Cumartesi, Şubat 24, 2024
Ana SayfaFaydalı BilgilerKantaron Otu Nedir? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Yağı Nasıl Yapılır? Çiçeği Neye...

Son Yazılar

Kantaron Otu Nedir? Kantaron Yağının Faydaları Nelerdir? Yağı Nasıl Yapılır? Çiçeği Neye Benzer?

Kantaron yağının faydaları olarak, deri iltihabını engellemesi ve kan dolaşımını iyileştirmesi, kaşıntıyı engellemesi sayılabilir.

Kantaron Otu olarak da bilinen kantaron çiçeği, şifalı bitkiler ve baharatlar satan aktarlarda bulunabilen faydalı bitkiler arasındadır. Bu yazımızda sizlerle sarı, kırmızı, mavi kantaron yağının faydaları, kantaron yağı nasıl yapılır, kantaron yağı fiyatı, kantaron yağı ne işe yarar, kantaron yağı neye iyi gelir, kantaron otunun faydaları gibi bir çok konudaki sorularınızı cevaplayacağız.

Kantaron Çiçeği Nedir?

Sarı, kırmızı ve mavi kantaron gibi farklı çeşitleri olan kantaron çiçeği halk arasında kılıç otu, binbirdelik otu, kan otu gibi isimlerle de anılır.

kantaron yağı ne işe yarar

Kantaron otunun çiçeği dalları ise mızrak şekline benzemektedir. Bu dallar yaklaşık olarak 8 ile 50 milimetre uzunluklarında değişebilir. Bu dalların uçlarında bulunan kantaron çiçeği ise sarı, kırmızı ve mavi renklerde yetişebilmektedir. Çiçeğin rengine göre kantaron yağı rengi de farklılaşmaktadır. Bu güzel bitkiye binbirdelik otu denilmesinin sebebi ise kantaron yapraklarının güneşe tutulması sırasında görülebilen yağ noktacıklarından kaynaklanmaktadır.

kantaron yağının faydaları

Peki sarı, kırmızı, mavi kantaron yağının faydaları, kantaron yağı nasıl yapılır, kantaron yağı fiyatı, kantaron yağı ne işe yarar, kantaron yağı neye iyi gelir, kantaron otunun faydaları nedir, hadi yazımıza devam edelim.

Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Kantaron çiçeği genellikle yaz aylarında açtığında toplanır. Kantaron otu köklerinden kesilmez. Yerden yaklaşık 5 cm’den uzun çiçekli dalları kesilerek toplanır. Bu çiçekler güneşte güzelce kurutulur, taze bitkiden de yağ elde edilebilir. Şifalı bitkiler arasında bulunan kantaron çiçeğinden elde edilen yağ, sindirim sistemine çok iyi gelmektedir. Hatta bir çok ilacın da ham maddesi kantaron çiçeğinden elde edilir. Kantaron yağının faydaları konusuna geçmeden önce evinizde kantaron yağı nasıl yapılır konusuna değinelim.

Evde kantaron yağı nasıl yapılır sorusu çok gelmektedir. Aşağıdaki ipuçlarını doğru şekilde uygularsanız evde kendi kantaron yağınızı yapabilirsiniz.

  • Evde kantaron yağı yapmak için aldığınız çiçekleri öncelikle iyice yıkayıp kurutun. Ardından çiçekleri elinizle sapından koparıp kavanoza alın. (NOT: Çiçekleri ayırırken makas, bıçak gibi metal aletler kullanmamaya dikkat edin.)
  • Bütün çiçekleri kavanoza aktardıktan sonra üzerini saf zeytinyağı ile tamamlayın. Kavanozun ağzını önce bir tülbentle sıkıca kapatın.
  • Kavanozu güneşe koyup kantaron çiçeklerinin özlerinin yağa geçmesi için 5 gün kadar bekletin. Ardından kavanozun ağzını kava almayacak şekilde kapakla kapatıp güneşte bekletme işlemini 45 gün kadar daha sürdürün.
  • Bu sürede çiçeklerin özü yağa geçecek ve yağın rengi koyulaşacak, kırmızıya yakın bir hal alacak. Yağ bu hale geldiğinde kullanıma hazır demektir.
  • Kantaron yağınızı kavanozdan alıp süzerek koyu renk bir şişeye boşaltın ve karanlık bir yere alın.

