Pazar, Mayıs 12, 2024
Ana SayfaIqKaza Namazı Nasıl Kılınır? Ne Zaman Kılınır ve Kılınmaz? Kaza Namazına Nasıl...

Son Yazılar

Kaza Namazı Nasıl Kılınır? Ne Zaman Kılınır ve Kılınmaz? Kaza Namazına Nasıl Niyet Edilir?

Dini vecibelerini tamamlamak isteyenler soruyor: Kaza namazı nasıl kılınır? Ne zaman kılınır ve kılınmaz? Kaza namazına nasıl niyet edilir?

İslam dinini Kuran-ı Kerim’de yazılan kurallara göre yaşamak isteyen kişiler, namaz saatlerini kaçırmadan vecibelerini yerine getirmeye çalışıyorlar. Tabi namaza geç başlamış fakat tövbe ederek geçen yılları telafi etmek amacıyla kaza namazı hesaplama yollarını da arıyorlar. Peki müslüman dünyasında uygulanan kaza namazı nasıl kılınır, kaza namazı ne zaman kılınır, kaza namazı niyeti ile ilgili kaza namazına nasıl niyet edilir, kaza namazı ne zaman kılınmaz, kaza namazı nasıl hesaplanır, çizelgesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

KAZA NAMAZI NEDİR?

Yüce Rabbimiz Kuran’ı Kerim’de farz kıldığı 5 vakit namazı, aciz kulları uyguluyor ve dini vecibelerini yerine getirerek Allah’a (CC) şükrediyorlar. Çeşitli mazeretlerden dolayı bir müminin vakit namazlarını zamanında kılamayıp, daha sonrasında kılmasına kaza namazı adı veriliyor. Yani vakit namazını zamanında değil de sonra kılmanız durumuna kaza denir. Fakat burada önemli bir nokta var, sırf üşengeçlikten ve “daha sonra kaza ederim” denilerek bile bile kılınmayan namaz, günaha sebep olur. Öldükten sonra Rabbimizin inanları hesaba çekeceği en temel nokta namazlarımızı kılıp kılmadığımız olacaktır. Peki kaza namazı nasıl kılınır, kaza namazı ne zaman kılınır, kaza namazı niyeti ile ilgili kaza namazına nasıl niyet edilir, kaza namazı ne zaman kılınmaz, kaza namazı nasıl hesaplanır, çizelgesi ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabı yazımızda.

KAZA NAMAZI NASIL KILINIR?

Kaza namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı çok basittir. Sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı, vitir namazlarının sünneti ve farzı vardır. Geçmiş yılların kaza namazı nasıl kılınır sorusunun cevabı ise bu kılınmayan vakit namazlarının farzını kılarak gerçekleşir. Yani sünnetini kılamayacaksınız fakat farz rekatlarını kılabileceksiniz. Örneğin Sabah namazı 4 rekattır. 2 rekat sünneti ve 2 rekat da farzı bulunmaktadır. Kaza namazını kıldığınızda bu 2 rekatlık farzı kılmanız gereklidir.

Mesela Öğle namazı, 4 sünnet, 4 farz ve 2 son sünnet olmak üzere toplamda 10 rekattır. Kaza namazı kılmak isterseniz sadece 4 farzının rekatlarını kılmanız gerekecektir.

Eğer süresi içinde kaza namazı kılıyorsanız, sünnetini de kılabilirsiniz. Bu konuya aşağıda değineceğim.

VAKİT NAMAZLARI KAÇ REKÂTTIR?

SABAH NAMAZI KAÇ REKÂT?

Sabah namazı dört rekâttan oluşmaktadır. İki sünnet ve iki farz olarak kılınır. Öncelikle iki rekât sünnet, ardından iki rekât farzı kılınır.

ÖĞLE NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

Öğle namazı on rekâttan oluşur. Sırasıyla; dört sünnet, dört farz ve iki son sünnet olarak kılınır.

İKİNDİ NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

İkindi namazı 4 rekat sünnet 4 rekat farz olmak üzere toplam 8 rekattır.

AKŞAM NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

Diğer vakit namazlarının aksine öncelikle üç rekât farz kılınır. Daha sonra iki rekât olan sünnet kılınır.Yani toplam 5 rekat olarak kılınır.

YATSI NAMAZI KAÇ REKÂTTIR?

Yatsı namazı sırasıyla; dört sünnet, dört farz, iki son sünnet ve üç rekât vitr vacip olarak kılınmaktadır.

Arkadaşlar kaza namazı nasıl kılınır sorunuzdan öte unutmamanız gereken en önemli konu, vakit namazlarınızı kılamamanızı geçerli bir sebebe dayandırmanız olacaktır. Yani “kılmayayım, sonra kazasını kılarım” gibi bir düşünceye girerseniz, bu gerçek bir müslümana yakışmayacak bir hareket olur. Kendinizi kandırabilirsiniz fakat Rabbimizi asla!

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV), bir hadisi şerifinde kaza namazı ile ilgili olarak: “Kim uyur kalır veya unutarak namazı vaktinde kılmamış bulunursa, onu hatırlayınca kılsın.” (Tirmizî, Salât, 16, Mevâkit, 53; İbn Mâce, Salât, 10) buyurmuştur.

KAZA NAMAZI HESAPLAMA

Kaza namazı, vakit namazının farz rekatları ile aynıdır. Sabah 2, öğle 4, ikindi 4, akşam 3, yatsı 4 ve vitir 3 rekat olarak kaza edilir. Yani geçmiş yıllarda kılmadığınız her günün telafisi için 20 rekatlık kaza namazı kılmanız gerekiyor. Yani 1 günlük vakit namazının telafisi 20 rekata eşittir. Buluğ çağınızdan itibaren sorumlu olduğunuz namaz gününden, kılamadığınız günleri çıkarıp hesaplama yapabilirsiniz.

