Çarşamba, Mayıs 22, 2024
Ana SayfaHayvanseverKediler Neden Kusar? Kedi Kusması için 7 Sebep ve Önlem

Son Yazılar

Kediler Neden Kusar? Kedi Kusması için 7 Sebep ve Önlem

Kediler neden kusar merak ediyor musunuz? İşte kedi kusması için için muhtemel 7 sebep ve alabileceğiniz önlemler yazımızda.

Çoğu kedi sahibi, kedi kusmasının karakteristik sesine çok aşinadır. Ancak hepimiz bunu duyduk diye, bunun normal ve sıradan bir olay gibi algılamamamız gereklidir. Kedilerde kusma genellikle erken bir hastalık belirtisi olabilir, bu nedenle kedinizin sağlığındaki bu önemli değişikliği gözden kaçırmamaya dikkat edin. Bu yazımda sizlerle kediler neden kusar, kedi kusması için olası 7 sebep ve alabileceğiniz önlemler ile ilgili önemli konuları paylaşacağım.

Kediler neden kusar?


  • Kediler ara sıra tüy yumağı veya hafif mide rahatsızlığından dolayı kusabilir. Bu genellikle kediniz için faydalıdır.
  • Bununla birlikte, diğer durumlarda kusma, ciddi bir tıbbi soruna işaret edebilir.
  • Kedi kusması sistemik hastalık, tıkanıklık, gıda alerjileri, parazitler ve daha fazlası nedeniyle olabilir.
  • Kusma tedavisi nedene bağlı olacaktır. Bu durumda veteriner kararı önemlidir

Kediler ne sıklıkla kusar?

Bazı kedilerin sadece “kusmak” için kustuğunu düşünebilirsiniz ama artık kronik kusmanın altta yatan bir sorunun işareti olduğunu biliyoruz. Kedilerin titiz bakım davranışları nedeniyle tüylerini yalaması sonucunda, midelerinde tüy yumağı oluşur. Ancak tüy yumağı ile ilgili olmayan kusma tıbbi bir sorunun işaretidir. Bu sebeple kediniz kustuğunda, kusmakta tüy var mı yok mu kontrol etmelisiniz.

Kediniz günde birkaç kez kusarsa veya kusma sıklığında bir artış fark ederseniz, sorunu veterinerinizle konuşmanız en iyisidir.

Kedi kusması türleri

Kediler çok çeşitli farklı nedenlere bağlı olarak kusabilir ve kusmuğun görünümü nedene bağlı olarak değişebilir.

Çoğu kedi sahibi, normal tımar sırasında kedi çok miktarda tüy yuttuğunda ortaya çıkan tüy yumaklarına aşinadır. Bu saç sindirilemez ve sindirim sisteminden geri kusabilir.

Diğer, daha ciddi nedenlerden kaynaklanan kusma, kan, safra, mukus veya kısmen sindirilmiş yiyecekleri içerebilir. Kusmanın sıklığı, zamanlaması ve görünümü, veterinerinizle görüşmeniz gereken önemli faktörlerdir.

Evcil hayvan sahiplerinin kusma ve sağlık sorunu arasındaki farkların farkında olmaları da yararlı olabilir.

Kusma, mide ve üst bağırsak içeriğinin zorla dışarı atılmasıdır, sağlık sorunu ise ise içeriğin ağız, boğaz ve yemek borusundan dışarı atılmasıdır. Kusma, genellikle birkaç dakika süren ve kedinin iyi görünmediği, salya aktığı, öğürdüğü, karında şişkinlik sergilediği ve sonunda kustuğu aktif bir süreçtir.

Öte yandan, sağlık sorunu, uyarı vermeden hızlı ve sıklıkla gerçekleşir. Kedi tipik olarak bir dakika iyidir, sonra aniden öğürmeden veya irkilmeden “tükürür”. Kedinizin bu iki süreçten hangisini yaşadığını belirlemek, size ve veterinerinize sorunun olası nedenlerini daraltmanıza yardımcı olabilir.

Kedi kusmuğu renkleri ve anlamları

Evcil hayvan sahipleri genellikle kedilerinin kusmasının nedenini kusmuğun rengine veya kıvamına göre teşhis etmeye çalışmak isterler. Ne yazık ki, teşhis o kadar basit değil. Bir kedinin kusmuğunun rengi, kedinin ne yediğine (gıda dışı öğeler dahil!), mamada kullanılan boyalara veya kedinin yediği maddelere ve bir dizi başka faktöre bağlı olarak değişebilir.