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağının faydaları konusuna gelecek olursak, kantaron çiçeğinden elde edilen yağı ile sağlık sektöründe kullanılan şifalı bitkilerden biridir diyebiliriz. Bağışıklık güçlendirerek hastalıklardan korunma, yaşlanmanın geciktirilmesi, vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam ettirilmesi gibi önemli faydaları bulunan kantaron yağı, günümüzde aktarlarda dahi kolaylıkla bulunabilir.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı dikkatli kullanılması gereken bir tedavi aracıdır. Kronik bir hastalığı bulunan, çeşitli nedenlerle sürekli olarak ilaç kullanan veya besin alerjileri olan kişiler kantaron yağı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmaları, önerilen dozları aşmamaları gerekir. İşte kantaron yağının sağlık üzerindeki olumlu etkilerinden bazılarıdır.

Kantaron Yağı Ne İşe Yarar

Kantaron çiçeğinden elde edilen yağ, hücre yenilemesinde oldukça etkili olduğu klinik araştırmalarla ispatlanmıştır. Kantaron yağının faydaları arasında cilt üzerindeki olumlu etkisi bilinmektedir. Kantaron yağı ile herhangi bir karışım yapmadan, direkt olarak yağı cilde yedirerek kullanılabilir. Kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktirmeye, kırışıklıkları önlemeye ve cildin elastikiyetini arttırmaya yardımcı olur. Cildin olması gereken nem dengesine sahip olmasını sağlarken daha pürüzsüz ve canlı bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunur.

Cilde Faydalı Şifalı Bitki

Kantaron yağının faydaları konusuna devam edelim. Kantaron yağının en büyük özelliklerinden birisi de cilt üzerindeki lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Düzenli olarak kullanıldığında, yüzde veya vücutta yer alan yara, yanık ve sivilce izleri giderilebilir. Yaşlılık, hamilelik, güneşe maruz kalma gibi nedenlerle cilt renginin bölgesel olarak farklılaştığı veya lekelendiği yerlerde düzenli olarak kantaron yağı uygulaması ile cilt tonu eşitlenerek daha hoş bir görünüm elde edilebilir.

Kantaron yağının cilde olan olumlu etkilerinden faydalanabilmek için yağı direkt olarak cildinize uyguladıktan sonra cildinizin emmesini bekleyebilirsiniz. Ardından cildiniz üzerinde rahatsız eden bir yağlılık hissinin kalmış olması halinde en az yarım saat bekledikten sonra ılık bir su ile durulayın.

Kantaron Yağı Hangi Hastalıklara İyi Gelir

Kantaron yağı; enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşarak hastalıklardan korunmayı sağlar. Özellikle ayak mantarı, deride oluşan enfeksiyonlar, akneler, herpes virüsünün neden olduğu uçuk gibi birçok hastalıkta kantaron yağı uygulaması enfeksiyonun hızlı bir şekilde iyileştirilmesine yardımcı olur.

Aynı zamanda deri üzerinde oluşan enfeksiyonlarda iyileşme hızlandırılırken yara ve aknelere bağlı olarak enfeksiyon sonrasında iz kalma olasılığı da büyük ölçüde azaltılabilir. Düzenli olarak kantaron yağı kullanımı ile birlikte ciltte yeni enfeksiyonların oluşumu da önlenebilir. Bunun için kantaron yağı doğrudan cilde uygulanabileceği gibi doğal içerikli olduğundan emin olunan kantaron yağı içerikli krem ve losyonlardan da yararlanılabilir.

Tüm bunların yanı sıra egzama, kontakt dermatit ve pişik gibi sorunların önlenmesini sağlar. Kendinizde kullanabileceğiniz gibi çocuğunuzda da kantaron yağı kullanımını tercih edebilirsiniz. Fakat özellikle alerjik bünyeye sahip çocuklarda bu uygulamanın öncesinde hekime danışılmasında fayda vardır.

Kantaron Yağının Sindirime Faydaları

Kantaron yağının ağız yoluyla az miktarda tüketimi, sindirim sistemini düzenleyici etki gösterir. Özellikle yemeklerden önce az miktarda kantaron yağı tüketerek sindirimi hızlandırabilir, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Gaz sancıları ve buna bağlı karın ağrıları yaşayan bireylerde de kantaron yağının olumlu etkileri görülebilir.

