Salı, Haziran 11, 2024
Ana SayfaCinsellikKadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri ve İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Son Yazılar

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek Sebepleri ve İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri nedir, kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları.

Cinsel dürtü veya libidodaki değişiklikler normaldir. Bununla birlikte, yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak, günlük işleyişin önüne geçmeye başlarsa bir sorun haline gelebilir. Bu yazımızda sizlerle kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri ile birlikte kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları ile ilgili bilgiler de vereceğiz.

“Normal” bir cinsel dürtü tanımının olmadığını ve bir kişinin yüksek cinsel dürtü olarak gördüğü şeyin başka birine normal görünebileceğini unutmamak önemlidir.

Birçok insan cinsel dürtülerinin doğasını merak eder. Bu yazımızda, yüksek cinsel dürtünün altında yatan bazı nedenleri ve onu kontrol etmek veya azaltmak için bazı ipuçları bulacaksınız. İşte ham kadınların hem de erkeklerin merak ettiği kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri, cinsel isteksizlik nedenleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları.

Cinsel isteksizlik ve istek nedir?

kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri

Libido olarak da bilinen cinsel dürtü, bir kişinin cinsel aktivite (seks) arzusunu ifade eder ve bu da temel biyolojik üreme ihtiyacından kaynaklanır.

İlgili Yazı: Cinsellik Ağırlıklı Filmler

Cinsel istek, insan üremek istese de istemese de herkesin yaşayabileceği normal bir duygudur.

Libido seviyeleri, hiç seks arzusu olmamasından çok sık cinsel aktiviteye girmeyi istemeye kadar uzanan bir yelpazede bulunur. Peki kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir, kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları nelerdir?

Bir kişinin düşüncelerini aşırı derecede meşgul etmedikçe, yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak bir sorun değildir. Örneğin, bir kişi aşağıdaki durumlarda cinsel dürtülerini azaltmak ya da en azından yavaşlatmak isteyebilir:

 • İşlerine, sosyal yaşamlarına, uykularına veya sağlıklarına etki ederse,
 • Ruh sağlığını etkiliyorsa,
 • Ne kadar cinsel aktivite yaşıyor olurlarsa olsunlar tatmin olmakta zorlanıyorlarsa,
 • Ciddi veya uzun süreli ilişkilerinin kalitesinin düşmesine sebep oluyorsa,

Normal bir cinsel dürtüyü oluşturan şey herkes için farklıdır ve insanlar hayatlarının farklı zamanlarında seks yapmayı daha çok arzu ederler.

Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir?

kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri

Cinsel istek ya da isteksizlik, aşağıdaki gibi faktörlere bağlıdır:

 • Yaş
 • Ruh sağlığı durumu
 • Enerji seviyesi
 • Fiziksel sağlık durumu
 • İlişki durumu
 • Sosyal etkileşimler
 • İlaç, alkol veya uyuşturucu kullanımı
 • Hormonlar (Hormonal değişiklikler cinsel istekte büyük rol oynar.)

Gençlerde, ergenliğin neden olduğu hormonal dalgalanmalar cinsel istek duygularını tetikler. Hormonlar, bir kişinin libidosunu yaşamı boyunca etkilemeye devam eder.

Bazı eski araştırmalar, erkeklerde daha yüksek testosteron seviyeleri ile daha yüksek bir cinsel dürtüye sahip olma arasında olası bir ilişki olduğunu da öne sürüyor.

Duygular ve Stres

Akıl sağlığı cinsel istekte önemli bir faktördür. Yani stres seviyeleri, bir kişinin cinsel olarak ne kadar istekli ya da isteksiz hissettiğini etkiler.

Yüksek stres zamanlarında, bazı insanlar düşük cinsel istek hissedebilirken, diğerleri stres giderici olarak cinsel tatmin arayabilir. Peki kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir, kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları nelerdir? yazımıza devam edelim.

Fiziksel uygunluk ve enerji seviyeleri

Bir araştırmaya göre, fiziksel olarak formda olan kişilerin seks arzusunun ve daha yüksek uyarılma ve daha iyi orgazm yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

İlişkiler

Başkalarıyla veya mastürbasyon yoluyla keyifli cinsel deneyimler yaşamak da cinsel istekte artışa neden olabilir. Cinsel partnerler arasındaki yakınlığın, erkek cinsel dürtüsü üzerinde önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir.

Öte yandan, eğer bir kişi seks eksikliği veya tatmin edici olmayan cinsel deneyimler nedeniyle tatmin olamıyorsa, cinsel dürtüleri de artabilir.

Madde kullanımı

Alkol tüketimi, kısa vadede libidoyu artırabilecek hormonları azaltır. Bununla birlikte, alkol bağımlılığı cinsel uyarılmayı, performansı ve memnuniyeti azaltır.

Kokain gibi uyarıcı ilaçların kullanımı da cinsel isteği artırabilir, fakat elbette uzun dönemli kullanımların inanılmaz derecede hasarlara sebep oluğu bilinmektedir.

