3.3 C
İstanbul
Salı, Mayıs 30, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaGündemKanadalı Bombardier Şirketinden, İHA Motorlarına Ambargo

Son Yazılar

Kanadalı Bombardier Şirketinden, İHA Motorlarına Ambargo

Motorlarının Kanadalı Bombardier şirketinden alınan İHA‘ların (Türk insansız hava araçları) akıbeti belirsizleşti. Azerbaycan ile Ermenistan arasında yaşanan savaş sürecinde Ermenistan’a İHA verdiği iddiası ile Fransa ve Kanada Türkiye’ye cephe almıştı. İHA motorları üreten Kanadalı Bombardier motor sevkiyatını durdurdu.

İHA MOTORLARINA AMBARGO

Kanadalı Bombardier şirketinin fason üreticilerinden Avusturya merkezli Rotax’ın ürettiği ve sivil amaçla kullanılması amacıyla satışı yapılan motorların askeri alanda kullanılmasının yasak olduğunu iddia edildi.

Bombardier şirketin Başkan Yardımcısı Martin Langelier, Uluslararası Radyo Kanada’ya verdiği demeçte şöyle söyledi:

  • Son günlerde ürettiğimiz parçaların askeri teknolojilerde kullanıldığı konusunda bilgilendirildik ve derhal konuya ilişkin bir soruşturma başlattık. Bu süre zarfında parçalarımızı nerede nasıl kullanıldığı belli olmayan ülkelere yaptığımız satışları askıya alıyoruz.
  • Rotax tarafından üretilen tüm uçak motorlarımız tamamen sivil amaçlı üretilmiştir ve sadece sivil kullanım için sertifikalandırılmıştır.

İZİN ALINMASI GEREKİYOR MU?

Öte yandan motorların askeri kullanımı için izin alınması Kanada’dan ithal edilirken gerekli ancak Avusturya’dan alınırken böyle bir izin gerekmiyor.

Avusturya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Gabriele Juen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Rotax motorlarının sadece ‘sivil kullanıma yönelik’ olması gerektiğini belirterek, “İkili kullanıma sahip öğelere ilişkin Avrupa Birliği Kontrol Listesi (The European Union Control List of Dual Use Items) içerisinde drone motorları bulunmuyor. Dolayısıyla savunma araçlarında kullanılmak üzere Avusturya’dan alınması gereken herhangi bir izin yok” dedi.

2019’UN EKİM AYINDAN BERİ AMBARGO VAR

Kanada, Türkiye’nin kuzey Suriye harekatı sonrası Ekim 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı savunma teknolojisi ihracatını pek çok kalemde askıya almıştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan diğer ülkelere de Kanada örneğini takip etmeleri ve Türkiye’ye yaptıkları savunma ihracatlarını askıya almaları çağrısında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!