Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedilerin Neden Kuyruğu Var?

Son Yazılar

Kedilerin Neden Kuyruğu Var?

Kedilerin neden kuyrukları olduğunu ve çevrelerinde gezinmek için kuyruklarını nasıl kullandıklarını öğrenin. Kuyruk boyutunun, şeklinin ve hareketinin bir kedinin ruh hali hakkında nasıl ipuçları sağladığını öğrenin. Kedilerin kuyrukları ile büyüleyici anatomileri ve davranışları arasındaki bağlantıyı keşfedin.

Kediler, pek çok ilginç özelliğe sahip benzersiz hayvanlardır ve kuyrukları da bir istisna değildir. Bir kedinin kuyruğu, iletişimden dengeye ve daha fazlasına kadar birçok amaca hizmet eder. Bu yazıda, kedilerin neden kuyruğu var diye merak edenler için kedilerin kuyrukları ve çeşitli amaçları hakkında bilinmesi gereken her şeyi keşfedeceğiz. Kedilerin onları diğer kediler ve insanlarla iletişim kurmak için nasıl kullandıklarından denge ve çeviklik için nasıl faydalandıklarına kadar her şeyi ele alacağız!

Kedilerin Gerçekten Kuyruğa İhtiyacı Var mı?

Kediler gizemli yaratıklardır ve anatomilerinin en merak edilen özelliklerinden biri de kuyruklarıdır. Kediler kuyruksuz yaşayabilse de, onların hayatlarında önemli bir rol oynar. Onlara denge, iletişim ve hatta hayatta kalma konusunda yardımcı olur. Bu yazıda kedilerin neden kuyrukları olduğunu ve hangi amaca hizmet ettiklerini inceleyeceğiz. Ayrıca bir kedinin kuyruğunun anatomisine ve bunun kedileri daha iyi avcılar ve daha çevik tırmanıcılar yapmak için nasıl işe yaradığına bakacağız. Kedilerin yaşamında kuyrukların önemini anlayarak, mutlu ve sağlıklı yaşamak için kedilerin kuyruklara neden ihtiyaç duyduğunu daha iyi anlayabiliriz.

Kedilerin Kuyruklarının Evrimi ve Zaman İçinde Nasıl Evrimleştiği

kedilerin neden kuyruğu var

Kediler yüzyıllardır hayatımızın bir parçası olmuştur ve kuyrukları zaman içinde davranışlarının önemli bir parçası olacak şekilde gelişmiştir. Bu evrimi, kedilerin bizimle ve diğer kedilerle iletişim kurmak için kuyruklarını kullanma biçimlerinde ve farklı durumlara tepki olarak kuyruklarını nasıl hareket ettirdiklerinde görebiliriz. Bu yazıda kedilerin kuyruklarının evrimini ve zaman içinde nasıl değiştiğini inceleyeceğiz. Ayrıca bir kedinin kuyruğunu tanımlayan çeşitli özellikleri ve kedilerin bunları iletişim için nasıl kullandıklarını tartışacağız. Son olarak, kedilerin kuyruklarını sallamalarına ve bunu neden yaptıklarına dair bazı ilginç gerçeklere bakacağız.

Dünyanın En Uzun Kuyruklu Kedisi

2018’de Cygnus Regulus Powers adlı bir kedi, dünyanın en uzun kuyruğuna sahip olduğu için Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Cy lakaplı gümüş Maine Coon‘un 44,66 cm uzunluğunda bir kuyruğu var. Sahipleri kuyruğuna basmamaya veya kapılara kaptırmamaya çok dikkat ediyor ve Cy, kuyruğunun tamamının en iyi şekilde görünmesini sağlamak için her gün düzenli olarak fırça ile taranmaya ihtiyacı bulunuyor.

View this post on Instagram

A post shared by Will Powers (@starcats_detroit)

Kısa kuyruklu kediler, uzun kuyruklu kediler ve kuyruksuz kediler vardır. Ama kedilerin neden kuyruğu var?