Örneğin 20 yıl hiç namaz kılmamış bir kişi, 20x365x20= 146 Bin rekat kaza namazı borcu olduğu ortaya çıkacaktır. Kaza namazları için herhangi bir zaman kısıtlaması yoktur. Bu bakımdan çok uzun yıllar kaza edilmesi gerekse de hızlı bir şekilde bitebilir. Her gün belirli sayıda kaza namazı kılarsanız, uzun vadede de olsa borçlarınızı ödemenin mutluluğuna erişirsiniz inşallah.

NAMAZI KAZAYA BIRAKMA MAZERETLERİ

 • Hayatınızda çok kötü bir süreç geçiriyor olmanız.
 • İşinizin 5 vakit namaz kılmaya elverişli olmaması.
 • Seyahat ederken, vakit namazı süresini ayarlayamamanız.
 • Sağlık sorunlarınız.
 • Bir yakınınızın sağlık problemleriyle ilgileniyor olmanız.

… gibi geçerli mazeretler kaza namazı kılmanız için makul sebepler arasında olacaktır.

KAZA NAMAZI NE ZAMAN KILINIR?

Aslında kaza namazı ne zaman kılınır sorusundan önce kaza namazı ne zaman kılınmaz sorusunun cevabını vermek daha akılda kalıcı olacaktır. Kaza namazı, kerahat vakti dışında istenilen zamanda kılınabilir. Peki kerahat vakti nedir?

KERAHAT VAKTİ NEDİR?

Kerahat vakti, güneş doğduktan 45 dk sonra ve güneş batmadan 45 dakika önce ile güneşin tam tepede olduğu öğle vaktinden yarım saat önce öğle namazının girişinin olduğu vakte kadar ki zamanı içerir.

KAZA NAMAZINDA SÜNNET KAZA EDİLEBİLİR Mİ?

Örneğin, Sabah namazı kılınamamışsa, öğleye kadar kılınınca farzıyla beraber sünneti de kaza edilir, öğleden sonra kalınınca sadece farz kaza edilir. Yani kaçırılan vakit namazı, süreci içinde kaza edilirse sünneti de kaza edilebilir. Süresi geçmiş ise sadece farzı kaza edilir.

KAZA NAMAZINA NASIL NİYET EDİLİR?

En önemli sorulardan birisi de kaza namazına nasıl niyet edilir konusudur. Kaza namazı niyeti kaçırdığınız vakit namazlarına bağlı olarak değişebilir. Fazla sayıda namazo kaçırdıysanız “Vaktinde kılamadığım ilk sabah/ ilk öğle/ ilk ikindi/ ilk akşam/ ilk yatsı namazını kılmaya” şeklinde niyet edebileceği gibi, ” kılamadığım son sabah/ son öğle/ son ikindi/ son akşam/ son yatsı namazını kılmaya” şeklinde de niyet edebilir.

KAZA NAMAZI NİYETİ NASIL YAPILIR?

Sabah Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk sabah namazının kazasını kılmaya” ya da “son sabah namazını kılmaya.”

Öğle Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk öğle namazını kılmaya” ya da “son öğle namazını kılmaya.”

İkindi Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk ikindi namazını kılmaya” ya da”son ikindi namazını kılmaya.”

Akşam Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk akşam namazını kılmaya” ya da “son akşam namazını kılmaya.”

Yatsı Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk yatsı namazını kılmaya” ya da “son yatsı namazını kılmaya.”

Vitir Namazının kazası için niyet: “Niyet ettim Allah rızası için, vaktinde kılamadığım ilk vitir namazını kılmaya” veya “son vitir namazını kılmaya.”

KAZA NAMAZI REKATLARI

Kazaya kalan namazlar, o namazın farz rekatlarını kılmak suretiyle gerçekleştirilir. Şöyle ki kaza edilecek olan vakit namazının farzları nasıl kılınıyorsa, aynı şekilde kaza namazında kılınır.

 • Sabah Namazının kazası: 2 rekât farzı kılınır.
 • Öğle Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
 • İkindi Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
 • Akşam Namazının kazası: 3 rekât farzı kılınır.
 • Yatsı Namazının kazası: 4 rekât farzı kılınır.
 • Vitir Namazının kazası: 3 rekât aynen kılınır.

Vaktinde kılınmamış olan beş vakit farz namazın kazası farz, vitir namazının kazası ise vacip olur. Kaza edilecek sünnet sayısı azdır. Şöyle ki, bir sabah namazının farzı ile birlikte sünneti de vaktinde kılınamamışsa, o günün, güneşin doğmasından 50-55 dakika kadar sonra öğle namazını vaktinden biraz önceye kadar bu sünnet, farz ile beraber kaza edilir. Kuşluk vaktinden önce ve istivadan sonra kaza edilemez. İmam Muhammed’e göre bu sünnet yalnız olarak da vaktinde kılınmamış olsa yine kuşluk vakti ile istiva arasında kaza edilir.

İSTİVA VAKTİ NEDİR? Güneşin doğuşundan itibaren ışınları gözleri kamaştırır hâle gelinceye kadarki sabah vakti, kerahat zamanıdır. Bu vakit, güneşin doğuşundan sonraki takriben 45-50 dakikalık bir zamandır. İkinci kerahat vakti, istiva vakti de denilen güneşin göğün tepe noktasında olduğu andır.

KAZA NAMAZI NEREDE KILINIR?

Kaza namazını evde kılmak daha uygundur. Çünkü bunu açığa vurmak Cenab-ı Hakka karşı bir cür’et sayılır ve başkaları için kötü örnek teşkil edebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

SORU-CEVAP kategorimizdeki diğer yazılar için ise buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!