3.3 C
İstanbul
Çarşamba, Haziran 7, 2023
Ukrayna Savaşı
Ana SayfaHayvanseverKedi Türleri, Cinsleri ve Irkları – İlgi Duyulan Cins Kediler

Son Yazılar

Kedi Türleri, Cinsleri ve Irkları – İlgi Duyulan Cins Kediler

Evlerin vazgeçilmez bireylerinden olan kedilerle ilgili bir çok bilgi merak ediliyor. İşte bunlar arasında kedi türleri, kedi cinsleri, kedi ırkları ve elbette cins kediler her zaman araştırılıyor.

KEDİ TÜRLERİ

Cins kediler yani kedi türleri insanların her zaman araştırdığı konulardan biridir. Dünya üzerinde bir birinden farklı o kadar çok kedi ırkları var ki, sahiplenmeyi düşündüğümüz zaman bunların karakter ve fiziksel özelliklerini araştırmadan yapamıyoruz. Çünkü bazı kedi türleri yaramaz ve oyuncu, bazı cinsleri ise çok sakin ve mülayim olabiliyorlar. İşte bu yazımızda sizlerle dünyanın en popüler kedi cinsleri, türleri ve ırk özellikleri hakkında bilgi paylaşacağız.

1. Habeş Kedisi (Abyssinian)

kedi türleri

Kendini beğenmiş, oyuncu ve meraklı, aynı zamanda sevgi dolu ve arkadaş canlısı – Habeş kedisinin iki farklı özelliği var! Hem özgürlüğüne düşkün ve çok aktif hem de akşamları sahibi ile vakit geçirmeyi seven bir kedi. ve ayrıca akşamları sahipleriyle kanepede oturmayı seviyorlar. Herhangi bir ev işini halletmek için dışarı çıkarsanız, Habeş kedisini hem kendine hem de eve zarar vermeyecek şekilde eğitmelisiniz. Öğrenmeye açık, zeki kedilerdir.

Habeş kedileri çok zeki ve meraklılar, bu yüzden sahipleri ne yaparsa yapsınlar. ‘Sohbet etmeyi’ seviyorlar ve sahiplerinin dikkatini tam olarak nasıl çekeceklerini biliyorlar. Meşgul olmayı sever, hayatları boyunca oyun oynar ve bundan asla vazgeçmezler.

Mısır kedileriyle karşılaştırmalar yapıldığı için Habeş kedilerinin Mısır kökenli olduğu düşünülüyor. Romalıların Mısır’dan İngiltere’ye kedileri getirdikleri de bilindiği için bu hipotez doğru gibi görünüyor. Ayrıca kesinlikle eski papirüslerde tasvir edilen kedilerle benzerlikler de taşıyorlar. Bazı araştırmacılar ise Habeş kedisinin Afrika Vahşi Kedisinin soyundan geldiğine inanıyor.

Bu cins genellikle sağlıklıdır ve herhangi bir kalıtsal hastalıktan muzdarip olduğu bilinmemektedir. Habeş kedileri, tüyleri çok güzel olduğu için fırça yolunda tarama yapmanız yeterlidir, bunun dışında herhangi bir özel bakım yapmaya gerek kalmaz. Dökülmek üzere olan tüylerden kurtulmak için haftalık bir fırça yeterli olacak ve en sevdikleri insanlarla kaliteli zamanın tadını çıkaracaklar. Gözlerin ve kulakların temiz olduğundan emin olun ve zaman zaman tırnaklarının kesilmesi onları en iyi durumda tutacaktır.

