Çarşamba, Haziran 19, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedim Neden Hapşırıyor? Belirtiler ve Tedavisi

Son Yazılar

Kedim Neden Hapşırıyor? Belirtiler ve Tedavisi

Muhtemelen ara sıra hapşırma konusunda endişelenmek için hiçbir neden yoktur - peki kedim neden hapşırıyor, belirtileri, tedavisi.

Uzun süre devam eden kedi hapşırması, altta yatan daha ciddi bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. Kedim neden hapşırıyor ve onlara nasıl yardımcı olabilirim diyorsanız, bunu anlamanıza yardımcı olmak için kedilerde hapşırmanın nedenleri ve çeşitli tedavi seçenekleri hakkında önemli bilgiler, bu yazımızda sizlerle paylaşacağız. Kedinizi ister evde ister bir veteriner yardımıyla tedavi edin, kedinizin iyileşmesine yardımcı olmak için gerekli adımları atmak önemlidir.

Şunu hayal edin: Kanepede oturmuş televizyon izliyorsunuz ve kediniz yanınıza atlıyor ve oturuyor. Onu okşamaya başlıyorsunuz ve sonra aniden hapşırmaya başlıyor. Ne de olsa kedi hapşırmalarının sevimli olduğunu düşünüyorsunuz ve bunu önemsemiyorsunuz. Ama sonra o bir hapşırma iki hapşırmaya, iki hapşırma da kesintisiz bir hapşırma nöbetine dönüşüyor. Genellikle çok önemsenmesen bile kedim neden hapşırıyor diyenlerin ve bu konuda endişelenenlerin olduğunu biliyoruz.

Kedinizin hapşırması kulağa hoş gelse de tüylü arkadaşınız için endişe kaynağı olabilir. Peki kedim neden hapşırıyor? Bir hapşırma sadece burnunu temizleme isteklerinden olabilir, ancak birden fazla hapşırma altta yatan bir durumu gösterebilir. Bu nedenle, kedinizin hapşırma nöbetleri geçirdiğini düşünüyorsanız, onu kesinlikle daha dikkatli gözlemlemelisiniz.

Bu yazımızda, kedilerde hapşırmanın nedenlerini, hapşırma için evde uygulanabilecek yöntemleri, ne zaman veterinerinizi görmeniz gerektiğini ve daha fazlasını paylaşacağız. Hastaysanız ve hapşırıyorsanız, bunun fark edilmesini istersiniz. Kedinizin de aynı duyguya sahip olduğunu unutmayın.

Kediler Neden Hapşırır?

kedim neden hapşırıyor

Peki kediler neden hapşırır? Kedinizin hapşırmasının çeşitli nedenleri vardır. Bununla birlikte, kedinizin hapşırmasının kesin nedenini belirlemek teşhis etmek zor olabilir. Bunun nedeni, bir kedinin hapşırmasının kolayca başka bir şey olarak yanlış teşhis edilebilmesidir.

Öksürme, hıçkırık, öğürme ve kusacak gibi olmak gibi diğer rahatsızlıklar kolayca hapşırma ile karıştırılabilir, ancak bunları tedavi etmek hapşırmayı tedavi etmekten çok farklıdır. Gerçekten hapşırdığından ve başka bir şey yapmadığından emin olabilmeniz için, kedinizi ne zaman bir hapşırma dönemi geçirirse dikkatle izlemeniz önemlidir. Gerçekte ne olduğu hakkında herhangi bir soru olması durumunda veterinerinize göstermek için kedinizin hapşırma videosunu çekmeniz yararlı olabilir.

Hapşırma aslında kedi sahibi haneler tarafından açıklanan en çok bildirilen kedi sağlığı sorunlarından biridir.

Ama kedinizin gerçekten hapşırdığını belirledikten sonra, muhtemelen nedenini merak ediyorsunuzdur. Aşağıda kedim neden hapşırıyor diyenler için, belirtileri ve tedavisi dahil bir çok faydalı bilgi paylaşacağız.

◾Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu, tipik olarak kedilerde hapşırmanın temel nedenidir. Feline calicivirus ve feline herpesvirus, üst solunum yolu enfeksiyonlarının %80’inden fazlasına neden olur.

Herpes virüsü kedilerde çok yaygındır ve doğrudan temas, hapşırık damlacıklarının solunması veya yiyecek paylaşımı yoluyla kediler arasında kolayca bulaşabilir.

Hapşırmaya ek olarak, kedilerde üst solunum yolu enfeksiyonunun diğer bazı belirtileri arasında gözlerden ve burundan akıntı (berrak, sarı, yeşil veya kanlı olabilir), tekrarlanan öksürme veya yutma, dehidrasyon ve iştah azalması ve ateş sayılabilir.

