Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaHayvanseverKediler Neden Sudan Nefret Eder?

Son Yazılar

Kediler Neden Sudan Nefret Eder?

Kediler neden sudan korkuyor sorusu her zaman merak edilir. Kediler neden suyu sevmez, sudan korkan kedi nasıl yıkanır, işte cevaplar.

Kediler neden sudan korkuyor sorusu her zaman merak edilir. Islak bir kedinin yüz ifadesini gördüyseniz, birçok kedinin sudan tutkuyla nefret etmesi şaşırtıcı olmayacaktır. Sudan çok da korkmayan köpek dostlarının aksine, kediler ıslanmaktan nefret ederler, ya sudan tamamen uzak durmayı ya da sadece patilerini akan suya daldırmayı tercih ederler. İşte bu yazımızda kediler neden suyu sevmez, ne yapmak gerekir, sudan korkan kedi nasıl yıkanır gibi sorularınızı yanıtlayacağız.

Kediler neden sudan nefret eder? Ve kediniz ıslanmayı sevmiyor ama yıkanmaya ihtiyacı varsa ne yapabilirsiniz? Bu soruları ve kedigiller ve su hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda yanıtlıyoruz.

Bütün Kediler Sudan Nefret Eder mi?

Tipik evcilleştirilmiş kedilerin çoğu ıslanmaktan nefret eder, ancak bazı nüanslar vardır. Suya batırılmak bir kedinin en kötü kabusu olabilir, ancak musluktan akan su ile oynamak birçok kedi için son derece uygundur.

İlginç bir şekilde, bazı kedi ırkları aslında suyu sever ve hatta yüzmekten zevk alır (evet, kediler yüzebilir!). İşte suya girmekten çekinmeyen kedi ırklarının bir listesi:

  • Bengal
  • Amerikan Bobtail
  • Habeş
  • Maine Coon
  • Van Kedisi
  • Ankara Kedisi
  • Norveç Orman Kedisi
  • Amerikan Kedisi

Bu ırkların suya dayanıklı tüyleri vardır, bu da suda ıslanmadan vakit geçirmelerini kolaylaştırır.

Kediler neden suyu sevmez?

Kediler neden suyu sevmez, sudan korkuyor mu, bunun çeşitli nedenleri vardır:

Evrim

Kedilerin vahşi ataları kuru, kurak ortamlarda yaşadılar ve bu nedenle suyla çok az temasları oldu. Neyse ki, bu vahşi atalar avlarından yeterince sıvı aldılar, bu nedenle bir su kaynağından uzakta olmak büyük bir sorun değildi.

Kedilerin evriminin uzun zaman çizelgesi boyunca, kedilerin su ile ilişkileri pek değişmedi. Günümüzün evcilleştirilmiş kedileri, suya girmek için çok az evrimsel çekime sahiptir.

Alışkanlık eksikliği

Kedilerin suya girmek için güçlü bir ihtiyaçları veya istekleri olmadığı için, genellikle suya aşina veya rahat değillerdir. Bazı kediler sudan bile korkabilir. Ayrıca kediler titiz oldukları için banyoya ihtiyaç duymadan kendilerini temiz tutabilirler.

Bir kediyi suya alıştırmak için en iyi zaman, yavruyken sosyalleşme dönemidir – yaklaşık 3 ila 16 haftalık dönemde suyla tanıştırabilirsiniz. Yavru kediler suya maruz kalır ve bu süre zarfında onunla olumlu deneyimler yaşarsa, suya aşina ve rahat olacaklar ve banyo yapmaktan veya suya yakın olmaktan çekinmeyebilirler.

Kontrol eksikliği

Bir kedi patisini akan suya daldırdığında, durumu ve su ile etkileşimini tamamen kontrol eder. Tamamen bir su dolu bir küvete sokulmuş olmak başka bir konudur, kedi artık kontrolde değildir.

Rahatsız hissetmesi

Islak bir kedi genellikle mutsuz bir kedidir. Bir kedinin bakım işlemi, sağlıklı yağları deri ve tüylere dağıtır. Ancak yağ ve su karışmaz. Bir kedi banyoda tamamen ıslanırsa (veya yağmurda mahsur kalırsa), derisine kadar ıslanır.

Tamamen sırılsıklam olmak bir kediyi ağırlaştırır ve onu daha az çevik hale getirir. Ayrıca, sırılsıklam bir kürkün tamamen kuruması saatler alacak ve kediyi uzun süre rahatsız edecek kadar ıslak ve soğuk bırakacaktır.