🌐 Menşei: Mısır
😸 Karakteri: Aktif, Zeki, Enerjik, Dost Canlısı, Oyuncu, Nazik, Özgür
⚖️ Ağırlık: Erkek 3 – 4 kg | Dişi 2 – 3 kg
📏 Boyu: 20 – 45 cm
🐈 Tüy: Kısa-Orta
🐱 Renk: Kızıl, Mavi, Açık Kahverengi
👁️ Göz Rengi: Yeşil, Altın
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 13 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


2. Amerikan Bobtail

Amerikan Bobtail

Amerikan Bobtail, genetik bir mutasyonun sonucudur. Yani laboratuvarda geliştirilmemiş, insan müdahalesi olmadan kendiliğinden ortaya çıkmıştır. Hiçbir şekilde melez değildirler ve Japon Bobteyli ile hiçbir ilişkileri yoktur. İnsanlar, Amerikan Bobtail özelliklerini tanımlamak ve ona soy ağacında bir vermek için aynı karakteristik özelliklere sahip kısa kuyruğa sahip kedilerle eşleştirmeye çalıştılar, fakat olmadı, bu kedi benzersizdir. Yani bu Lynx benzeri kedi vahşi bir kedi gibi görünse de, bu sadece görünüşte: kalpte tamamen evcil kedilerdir.

Amerikan Bobtail, orta ila büyük ebatlarda ama kuyrukları normal bir kedinin kuyruğundan çok daha kısadır. Sağlam kemik yapıları ve iyi gelişmiş kas yapıları, geniş göğüsleri ve hafif kavisli sırtları (ön bacaklardan daha uzun arka kısım nedeniyle) onlara küçük bir Lynx görünümü verir. Başları geniş, çıkık yanakları ve güçlü bir çenesi ve uzun olduğundan biraz daha geniş üçgen şekilli bir ağzı vardır. Gözleri iri ve hafif badem şeklindedir. Ortalama büyüklükte olan ve kafatasının aşağısına oturan kulakları, uçlarında “Lynx ipuçları” olarak bilinen küçük bir tüy tutamına sahiptir. Orta uzunlukta tüyü bulunur, ayak parmakları arasında bir tutam kürk bulunur.

Ama Amerikan Bobtail’in ana özelliği elbette kuyrukları! Yok denecek kadar kısa! Oldukça uzun, kalın ve tüylü bir kürkle kaplıdır. Aynı zamanda son derece etkileyicidir ve sahibine duygusal durumu hakkında her şeyi belli eder.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Akıllı, Aktif, Canlı, Eğlenceli, Hassas
⚖️ Ağırlık: Erkek 5 – 6 kg | Dişi 3 – 5 kg
📏 Boyu: 22 – 25 cm
🐈 Tüy: Kısa-Uzun
🐱 Renk: Kahverengi, Tarçın, Gümüş, Gri, Siyah, Krem, Bej, Kızıl, Turuncu, Beyaz
👁️ Göz Rengi: Her renk olabilir
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 13 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


3. American Curl

kedi türleri

American Curl, geriye doğru kıvrık, hilal şeklindeki kulaklarıyla karakterize edilen olağanüstü bir kedi türüdür. Bu olağanüstü kulaklar, seksenlerin başlarında Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinden bir kedide kendiliğinden oluşan mutasyondan kaynaklanıyor. Genel olarak, çok çeşitli tüy renkleri ve desenleri ile gelen çok eğlenceli ve aktif kedilerdir. Ayrıca, American Curls farklı derecelerde kulak eğriliğine sahiptir. Bu yakışıklı kedi asla gözden kaçmaz!

American Curl’un en belirgin özelliği kulaklarının eğriliği. Bazılarının mükemmel düz kulakları varken, diğerlerinin orta derecede kıvrık kulakları vardır ve son olarak, bazılarında kıvrılma o kadar belirgindir ki, kulaklarının ucu kafatasının arkasına temas eder.

Bu yeni cins, safkan olmayan evcilleştirilmiş kedilerden kaynaklanıyor. Genetik mirasları oldukça çeşitlidir ve bu nedenle hem kısa hem de uzun tüylü olabilirler. Tüm renklerde tüy ve göz renklerine sahip olabilirler. Genel olarak American Curls, geniş kuyruklu, orta büyüklükte, kaslı kedilerdir.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Sevecen, Meraklı, Zeki, Etkileşimli, Canlı, Eğlenceli, Sosyal
⚖️ Ağırlık: Erkek 3 – 4 kg | Dişi 2 – 4 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 40 cm | Dişi 30 – 35 cm
🐈 Tüy: Kısa-Uzun
🐱 Renk: Siyah, gri, çikolata, krem, tarçın, açık kahverengi, kızıl, beyaz
👁️ Göz Rengi: Her renk olabilir
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12 – 16 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