Not: Kediler ayrıca, daha uzun süreli semptomlara sahip olan ve tedavi edilmediği takdirde kronik bakteriyel enfeksiyona yol açabilen kronik üst solunum yolu enfeksiyonları yaşayabilir.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine gelince, bazı semptomlarını hafifletmek için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Gözlerinden ve burnundan gelen akıntıyı ılık, nemli pamukla düzenli olarak temizleyin ve uygun şekilde beslendiğinden ve nemlendirildiğinden emin olun. Ayrıca burun kanallarını nemli tutmaya yardımcı olacak bir nemlendirici kullanmayı da deneyebilirsiniz.

Kedinizin üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilen kedi herpes virüsü kapmasını önlemenin en iyi yolu, kedinizi yavruyken aşılatmaktır. Bu, onu almalarını tamamen engellemeyecek, ancak bulaşma şansını azaltacaktır.

◾Burun ve Sinüs Sorunları

Kedinizin hapşırmasının nedeni, rinit ve sinüzitten muzdarip olmaları olabilir. Rinit ve sinüzit solunum sorunlarıdır. Rinit, burun tıkanıklığına benzer ve sinüzit, sinüslerin astarında bir iltihaplanmadır. Rinit ve sinüzit kedilerde sık görülür ve bu hapşırma olaylarını tetikleyebilir. Her ikisi de kedilerin burunlarında ve sinüslerinde iltihaplanmaya neden olur.

Hapşırmaya ek olarak, burun ve sinüs sorunlarının diğer bazı belirtileri arasında burun akıntısı (hafif, sarı, yeşil veya şiddetliyse kanlı), ağır nefes alma veya horlama, gözlerde kısılma ve akıntı bulunur. Bu sorunları tedavi etmek genellikle bir fizik muayenenin yanı sıra bir rinoskopi ve biyopsi gerekecektir.

◾Alerjiler

Alerjilerin sadece insanlar için olduğunu düşünebilirsiniz, ancak kediniz de onları alabilir. İnsanlar için hapşırma, alerjilerin yaygın bir belirtisidir, ancak kedilerde çok daha az görülür. Tipik olarak, alerjisi olan bir kedinin cilt tahrişi, tüy dökülmesi ve kaşıntı gibi semptomları olacaktır. Bununla birlikte, kediniz küf, toz, parfüm, duman ve temizlik malzemeleri gibi havadaki tahriş edici maddelere karşı hassas olabilir. Bu potansiyel alerjenleri ve tahriş edicileri evinizden uzaklaştırmak, kedinizin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Kedilerde alerji için spesifik bir tedavi olmasa da semptomları hafifletmek için bir tedavi planı oluşturabilirsiniz. Bir tedavi planı, özelleştirilmiş alerji immünoterapisi, özel bir diyet veya ilaç içerebilir. Sizin ve kediniz için işe yarayan bir tedavi planı bulmak için veterinerinizle konuştuğunuzdan emin olun.

◾Bakteriyel enfeksiyonlar

Bakteriyel bir enfeksiyon, kedinizin hapşırmasının bir başka olası nedenidir. Bakteriyel bir enfeksiyon ile kedinizin gözlerinden ve burnundan sarı veya yeşil akıntı olacaktır. Bazı yaygın bakteriyel enfeksiyonlar arasında bordetella, mikoplazma ve klamidya bulunur. Bununla birlikte, kedinizin hapşırmasının tek suçlusu nadiren bakteriyel bir enfeksiyondur. Bakteriyel bir enfeksiyon genellikle bir solunum virüsünün nazal geçişe zarar vermesi ve kedinin bağışıklığı baskılanmasına yol açmasından sonra ortaya çıkar.

Bir kedideki bakteriyel enfeksiyonu tedavi etmenin tipik olarak tek yolu antibiyotik kullanımıdır. Doksisiklin ve azitromisin, semptomları hafifletmeye yardımcı olan en yaygın antibiyotiklerdir.

Kedim neden hapşırıyor ve ona nasıl yardımcı olabilirim? diyenler için diğer olası sebeplere devam edelim, sonra da tedavi yöntemlerine geçelim.

◾Diş Hastalığı

Öyle düşünmeyebilirsiniz, ancak kedinizin sürekli hapşırmasının nedeni diş hastalığı olabilir. Diş hastalığı, bir kedinin dişleri enfekte olduğunda veya iltihaplandığında ortaya çıkar. Bir kedideki dişlerin kökleri burun geçişinin yanında bulunur. Böylece dişler enfekte olduğunda veya iltihaplandığında, diş yuvası ile burun arasındaki bariyerin açılmasına neden olur. Böylece kedi yemek yerken, yiyecek burnuna girebilir ve kedinin hapşırmasına neden olabilir.

