3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Mayıs 29, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaTakiyeKamu Spotu Yayınlarında İktidar Bedava Reklam ve Propaganda Yapabilecek

Son Yazılar

Kamu Spotu Yayınlarında İktidar Bedava Reklam ve Propaganda Yapabilecek

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) CHP’li üyesi İlhan Taşcı, kamu spotu yayınlarında siyasi parti logolarının ve şahıslarının yer alabilmesine ilişkin kararı “Kamu spotlarının propaganda aracına dönüşmesi demektir” ifadeleriyle eleştirdi.

Halkın vergileriyle bedava reklam

Kamu Spotları Yönergesi’nde yer alan “Kamu spotlarında siyasi parti logolarına ve siyasi figürlere yer verilemez” ifadeleri değiştirildi. Buradaki ‘siyasi figürler’ ifadesi kaldırılarak, kamu yararına çekilen reklamlarda siyasilerin yer almasının önü açıldı.

Değişikliği yorumlayan Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun CHP’li üyesi İlhan Taşcı, “Spotlara siyasi figürlerin yerleştirilmesinin önünün açılması, kamu spotlarının iktidar partisinin veya başkaca partilerin PR, reklam propaganda aracına dönüşmesi demektir” dedi.

Tüm yetki RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de

Değişikliğe ilişkin bilgi veren Taşcı, kamu spotlarının yayımlanması konusunda yetkinin RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’de olacağını vurgulayarak şunları kaydetti:

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin

“Hem kamu yararına hem de spotun ivediliğine RTÜK Başkanı tek başına karar verecek ve kamu spotu yayınlanacak. Üst kurula ise daha sonra getirilecek. O zaman kurul reddetse bile bir hafta içinde spot yayınlanmış olacak. Kurulun ret kararı sonuç yaratmayacak. Bu doğrudan doğruya Üst kurulu devre dışı bırakmaktır. Başkan her şeyi 9 kişilik üst kuruldan daha iyi bilecek, tek söz sahibi olacak. Bu yaklaşım üst kurulun çalışma usulüne aykırıdır. Zaten üst kurul acil durumlarda duyarlılık gösteriyor ve olağanüstü kararlara imza atıyor. Amaç ‘ivedi’ diyerek siyasi figür ve propaganda içerikli kamu spotlarını kurula bile getirmeden, başkan kararıyla yayınlatmak. Tüm bunlar parti propagandasını bedavaya getirme adımlarıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!