Adet döngüsünde kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri nelerdir?

Cinsel istek adet döngüsü boyunca dalgalanabilir ve genellikle yumurtlama zamanı civarında zirve yapar. Bu, testosteron seviyelerinin en yüksek olduğu zamandır.

Yumurtlama, adet döngüsünde spermin bir yumurtayı dölleyebildiği zamandır. Bu nedenle, biyolojik olarak konuşursak, genellikle hamile kalma olasılıkları daha yüksek olduğundan, kadınların bu zamanlarda seks için daha fazla istek duymaları mantıklıdır.

Bu dönemde artan cinsel isteğiyle hareket eden ancak hamile kalmak istemeyenler için doğum kontrolünü dikkatli kullanmak özellikle önemlidir.

Erkek üreme sistemi

Yüksek testosteron seviyeleri de erkeklerde yüksek cinsel dürtü ile bağlantılıdır. Testosteron üretimi genellikle 17 yaş civarında zirvededir ve seviyeler bundan 2-3 yıl sonra yüksek kalma eğilimindedir.

Bu aynı zamanda cinsel arzuyu tatmin etmek için bir çıkış noktası olarak mastürbasyon için en yoğun zamandır. Bununla birlikte, erkekler yaşlandıkça, testosteron seviyeleri düşme eğilimindedir ve bu da cinsel istekte azalmaya yol açabilir.

Çok yüksek bir cinsel isteğe sahip olmak mümkün mü?

Yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak, yalnızca yaşamın diğer önemli yönlerinin önüne geçtiğinde veya bir kişi kendini kontrolden çıkmış bir şekilde cinsel aktivite aramaya mecbur hissettiğinde sorunlu hale gelir. Bu, zorlayıcı cinsel davranış olarak bilinir.

Bazen cinsel partnerlerin libidoları uyumlu olmadığında ilişkide sürtüşmelere neden olabilir.

Kadınlarda aşırı cinsel istek sebepleri, kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri ve kadınlarda cinsel isteği artırmanın yolları nelerdir gibi konulara değinmiş olduk, şimdi libido konusuna geri dönelim.

Libido nasıl düşürülür?

Cinsel dürtülerinin çok yüksek olduğundan ve ele alınması gerektiğinden endişe duyan herkes için yardımcı olabilecek bazı stratejiler vardır.

Aşağıdakiler, cinsel dürtüyü düşürmeye çalışmak için önerilen şeylerdir:

Konuşma terapisini deneyin

Yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak bir kişiyi mutsuz ediyorsa, bir danışman onların cinsellikle ilgili düşüncelerini, duygularını ve arzularını keşfetmelerine yardımcı olabilir.

Kişinin cinsel arzusunu ve bununla ilişkili sorunları yönetmenin yollarını bulmasına yardımcı olabilirler.

Dikkat dağıtmayı dene

Bir partnerle veya mastürbasyon yoluyla cinsel faaliyetlerde bulunmak, muhtemelen daha fazla seks ihtiyacını devam ettirecektir. Bu nedenle, bir kişi cinsel dürtülerini azaltmak istiyorsa, her cinsel dürtü üzerinde eyleme geçmeye çalışmamasında fayda olacaktır.

Bir tür fiziksel egzersiz veya zaman alıcı uğraşlarla zihnin dikkatini dağıtmak, bir kişinin bu enerjiyi başka bir yere kanalize etmesine yardımcı olabilir.

Bir ilişki için zaman tanıyın

Daha düşük cinsel dürtüye sahip insanlar, diğerlerinin herhangi bir samimi jestini seks yapma teklifi olarak yanlış yorumlayabilirler.

Seks yapmadan samimi olmayı kabul etmek yardımcı olabilir. Örneğin, diğer kişiye ilgi göstermek için bir randevuya çıkın veya birbirinizi tanımak için süre tanıyın.

İlaç kullanımı

Diğer stratejiler işe yaramazsa, sonraki olası adımlar hakkında bir doktorla konuşmayı düşünebilirsiniz.

Antidepresanlar gibi bazı ilaçlar libidoyu düşürebilir. Artan uyarılmaya neden olan şey buysa, doktor mevcut ilaçları değiştirmeyi veya azaltmayı da önerebilir.

Doktorlar ayrıca soya, meyan kökü, şerbetçiotu ve çeşitli otlar ile libidoyu düşürmeye yardımcı olabilecek anafrodizyakların tüketilmesini önerebilirler.

Özet

Çoğu insan için, yüksek bir cinsel dürtüye sahip olmak, birçok faktöre bağlı olarak gelip giden yaşamın tamamen doğal bir parçasıdır.

Genellikle endişelenecek bir şey yoktur, ancak strese neden oluyorsa veya hayatın diğer bölümlerini etkiliyorsa, bu artan cinsel enerjiyi farklı bir aktiviteye kanalize etmeye çalışmak faydalı olabilir.

Aşırı durumlarda, bir kişi profesyonel yardım aramayı deneyebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat ile ilgili en çok okunan haberler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!