4. Amerikan Kedisi (American Shorthair)

Amerika’da Amerikan Shorthair, İngiltere’de ise İngiliz Shorthair, Avrupa’da Avrupa Shorthair kedisi olarak adlandırılmıştır. Bu kısa tüylü kedi türü sonradan türetildi ve insanlar tarafından farelerle başa çıkmada yararlı yardımcılar olarak tercih edildi. Sonunda insanlar onları evlerine ve tabii ki kalplerine kadar taşıdılar. Her üçünün de ortak kökenleri aynı olmasına rağmen, her birinin kendine özgü bir görünümü vardır ve karıştırılmamalıdır.

American Shorthair, genellikle soğuk, ıslak ve zor koşullarda avlanmak için üretilmiştir. Orta büyüklükte, yarı atletik, yarı kalın ve güçlü bir göğsü vardır (özellikle erkek kediler). Sağlam bir kas yapıları vardır, ancak ortalama bir kemik yapıları vardır. Ne mükemmel ince ne de mükemmel dikdörtgenler. Pençeleri, kuyrukları ve kafaları orantılıdır. Orta uzunlukta kediler oldukları söylenir.

Başları geniş ve kare, yuvarlak gözleri hafifçe eğik ve oldukça aralıklıdır ve orta büyüklükteki kulakları yuvarlatılmış uçlara sahiptir ve gözlerinden iki kat uzaktadır – hepsi birlikte nazik ve yumuşak bir görünüme sahiptirler ki bu çok cinsin özelliği.

Son olarak, tüyleri parlak ve kalındır ve kötü hava koşullarına ve küçük yüzeysel yaralara karşı gerçek koruma sağlar.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika, İngiltere, Avrupa
😸 Karakteri: Sevecen, Meraklı, Zeki, Etkileşimli, Canlı, Eğlenceli, Sosyal
⚖️ Ağırlık: Erkek 5 – 7 kg | Dişi 4 – 5 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 35 cm | Dişi 30 – 35 cm
🐈 Tüy: Kısa
🐱 Renk: Siyah, mavi, kızıl, krem, beyaz, gümüş, altın.
👁️ Göz Rengi: Her renk olabilir
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 15 – 17 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


5. Amerikan Wirehair

kedi türleri

Kendiliğinden oluşan genetik mutasyonlar, yetiştiricilerin ilgisini çekti ve Amerikan Wirehair’lerin yaratılmasına yol açtı. Oldukça yeni bir türdür ve aslında, tüylerinin sert ve kıvırcık olmasına neden olan baskın mutasyona uğramış genlere sahip Amerikan Shorthair’leridir (tıpkı Fox-Terrier kürkü gibi). Avrupa’da hala çok nadir bulunur ancak Amerika’da sadece benzersiz görünümleriyle değil, aynı zamanda “ortama uyan” ve adapte olan mizaçlarıyla da tanınırlar.

American Wirehair’ler kısa tüylü kuzenlerine (American Shorthair) çok benziyor. Toplu bir vücut tipine sahiptirler ve bu nedenle uzun olduklarından biraz daha dikdörtgendirler, kaslı ve geniş bir göğsü, orta büyüklükte kemik yapıları vardır ve burun ucundan kuyruk ucuna kadar iyi orantılıdırlar.

Kuzenleriyle aynı kare ağıza, aynı iyi aralıklı kulaklara ve yuvarlak, çarpık ve iyi aralıklı gözlerinin şekli ile vurgulanan aynı yumuşak ve parlak görünüme sahiptirler.

