Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedim Fazla Kilolu mu? Anlamanın 7 Yolu

Son Yazılar

Kedim Fazla Kilolu mu? Anlamanın 7 Yolu

Kedinizin kilolu olduğunu mu düşünüyorsunuz? Kedimin kilosu normal mi? Kedim kilolu mu diyorsanız işte ideal kilo hesaplama yöntemleri.

Obezite, birçok nedenden dolayı kedi dostlarımız arasında giderek daha yaygın hale geliyor. Aslında, Evcil Hayvan Obezite Önleme Derneği, 2018’de kedilerin yaklaşık yüzde 60’ının aşırı kilolu veya obez olarak sınıflandırıldığını ortaya çıkardı. İşte bu yazımızda kedim kilolu mu diyenler için ideal kilo nasıl hesaplanır, kediniz cinsine ve yaşına göre kaç kilo olmalı gibi sorularınızı cevaplamak için çeşitli yöntemleri ve bilimsel araştırmaları paylaşacağız.

Fazla kilolu olmak sadece çeşitli organları olumsuz etkilemekle kalmaz, aynı zamanda bir kedinin ömrünü kısaltabilir. Herhangi bir kedi bu durumdan etkilenebilir, ancak yakın zamanda yapılan bir araştırma, erkek kedilerin dişi kedilere kıyasla fazla kilolu olma olasılığının daha yüksek olduğunu buldu.

Evcil hayvan sahipleri, dikkatli ve düzenli veteriner bakımı yoluyla kedilerinin yaşamları boyunca ideal kiloda kalmasını sağlayabilir.

Kedim kilolu mu diyorsanız ve ideal kilosu ne olmalı diye soruyorsanız, yazımızı okumaya devam edin.

Kilolu Kedi: Bilinmesi Gereken Riskler

Birkaç risk faktörü, bir kedinin aşırı kilolu olma olasılığını artırabilir. Bunlara kötü beslenme, hareketsizlik veya altta yatan sağlık sorunları dahildir. Serbest besleme ve kuru mama ile besleme, zamanla artan kalori alımı nedeniyle kedilerde obeziteye neden olabilir. Daha az kalori harcandığından egzersiz eksikliği ve hareketsiz yaşam tarzları da kilo almalarına katkıda bulunabilir.

Fazla kilolu kediler, aşağıdakileri içerebilecek birçok sağlık durumu açısından yüksek risk altındadır:

  • Artrit
  • Kalp hastalığı
  • Solunum problemleri
  • Diyabet
  • İdrar yolu hastalıkları
  • Cilt sorunları veya saç dökülmesi
  • Yüksek kan basıncı
  • Kanser

Kedim Fazla Kilolu mu? Anlamanın 7 Yolu

Evcil hayvan ebeveynlerinin kedilerinin fazla kilolu olup olmadığını anlamalarının birkaç yolu vardır. Kedim kilolu mu diyenler için izlenmesi gereken en yaygın işaretlerden bazılarını ve bunların kediniz için neden sorun yaratabileceğini tartışalım.

1. Daha Az Enerji veya Daha Az Oynama İsteği

Kedinizin yavaşladığını veya artık oynamakla ilgilenmediğini fark ederseniz, bunun nedeni kilo alımı olabilir. Obezite zamanla eklem ve kas sorunlarına neden olabilir, bu da bir kedinin hareketliliğini sınırlayabilir ve hatta ağrıya neden olabilir. Bu hareketsizlik ne yazık ki daha fazla kilo alımına neden olabilir.

2. Cilt veya Tüy Sorunları

Aşırı kilolu kedilerin genellikle zemine değen karınları vardır ve bu da sürtünme nedeniyle göbek bölgesinde kelleşmeye neden olabilir. Bazen bu kedilerin aşırı kilolu olmaya stres tepkisi olarak yüy dökülmesi gibi başka cilt sorunları olabilir. Deri ve tüy sorunları kediler için son derece rahatsız edicidir.

3. İdrar Yolu Sorunları

Aşırı kilolu kedilerin enfeksiyon veya tıkanıklık gibi idrar yolu bozuklukları geliştirmesi daha olasıdır. Kedinizin idrar yapmak için zorlandığını, genital bölgesini aşırı derecede kaşıdığını veya idrar yaparken kan aktığını fark ederseniz, veterinerden randevu almalısınız. İdrar yolu sorunları çok rahatsız edicidir ve hemen ilgilenilmezse kediler için çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

4. Zıplayamama

Fazla kilolu kediler, evdeki mobilyalara veya diğer nesnelere atlamakta daha fazla zorluk çekebilir. Alışılmadık alanlarda dinlendiklerini veya daha önce zıplayabildikleri nesnelerin altında ses çıkardıklarını fark edebilirsiniz. Bu, aşırı kilolu olmaktan kaynaklanan eklem problemlerinden veya sadece kedinin taşıdığı ekstra ağırlıktan kaynaklanabilir.