Kuyruğun uzunluğu ne olursa olsun, uzantı oldukça şaşırtıcı ve iletişimden dengeye kadar bir dizi işleve hizmet ediyor. Kedinizin kuyruğu hakkında daha fazlasını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Kedi Kuyruğu Anatomisi

kedilerin neden kuyruğu var

Kedi kuyruğunun içinde ne var merak ediyor musunuz? Veteriner Sarah Ellen Everett’e göre, kedi kuyrukları omurlar, kaslar, tendonlar, kan damarları ve sinirlerden oluşan karmaşık yapılardan oluşur.

Kedilerin kuyruklarında 18 ila 23 omur vardır. Omurlar kuyruğun kökünde en geniş halde bulunur ve kuyruğun ucuna doğru giderek küçülür. Omurlar, kedilerin kuyruklarının farklı kısımlarını hareket ettirmelerine izin verir.

Kedilerde ayrıca kuyruğun her iki yanında altı kas bulunur. Kaslar, esneme ve uzamaya yardımcı olarak kedilerin kuyruklarını yukarıda tutmalarına veya vücutlarının altına sokmalarına olanak tanır. Bu kaslar ayrıca kedinizin kuyruğunu bir yandan diğer yana hareket ettirmesine izin verir, bu nedenle, kediniz kuyruğunu salladığında bu kasların tümünün çalıştığını anlamalısınız.

Kedilerin Neden Kuyruğu Var?

Bir kedinin kuyrukları denge, iletişim ve işaretlemeye yardımcı olmak için kullanılır.

İletişim

Kediler duygularını iletmek için kuyruklarını farklı pozisyonlarda tutarlar. Kendine güvenen, halinden memnun bir kedi kuyruğunu yukarıda tutarken kuyruğunu aşağıda tutan bir kedi stresli veya heyecanlı olabilir. Kabarık bir kuyruk, tehdit altında geri çekilmek için bir işarettir. Kediniz kuyruğunu salladığında veya yere vurduğunda, kendini rahatsız hissediyor anlamına gelebilir.

Dr. Everett, “Vücut dillerindeki değişikliklerle birlikte kuyruklarındaki değişiklikleri görebilirsiniz” diyor.

Kedi kuyruğu dilini öğrenmek, bir kedinin ruh halini daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir ve size kedilere yaklaşıp yaklaşmamanız veya onlara biraz mesafe bırakmanız konusunda ipuçları verebilir.

Denge

Kediler, kanepenin arkasında koşarken veya buzdolabının üstüne çıkarken dengelerini sağlamak için kuyruklarına güvenirler. Aslında araştırmalar, beyindeki dikey, yanal ve açısal hareketlere yanıt veren nöronların kuyruk hareketlerini de etkilediğini göstermektedir.

Everett, “[Genetik veya yaralanma nedeniyle] kuyrukları olmayan ve onsuz denge kurmayı öğrenmiş oldukça atletik bazı kediler var” diyor. “Elbette kuyrukları olduğunda dengeleri daha iyidir.”

Düşme sırasında, kediler dengelerini korumaya yardımcı olmak için kuyruklarını vücutlarının geri kalanının tersi yönde döndürürler.

Dr. Everett, kedi arkadaşlarımızın daha fazla denge için bizim kollarımızı uzattığımız gibi kuyruklarını kullandıklarını belirtiyor ve ekliyor: “Bu onların jimnastiğine de yardımcı oluyor.”

Koku İşaretleme

Kediler idrar ve dışkı ile işaretler bırakır, ancak aynı zamanda yüz ve kuyruk bölgelerindeki bez salgılarını işaretleme aracı olarak kullanırlar. Erkekler kokularını bırakmak için nesnelere sürtünmeye daha yatkındır, ancak dişiler de bunu yapar.

Neden Bazı Kedilerin Kuyruğu Olmaz?

Bazı kedilerin kısa kuyrukları vardır ve bazı kedilerin hiç kuyruğu yoktur. Beş modern kedi ırkı -Japon Bobtail, Manx, American Bobtail, Pixie-Bob ve Kurilian Bobtail- hepsi “anormal” kuyruk uzunluklarıyla doğarlar.

Kedim neden kısa bir kuyruğa sahip?‘ diye merak ettiyseniz cevap genetik bir mutasyon olabilir. Kedilerde kısa veya kıvrık kuyruklarla bağlantılı 144 gen vardır. Genetik mutasyona sahip kedilerin genellikle kısa veya kısa kuyrukları vardır.