En belirgin özellikleri (ismine ilham veren) açıkçası kısa ve yoğun tüyleridir! Üç tür tüyleri vardır: bir son kat, ikinci kat ve alt kürk. Tüm bu tüy katmanları kıvırcık, kıvırcık, sert veya kıvrıktır ve sonunda bir kanca oluşturur. Dokunulduğunda, bazıları dokularının yer yer sert ve dikenli olduğunu söylüyor, ancak bu çoğunlukla kürk dokusunun özelliğine dayanıyor ve gerçekte dokunmaya göre nispeten yumuşak.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Sevecen, Meraklı, Nazik, Akıllı, Aktif, Canlı, Sadık, Eğlenceli, Mantıklı, Sosyal
⚖️ Ağırlık: Erkek 5 – 7 kg | Dişi 3 – 5 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 35 cm | Dişi 30 – 35 cm
🐈 Tüy: Kısa
🐱 Renk: Siyah, mavi, krem, kızıl, beyaz, gümüş, altın
👁️ Göz Rengi: Her renk olabilir
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 14 – 18 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


6. Balinese Kedisi

Balinese Kedisi

Cins kediler arasında bence en karizmatik olanı. İsimlerine rağmen, bu cins Bali’ye özgü değildir. Bazılarının orta uzunlukta tüyle doğduğu Siyam kedi türlerinden geliyorlar. O zamanlar, Siyam kedilerinin gereksinimlerini karşılamadıkları için yetiştiricileri için çok az değer taşıyorlardı. 1950 yılına kadar, iki yetiştirici bu orta uzunlukta kedilere ilgi duymaya başladı ve bu özelliği korumak için yeni bir cins yaratmaya karar verdiler. Bu kediler öylesine bir zarafet ortaya çıkardı ki, yetiştiricilerden biri Balili dansçıların zarafeti onuruna adını (eski adıyla Uzun saçlı Siyam olarak biliniyordu) değiştirmeye karar verdi.

Balinese, ince hatlara sahip, uzun, atletik ve kaslı vücuda sahiptir. Bu onlara görkemli doğal zarafetlerini veriyor. Badem mavisi gözlü ve güzel üçgen şekilli kafaları onları benzersiz yapıyor.

Balinese son derece zeki, çevik ve atletiktir ve oyun oynamayı sever. Kafasını bir çok oyunla meşgul edip, eğlenebilirsiniz. Tırmanabileceği büyük bir kedi ağacı ile egzersiz yaptırabilirsiniz. Bir şeyi attığınız zaman aynı bir köpek gibi onu geri getirmeyi çok sever, tasmalı yürümeye isteklidir ve hileleri kolayca öğrenir ve aklında tutar. Kendisi iyi bir yöneticidir ve siz farkına varmadan evinizi yönetiyor olabilir. Onu asla herhangi bir şekilde evi kurcalamasına izin vermeyin, yoksa muhtemelen DVR’nizi sadece doğa şovlarını kaydetmek için yeniden programladığını veya en azından tuvalet kağıdı rulolarınızın ve kağıt mendil kutularınızın daha boş göründüğüne şahit olabilirsiniz. Yani biraz yaramazdır.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Sevecen, Zeki, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: Erkek 3 – 5 kg | Dişi 2 – 4 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 32 cm | Dişi 30 – 32 cm
🐈 Tüy: Orta
🐱 Renk: Kül, gri, çikolata, leylak, krem, kaplumbağa kabuğu
👁️ Göz Rengi: Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


7. Bengal Kedisi

kedi türleri

Bu kediler, güzellikleri ve sınırsız enerjileri ile baş döndürür. Şu kedinin renklerinin güzelliğine bakar mısınız? Ne kadar zarif, ne kadar asil duruyor. Fizikleri ve mizaçları sayesinde tıpkı küçük leoparlar gibidirler. Bir Bengal kedisi sahiplendiğinizde, küçük bir kasırga ile yaşamaya hazır olmalısınız! Huzur ve sessizlikten hoşlanıyorsanız, muhtemelen bir Bengal almamalısınız, çünkü sizi çileden çıkaracaklar! Öte yandan, fırtınayla yüzleşmeye hazırsanız, bu küçük leoparla inanılmaz bir zaman geçireceksiniz ve saatlerce oyun ve kahkaha garantisi veriyorlar!