5. Kötü Vücut Durumu

Bir sınavın parçası olarak, veteriner hekimler bir kedinin ağırlığını 9 puanlık bir ölçek kullanarak değerlendirir. İdeal vücut ağırlığı 5 olarak kabul edilirken, bunun üzerindekiler fazla kilolu olarak kabul edilir. 6 puan hafif kilolu bir kedi olarak kabul edilirken, 9 puan ciddi derecede obez bir kedi olarak kabul edilecektir.

Evcil hayvan sahipleri, ellerini kedinin kaburgaları üzerinde hafifçe kaydırarak kedilerinin kilosunu evde değerlendirebilir. Kaburgalar derinin altında kolayca hissedilebilir olmalıdır. Ek olarak, kedilerin kum saati şeklinde olması gerekir. Evcil hayvan ebeveynleri, arka ucuna yakın bir zayıflama olup olmadığını belirlemek için kediye yukarıdan bakabilir. Kedinizin kaburgalarını hissedemiyorsanız veya bir kum saati şekli göremiyorsanız, kediniz muhtemelen bir dereceye kadar kiloludur.

6. Bakım Sorunları

Ekstra ağırlık, kedilerin kendilerini düzgün bir şekilde tımar etmelerini zorlaştırabilir. Evcil hayvan ebeveynleri, arka uçta keçeleşmiş kürk veya genital bölgelerde temizlik eksikliği fark edebilir. Bu, kediler için rahatsız edici olsa da zamanla idrar yolu enfeksiyonlarına veya tüy sorunlarına da yol açabilir.

7. Ağır veya Zor Solunum

Fazla kilolu kediler, gün boyunca basit görevleri yerine getirerek daha fazla enerji harcama eğilimindedir. Ağır bir yük taşımanın ekstra stresi nedeniyle daha kolay yorulabilir veya nefes almakta zorluk çekebilirler. Zor nefes alma, nefes borusu boyunca fazladan yağ toplanmasından da kaynaklanabilir. Bu, kilo verme programı uygulanmadığında kronik kalp ve akciğer sorunlarına yol açabilir.

Kediniz Fazla Kiloluysa Ne Yapmalısınız?

Fazla kilolu kediler bir veteriner görmekten büyük fayda sağlayabilir, böylece evcil hayvan ebeveynleri kilo verme konusunda rehberlik alabilir. Egzersiz ve beslenme değişiklikleri de dahil olmak üzere kilo yönetimi planları önerilebilir. Bir veteriner, ideal bir diyet ve egzersiz rutinine rağmen kedinizin fazla kilosunu korumasına neden olan altta yatan sağlık sorunlarını da tespit edebilir.

Düzenli egzersizi teşvik etmek, kedilerin sağlıklı bir kiloyu korumasına yardımcı olmada faydalıdır. Kediler doğal olarak oyuncudur, bu nedenle bol miktarda oyuncak sunmak, her güne fiziksel aktiviteyi dahil etmenin harika bir yoludur. Eve kedi ağaçları veya dikey alan eklemek de enerji harcamasına katkıda bulunabilir.

Yemeklerini sınırlamak, kedilerde kilo alımını önlemenin kolay bir yoludur. Bu ekstra kaloriler hızlı bir şekilde toplanabilir, bu nedenle dikkatli olmak ve onları az miktarda vermek önemlidir. Aynı şekilde, birçok evcil hayvan sahibi, fazla beslenmeye izin verdikleri için kedilerini aşırı besler. Fazla besleme, kedinizde obezite riskini artırır. Evcil hayvan ebeveynleri gün boyunca farklı, ölçülü öğünler vererek kedilerinde ideal kiloya ulaşmayı sağlayabilirler.

Kuru mama beslenmesine kıyasla daha az kalori ve dolgu maddesi olduğundan, ıslak mama diyetine geçmek kedinizin kilo vermesine yardımcı olabilir. Islak mama, protein açısından daha yüksek ve karbonhidrat açısından daha düşüktür, bu da kilo vermesi gereken kediler için faydalıdır. Kilo kaybı için özel olarak formüle edilmiş ve yardımcı olabilecek çeşitli diyetler vardır.

Kedim Kilolu mu? Veterinere Gitmeli miyim?

Kediniz fazla kiloluysa, kediniz için işe yarayan bir kilo yönetimi programı geliştirmek için veterinerinizle birlikte çalışmanız çok önemlidir. Kilo kaybı aniden değil, zamanla kademeli olarak gerçekleşmelidir. Veterinerinizle yapacağınız düzenli kontroller, kedinizin kilo verme yolunda ilerlemesini sağlayabilir ve yol boyunca ortaya çıkması gereken tüm soruları yanıtlamak için harika bir zaman.

İdeal kiloda olan kedilerin daha yüksek bir yaşam kalitesinden ve genel esenliğinden faydalanması şaşırtıcı olmamalıdır. Kedi dostlarımızın mutlu ve sağlıklı olmasını sağlamak esastır.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!