Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedim Beni Seviyor mu? Anlamanın 11 Yolu

Son Yazılar

Kedim Beni Seviyor mu? Anlamanın 11 Yolu

Kedi sahiplerinin en merak ettiği sorulardan biri olan 'kedim beni seviyor mu' sorusunu yazımızda cevaplıyoruz. İşte anlamanın 11 yolu.

“Kedim beni seviyor mu?” sorusu, kedisi olan herkesin merak edip sorduğu bir sorudur. Hepimiz kedilerimizi seviyoruz ve onların da bizi sevmesini istiyoruz. Ancak gerçek şu ki, kedigiller genellikle kararsızdır ve sevgilerinde inişli çıkışlı süreçler yaşarlar. Bir an ilginizi çekebilirler ama hemen ardından uzaklaşıp size vurmaya başlayabilirler. Bunun nedeni ise doğalarının böyle olmasıdır. Kediler bağımsız varlıklardır ve kendilerine özgü davranışları bulunur. Örneğin bazen kucağına gelirken bazen de tam tersi tepki verebilirler. Bu yüzden, “kedim beni seviyor mu?” diye düşünmek yerine daha çok, kedinizin size gösterdiği davranışları gözlemleyerek ona nasıl yaklaşmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

kedim beni seviyor mu

Kedi davranışı ve hayvan eğitim danışmanları, köpeklerle karşılaştırıldığında, “kediler duygularını ifade etme biçimlerinde daha ustadırlar” diyor. “Ancak bu, insanları sevme ve onlarla yakın ilişkiler kurma yeteneğine sahip olmadıkları anlamına gelmez.”

Peki kedinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız? Evcil hayvan ebeveynleri olarak, kedilerin bize sevgilerini gösterdikleri ince ve bazen şaşırtıcı yolları öğrenmek bizim işimiz. Kedi sevgisinin bu belirtilerini anlayın ve artık kedim beni seviyor mu yoksa sadece konserve açacağı olarak mı görüyor sorunuza yanıt bulun.

Kediler Sahiplerini Seviyor mu?

Kedi duyguları konusunda eğitimli uzmanlar, “Kesinlikle,” diyor. “Kediler, sahipleriyle gerçekten bağ kurabilir.”

Uzmanlara göre, kediler evcil hayvan ebeveynlerine o kadar bağlanabilirler ki, en sevdikleri insan ölürse veya hatta mesela başka bir şehirde üniversiteye giderse genellikle kedere kapılırlar. “Yas o kadar şiddetli olabilir ki kedi yemek yemeyi bile bırakabilir” diyor. Bu yürek burkan bir durum ama bir kedinin bir insanı ne kadar derinden sevebileceğinin açık bir kanıtı.

Araştırmalar ayrıca çoğu kedinin yiyecek veya oyuncaklardan ziyade bir insanla etkileşime girmeyi tercih ettiğini ve bakıcılarına köpekler ve diğer insanlar gibi benzer bağlanma stilleri sergilediklerini ortaya çıkarmıştır.

kedim beni seviyor mu

Ama tıpkı bizim gibi, her kedinin kendi kişiliği vardır ve bu, sevgisini nasıl ve ne sıklıkta göstermeyi seçtiğini içerir. “Kucaklaşan, öpüşen ve sevgilerini kolayca gösteren insanlar var. Uluslararası Hayvan Davranışı Danışmanları Derneği’nin bir üyesi, kediler de farklı değil” diyor. Tıpkı daha içine kapanık ama yine de derinden seven insanlar gibi, bazı kediler de “soğuk görünebilir ama aslında sahiplerini çok severler” diyor.

Kedim Beni Seviyor mu? Anlamanın Yolları

Kedim beni seviyor mu? Bu soru, kedisi olan herkesin aklına gelir. Kediler, sahiplerine sevgi dolu bakışlar atarak ve tatlı sesler çıkararak sevgilerini ifade ederler. Ancak bazen kendi başlarına vakit geçirmek isteyebilirler veya oyun oynarken tırnaklarından çıkabilecek kazara bir darbeyle size zarar verebilirler. Böyle durumlarda, onların da insanlardan farklı davrandıklarını anlamalısınız. Önemli olan sabırla bağ kurmaya çalışmak ve onların alışkanlıklarına saygı duymaktır. İyi beslenme, düzenli veteriner kontrolü ve ilgi göstermekle beraber zamanla daha da yakın olabilirsiniz.