Ceza

Kedi sahipleri bazen kedilerdeki kötü davranışları caydırmak veya cezalandırmak için fışkırtma şişesi (şiiiişşştttt) kullanır. Mesela, mutfak tezgahının üzerine sıçrayan kedinizin yüzüne su fışkırtmamalısınız. Bu tür bir ceza, su ile olumsuz bir ilişki oluşturarak, bir kedinin sudan nefret etme veya muhtemelen korkma olasılığını artırır.

Kokulardan Nefret

Kediler bir insandan 14 kat daha iyi koku alabilirler. Bu nedenle, hoş kokulu bir şampuan veya saç kremi gibi kokan bir şey, kediniz için aşırıya kaçabilir ve banyo yapmak istememesine neden olabilir.

Kediler ayrıca musluk suyundaki kimyasal kokuları da algılayabilir, ancak bu kokuların kediler için itici olup olmadığı konusunda çeşitli görüşler vardır.

Kediniz Sudan Korkuyorsa Ne Yapmalısınız?

Sudan nefret eden bir kediye sahip olmak büyük bir endişe kaynağı olmak zorunda değildir. Kedinize rahat ve kontrol edilebilir düzeyde suya maruz bırakmak, kedinizi mutlu etmek için yapmanız gereken tek şey olabilir.

Küçük bir yavru kediniz varsa, onu 3 ila 16 haftalık olduklarında kademeli olarak suyla tanıştırmayı düşünün (bir kediyi yıkamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz). Yavru kediniz suya aşık olmayabilir ama en azından banyoya ihtiyacı olursa içinde rahat edecektir.

Sudan Korkan Bir Kedi Nasıl Yıkanır?

Bazı durumlar bir kedinin yıkanmasını gerekli kılabilir. Örneğin, artrit veya ciddi hastalık, kedilerin bakımını ve kendilerini temiz tutmasını zorlaştırabilir.

Ama sudan korkan bir kediyi nasıl yıkarsın? Buradaki önemli nokta, kedinizi banyo yapmaya alıştırmak ve banyo yapmayı keyifli hale getirmektir. Bunun nasıl yapılacağını açıklayalım:

Kedinizi alıştırın. Banyolar kediler için acil bir durum değildir, bu nedenle kedinizi banyo saatine alıştırmak için bolca zaman ayırın.

İlk olarak, kedinizin en sevdiği oyuncaklarından bazılarını boş bir küvete koyun. Hatta kedinizin yalaması için küvetin dibine hamsi ezmesi gibi lezzetli bir ödül yayabilirsiniz (önce küvetinizi temizleyin tabi).

Kediniz boş bir küvete alıştıktan sonra, bir veya iki parmak ılık su ekleyin ve kedinizin oyuncaklarını suya koyun. Suda oynarken kedinizi bol bol sözlü olarak şımartın.

Rahat bir banyo ortamı yaratın. Banyo zamanı kediniz ve sizin için keyifli geçmelidir. Kabarık bir havlu, kedilere özel şampuan ve krem ve kaymaz bir küvet paspası dahil tüm malzemelerinizi hazırlayın. Ayrıca kedinizin kafasına su dökmek için bir tasa, özel mamalara ve oyuncaklara ihtiyacınız olacak. Kedinizin daha rahat hissedebilmesi için ortamı sessiz tutun.

Yavaşça banyo yaptırın. Kedinizin mizacına bağlı olarak, birisinin kedinizi nazikçe tutmasını ve sakinleştirmesini isteyebilirsiniz. Bir kediyi yıkarken minimum kısıtlama idealdir.

Kedinizi şampuan veya krem ile nazikçe, yüzüne temas etmeyecek şekilde dikkatlice yıkayın. Kedinizin yüzünü silmek ve durulamak için ılık bir bez kullanmayı düşünebilirsiniz.

Kedinizi kurulayın. Banyodan sonra kedinizi hemen ılık bir havluya sarın ve kurulayın. Kedinizin tamamen kuruması için biraz daha zamana ihtiyacı olacak, ancak havlu ıslaklığın çoğunu giderecektir. Kedinizi bolca şımartın ve ona lezzetli bir ödül olarak sevdiği yiyeceklerden verin.

Sonuç olarak

Kediler su seven canlılar değildir, ancak bu mutlaka böyle devam edeceği anlamına gelmez. Kedinizin suyla etkileşime girmesi için eğlenceli yollar bulun. Kedinizin banyoya ihtiyacı varsa, bunu ikiniz için de keyifli bir deneyim haline getirin.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!