Cuma, Haziran 14, 2024
Ana SayfaSoru - CevapKayra İsminin Anlamı Nedir? Kayra Ne Demek?

Son Yazılar

Kayra İsminin Anlamı Nedir? Kayra Ne Demek?

Anne ve babalar çocuklarına farklı isimler araştırıyorlar ve uzun bir liste yaptıktan sonra doğacak çocuklarının adına karar veriyorlar. Merak edilen isimlerden biri olan kayra isminin anlamı nedir, kayra ne demek gibi sorularınıza bu sayfada detaylı cevap vereceğim.

KAYRA İSMİNİN ANLAMI NEDİR?

Kayra isminin anlamı üstün ve saygın birinden gelen yardım, iyilik, lütuf, ihsan atıfet, inayet demektir. Genellikle erkek çocuklara verilen isim, aslında kız bebeklere de verilebilmektedir. Yani Kayra ismi unisex bir çocuk ismidir. Peki kayra ne demek biraz daha derinlemesine bakalım.

KAYRA NE DEMEK?

Kayra ne demek sorusuna dönecek olursak. Türk Dil Kurumu (TDK) İsimler Sözlüğü’ne göre Türkçe kökenli olan Kayra ismi, “büyük bir kimseden gelen iyilik, ihsan” anlamına geldiği belirtilmiştir. Kız ve erkek ismi olarak kullanılmaktadır.

Kayra isminin kökeni: Türkçe

KAYRA İSMİ ERKEK Mİ YOKSA KIZ ADI MI?

Kayra ismi unisex bir isimdir. Hem erkek hem de kız bebeklere verilebilecek bir isim.

KAYRA İSMİNİN KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Kimi kaynaklara göre kayra ismi verilen bebekler duygusal olur denilmektedir. Ben şahsen isimlerin karakter özelliklerini etkilediklerini düşünürüm. Kayra ismi verilen çocuklar sadık, aileye önem veren ve aşka inanlar insanlar olurlar.

Kayra isminin anlamı, dört farklı şekilde tanımlanmıştır.

Yüksek ve büyük sayılan birinden gelen bir iyilik anlamı taşır. Aynı zamanda seven ve sevişen anlamına gelmektedir.

KAYRANIN DİĞER ANLAMLARI

Tanrı’nın insana iyilik getirici, kurtarıcı ilişkisi için kullanılan, özellikle dinsel bir kavram. Tanrı’nın insanı koruyuculuğu ve esirgeyiciliği. Hıristiyanlığın temel kavramı: Tanrı’nın insanı sevgi dolu düşünüşü için kullanılan kavram.

Felsefe tarihinde Augustinus’ten beri kayra ve özgürlük arasındaki ilişki sorusu önem kazanmıştır. Skolastikte bu soru doğanın kayra yoluyla yetkinleşmesi öğretisiyle yanıtlandırılıyordu.

Luther’de ise “Herşeye gücü yeten Tanrı” düşüncesiyle bu sorun sonuna değin götürüldü. Çağımızda, N. Hartmann’da ise bu soru tam ters doğrultuda yanıtlanıyor: “Bir sorumluluğun, bir özgürlüğün olabilmesi için Tanrı var olmamalıdır.”


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Soru-Cevap kategorimizdeki en çok okunan sayfalar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!