Bu nedenle, renk, kedinizin kusmasının nedenini teşhis etmenin güvenilir bir yolu değildir. Aşağıdaki çizelge yardımcı olabilir, ancak veterinerinizle konuşmalısınız.

KEDİ KUSMUK RENGİOLASI ANLAMI
Sarı, turuncu veya kahverengiMidede kısmen sindirilmiş gıda ve safra varlığı nedeniyle oluşabilir.
Kırmızı veya pembeKan varlığını gösterebilir. Ya da kedinin mamasında ve mamasında kullanılan yabancı madde veya boyalardan kaynaklanabilir.
Açık veya beyazYemek borusundan tükürüğün geri gelmesi veya kedinin aç karnına kusması nedeniyle oluşabilir.
YeşilBazen safranın varlığı veya kedinin yeşil yabancı madde veya yeşil boya içeren yiyecekleri yutması nedeniyle ortaya çıkabilir.
Siyah veya kahverengiKahve telvesine benzeyen siyah veya kahverengi kedi kusmuğu sindirim sisteminde kanama belirtisi olabilir ve veterineriniz tarafından hemen ele alınmalıdır.

Bunun kesinlikle kapsamlı bir liste olmadığını ve sorunu doğru bir şekilde teşhis etmek için kedinizin bir veteriner tarafından görülmesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

Veterinere gitmeden önce, kusmuğun fotoğraflarını da hem uzaktan hem de yakından çekmeyi unutmayın.

Kediler neden kusar? Kedi kusmasının 7 nedeni

kediler neden kusar

Tıpkı insanlar gibi, kediler de birçok farklı nedenden dolayı kusabilir. Kedi kusmasının bazı nedenleri nispeten normaldir ve kendi kendine geçebilir, diğerleri çok daha ciddi olabilir.

İşte kediler neden kusar sorusunun bazı cevapları:

Tüy yumakları

Kediler kendilerini yalarken, kaba dilleri tüylerini paltolarından söker ve daha sonra yutulur. Büyük hacimli tüyler midede birikebilir ve kolayca sindirilemez, bu da kedinin tüy yumağı kusmasına neden olur. Bu kusma nedeni genellikle endişelenecek bir şey değildir, ancak kedinizin midesinde sık sık tüy yumağı birikiyorsa, bu bir deri hastalığına işaret edebilir ve bunu veterinerinizle görüşmeniz en doğru yol olacaktır.

Gastroenterit

Gastroenterit, esasen, diğer şeylerin yanı sıra, diyet kararsızlığı, toksinler veya ilaç yan etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek bir mide rahatsızlığı için süslü bir terimdir. Gastroenteritin bazı nedenleri hafiftir ve kendi kendine çözülür, ancak diğerleri daha ciddi olabilir ve bir veterinerin dikkatine ihtiyaç duyabilir.

Yabancı Cisimler veya Engeller

Kediniz oyuncak, ip parçaları, saç tokası veya diğer yabancı cisimler gibi nesneleri yutarsa, bu, kusmaya neden olabilecek tıkanmaya ve hasara neden olabilir. Bu kusma nedeni ciddidir ve acil veteriner müdahalesi gerektirir.

Gıda Alerjileri ve İnflamatuar Bağırsak Hastalığı

Alerjiler kedilerde oldukça nadirdir, ancak kedi tetikleyici bir yiyecek yediğinde ortaya çıkan sindirim sistemi iltihabı nedeniyle kusmaya neden olabilir. Bazı kediler de bu koşulların bir sonucu olarak kronik ishal yaşayabilir. Kedinizin ne yeyince iyi, ne yeyince kötü olduğunu dikkatle izlemelisiniz ve alışkın olmadıkları aburcuburları yemesi için vermememiz gereklidir.

Sistemik Hastalıklar

Böbrek hastalığı, pankreatit ve hipertiroidizm gibi kronik hastalıklar, çeşitli mekanizmalar nedeniyle bulantı ve kronik kusmaya neden olabilir. Bu kusma nedenlerini ele almak, altta yatan durumu tanımlamayı gerektirir ve bu koşulların çoğu yaşam boyu tedavi gerektirir.

Parazitler

Bu kusma nedeni yavru kedilerde daha yaygındır, ancak her yaştaki hayvanlarda ortaya çıkabilir. Bazen evcil hayvan sahipleri kusmukta canlı solucanlar bile görebilirler. İyi haber şu ki parazitleri tedavi etmek genellikle kusmayı giderir.

