemekler ile kabuslar arasında bir ilişki olsa da, çok yemek yedikten sonra kabus görmenin kaçınılmaz olmadığı da söylenmektedir. Montreal Üniversitesi tarafından 2015 yılında yapılan bir araştırma, katılımcıların yüzde 9,5’inin geç yemek yeme ile kabuslar arasında bir bağlantı olduğunu ortaya çıkaran karışık sonuçlar gösterdi.

Bununla birlikte, gece geç saatlerde mikrodalgada pişirilebilen yemeğiniz canavarların sizi kovalamasına neden olmasa bile, alışkanlığı bozmak için hala birçok neden var. Yatmadan önce ağır yemeklerin gece rahatsızlıklarına neden olabileceğini biliniyor; her şeyi sindirmeye çalışırken, dinlendirici bir uykuya ulaşmak daha zor olabilir. “Çok fazla yiyecek (veya belirli yemekler) asit reflüsüne neden olarak uyku bozukluklarına neden olabilir” diyor. Cleveland Clinic’teki uzmanlar, kabus görmemek için yapılması gerekenler arasında uyumadan yaklaşık üç saat önce yemek yemeyi bırakmak olduğunu belirtiyor.

Yatmadan hemen önce atıştırmalık yemek, uyku kalitesini ne derece etkiler?

Oh So Spotless’ta beslenme danışmanı olan Brittany Lubeck, gerçekten bir şey yemeniz gerektiğinde, düşük glisemik karbonhidrat ve protein içeren bir atıştırmalık alın. “Doğal olarak melatonin ve triptofan içeren yiyecekler uyku kalitesini bile artırabilir” diyor.

Doktor Hsu, yoğurt, muz ve üzüm gibi meyveleri öneriyor. “Özellikle üzümler, vücudunuzun da uykuya yardımcı olmak için salgıladığı doğal bir hormon olan melatonin içerir” diye açıklıyor.

Kabus görmemek için yapılması gerekenler şeyler arasında başka ne var

Akşam yemeğini yeterince erken bitirmene rağmen gecenin bir yarısında hâlâ korkunç rüyalar görmeye devam mı ediyorsun? Yetişkinlerde kabuslar genellikle spontanedir, ancak gece geç saatlerde yemeye ek olarak birkaç şey sıklıklarına katkıda bulunabilir.

Antidepresanlar, narkotik ilaçlar ve bazı tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar kabuslarla ilişkilendirilir. Uyku yoksunluğunun, kaygının, depresyonun, travma sonrası stres bozukluğunun ve bazı uyku bozukluklarının da kabusları tetikleyebileceği bilinmektedir.

Neyse ki, kabuslarınız sıksa ve günlük hayatınızı etkiliyorsa, tedaviler vardır. Mayo Clinic’e göre bunlar tıbbi tedavi, stres veya anksiyete tedavisi, rüya testi tedavisi ve ilaçları içerir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!