Cuma, Mayıs 24, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedileri Bitkilerden Uzak Tutmak için 9 Teknik

Son Yazılar

Kedileri Bitkilerden Uzak Tutmak için 9 Teknik

Evimizdeki arkadaşlarımız olan kedileri çok sevdiğimiz çiçeklerden, bitkilerden uzak tutmak için uygulanacak 9 tekniği sizlerle paylaşıyoruz.

Hiçbir çözüm kusursuz değildir, ancak kedinizin evdeki bitkilerinizi mahvetmesini çok daha zor hale getirmenin yolları vardır. Çiçeklerinizin parçalanmış veya dağılmış olduğunu görmekten bıktıysanız, kedileri bitkilerden uzak tutmak için sunduğumuz çözümlere göz atın. Kedileri bitkilerden nasıl uzak tutarız? İşte önerilerimiz.

Plastik Halı Koruyucularını Ters Çevirin

kedileri bitkilerden uzak tutmak

Plastik bir halı koruyucusunu ters çevirirseniz yukarıdaki fotoğrafta göreceğiniz şekille karşılaşırsınız. Bu deneme hassas ayakları olan kediler için caydırıcı olabilir. Plastik halı koruyucusunu ters çevirin, böylece halıyı tutmasına yardımcı olan küçük kilitler şimdi yukarı bakacak ve bitkinizi üstüne yerleştirecektir. Çoğu kedi, bu uçlardan rahatsız olur, saksıya yaklaştıkça patilerinin bunlara basmasını hissetmekten hoşlanmayacaktır. Bu yöntemi plastiği daha küçük parçalar halinde keserek raflarda ve kitaplıklarda da deneyebilirsiniz.

Bitkileri Dekoratif Kuş Kafeslerine Yerleştirin

Kedileri bitkilerden uzak tutmak için dekoratif kafesler kullanabilirsiniz. Kedinizin pencere pervazlarında ve raflarında devirmeyi sevdiği daha küçük bitkileriniz varsa, onları dekoratif kuş kafeslerine koymayı deneyin. Tek yapmanız gereken kafesin üst kısmını tabanından çıkarmak, içine bir veya daha fazla bitki yerleştirmek ve üstünü tekrar mandallamak. Ekstra koruma için kafesi bir kancaya asarak yerden yüksekte de tutabilirsiniz.

Toprağı Çakıllarla Kaplayın

Dekoratif taşlar, kedinizin saksılarınızdan toprağı kazmasını engelleyebilir ve saksıları kendilerini rahatlatmak için daha az arzu edilen bir yer haline getirebilir. İşin püf noktası, toprağın üstünü en az 2 cm veya tercihen daha büyük olan pürüzsüz çakıl taşlarıyla kaplamaktır. Daha küçük çakıl kullanmayın çünkü evcil hayvanınız onu çöp sanabilir ve orayı kendisi de çöp haline getirebilir.

Acı Sprey Kullanın

Kediniz ev bitkilerinizi çiğnemeyi seviyorsa, onlara pek hoş olmayan bir tat sunmak konuyu çözebilir. Yapraklara ve saplarına (üstte ve altta) acı sprey püskürtün ve kurumaya bırakın. Her bitkiyi normal yerine geri koyun ve bir yaprağı ısırmaya çalıştığında kedinizin nasıl tepki verdiğine dikkat edin. Kedileri bitkilerden uzak tutmak için birkaç deneme gerektirebilir, ancak muhtemelen artık değerli çiçeklerinize uzun süre yaklaşmamaya koşullanacaktır.

Folyo Kullanmayı Deneyin

Kediler genellikle alüminyum folyonun hissini, tadını veya kokusunu sevmezler, bu nedenle kedinizin takıntısına karşı iyi bir caydırıcı olabilir. Saksıyı folyoya sarmayı veya buruşuk folyoyu toprağın üzerine yerleştirmeyi deneyin. Bu, özellikle kedinizin uzun bitkilere tırmanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bitkileri Üzeri Hava Alan Bir Akvaryuma Yerleştirin

Kedileri bitkilerden uzak tutmak için pahalı ama kesin bir çözüm. Küçük ve orta boy bitkilerden oluşan bir koleksiyonunuz varsa, onları üzerinden hava alabilen bir akvaryuma koymak, kedinizi bak ama dokunma modunda tutmak için ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Bu tip akvaryumların üst kısmı hava sirkülasyonu sağlar, ancak kediniz pençelerinden bitkilerinizi korur. Bu tür bir ortam için doğru bitkileri seçtiğinizden emin olun.

Toprağı Narenciye Kokulu Peyzaj Kumaşla Örtün

Çoğu kedi narenciye kokusundan hoşlanmaz. Bitkilerinizin etrafındaki toprağı, toprağın üst kısmına uyacak şekilde kesilmiş ve seyreltilmiş portakal esansiyel yağı ile püskürtülmüş bir peyzaj kumaşı tabakasıyla kaplamayı deneyin. Kediyi uzak tutmayı sağlamak için narenciye spreyini haftada bir yenileyin.

Bitki Tabanının Çevresine Limon Kabukları Serpin

Çoğu kedi limon kokusundan hoşlanmaz, bu yüzden limonlarınızı sıktıktan sonra kabuklarını atmayın. Bunun yerine şeritler halinde dilimleyin ve bitkinin etrafındaki toprağın üzerine yerleştirin. Kabukları haftalık olarak yenilerseniz bu çözüm daha etkilidir. Dilerseniz portakal ve greyfurt kabuklarını da karıştırabilirsiniz.

Kediye Kendi Bitkisini Verin

Bazen kedinizi bitkilerinizden uzaklaştırmak için en iyi çözüm, onlara kendi bitkilerinden vermektir. Birçok evcil hayvan mağazası, kedinizin istediği zaman kemirebileceği güvenli çimler yetiştirmenize izin veren kedi otu kitleri satar. Kedinizin kolayca ulaşabileceği bir yere bu çim ile bir saksı yerleştirirseniz, bitkilerinizi rahat bırakacak kadar tatmin olabilirler.

Kedileri Bitkilerden Uzak Tutmak için Bir Şey İşe Yarayana Kadar Denemeye Devam Edin

Bazı kediler bitki yağmacıları olsa da, kedinizi bitkilerinizden uzak tutmak mümkündür. Eldeki çeşitli seçeneklerle, evcil hayvanınızla uyumlu bir şey mutlaka bulacaksınız! Etkili bir çözüm bulana kadar denemeye devam edin. Zambaklar ve sago palmiyeleri gibi oldukça zehirli bitkiler söz konusu olduğunda, evcil hayvanınızın çiğnemesinden veya yemesinden kaynaklanan herhangi bir zarar riskini ortadan kaldırmak için onları evinizden uzak tutmak en iyisidir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!