Kanser belirtisi

Sindirim sistemi kanserleri kedilerde oldukça yaygındır ve normal sindirime müdahale ederek kusmaya neden olabilir. Vücudun diğer bölgelerindeki kanserler de mide bulantısı, rahatsızlık ve halsizlik hissine neden olabilir ve bu da kusmaya neden olabilir.

Kediler neden kusar: Ne Zaman Endişelenmeli

Kedinizin ara sıra tüy yumağı olması normaldir, ancak kusma sıklığı, hacmi veya kıvamındaki herhangi bir değişiklik endişelenmenize sebep olmalıdır.

Kedilerde kusma, özellikle aşağıdaki gibi diğer semptomların eşlik etmesi ile ilgilidir:

  1. İştah kaybı
  2. Letarji (Yorgunluk, halsizlik, fazla uyku)
  3. Ateş
  4. İshal
  5. Yeme alışkanlıklarındaki değişiklikler
  6. Davranıştaki diğer değişiklikler

Evcil hayvanınızda bu belirtileri fark ederseniz, daha fazla rehberlik için veterinerinizle iletişime geçin.

Kedi Kusma Tedavisi

kediler neden kusar. kedilerde kusma tedavisi.

Kediler neden kusar sorusunun cevabını vermiş olduk, peki kusma tedavisi nasıl oluyor? Kusmaya çok farklı koşullar neden olabileceğinden, birçok farklı tedavi de vardır.

Kedinizin kusması kanser veya kronik böbrek hastalığı gibi sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyorsa, altta yatan rahatsızlığı teşhis etmek ve tedavi etmek birincil hedef olacaktır.

Tüy yumağı veya gastroenterite bağlı hafif kusma vakaları için, veteriner hekiminiz antiemetik ilaçlar (Cerenia gibi) ve antasitler gibi destekleyici bakım ilaçları reçete edebilir.

Bazen, özellikle kusma, altta yatan bir gıda alerjisi veya iltihaplı bağırsak hastalığından kaynaklanıyorsa, kedinizin diyetinde veya hatta reçeteli bir diyette bir değişikliğe ihtiyacı olabilir.

Yabancı bir cisim yutulması sebebiyle oluşan kusma özellikle ciddidir. Çoğu durumda, yabancı madde kendi başına çıkamaz ve hemen çıkarılmazsa ciddi hasara neden olabilir. Bu tür kusmayı tedavi etmek için veterineriniz, yabancı maddeyi ve hasarlı bağırsak bölümlerini çıkarmak için acil ameliyat önerebilir.

Kedi kusması için evde yapılabilecek şeyler

Önce veterinerinize danışmadan kedinizin kusmasını evde tedavi etmeye çalışmamak en iyisidir. Yabancı cisim veya tıkanıklık gibi kedi kusmasının birçok nedeni, hemen uygun şekilde tedavi edilmezse ciddi hasara ve hatta ölüme neden olabilir.

Kedinizin kusması sadece tüy yumaklarından kaynaklanıyorsa, veterineriniz tüylerin kedinizin sindirim sisteminden geçmesine yardımcı olmak için günlük olarak reçetesiz bir tüy yumağı tedavisi önerebilir.

Veterineriniz tarafından aksi belirtilmedikçe, kedinize asla reçeteli veya reçetesiz satılan herhangi bir ilaç vermeyin.

Kedi kusması nasıl önlenir

Kedi kusmasının birçok nedeni önlenebilir. Kedinizin sindirim sistemini sağlıklı tutmak için şu önlemleri deneyin:

Kedinizin yediklerine dikkat edin. Kedinizin yüksek kaliteli mamalar tüketmesini sağlayın. Ev kedileri normal insan yemeklerine alışamaz.

Mama dışı şeylere dikkat edin. Kedinizin oyuncak parçaları, ip veya ev bitkileri gibi gıda dışı maddeleri yemesine izin vermeyin.

Veterinerinizden özel diyetler hakkında bilgi alın. Kedinize gıda alerjileri veya iltihaplı bağırsak hastalığı gibi bir durum teşhisi konduysa, veterinerinizin önerdiği şekilde özel bir diyetle beslemek kusmayı önleyebilir.

Tüy yumağı ilacı uygulaması. Son olarak, uzun tüylü kediler veya midesinde sık sık tüy yumağı biriken kediler için, tüy yumağı nedeniyle kusmayı önlemeye yardımcı olması için veterinerinizden reçetesiz satılan ürünler hakkında bilgi alın.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!