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Aktif, Çevik, Canlı, Sevecen, Enerjik, Neşeli, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: Erkek 5 – 7 kg | Dişi 4 – 6 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 35 cm | Dişi 30 – 35 cm
🐈 Tüy: Orta
🐱 Renk: Leopar
👁️ Göz Rengi: Her renk olabilir
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12 – 16 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


8. Birman Kedisi

Birman Kedisi

Kökenleri belirsiz olsa da, Birman kedisinin gerçek bir Fransız kedisi olduğu düşünülüyor. Orta uzunlukta ve ipeksi tüyleri birbirine dolaşmama avantajına sahiptir. Bu sakin kediler, bir gölge gibi takip ettikleri sahipleri tarafından kucaklanmayı ve kucaklanmış şekilde zaman geçirmeyi çok severler. Çok sosyaldirler ve her yaştan insan ve hayvanla iyi geçinirler.

Mükemmelliği tarif etmek zor ama Birman kedileri oldukça yaklaşıyor. Kedi türleri arasında eski bir ırk olan Birman (başlangıçta Burma’nın Kutsal Kedisi olarak bilinir) yüzyıllardır insanları büyülemektedir. Bir zamanlar tapınak rahipleri tarafından sevilen bu yürüyen güzellikler, dünya çapında popüler evcil hayvanlar haline geldi. Birman, daha koyu noktaları, beyaz eldivenli pençeleri ve ışıltılı mavi gözleri olan orta büyüklükte bir cinstir. Yine de, tüm ihtişamlarına rağmen, Birman kedileri titiz olmaktan başka her şeydir. Her zaman dışa dönük, arkadaş canlısı ve bakımı kolay kedilerdir.

🌐 Menşei: Fransa
😸 Karakteri: Sevecen, Aktif, Nazik, Sosyal
⚖️ Ağırlık: Erkek 4 – 6 kg | Dişi 2 – 4 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 32 cm | Dişi 30 – 32 cm
🐈 Tüy: Orta – Uzun
🐱 Renk: Mavi, Çikolata, Leylak, Kül, Benekli
👁️ Göz Rengi: Açık Mavi
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 14 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


9. Bombay Kedisi

kedi türleri

Bombay kedisi sahiplenmek istiyorsanız kendinize şu soruyu sormanız gerekiyor: “Panterim olsun istiyorum ama belki daha küçük boyutta ve daha az ölümcül ısırık”. Gerçekten çok asil ve mükemmel bir kedi. Batıl inançlara sahip değilseniz ve The Jungle Book’taki Bagheera’yı seviyorsanız, bu kedi tam size göre! Bombay, küçük bir kara panter gibi görünmek için üretildi ve üzerilerinde tek bir beyaz tüy bile bulunmuyor. Siyah tüyleri ve hipnoz eden vahşi sarı gözleri onlara yadsınamaz bir çekicilik katıyor!

Özellikle Hint kara panterine benzemesi için üretilen Bombay, Burmese ve Siyah American Shorthair türlerinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Sonuç, soyağacında tek bir damla vahşi kana sahip olmayan, büyük orman kedisine gerçekten benzeyen bir kedidir.

Her iki ebeveyn ırkının en iyi özelliklerinden bazılarını bir araya getiren Bombay, Birman kedisinin sertliğine, sadakatine ve zekasına sahip, muhteşem, düz siyah bir tüye sahip.

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Sevecen, Bağımlı, Nazik, Zeki, Eğlenceli
⚖️ Ağırlık: Erkek 3 – 5 kg | Dişi 3 – 5 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 32 cm | Dişi 30 – 32 cm
🐈 Tüy: Kısa – Orta
🐱 Renk: Siyah
👁️ Göz Rengi: Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12 – 16 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


10. British Longhair

British Longhair

Kısa saçlı kuzenleri gibi, British Longhair yani İngiliz Uzun Tüylü kedisi de yuvarlak ve sevimli görünümleriyle tanınır. Tüylerinin rengi ne olursa olsun, asil ve zariftirler, ancak bu cinsi kedi türleri arasına koyan mavi/bakır renkte olanıdır. Çok eski tarihlerden beri kürkleri kusur olarak görülüyordu, ancak şimdi bu düşünce değişti, hatta sevimli bir özellik olarak takdir ediliyor. Kesin olan bir şey var: onlar sessiz bir güçtür… Erkekleri yakışıklı, dişileri zarif ve narin!