Cornell Feline Health Center’da yapılan araştırmalar, dört yaşından büyük kedilerin %50 ila %90’ının bir çeşit diş hastalığından muzdarip olduğunu gösteriyor.

Bu durumun tedavi edilebilmesi için enfekte dişin çekilmesi veya deliğin kapatılması gerekir. Ne olursa olsun, kedinin uygun şekilde tedavi edilebilmesi ve teşhis edilebilmesi için bir veteriner ziyareti gereklidir.

◾Mantar enfeksiyonları

kedim neden hapşırıyor

Kedilerdeki mantar enfeksiyonları, viral veya bakteriyel enfeksiyonlardan çok daha az yaygındır, ancak yine de mümkündür. Cryptococcus genellikle bir kedide mantar enfeksiyonuna neden olan mantardır.

Bir kedi mantar enfeksiyonu ağrılıdır, bu nedenle mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi önemlidir. Kriptokok teşhisi için bir kan testi kullanılabilir, ancak bir kediye mantar enfeksiyonu teşhisi konması için rinoskopi veya biyopsi de gerekebilir. Testler mantar enfeksiyonunun düzeldiğini gösterene kadar enfeksiyonun birkaç ay boyunca oral antifungal ilaçla tedavi edilmesi gerekir.

◾Yabancı nesneler

Kediler, burunlarına yabancı cisimler sokabilir ve bu da ani ve sıklıkla şiddetli hapşırmaya neden olabilir. Yaygın yabancı cisimler, çimlerdir. Üzerlerinde tüylerin daha derine veya bir kedinin burnunun yukarısına doğru tek bir yönde hareket etmelerine neden olan dikenleri olan çimlere dikkat etmelisiniz. Bu, kedinize büyük zarar vermenin yanı sıra rahatsızlığa da neden olabilir ve mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmesi gerekir. Kediler ayrıca yumuşak damaklarının arkasına hapşırma ve yutma sendromuna neden olan çimler takabilir. Burnunda veya yumuşak damağının arkasında yabancı bir cisim olan bir kediyi tedavi etmek için, bir veterinerin yabancı cismi bulup çıkarmak için kedinize anestezi yapması gerekebilir.

Kedilerde Hapşırma Nasıl Tedavi Edilir?

Kedilerde hapşırma tedavisinde ilk adım, altta yatan sorunun ne olduğunu belirlemektir. Kediniz hapşırma nöbeti geçiriyorsa, amacın genellikle hapşırmayı iyileştirmek değil, semptomları hafifletmek olduğunu unutmamak önemlidir.

Kedim neden hapşırıyor ve tedavisine nasıl başlamalıyım?

Kedinizin daha rahat yaşamasına ve hapşırmayı bırakmasına yardımcı olacak çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur. Bu tedavi seçeneklerinden bazıları antibiyotik veya nazal ilaçları içerir. Antibiyotikler, bir kedinin semptomlarını hızlı bir şekilde tedavi etmek ve onları daha iyi hissettirmek için kullanılabilirken, nazal ilaçlar daha geçici bir rahatlama sağlar ve bir kedinin burnunun içindeki gizli materyali çıkarabilir.

Hapşıran bir kediyi tedavi etmek için birkaç seçenek daha vardır:

 • nemlendiriciler
 • hava temizleyicileri
 • steroidler
 • antihistaminikler
 • analjezik ve steroid olmayan antiinflamatuvar ilaçlar
 • dekonjestanlar
 • cerrahi (ciddi durumlarda)
 • bulantı önleyici ilaçlar

◾Evde Çözümler

Kediniz daha hafif bir hapşırma vakasından muzdaripse, evde yapılabilecek ilaçlar işe yarayabilir. Kedinizin hapşırmasını evde tedavi etmenin birkaç yolu vardır, örneğin:

 • Oda spreylerinden veya diğer kokulu ürünlerden kurtulun: Oda spreylerinden veya kokulu ürünlerden gelen güçlü kokuları teneffüs etmek, bir kedinin sulanmış burun/göz geliştirmesine ve hatta solunum yolu hastalıklarına yol açabilir.
 • Toksik dezenfektanlardan kaçının: Bu, solunması veya yutulması halinde kediler için tehlikeli olabilecek birçok ev temizleyicisini içerir.
 • Bir buhar makinesi kullanın: Kuru bir ortam kedilerde hapşırmaya ve havasızlığa neden olabilir, bu nedenle bir buharlaştırıcı ile havaya nem eklemek bu semptomların hafifletilmesine yardımcı olabilir.
 • Onları güçlü kokulu yiyeceklerle besleyin: Bir kedinin enfeksiyonlarla doğal olarak savaşabilmesi için sağlıklı olmaları gerekir. Ve sağlıklı olmak için yemek yemeleri gerekir. Kediniz koku alamıyorsa, yemeye daha az meyilli olabilir ve bu da sorunu daha da kötüleştirecektir. Kokuyu daha da belirgin hale getirmek için yiyeceklerini ısıtmayı bile deneyebilirsiniz.