Everett, “Kaç tane omurun eksik olduğuna bağlı olarak, [kuyruksuz] kedilerde sorun olabilir” diyor. “Anal sfinkterlerine ve mesanelerine giden siniri etkiler ve idrar veya fekal inkontinansa veya arka bacaklarını kullanırken soruna neden olabilir.”

Bazen yaralanmalar kuyrukların kesilmesini gerektirir. Everett, kuyruğunu kaybetmenin iletişimi, dengeyi ve koku işaretlemeyi etkileyebileceğini, ancak “çoğu kedinin iyi uyum sağladığını” belirtiyor.

Kedilerin Kuyrukları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kediler kuyruklarını kontrol edebilir mi?

Kedi, kuyruğundaki kasları bilinçli olarak kontrol eder ve kedilerin vücutlarının diğer bölümlerinin hareketlerini kontrol ettikleri gibi kuyruk hareketlerini kontrol etmelerini sağlar. Kuyruğun her iki yanındaki kaslar ve gittikçe küçülen omurlar, kedinin kuyruğunu pek çok yönde hareket ettirmesini sağlar. Everett, kedilerin kuyruklarını kontrol etmeye (kapılara çarpmalarını önlemek için) o kadar alışık olabileceklerini ve bazı kedilerin kuyruklarına dokunulmasından hoşlanmadıklarını belirtiyor.

Kediler kuyruklarını sallar mı?

Kediler kuyruklarını sallayabilirler. Genellikle memnun veya heyecanlı olduklarında sallanan köpeklerin aksine, kediler kararsızlığı veya heyecanı belirtmek için kuyruklarının küçük hareketlerini ve potansiyel saldırganlık veya yırtıcı davranışın bir işareti olarak daha geniş, sert hareketleri kullanma eğilimindedir. Sert ve ani kuyruk hareketleri genellikle tahrişe sebep olur.

Kediler neden kendi kuyruklarını kovalar?

Kuyruklarını kovalayanlar sadece köpekler değil. Kuyruk kovalama, kediler için de popüler bir eğlencedir. Davranış, avlanma ve zıplama becerilerini uygulamak için kuyruklarını kovalayan kedi yavrularıyla başlar. Yetişkin kediler genellikle bu davranışı daha az yapar, ancak olgun kedilerin eğlence için kuyruk kovalama oyunlarına giriştiklerini görmek hala mümkündür.

Kedilerin kuyruklarında kemik var mı?

Kedi kuyrukları kemikler, kaslar, tendonlar, kan damarları ve sinirlerin birleşiminden oluşur. Çoğu kedinin kuyruk kökünde daha büyük ve uçta daha küçük olan 18 ila 23 omuru (küçük kemikler) vardır.

Bir kedi kuyruğunu kırabilir mi?

Diğer kemikler nasıl kırılabiliyorsa, bir kedinin kuyruğundaki kemikler de kırılabilir. Kuyruktaki omurlar küçüktür, bu da onları daha kırılgan yapar ama Dr. Everett, bir kedinin kuyruğunu kırmanın “oldukça iyi bir kuvvet” gerektirdiğini belirtiyor.

Kedilerin kuyruklarında his vardır ve kırık bir kuyruk ağrılıdır – ancak omurlar ezilmedikçe ameliyat gerekmez. Veteriner hekiminiz sadece ağrı yönetimi ve izleme önerebilir.

Sonuç

Kedilerin çeşitli nedenlerle kuyrukları vardır, en önemlisi dengeye yardımcı olmak, duygularını belirtmek ve diğer kedilerle iletişim kurmaktır. Bir kedinin kuyruğu, bir yerden bir yere zıplarken onlara yardımcı olur ve nesneler arasındaki mesafeleri daha iyi değerlendirmelerine olanak tanır. Aynı zamanda korku ya da heyecan gibi ruh hallerini ifade edebilen bir tür beden dili görevi görür; örneğin, bir kedi korktuğunda veya rakibiyle karşılaştığında kuyruğu çok sertleşip dikleşebilir. Son olarak, kediler kuyruklarından gelen kokuyu diğer kedilerle iletişim kurmak ve vahşi doğada birbirlerine göre konumlarını belirlemek için kullanabilirler.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!