Kedinizin sizi sevip sevmediğini anlamak sandığınızdan daha kolay. Sadece bu işaretlere dikkat edin.

kedim beni seviyor mu

Kediniz Her Yerdedir

Fiziksel olarak daha az şefkatli olan kedileri okumak daha zor olabilir, ancak işte kolay bir ipucu: Onları ne sıklıkla yakınınızda görüyorsunuz? Kedi davranış uzmanları, “Kedinizin sizi sevip sevmediğini anlamanın iyi bir yolu, ne kadar yanınızda kaldığıdır” diyor. Yakınınızda kalmanın – hatta sizi odadan odaya takip etmenin – kedinizin size güvendiğinin bir işareti olduğunu ve bunun da sevgi ve bağlanma duyguları anlamına geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar, kediniz sık sık sırtı size dönük şekilde yakınınızda oturuyorsa, “size soğuk davrandığını düşünmeyin” diyor. “Onu kollayacağına” güveniyor ve rahatlarken sana göz kulak olması gerekmiyor.”

Sizi Gözleriyle Öper

Kediniz size yarı kapalı gözlerle bakarsa ve ardından gözlerinizi yavaşça kırpıştırarak kapatırsa, tebrikler: az önce bir kedi öpücüğü aldınız.

Bu konuya yanıt olarak kendi göz öpücüğünüzü göndermenizi önerebiliriz. Kediniz “size karşı aynı duyguları hissediyorsa” tekrar yanıt verebilir. Tüm kedilerin bu iletişim biçimini doğuştan bildiklerini ve hatta bunu birbirleriyle bile yapabileceklerini belirtiyor. Uzmanlar, yavaş göz kırpmanın, kedinizin etrafınızda rahat olduğu ve size güvendiği anlamına geldiğini söylüyor.

Seni Temizler

kedim beni seviyor mu

Davranış uzmanları, kedilerin sahiplerine veya birbirlerine karşı özellikle sevgi dolu hissettiklerinde, genellikle sevgi nesnesini yalayacaklarını veya temizleyeceklerini söylüyor. Bu yalama yoluyla, “ailesel bir kokunuz olsun diye kokularını üzerinize koyuyorlar – siz de ailenin bir parçasısınız” diye. “Bu, aile üyelerini ve yavru kedileri tanımalarının bir yolu: onları yalayarak ve kokularını karıştırarak.”

Kediniz Size Güveniyor

Uzmanlar, kedinizin göbeği tamamen açıkta önünüzde sırt üstü yuvarlanıyorsa, bu onun göbeğine dokunmanız için bir davet değildir, diyor. Aslında, “Sana savunmasız karnını ortaya çıkaracak kadar güvendiğini söylüyor”.

Kedi davranış uzmanları, bu hareketin kediler için tam bir güven işareti olduğunu kabul ediyor – ancak bazılarının karınlarını ovuşturmaktan gerçekten hoşlandıklarını da ekliyorlar.

Yoğururlar ve Mırlarlar

Araştırmacılara göre, bir kedinin sahibini kabul ettiğinin, sevdiğinin ve ona bağlandığının en yaygın işareti, yoğurup mırlamasıdır. Uzmanlar, “Bu bir kedi için çok derin bir duygu” diyor. “Yavru kedi oldukları zamanlardan kalma bir emzirme davranışıdır ve ödülü ve rahatlığı asla unutmazlar.” Bir kedinin ayaklarının altında koku bezleri olduğundan, yoğurma aynı zamanda kedinizin insanları veya nesneleri kendisininmiş gibi sahiplenme yollarından biridir.

Konu hakkında, “Bir kedi yalnızca kendilerini çok güvende hissettikleri ve sevdikleri bir şeyi yoğurur” diye ekliyorlar. “Bunu sahiplerine yapmak, neredeyse kendilerini annelerine yakın hissettikleri kadar yakın hissettiklerini söylemek gibidir.”

Size “Hediyeler” Getiriyor

Birçok evcil hayvan ebeveyni, kedilerinin bir “hediye” -ya avladıkları gerçek bir av hayvanı ya da sadece bir oyuncak- vermelerinin bir sevgi ve bağ işareti olduğunu varsayar. Bu konuda hemfikir olan kişiler var, “ama aynı zamanda kediniz sizin çok iyi bir avcı olmadığınızı düşünüyor ve size kendi başınıza nasıl avlanacağınızı öğretmeye çalışıyor olabilir.” Her iki durumda da, “Bu hediyeler muhtemelen kedinizin size karşı sıcak duygular beslediğinin bir işaretidir.” diyorlar.

