Pazartesi, Haziran 10, 2024
Ana SayfaHayvanseverUzmanlara Göre Kedilerle Anlaşan En İyi 6 Köpek Cinsi

Son Yazılar

Uzmanlara Göre Kedilerle Anlaşan En İyi 6 Köpek Cinsi

Kedilerin ve köpeklerin iyi anlaşamadığı bilinir ama bazıları hariç. Yazımızda kedilerle iyi anlaşan köpek cinsleri ve türleri hangileridir, paylaşıyoruz.

Bir köpeğin sizi sevmesi, onun kedi arkadaşınıza da sevgi besleyeceği anlamına gelmez. Neyse ki, evinizde her iki tür tüylü bebeğe sahip olmak imkansız değil. İlk kural, hayvanları sakin bir şekilde tanıştırmak ve ilk başta onları ayrı tutmaktır. Bu, bir köpek zaten eğitilmişse veya bir yavru kedi sahiplenirseniz daha kolay olabilir, ancak çoğu, ne tür bir köpeğe sahip olduğunuza bağlıdır. Evcil hayvan uzmanlarına göre, bazı ırklar diğerlerinden daha iyi köpek arkadaşlarıdır. İşte bu yazımızda kedilerle iyi anlaşan köpek cinsleri, türleri hakkında detaylı bilgi paylaşacağız.

Kedilerle İyi Anlaşan Köpek Cinsleri & Türleri

1. Golden Retriever

Golden Retriever’lar karşılaştıkları herkesi çok severler ve buna çocuklar ve kediler de dahildir. Veteriner Kong, “En nazik köpek ırklarından biri olan Golden Retriever, insanlarla olduğu kadar diğer hayvanlarla da iyi geçinir” diyor. Kong, bu samimiyeti onların “sevgi dolu ve şefkatli doğasına” bağlıyor ve kedileri “ailenin bir parçası olarak, hatta sahiplerine yaptıkları gibi onları korudukları ve onlarla ilgilendikleri noktaya kadar” kolayca kabul etmelerine izin verdiğini söylüyor.

Kedilerle iyi anlaşan köpek cinsleri arasında bulunan bu tür, başkalarıyla iyi geçinen yüksek enerjili bir köpektir. Goldendoodles, Poodles zekasına sahip Golden Retrieverlar gibi arkadaş canlısı oldukları için kedilerle de iyi anlaşırlar. Golden Retriever, kedinizle en iyi arkadaş olmasa da, ikisi de mutlu bir şekilde kendi hallerinde takılacaklardır. Bu, etrafta koşma arzusu olmayan daha yaşlı bir kedi için daha uygun olabilir.

2. Basset Hound

Bu sarkık kulaklı sevimli köpekler size herhangi bir sorun yaratmaz çünkü çok rahattırlar, zaten bir kedi sahibiyseniz, onları başka bir sağlam seçenek haline getirir. Veteriner Alleyne, “Basset Hounds’un kedilerle geçinecek iyi huylu bir kişiliği var” diye söz veriyor. Bu cinsi “genelde yumuşak huylu, alçakgönüllü ve diğer evcil hayvanlarla dost olma ününe sahip” olarak tanımlıyor.

Basset Hounds’un diğer bazı ırklar kadar aktif olmamasına buna yardımcı olur, bu nedenle sürekli kedinizin peşinden koşmazlar. Ayrıca bir kediyle hemen hemen aynı boyda olması da meydan okumaların gerçekleşmemesini sağlayacaktır.

3. Labrador Retriever

Kedilerle iyi anlaşan köpek cinsleri arasında bulunan Labrador Retrieverler, sadece şirin ve sevimli değiller, aynı zamanda halihazırda bir kedisi (veya başka bir köpeği!) olan aileler için de mükemmel evcil hayvanlardır. Sonuçta, Amerikan Köpek Kulübü’ne göre ABD’deki en popüler köpek ırkıdır. Uzman köpek eğitmeni Rice, “Labrador Retriever ve kediler aynı çatı altında yaşayabilir ve çoğu zaman iyi arkadaş bile olurlar” diyor.

