Perşembe, Nisan 18, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerKahverengi Hangi Renklerden Oluşur? Kahverengi Nasıl Elde Edilir?

Son Yazılar

Kahverengi Hangi Renklerden Oluşur? Kahverengi Nasıl Elde Edilir?

Bildiğiniz gibi ana renkler ve ara renkler haricinde milyonlarca farklı renk bulunmaktadır. Bunların bir çok arasındaki renk tonlarını gözlerimizle kolayca ayırt edemesek de aslında bu renklerin oluşmasını ana ve ara renkler sağlamaktadır. İşte bu yazımda sizlerle kahverengi hangi renklerden oluşur, kahverengi nasıl elde edilir gibi sorularınıza yanıt vereceğim.

Kahverengi 3 ana rengin bir araya gelmesiyle oluşur. Bu renklerin miktarındaki azalış veya artış açık kahverengi, soğuk kahverengi, koyu kahverengi, sıcak kahverengi, yeşil, kırmızı ve mavimsi kahverengi gibi pek çok farklı tonda kahverengi elde edilmesini sağlar. İlkokul yıllarımızda her ne kadar “kırmızı ve yeşilin kahverengiyi oluşturduğunu” öğrenmiş olsak da aslında mavi ile turuncunun birleşimi daha pek çok renk kombinasyonu da kahverenginin ortaya çıkmasını sağlar. İşte bu yazımda sizlerle kahverengi hangi renklerden oluşur, kahverengi nasıl elde edilir gibi sorularınıza yanıt vereceğim.

Birkaç rengi bir araya getirerek kahverengiyi elde etmek çok kolaydır. Ama kahverenginin net bir tonunu elde etmek için daha fazla ince çalışmak gerekir.

KAHVERENGİ HANGİ RENKLERDEN OLUŞUR?

Kahverengi elde etmenin pek çok yolu vardır. Kırmızı, mavi ve sarı gibi ana renkleri ortaya çıkaran üç renktir. Bu ana renklerin belli oranlarla birbirine karıştırılması ile de ara renkler elde edilir. Yeşil, turuncu ve mor gibi ara renklerdir.

Kahverenginin hangi renklerin karışımı ile meydana geldiği aslında ana renklerinde saklıdır. Ama iyi bir kahve tonu elde etmek için öncelikle palet bıçağı kullanmanız gerekir. Aynı zamanda kahverengi elde etmek için sadece ana renk değil, ara renkleri kullanmak gerekir. En önemli olan şey ise, elde etmek istediğimiz kahvenin tonu belirlemektir.

kahverengi nasıl elde edilir

KAHVERENGİ NASIL ELDE EDİLİR?

Kahverengi 3 renkten meydana gelir. Bunlar ise, mavi, sarı ve kırmızıdır. Yani sarı, mavi ve kırmızıyı karıştırarak kahverengiyi elde edebilirsiniz. Ama nasıl bir kahve tonu istediğinize öncelikle karar vermeniz ve renkleri de buna göre kullanmanız gerekir. Örneğin koyu bir kahverengi elde etmek için kırmızı ve maviyi açık renk bir kahverengi elde etmek için de sarıyı daha fazla kullanmanız gerekir.

Ama ana renkler ile kahverengi ortaya çıkaracak olan 3 rengi aynı anda karıştırmak doğru olmaz. Tam koyu bir kahverengi ortaya çıkartmak ve pürüzsüz kahverengi tonu elde etmek için öncelikle kırmızı ve maviyi karıştırmanız gerekir.

Daha sonra da istediğiniz kahve tonunu yakalayana kadar sarı karıştırarak tonu daha açık bir renk yapabilirsiniz. Tüm renklerin palet üzerinde, kalın bir fırça yardımı ile pürüzsüz bir hale gelinceye kadar karıştırılması çok önemlidir. Guaj boya çalışmalarında, daha açık bir kahve tonu elde etmek için bu renklerin içine biraz da hardal tonu ekleyerek istediğiniz tonu elde edebilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!