Salı, Nisan 9, 2024
Ana SayfaGoygoyKarabük Üniversitesi, Dünya'nın En İyi Üniversiteleri Arasında Kaçıncı Sırada?

Son Yazılar

Karabük Üniversitesi, Dünya’nın En İyi Üniversiteleri Arasında Kaçıncı Sırada?

Mimarlık fakültesine dekan olarak ilahiyat mezunu birini atayarak gündeme gelen Karabük Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada? İşte dünyanın en iyi üniversiteleri sıralaması içinde Karabük Üniversitesi.

Mimarlık Fakültesi’nde dekan olarak ilahiyat mezunu Prof. Dr. Muhittin Kapanşahin’in görevlendirildiği ortaya çıkan Karabük Üniversitesi’nin, dünyanın en iyi üniversiteleri arasındaki yeri merak konusu oldu. Times Higher Education, tarafından değerlendirilen üniversitelerin dünya sıralaması her yıl olduğu gibi 2023 yılında da yayınlandı. Peki liyakatli atamaları ile göz dolduran Karabük Üniversitesi dünyada kaçıncı sırada? Hadi birlikte bakalım.

Karabük Üniversitesi’nin bu araştırma sonuçlarını takip edip, kurumun web sitesinde sürekli paylaşımlar yapmasından da anlaşılacağı gibi, eğitim yuvasının üst sıralarda yer alması akademik kadro açısından da önem taşıdığı anlaşılıyor. Elbette başta Mimarlık Fakültesi’ne atadığı, alanında uzman ilahiyat mezunu öğretim görevlisi ile bu amaçlarına emin adımlarla ilerledikleri de görülmekte. Peki Karabük Üniversitesi dünyada en iyi üniversiteler sıralamasında kaçıncı sırada?

Karabük Üniversitesi’nin ana sayfasına baktığımızda, 2020 yılında yayınlanan dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 1000’e girdiklerini duyurduklarını, fakat 2021 ve 2022 yılında yayınlanan sıralamalarda ise geriye düştükleri için olsa gerek bunları ana sayfalarında yayınlamadıklarını görüyoruz. Zira 2022 sıralaması açıklandıktan sonra listeyi sadece Türkiye’deki en iyi devlet üniversiteleri olarak yorumladıklarını görüyoruz. Bu listede ilk 10’a girdiklerini duyuruyorlar. Peki her yıl sıralamada aşağılara düşen Karabük Üniversitesi dünyada en iyi üniversiteler sıralamasında kaçıncı sırada?

Karabük Üniversitesi Dünyada Kaçıncı Sırada 2023

2020 ve 2021 yılında 801 – 1000 ve 2022 yılında ise 1001 – 1200 bandında gerilemiş görünüyor.

Karabük Üniversitesi 2023 yılında ise, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında 1201 – 1500 bandına gerilediği görünüyor.

Yani şu anda 2020 yılı sıralamasını yayınladıkları web sitelerinin ana sayfasındaki listeyi dikkate alacak olursanız 2023 yılında toplamda 700 üniversite Karabük Üniversitesi’ni geçmiş, yani üniversite listeye göre başarısını devam ettirememiş.

karabük üniversitesi dünyada kaçıncı sırada

Times Higher Education Dünya Üniversite Sıralaması 2023, 104 ülke ve bölgede 1.799 üniversiteyi kapsıyor.

Başarı listesi, bir kurumun dört alandaki performansını ölçen, dikkatle hazırlanmış 13 performans göstergesine dayanıyor: öğretim, araştırma, bilgi aktarımı ve uluslararası görünüm bunlardan bazıları.

2023 yılındaki sıralama, 15,5 milyondan fazla araştırma yayınındaki 121 milyondan fazla alıntının analiz edilmesi ve dünya çapında 40.000 bilim insanıyla gerçekleştirilen anketler sonucunda ortaya çıkmıştır.

2020 yılında 801 – 1000 ve 2023 yılında ise 1201 – 1500 bandına gerileyen Karabük Üniversitesi’ni, sıralamadaki bu hızlı düşüşlerinden dolayı tebrik ediyor, liyakatli atamalarından dolayı başarılarının devamını diliyoruz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

GOYGOY yapabileceğimiz yazılarımız için buraya tıklayınız.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!