Kedinizin Kuyruğu Size Anlatıyor

Kediniz, sizi sevdiği de dahil olmak üzere şaşırtıcı sayıda mesaj iletmek için kuyruğunu kullanabilir. Uzmanlar, kedinizin kuyruğunu havaya kaldırarak yaklaşmasının, muhtemelen sizi gördüğüne sevindiğinin bir işareti olduğunu söylüyor. “Kuyruğun ucundaki küçük bir kıvrılma dostça bir harekettir,” diye ekliyor ve “titreşen bir kuyruk heyecanı gösterir.”

Bazı kedilerin kuyruklarını sahibinin koluna veya bacağına doladıkları da bilinmektedir. Uzmanlar, “Bunun bir kedi kucaklaması olduğunu” belirtiyorlar. “Bağlanmayı ve sevgiyi göstermenin bir yolu.”

Sana Başlarını Yaslarlar

Kediler, bir şeyi kokularıyla işaretlemenin bir yolu olarak (birçoğumuz yanlış bir şekilde kafa atma olarak adlandırırız) başlarını size dayarlar. Bu iddianın alt metni açık: “Sen benimsin diyorlar”.

Konunun uzmanları, kedinizin “aslında ailesinin bir parçası olduğunuzu göstermeye çalıştığını” belirtiyor.

Kediniz Sizinle Konuşuyor

Kedinizin “konuşması” herhangi bir biçimde karşınıza çıkabilir. Kedilerde sessiz miyavlamalar sevgiyi paylaşmanın bir yolu. Kediler sizi selamlarken mırlayabilir veya titreyebilir – uzmanlara göre bu, aşklarını ilan etmelerinin başka bir yoludur.

Burnunla İlgilenebilirler

Bir kedinin sevgisinin en şaşırtıcı işaretlerinden biri, burnunuzun ucunu kemirmesi veya nazikçe ısırmasıdır. Uzmanlara göre bu, kedinizin sizi sevdiğini söylemesi ve burnuna hafifçe dokunursanız, “Bunun sizden bir sevgi işareti olduğunu anlayacaktır”.

Dayanmaya Çalışıyorlar

Bazı kediler ön patilerini kolunuzun veya bacağınızın etrafına sarar, hatta siz uzaklaşırken bileklerinizi tutar. Davranış uzmanları, tüm bunların, kedinizin yakınınızda kalmanızı istediğinin veya gitmenizi istemediğinin işaretleri olabileceğini söylüyor.

Kedim beni seviyor mu sorunuzun cevabı yukarıdakiler olabilir. Sizin kediniz size sevgisini nasıl gösteriyor?

Kedinizin Sizi Daha Fazla Sevmesini Nasıl Sağlarsınız?

Kedi sevgisinin belirtilerini öğrendikten sonra, kedinizle aranızda nasıl daha derin bir bağ kurabilirsiniz?

İlk olarak, oyun zamanına öncelik verin; ister bir oyuncağı kullanarak bir sürükle ve yakala oyunu, ister kedinizin avlaması için etkileşimli bir kedi – balık oyuncağı veya çözmesi için bir yemek bulmacası olsun. Uzmanlara göre, bakım, yumuşak konuşma daha fazla bağ kurma fırsatı olabilir.

Kedi davranış uzmanları, bir havlu almanızı, üzerine kokunuzu sürmenizi ve sizi mamayla (en sevdiği şeylerden biri) ilişkilendirmesi için onu mamasının yanına koymanızı öneriyor. Ayrıca, kedinizin sizinle yatmasına izin vermenizi de öneriyorlar.

Kedinize bağırmayın veya onu cezalandırmayın, çünkü “bu aradaki bağı bozacak ve sahibinden korkan çok stresli ve korkak bir kedi yaratacaktır” diye ekliyorlar.

Ve genel olarak, her zaman önce kedinizin size gelmesine izin verin. Uzmanlar, “Kedilerle, özellikle de ailenizde yeni olanlarla, bir ilişki kurma hızını belirlemelerine izin vermek genellikle en iyisidir” diyor. “Sana yaklaşmalarına ve seni kendi şartlarıyla öğrenmelerine izin ver. Kedinize karar verme yeteneği verildiğinde, o kedi size ve ailenizin diğer üyelerine güvenmeyi öğrenecek.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!