3.3 C
İstanbul
Pazartesi, Kasım 28, 2022
Ukrayna Savaşı

Son Yazılar

Kediler Neden Göz Kırpar: Neden Yapıyor, Anlamı Nedir?

Kedilerin sahipleriyle iletişim kurma şekillerinden sadece birisidir. Peki kediler neden göz kırpar, ne anlama gelir, ne demek istiyorlar?

Kediler ve insanlar aynı dili konuşmasa da evcil hayvan ebeveynleri ve tüylü arkadaşlarının iletişim kurmasının yolları vardır. Belki kediniz dikkat çekmek istediğinde kaleminizi masanızdan düşürür ya da biraz sarılmak istediğinizde bir kutu ödül maması verebilirsiniz. Kelime alışverişi yapmıyorsunuz, ancak kedinizin davranışını kesinlikle anlayabilirsiniz. Bu yazımızda kediler neden göz kırpar, ne anlama gelir, ne demek istiyorlar? sorularına odaklanacağız.

Evcil hayvan ebeveynlerinin bilmediği bir iletişim modu, göz kırpmadır. Kedinizin size gözlerini kısmasını ve çok yavaş kırpmasını içeren bu hareket – ideal olarak sizin de aynısını yapmanız – bir kişi ile kedisi arasında olumlu bir ilişki olduğunu gösterir. Bazı araştırmalar, insanlara yavaş göz kırpan barınaklardaki kedilerin, yapmayanlara göre daha hızlı evlat edinildiğini gösteriyor.

Peki ya kedi göz kırpması gibi diğer göz hareketleri? Göz kırpması, kedinizin iletişim kurmak istediği anlamına mı geliyor, yoksa sadece bir seğirme mi? Ve göz kırpmanın ciddi bir şeyin işareti olabileceği zamanlar var mı? Bu yazımızda kediler neden göz kırpar, ne anlama gelir, ne demek istiyorlar? Hadi cevaplara geçelim.

Kediler Neden Göz Kırpar: Neye benziyor?

kediler neden göz kırpar

Bir kedinin “göz kırpması”, insanın göz kırpmasıyla aynıdır, her ikisi yerine her seferinde bir gözü kapatır. Bununla birlikte, insan göz kırpmaları genellikle kasıtlıyken, kedi göz kırpmaları daha çok istemsiz bir göz hareketidir.

BluePearl Özel ve Acil Evcil Hayvan Hastanesi’nde veteriner olan Dr. Terri Baldwin, “Bir kedinin göz kırpması, altta yatan nedene bağlı olarak bir sağlık sorunundan kaynaklanabileceği gibi sadece size duyduğu sevgiyi de ifade edebilir” diyor. Clearwater, Florida. Göz kırpmalarının bir kedinin normal göz hareketi aralığında olduğunu, ancak farklı göz kapağı hareketleri süreklilik arz ediyorsa bir veteriner kontrolüne gidilmesi gerekebilir.

Bir Kedinin Size Göz Kırpması Ne Anlama Geliyor?

Göz kırpmak tipik bir kedi davranışı değildir, ancak bu sıklıkla yaşanır ve bir sevgi gösterisi olabilir.

Baldwin, “Kediler genellikle bir rahatlık veya yoğun sevgi gösterisi için iki gözünü aynı anda kapatırlar” diyor. Bazen kedi, yukarıda bahsedilen “yavaş göz kırpma” ile aynı anlama gelen, her ikisi yerine yalnızca bir gözünü kapatabilir.

Kedilerin neden yavaş göz kırptığına dair birkaç teori var. Bazıları, yavaş kapanıp açılan ve olumlu tepki veren insanlar tarafından pekiştirilen öğrenilmiş bir davranış olduğuna inanıyor. Buna karşılık, diğerleri, yavaş göz kırpmanın, diğer hayvanlar tarafından bir tehdit olarak yorumlanabilecek bir bakışı kırmanın bir yolu olarak ortaya çıktığından şüpheleniyor. Kökenleri ne olursa olsun, fikir birliği, yavaş göz kırpmanın – veya göz kırpmanın – kediler ve insanlar arasında bir sevgi ve güven işareti olduğudur.

Ancak, bazı göz kırpmalar daha az zararsızdır. Bir kedi sürekli olarak gözlerinden birini kapatıyorsa veya bu göz kırpma hareketi yavaş ve kontrollü değilse, tıbbi bir durumu olabilir.

Kediler Neden Göz Kırpar: Hangisi İyi Hangisi Kötü?

Peki “iyi” göz kırpma ile “kötü” göz kırpma arasındaki farkı nasıl anlarız? Yavaş göz kırpmayla aynı anlama gelen normal göz kırpmalar, belirli bedensel ipuçlarıyla birlikte gelir. Kediniz rahat ve sakin olacak, endişeli veya kıpır kıpır olmayacak. Uzun süreli göz teması kuracak. Ayrıca, kediniz gözlerini tamamen kapatmayabilir – yarı kapalı bir göz normal bir göz kırpma olarak sayılabilir.

Kedi Göz Kırpması Ne Zaman Sorun Olur?

kediler neden göz kırpar

Kedinizin özellikle sarsıntılı ve düzensiz bir şekilde çok fazla göz kırptığını fark ederseniz, aşağıdakiler de dahil olmak üzere diğer göz enfeksiyonu belirtilerine dikkat etmelisiniz:

  • Göz kızarıklığı ve şişmesi
  • Gözlerde odaklanamama
  • Göz bulanıklığı
  • Gözleri ovma veya pençeleme
  • Işığa duyarlılık
  • Kedinizin saklanması
  • Kediniz rutin bakımını yapmaması
  • Kedinizin yemek yememesi

Sinirler bir kedinin göz kırpma yeteneğini kontrol ettiğinden, anormal kedi göz kırpması nörolojik sorunlardan da kaynaklanabilir. Nadiren de olsa, fasiyal sinir felci, bir kedinin bir gözünü kırpamamasına neden olabilir, bu da göz kırpma olarak görünebilir.

Baldwin, “Bir gözünün diğer göze göre daha sık kapandığını fark ederseniz, özellikle de göz kırpma spastik, çırpınan bir kapanma ise veya buna akıntı eşlik ediyorsa, kedinizi veterinere götürmelisiniz” diyor. “Ayrıca davranış değişikliği, iştahsızlık veya kilo kaybı fark ederseniz, kedinizi veterinere götürmelisiniz.”

Bir veterinerden tavsiye almadan önce kedinize herhangi bir reçetesiz ilaç veya göz damlası uygulamama konusunu aklınızda tutmalısınız.

“Kediler hassas hayvanlardır ve bazı ilaçlara alerjik ve hatta anafilaktik reaksiyonlar gösterebilirler. Bu nedenle, evcil hayvanınızı muayene eden bir veterinerin tavsiyesine dayanarak kedinize göz damlası vermek en iyisidir, ”diyor Baldwin.

Kediniz siz takılırken size yavaş ve kontrollü bir şekilde sürekli göz kırpıyor veya yavaş göz kırpıyorsa, bu iyi bir şeydir. Bu bir güven ve sevgi işaretidir ve aynı şekilde hissettiğinizi bilmesini sağlamak için ona yavaşça göz kırpabilirsiniz.

Tersine, göz kırpma kontrolsüzse ve spastik veya çırpınma şeklinde ortaya çıkıyorsa, veterinerinize görünün.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

Bunları Kaçırmayın!

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.