Perşembe, Şubat 29, 2024
Ana SayfaSağlıkKadınlarda Kasığın Sol Tarafındaki Ağrının En Yaygın Nedenleri

Son Yazılar

Kadınlarda Kasığın Sol Tarafındaki Ağrının En Yaygın Nedenleri

Kasığımın sol tarafında ağrı var ne yapmalıyım diye soruyorsanız, kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir yazımızda paylaşıyoruz.

Kadın kasık bölgesindeki ağrı, en yaygın olarak bir kasık kasının veya bağının gerilmesi, çekilmesi veya yırtılmasından kaynaklanır. Bu, özellikle uzun süreler ağır spor yapıyorsanız veya çok fazla günlük fiziksel iş yapıyorsanız yaygın olarak görülebilir. Peki kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri nelerdir, tedavisi nasıl yapılır, doktora gitmeli misiniz? İşte merak ettiğiniz soruların cevapları yazımızda.

Kasık bölgesi, karnınızın alt vücudunuza ve bacaklarınıza geçiş yaptığı yerdir. Kalçaların yanında, üst uyluklarınızın üstünde ve midenizin altında bulunur. Kasığınızın bir veya her iki tarafında ağrı hissettiğinizde genellikle incinmeden veya aşırı yorulmadan şüphe edilir.

Kasık ağrısının en yaygın nedeni zorlama veya iltihaplanma olsa da, aşağıda diğer olası nedenleri de paylaşacağız.

kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri

En yaygın nedenler

Kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri, kasık bölgenizdeki kasların aşırı zorlanması veya aşırı kullanılmasından kaynaklanan bir yaralanmadır. Kasık yaralanmaları, hareket ettiğinizde daha da fazla ağrıya neden olabilecek yaralanmanın yakınında iltihaplanmaya da neden olabilir.

Bu tür bir yaralanma, özellikle aktifseniz veya bir sporcuysanız yaygındır. Bu bölgedeki yaralanmalar tipik olarak, bacağını kasığa bağlayan gergin, burkulmuş, gerilmiş veya yırtılmış bacak dokularıdır, örneğin:

 • Uyluğun iç kısmındaki addüktör kasları
 • Bağlar
 • Tendonlar

Kadınlarda sol kasık ağrısı diğer yaygın nedenleri şunlardır:

 • Böbreklerinizde ve mesanenizde kalsiyum veya diğer mineraller birikip sertleştiğinde oluşan böbrek taşları
 • Kasık bölgesinde, özellikle pelvik kemiğin çevresinde veya femurun (üst bacak kemiği) pelvis ile birleştiği yerde kırık veya incinmiş kemikler

Kadınlarda Sol Kasık Ağrısı Olası Diğer Nedenleri

Daha az yaygın olmakla birlikte, kasığın sol tarafında ortaya çıkan ağrının birkaç başka olası nedeni vardır. Bu koşullar tipik olarak kasık bölgesinin sadece bir tarafında meydana gelir, bu nedenle onları sağ tarafınızda da hissetmeniz mümkündür.

Büyümüş lenf düğümleri

Lenf düğümleri, vücudunuzda lenf adı verilen berrak bir sıvı ve yuvarlak bezlerdir. Lenf, bulaşıcı bakteriler veya yabancı maddelerle savaşarak bağışıklık sisteminizi destekleyen beyaz kan hücrelerini depolar.

Kasık bölgenizin her iki tarafında kasık düğümleri adı verilen çok sayıda lenf düğümü vardır. Tüm lenf düğümleri gibi, enfeksiyon, iltihaplanma veya tümör oluşumunda iltihaplanabilir ve büyüyebilirler.

Çoğu zaman, lenf düğümleri vücudun sadece bir tarafında şişer, bu sol taraf olabilir. Şişmiş lenf düğümleri kasık ağrısına ve rahatsızlığa neden olabilir.

Kasık fıtığı

Kasık fıtıkları, tek taraflı kasık ağrısının başka bir olası nedenidir. Bunlar, ince bağırsaklarınız gibi karnınızdaki dokular kasık kaslarınızdaki açıklıklardan veya zayıf bölgelerden kasıklarınızın yan tarafına (ağrınız soldaysa sol taraf) doğru kaydığında meydana gelir.