Veteriner Alleyne, “Labrador Retriever’lar çok aktif ırklar olmasına rağmen, özellikle evdeki diğer evcil hayvanlara sevecen olma eğilimindedirler ve bu nedenle kedilere harika bir arkadaş olabilirler” diye ekliyor. Labrador Retriever için çok uzun yürüyüşler ve aktiviteler gerektirdiğinden, her iki evcil hayvanınıza da ayıracak zamanınız olduğundan emin olmanız yeterlidir.

4. Beagle

Beagle’lar av köpekleridir, bu onları ilk başta biraz tehditkar yapabilir, ancak yumuşak bir yanları vardır, bu da onları bir kediyi sahiplenmelerine bile yol açabilir. Alleyne, “Beagle’lar sürüler halinde avlanmak üzere tasarlanmış olsalar da, kedilerle iyi geçinmelerini sağlayan neşeli bir tavır sergileme eğilimindedirler,” diye açıklıyor. “Başkalarına olan sevgilerini ifade etmeyi severler ve muhtemelen bir kediyi sürülerinin bir üyesi olarak kabul edeceklerdir.”

Veteriner Kong, kedilerle iyi anlaşan köpek türleri arasında bulunan Beagle’ların sürü zihniyetinin aslında onları diğer hayvanlarla daha iyi geçindirdiğini ekleyerek aynı fikirde. AKC’ye göre, küçük çocuklar ve diğer köpeklerle de iyiler. Labrador Retriever gibi, Beagle’ların da çok fazla fiziksel egzersize ihtiyacı vardır, ancak kedinize özlem duydukları arkadaşlığı vermek için harcadığınız çabaya değer.

5. Corgi

Corgi’ler sakin tavırları, onları çok evcil hayvanlı evler için mükemmel kılar. Veteriner Crow, “Corgi ırkı harika bir cins… eğer zaten bir kediniz varsa veya aileye bir kedi eklemeyi planlıyorsanız. Benzer mizaçları ve boyutları nedeniyle, corgiler ve kediler gerçekten birbirleriyle iyi geçinebilir” diyor. “Birlikteyken Corgis ve kediler oyuncu olma eğilimindedir ve evinizin etrafında birbirlerini kovalayabilirler. İzlemesi eğlenceli olabilir ve birbirlerini eğlendirmeye yardımcı olur.”

Bununla birlikte, Crow, çifti ilk kez tanıştırdığınızda, içgüdüsel hareket ederek “bir Corgi kediyi gütmeye çalışabilir veya onun bir arkadaş değil, bir haşere olduğunu düşünebilir” diye uyarıyor.

6. Pug

AKC, Pugların “sevmek ve karşılığında sevilmek için yaşadığını” söylüyor. Bu meraklı cins, şehirdeki küçük bir evde mutlu bir şekilde yaşayabilir. Ayrıca çocuklarla, yaşlı insanlarla veya diğer büyük bir Pug grubuyla iyi geçinirler. Kolayca uyum sağlarlar, yani evlerinde başka bir evcil hayvanla iyi geçinirler.Veteriner Kong, “Muhtemelen en arkadaş canlısı köpek ırklarından biri… Pugların sosyal ve misafirperver tavırları nedeniyle kedilerle her zaman iyi geçinmeleri neredeyse garantidir” diyor. “Çoğu pug, dövüşmekten ve kovalamaktan nefret eder ve sarılmayı ve uyumayı sever, bu da onları kedigiller için mükemmel bir arkadaş yapar” diye ekliyor.

Agresif olduğu bilinen yavrulardan uzak durduğunuz ve kedi ile köpeğe birbirini tanımak için rahat bir alan verdiğiniz sürece, iki evcil hayvanlı bir eve geçişiniz nispeten sorunsuz olacaktır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!