Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaHayvanseverKediler Neden Mırlar? Yavru Bir Kedinin Mırlaması İyi Bir Şey mi?

Son Yazılar

Kediler Neden Mırlar? Yavru Bir Kedinin Mırlaması İyi Bir Şey mi?

Kediler neden mırlar? Kediler nasıl mırlar? Bir kedinin mırlaması iyi bir şey mi? İşte evinizdeki can dostunuzun mırlama sebepleri.

Bir köpek insanın en iyi arkadaşı olabilir, ancak yüksek sesle havlamak oldukça rahatsız edici olabilir. Öte yandan, tüylü ve sevimli ve kulağın duyabileceği en rahatlatıcı sesleri çıkaran bir hayvan var. Ne hakkında konuşuyoruz? Elbette mırlayan bir kedi! Peki kediler neden mırlar? Yavru kedilerin mırlaması iyi bir şey mi?

Bir kedi dostunuzla çok zaman geçirdiyseniz, kedilere özgü masalsı mırıltı sesini bilirsiniz. Alçak bir gürleme ile rölantide çalışan bir çim biçme makinesi motoru arasında bir yerde, bir kedinin mırıltısı, gözden kaçırması zor olan ayırt edici bir sestir. Peki kediler neden mırlar, kediler mırlayınca rahatlar mı, bir meditasyon yöntemi mi?

Kediler neden mırlar?

Ama bu ne demek? Kediler neden mırlar biliyor musunuz? Güneş ışığında dinlenen bir kedi gördüyseniz, duyduğunuz mırıltının kedinin mutlu ve memnun olduğu anlamına geldiğini varsayabilirsiniz. Durum kesinlikle böyle olabilir, çünkü bir kediye sarılıp kulaklarının arkasını kaşırken benzer mırıltıları çok iyi duyabilirsiniz.

Bununla birlikte, kedileri inceleyen uzmanlar, mırlamanın mutlaka mutluluk ve memnuniyet anlamına gelmediğini söyleyecektir. Bunun yerine, araştırmalar, mırıldanmanın bir dizi duyguyu ifade edebileceğini ve birden fazla amaca hizmet edebileceğini göstermiştir.

kediler neden mırlar. kedi mırlamasının sebebi nedir.

Kediler neden mırlar sorusunu, bazı uzmanlar mırlamanın, anne kedilerin yavru kedilere henüz birkaç günlükken öğrettiği temel bir iletişim şekli olduğu şeklinde açıklıyorlar. Mırıldama, anne kedi ve yavrularının birbirlerini takip etmelerine yardımcı olmanın yanı sıra erken bir bağlanma mekanizması da olabilir.

Mırıldama, özellikle yalvaran bir ağlama veya miyavlama ile birleştirildiğinde, açlığı iletmek için de kullanılabilir. Uzmanlar, bu ses kombinasyonunun insan bebeklerinin çığlıklarını taklit edebileceğine inanıyor ve bu da acıktıklarında sahiplerinin dikkatini çekmenin daha etkili bir yolunu sağlıyor.

Araştırmalar kediler neden mırlar sorusunu farklı açıklıyor. Bu araştırmalar, kedilerin gergin olduklarında veya acı çektiklerinde de mırıldandıklarını göstermiştir. Bu size garip geliyorsa, acı çekerken mırıldanmanın kedilerin kendilerini yatıştırmak için kullandıkları bir mekanizma olabileceğini düşünün.

Aslında, kediler üzerinde çalışan uzmanlar, mırıldanmanın kedilerin yaralanmalarda daha çabuk iyileşmesine yardımcı olabileceğine inanıyor. Düşük mırıltı sıklığı, vücutta kemikleri ve yaraları iyileştirmeye, kas inşa etmeye, ağrıyı azaltmaya, tendonları onarmaya, şişmeyi azaltmaya ve nefes almayı kolaylaştırmaya yardımcı olduğu gösterilen titreşimlere neden olur.

kediler neden mırlar. kedi mırlamasının sebebi nedir.

Mırıldanmanın bu kadar çok anlamı ve amacı olabileceği garip görünse de, bazı uzmanlar mırlamanın insanların sıklıkla yaptığı bir şeye benzediğine inanıyor: gülümseme. Bunu düşünürseniz, muhtemelen mutlu ve memnun olduğunuzda, ayrıca gergin olduğunuzda ve hatta bazen acı hissettiğinizde gülümsersiniz. Ayrıca aç olduğunuzda ve ailenizin size atıştırmalık bir şeyler hazırlamasını istediğinizde o gülümsemeyi gösterebilirsiniz!

Bazı büyük kedi türlerinde de mırlama görülür. Örneğin, vaşaklar, çitalar, kaplanlar ve pumaların hepsinin mırıldandığı bilinmektedir. Mırıldama, tüm solunum döngüsü boyunca (hem nefes alma hem de nefes verme) meydana gelmesi bakımından miyavlamadan farklıdır.

Bilim adamları hala kedilerin nasıl mırıldandığını tam olarak anlamasalar da, günümüzde çoğu uzman, kedinin beynindeki (nöral osilatör olarak adlandırılan) özel, tekrarlayan bir aktivitenin, gırtlağı açmak ve kapatmak için özel ses kutusu kaslarını tetiklediğine inanıyor. Ses telleri art arda ayrıldığından, diyafram kasları havayı ses tellerinin üzerinden ittiğinde mırıldayan ses oluşuyor.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!