Bu, kasıklarınızda ağrıya veya rahatsızlığa neden olur ve ayrıca cilt altında görünür bir şişkinliğe neden olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu (İYE)

İdrar yolu enfeksiyonları (İYE’ler), enfeksiyöz bakteriler, virüsler veya diğer mikroskobik enfekte yabancı maddeler idrar yolunuza girdiğinde meydana gelir.

İdrar yolunuz aşağıdakilerden oluşur:

 • vücudunuzdaki kimyasalları ve diğer maddeleri filtreleyen böbrekler
 • idrarı böbreklerinizden mesanenize taşıyan üreterler
 • idrarı depolayan mesane
 • üretra, idrarın vücudunuzdan çıktığı yer

Çoğu İYE sadece alt üriner sistemi etkiler. Bu üretra ve mesaneden oluşur. Sol taraflı kasık ağrısı, bu bölgelerden birindeki dokunun iltihaplanmasından kaynaklanabilir.

Üreterler ve böbrekler dahil olmak üzere üst sistemi etkileyen İYE’ler o kadar yaygın değildir, ancak daha şiddetli ağrıya neden olma eğilimindedir.

İYE’ler kadınlarda erkeklerden daha yaygındır çünkü üretra çok daha kısadır. Bu, enfeksiyöz bakteri veya maddenin idrar yolundan mesaneye ve bazı durumlarda mesaneyi böbreklere bağlayan üreterlere daha hızlı ve kolay bir şekilde ilerleyebileceği anlamına gelir.

Yumurtalık kisti

Yumurtalık kistleri, bir veya her iki yumurtalıkta oluşabilen sıvı dolu keselerdir.

Yumurtalıklar dişi üreme sisteminin bir parçasıdır ve rahmin her iki yanında bulunur. Yumurtaların geliştiği ve östrojen ve progesteron hormonlarının yaratıldığı yer burasıdır.

Yumurtalık kistleri nispeten yaygındır ve her zaman semptomlara neden olmaz. Sol yumurtalıktaki bir yumurtalık kistinin yaygın bir semptomu, kasık bölgenizin sol tarafından kalçalara ve alt karına doğru yayılan kasık ağrısıdır.

Kasığın sol tarafındaki ağrının diğer olası semptomları şunlardır:

 • sol kasık bölgenizde baskı hissetmek
 • ciltte görülen şişlik
 • şişkin hissetmek veya şişkin görünmek
 • kist yırtılırsa ani keskin, şiddetli ağrı (yırtılma tıbbi bir acil durumdur)

Hamilelik sırasında

Sol tarafta veya her iki tarafta kasık ağrısı, hamilelik sırasında, özellikle rahmin hızla genişlemeye başladığı ikinci ve üçüncü çeyreklerde yaşayabileceğiniz nispeten yaygın bir semptomdur.

Bunun nedeni, hamileyken genişlediğinde rahminizi sabit ve güvenli tutan birkaç bağın olmasıdır.

Bağlardan birine yuvarlak bağ denir. Kasığınızın önündeki bu bağ, siz hareket ederken tipik olarak yavaşça genişler ve daralır. Ancak fetüs büyüdükçe rahminiz genişlediğinden, bu bağ hamile olmadığınız zamana göre daha fazla çalışması gerektiğinden daha kolay incinebilir.

Bu bağın gerilmesi, kasıkların bir veya her iki tarafında donuk ağrıya neden olabilir. Bu bağın gerilmesi veya yırtılması, sol taraf da dahil olmak üzere kasıklarınızın her iki tarafında yoğun, bazen saplanan bir ağrıya neden olabilir.

Bir bağ yırtılmadıkça ağrı genellikle ciddi kabul edilmez.

Yürümenin etkileri

Yürümek, hem bir adım atmak için bacağınızı kaldırdığınızda hem de bacağınız tekrar yerle temas ettiğinde, kasık bölgesindeki çok sayıda kas, bağ ve yakın dokuyu harekete geçirir.

Aşağıdaki durumlar daha fazla kas hareketine sebep olur:

 • yürürken dönmek
 • geriye doğru yürümek
 • çömelmek
 • aşağı eğilmek
 • emeklemek

Ayrıca, üst vücudunuzu çevirmenin kasıktaki kasları ve bağları harekete geçirdiğini fark etmeyebilirsiniz, ki bunu yürürken düşündüğünüzden daha sık yaparsınız.