🌐 Menşei: Kuzey Amerika
😸 Karakteri: Sevecen, Bağımlı, Nazik, Zeki, Eğlenceli
⚖️ Ağırlık: Erkek 5 – 8 kg | Dişi 3 – 5 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 32 cm | Dişi 27 – 30 cm
🐈 Tüy: Uzun
🐱 Renk: Siyah / bakır, mavi / arduvaz grisi, çikolata, leylak, tarçın, açık kahverengi, kızıl, beyaz
👁️ Göz Rengi: Mavi, akuamarin, altın sarısı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12 – 14 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


11. Burmilla Kedisi

Burmilla Kedisi

Burmilla kedisi İngiltere’den geliyor. Burmalı ve İranlı Çinçilla kedilerinin çiftleştirilmesi ile üretilmişlerdir. İlk Burmilla, 1981’de leylak renkli bir İngiliz Birmanya’sı ile gümüş bir Fars Çinçilası arasında kazara yapılan melezlemenin sonucuydu. Daha sonra, Birmanya ve Fars Çinçilla karakterini geçecek yeni bir kedi türü geliştirmek için cins geliştirildi. Burmilla, Asya kediler grubunun bir üyesidir ve bakımı kolay olduğu için iyi bir üne sahiptir.

Burmilla kedisi, kaslı vücutları ve kemik yapıları sayesinde genellikle beklediğinizden daha ağırdır. Göğüsleri geniş ve güçlüdür ve orta büyüklükte üçgen kafaları vardır. Geniş elmacık kemikleri ve belirgin alt çeneleriyle dikey bir çizgi oluşturan bir burun ucu vardır. Kulakları orta büyüklükte, öne doğru açılıdır ve uçları hafifçe yuvarlaktır. Gözleri büyük ve parlaktır ve kuyrukları sivrilir ve yuvarlak bir uçla biter.

🌐 Menşei: İngiltere
😸 Karakteri: Rahat, Arkadaş canlısı, Akıllı, Oyuncu, Eğlenceli, Sosyal
⚖️ Ağırlık: Erkek 4 – 6 kg | Dişi 3 – 5 kg
📏 Boyu: Erkek 22 – 35 cm | Dişi 20 – 30 cm
🐈 Tüy: Kısa
🐱 Renk: Siyah, Bakır Mavi, Çikolata, Krem, Leylak, Kızıl
👁️ Göz Rengi: Altın sarısı, Yeşil
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 10 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


12. Chartreux Kedisi

Chartreux Kedisi

Carthusyalı keşişler tarafından yaratıldığına inanılan ve bu sebeple Chartreux kedisi olarak adlandırılan bu ırkın Fransa’daki popülaritesi, cinsin “Fransız kedisi” olarak anılmasına sebep oldu. Kalın kürkleri bu cinsin temel özelliğidir – o kadar saygı görürdü ki, eskiden vizon kürkü olarak satılırdı. Altın rengi gözleri, bu cinsin bir başka ayırt edici özelliğidir, bu nedenle paradoksal bir şekilde, “İngilizlerin kedisi” olan British Shorthair ile çok sık karıştırılırlar.

Chartreux, onlara oyuncak ayı görünümü veren hacimli, kaslı ve güçlü bir vücuda sahiptir. Büyük sarı gözleri yuvarlak yüzlerinde öne çıkıyor ve tüyleri kalın, yünlü ve su geçirmez. Yani soğuğa dayanıklı kedi türleri arasındadır.

