in

KızgınKızgın

Kamu Spotu Yayınlarında İktidar Bedava Reklam ve Propaganda Yapabilecek

RTÜK | Radyo ve Televizyon Üst Kurulu
RTÜK | Radyo ve Televizyon Üst Kurulu

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, kamu spotu yayınlarında siyasi parti logolarının ve şahıslarının yer alabilmesine ilişkin kararı “Kamu spotlarının propaganda aracına dönüşmesi demektir” ifadeleriyle eleştirdi.

Halkın vergileriyle bedava reklam

Kamu Spotları Yönergesi’nde yer alan “Kamu spotlarında siyasi parti logolarına ve siyasi figürlere yer verilemez” ifadeleri değiştirildi. Buradaki ‘siyasi figürler’ ifadesi kaldırılarak, kamu yararına çekilen reklamlarda siyasilerin yer almasının önü açıldı.

Değişikliği yorumlayan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun CHP’li üyesi İlhan Taşcı, “Spotlara siyasi figürlerin yerleştirilmesinin önünün açılması, kamu spotlarının iktidar partisinin veya başkaca partilerin PR, reklam propaganda aracına dönüşmesi demektir” dedi.

Tüm yetki RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de

Değişikliğe ilişkin bilgi veren Taşcı, kamu spotlarının yayımlanması konusunda yetkinin RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de olacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin

“Hem kamu yararına hem de spotun ivediliğine RTÜK Başkanı tek başına karar verecek ve kamu spotu yayınlanacak. Üst kurula ise daha sonra getirilecek. O zaman kurul reddetse bile bir hafta içinde spot yayınlanmış olacak. Kurulun ret kararı sonuç yaratmayacak. Bu doğrudan doğruya Üst kurulu devre dışı bırakmaktır. Başkan her şeyi 9 kişilik üst kuruldan daha iyi bilecek, tek söz sahibi olacak. Bu yaklaşım üst kurulun çalışma usulüne aykırıdır. Zaten üst kurul acil durumlarda duyarlılık gösteriyor ve olağanüstü kararlara imza atıyor. Amaç ‘ivedi’ diyerek siyasi figür ve propaganda içerikli kamu spotlarını kurula bile getirmeden, başkan kararıyla yayınlatmak. Tüm bunlar parti propagandasını bedavaya getirme adımlarıdır.”

Sen ne düşünüyorsun?

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Loading…

0
Netflix Dizileri

Herkesin İzlemesi Gereken En İyi NetFlix Dizileri – 2020 Güncel Öneriler

Korona Virüs Vaka Sayısı Dünyada 22 Milyon’a Dayandı