Dokular kullanım nedeniyle gerginleştiğinden, bu bölgede kasık kasları veya bağları incinirse yürümek ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir.

Tedavisi

Hafif bir burkulma veya kas ya da bağ dokusunun gerilmesinden kaynaklanıyorsa, kasık ağrınızı evde tedavi edebilirsiniz.

Daha şiddetli veya uzun süreli kasık ağrısı ilgilenilmesi gereken bir durumdur ve doktorunuz tarafından teşhis edilmesi gerekebilir.

Özellikle burkulma veya zorlanmadan kaynaklanıyorsa, kadınlarda sol kasık ağrısı nedenleri aşağıdaki uygulamalarla hafifletilebilir.

Dinlenme, buz, sıkıştırma, yükseltme

İngilizcede RICE adı verilmiş olan bu yöntemi şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Spora ya da işinize ara vererek kasık kaslarınızı dinlendirin.
 • Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için bölgeye buz kompresi uygulayın. Bunu günde birkaç kez bir seferde yaklaşık 20 dakika yapın.
 • Kan akışını sınırlamak için bölgeyi bandajla sarın.
 • Kanın bölgeye akmasını azaltmak için kasık bölgenizi yüksekte tutun.

Ağrı kesici ilaçlar

Ağrı ve iltihaplanmayı azaltmak için asetaminofen (Tylenol) gibi bir ağrı kesici ilaç veya ibuprofen veya naproksen gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaç kullanabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce mutlaka aile hekimine danışın.

Tıbbi tedavi

Kırık bir kemiği onarmak veya kasık fıtığını gidermek için ameliyata ihtiyacınız olabilir. Bunlar evde tedavi edilemez ve düzeltilmezse komplikasyonlara neden olabilir.

Ev ilaçları ağrınızı veya şişmenizi azaltmazsa, doktorunuz anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir.

Fizik tedavi ayrıca, kronik olarak iltihaplı veya bir yaralanma veya altta yatan bir durumdan kalıcı olarak etkilenmiş olabilecek kaslar, bağlar veya eklem dokularıyla nasıl çalışacağınızı öğrenmenize yardımcı olabilir.

Ne zaman doktora gitmelisiniz

Aşağıdaki durumlarda uzman bir doktora mutlaka görünmelisiniz:

 • Evde uyguladığınız yöntemler ağrınızı azaltmaz
 • Ağrı zamanla daha da kötüleşir
 • Ağrı belirgin bir sebep olmadan aniden olur
 • Şiddetli ağrı yürürken artar veya bel altınızı hareket ettiremezsiniz
 • Adet döngünüzde değişiklikler yaşarsanız veya bir dönemi kaçırırsanız
 • Vajinanızdan herhangi bir olağandışı akıntı gördüğünüzde

Kasık ağrınızla birlikte şunları yaşarsanız acil tıbbi yardım almalısınız:

 • İdrarda görülen kan
 • Göğsünüze, karnınıza veya belinize yayılan ağrı
 • Ateş
 • Mide bulantısı ya da kusma

Doktorunuz, nedeni teşhis etmeye yardımcı olması için aşağıdaki testlerden bir veya daha fazlasını isteyebilir:

 • Alanın etrafındaki his dahil olmak üzere fizik muayene
 • Kasıktaki dokunun şeffaf görüntülerini görmek için röntgen
 • Kasık dokularının gerçek zamanlı görüntülerini görmek için ultrasonlar
 • Kasık bölgesinin 3 boyutlu görüntülerini görmek için manyetik rezonans görüntüleme (MRI)

Sonuç Olarak

Sol taraflı kasık ağrısı her zaman endişelenecek bir şey değildir. Hafif incinmeler veya küçük enfeksiyonlar hızlı ve kolay bir şekilde tedavi edilebilir.

Ancak ani, yoğun veya kronik ağrı, tıbbi tedavi gerektiren altta yatan bir nedeni gösterebilir. Kasık ağrınız günlük hayatınızı aksatıyorsa veya evde tedavi edilemiyorsa en kısa zamanda doktorunuza görünün.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!