🌐 Menşei: Fransa
😸 Karakteri: Sevecen, Sadık, Akıllı, Sosyal, Canlı, Oyuncu
⚖️ Ağırlık: Erkek 4 – 7 kg | Dişi 4 – 6 kg
📏 Boyu: Erkek 30 – 40 cm | Dişi 30 – 35 cm
🐈 Tüy: Kısa
🐱 Renk: En açıktan en karanlığa kadar tüm tonlarında mavidir.
👁️ Göz Rengi: Sarı
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 12 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


13. Chinchilla Persian (İran Kedisi)

Chinchilla Persian

Kedi türleri arasında kürkü en meşhur olanlar arasında İran Kedisi Chinchilla gelir. Çok sakin olan bu kedi ırkı, hem İran’da hem de tüm dünyada çok seviliyor. İnce ve ipeksi kürkleri, gümüş veya altın rengi tonlarla insanda kedi sahiplenme duygusunu kabartıyor.

Fiziksel olarak, İran Chinchilla kedisi, Fars türevinden çok az farklara sahiptir: daha küçüktürler, burun daha az düzdür, baş daha dar ve kulakları daha uzundur.

Sağlam vücutları, oldukça kısa bacakları ile ortalama büyüklüktedir. Yuvarlak başları, aralıklı ve nispeten küçük olan püsküllü kulaklarla süslenmiştir.

🌐 Menşei: İran
😸 Karakteri: Sevecen, Sadık, Uyumlu, Sessiz
⚖️ Ağırlık: Erkek 3 – 7 kg | Dişi 3 – 7 kg
📏 Boyu: Erkek 23 – 25 cm | Dişi 23 – 25 cm
🐈 Tüy: Parlak, Uzun Tüylü, İpeksi
🐱 Renk: En açıktan en karanlığa kadar tüm tonlarında mavidir.
👁️ Göz Rengi: Zümrüt yeşili gözleri. Chinchilla Persian’ın özelliklerinden biri, gözlerinin yaklaşık 7 aylıkken yeşile dönmesidir.
🐾 Ortalama Yaşam Süresi: 14 – 15 yıl
🔗 Devamını okumak için tıklayın.


YAVRU KEDİ SAHİPLENME İLE İLGİLİ BİLGİLER

Kedi sahiplenme işi uzun bir süreçtir. Kedilerin de insanlar gibi kendilerine has karakterleri vardır. Elbette bu karakter kedi türleri ve cinslerine göre değişmektedir. Bazıları çok uzun tüylü bazıları ise kısadır. Bazıları oyun oynamayı çok sever kimisi ise kucaktan inmek bilmez. Hatta bazı kedi ırkları tasma ile aynı bir köpek gibi gezmeyi çok sever. İşte bu saydığım özellikler bile üzerinde çok hassas düşünülmesi gereken konular arasındadır. Elbette cins kediler arasında bir seçim yapmayıp, bir sokak kedisini de sahiplenebilirsiniz. Bu bence en güzel kedi sahiplenme yöntemlerinden biridir.

Elbette kedi sahiplenme ile iş bitmiyor. Bu canlının konforunu da düşünmelisiniz. Onun da en temel ihtiyaçlarının karşılanmaya hakkı var. Mesela aşılarını günü gününe yaptırmalısınız. Kedi maması, yatağı, tırmalama tahtası, kedi kumu, taşıma çantası ve tarak, fırça gibi bakım ürünlerini de unutmamalısınız. Bunların tamamını en uygun fiyatlara alabilirsiniz. Gözünüzde fazla büyütmeyin! Aşağıda sizlerle bu ürünlerin tamamını bulabileceğiniz linkler paylaştım.

🍴 Kedi Maması
😹 Kedi Kumu
🛌 Kedi Yatağı
🥫 Konserve Kedi Maması
😻 Kedi Tırmalama Tahtası
🧴 Kedi Aksesuarları
😽 Kedi Tarağı
🏠 Kedi Evi
🚽 Kedi Tuvaleti
🧶 Kedi Oyuncakları
🧳 Kedi Taşıma Çantası
📿 Kedi Tasması


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken bilgiler için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!