Tek başına veya yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tüketilebilen kantaron yağı aynı zamanda bitki çayı olarak da hazırlanabilir. Çay şeklinde hazırlanan kantaron yağının böbrekleri koruduğu da bilinmektedir. Fakat ağız yolu ile kantaron yağı tüketimi bir tatlı kaşığını geçmemelidir. Herhangi bir hastalığı bulunanların ve ilaç kullananların kantaron yağı tüketmeden önce mutlaka hekimlerine danışmaları gerekir.

Kantaron Yağının Saçlara Faydaları

Kantaron yağı içerdiği değerli bileşenler, vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasına ve saçların güzelleştirilmesine de katkıda bulunur. Düzenli olarak kantaron yağı ile bakım yapılan saçlarda kırık oluşumu azalır, koparak dökülmeler büyük oranda azaltılır ve saçlar sağlıklı bir şekilde uzamaya devam eder. Daha canlı ve parlak bir görünüme kavuşan saçlar dökülmenin önlenmesi ile birlikte gürleşmeye başlar.

Kantaron yağının saç sağlığına etkileri bununla sınırlı değildir. Saçlara ek olarak saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzama sorunlarının önlenmesi için de kantaron yağı mükemmel bir kurtarıcıdır. Haftada bir veya iki kez kantaron yağı ile yapılacak bir saç bakımı ile tüm bu olumlu etkilerden yararlanmak mümkündür. Kantarona ek olarak saç sağlığına iyi geldiği bilinen sarımsak, argan yağı ve zeytinyağı gibi diğer ürünlerle karıştırılarak hazırlanmış bir karışım ile birçok olumlu etkiyi bir arada elde edebilirsiniz. Hazırlayacağınız karışımı saçınıza ve saç derinize iyi bir şekilde uyguladıktan sonra yarım saat kadar bekletip saçınızı yıkayabilirsiniz.

Sarı ve Kırmızı Kantaron Yağı

kantaron yağının faydaları

Kantaron yağı kullanımına başlayacak olan bireylerin karşısına iki farklı yağ türü çıkacaktır. Bunlar sarı ve kırmızı kantaron yağlarıdır. Temelde aynı kantaron bitkisinden elde edilen bu yağların farkı kırmızı kantaron yağının taze bitkilerden, sarı kantaron yağının ise kurutulmuş bitkilerden elde edilmiş olmasıdır.

Aynı bitkiden elde edilmiş olması nedeniyle sarı kantaron yağı faydaları ile kırmızı kantaron yağı faydaları hemen hemen benzerdir. Bunlardan dilediğinizi tercih edebileceğiniz gibi her ikisini birden temin ederek deneyebilir veya bu iki yağ türünü karışık olarak kullanabilirsiniz. Eğer hassas bir cilde sahipseniz kantaron yağını her gün kullanmak yerine haftada 1-2 gün veya gün aşırı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Yukarıda sayılanların haricinde de kantaron yağının pek çok faydası bulunmaktadır. Tüm bu olumlu etkilerden faydalanılabilmesi adına kantaron yağı kullanımında veya tüketiminde sakınca bulunmayan bireyler düzenli olarak bu değerli bitkinin olumlu etkilerinden faydalanmaya başlayabilir.

Kırmızı ve sarı kantaron yağı uygun koşullarda üretildiği bilinen güvenilir markalardan alınmalıdır. Üzerinde içerik, üretim yeri, son kullanma tarihi ve marka gibi bilgiler bulunmayan veya açık olarak satılan ürünlerin kullanımı sağlık üzerinde faydadan çok zarara neden olabileceğinden bu konuda dikkatli olunmalıdır. Eğer siz de bu yağı kullanmak istiyorsanız, öncelikle kullanmanızda herhangi bir sakınca olup olmadığına dair hekiminize danışabilir, hekiminizin de uygun görmesi halinde güvenilir markalardan temin edeceğiniz kantaron yağınızı düzenli olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kantaron Yağı Fiyatı ve Nereden Alınır?

Sarı, kırmızı ve mavi kantaron yağı fiyatı ve nereden alınır sorusu da çok gelmektedir. En uygun fiyatlarla ve yorumları da inceleyerek en iyi kantaron yağı çeşitlerini trendyol üzerinden alabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Faydalı Bilgiler kategorimizdeki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!