Evinizde basit ayarlamalar yaparak kedinizin hapşırmasını engellemenin çeşitli yolları vardır. Oda spreyleri, parfümler ve kokulu çamaşır deterjanları kullanmayı bırakın ve bunun bir fark yaratıp yaratmadığına bakın ve alerjilerini şiddetlendirebilecek tozlarla mücadele edin. Kedinizin ortamındaki toz varlığını daha da azaltmak için az tozlu bir kum kabı kullanmayı düşünün.

Evinizi güzelleştirmenin yanı sıra, stresle alevlenebilen uçuk alevlenmelerini önlemek için kedinizin düşük stresli bir ortamda yaşamasını sağlamak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

◾Alerji İlaçları

Kedinizin hapşırmasına neden olan alerjileri varsa, ona alerji ilaçları vermeyi düşünebilirsiniz. Alerji ilaçları, bir kedinin hapşırmamasına ve öksürmemesine yardımcı olabilir ve onları daha rahat hissettirebilir.

Alerjileri tedavi etmek için kedinize çeşitli yaygın reçetesiz alerji ilaçları verilebilse de, bunları önceden veterinerinizle konuşmak her zaman önemlidir.

◾Veterinerinizi Ne Zaman Görmelisiniz?

Yaygın alerji ilaçları ve diğer ev ilaçları kedinizin hapşırma semptomlarını hafifletmiyorsa, kedinizi veterinere götürmeniz gerekebilir. Kedinizin hapşırma semptomları aynı kalırsa veya kötüleşirse, kedinizi veterinere götürerek tedavi etmek için gerekli önlemleri almanız önemlidir.

Bir veteriner, kedinizi teşhis etmenin doğru yolunu bilir. Bu, kan veya idrar testleri, röntgen, rinoskopi veya biyopsi ile olabilir. Örneğin, hapşırma, yabancı maddelerin solunmasından kaynaklanan iltihaplı bir burun geçişinin sonucu olabilir. Ancak sorunun bu olup olmadığını anlamanın tek yolu, yalnızca veterinerde yapılabilecek bir rinoskopidir. Bu nedenle, hapşırması geçmezse veya iyileşmezse kedinizi veterinere götürmeniz çok önemlidir.

Veterineriniz hapşırmaya tam olarak neyin sebep olduğu ve nasıl tedavi edileceği konusunda daha iyi bir fikre sahip olacaktır. Ayrıca hapşırmanın farklı veya daha ciddi bir sağlık durumuyla karıştırılıp karıştırılmadığını da bilirler. Kedinizin hapşırmasını hafife almayın – bu, altta yatan ciddi bir sağlık durumunun göstergesi olabilir ve bir veterinere görünmek gerekli olabilir.

Kedinizi aşılatmak, hastalanmalarını önlemeye yardımcı olmak için de çok önemlidir. Doğru aşılar kedinizi virüslerin neden olduğu hastalıklardan koruyacaktır. Aşılar ayrıca kedinizin bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, böylece kediniz bu hastalıklarla temas ederse doğal olarak savaşabilir. Hem evde hem de dışarıda kediler aşılanmalıdır, bu nedenle veterinerinizle hangi aşıların gerekli olduğunu konuştuğunuzdan emin olun.

Kedi Hapşırması: Sıkça Sorulan Sorular

Kediniz sürekli hapşırıyorsa, muhtemelen bir çözüm bulmak için çaresizsiniz. Muhtemelen hapşıran kedinizi teşhis etme ve tedavi etme konusunda pek çok sorunuz var, bu yüzden size yardımcı olması için sık sorulan bazı soruları bir araya getirdik (ve cevapladık):

Kedimin hapşırması konusunda ne zaman endişelenmeliyim?

Kediniz birkaç kez hapşırırsa, muhtemelen sadece burun geçişlerini temizlemeye çalışıyordur. Ancak kediniz sürekli hapşırıyorsa veya hapşırmaya başka semptomlar eşlik ediyorsa, o zaman sonraki adımları düşünmelisiniz. Kediniz yemek yemeyi bırakırsa veya öksürük, hırıltı veya daha ciddi semptomlar geliştirirse, onları mümkün olan en kısa sürede veterinere götürün.

Kedim hapşırmaya devam ederse ne yapmalıyım?

Kalıcı hapşırma, onları uygun şekilde teşhis edip tedavi edebilecek bir veteriner ziyareti ile ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Sürekli hapşırma, üst solunum yolu rahatsızlığı veya bakteriyel enfeksiyon gibi başka bir rahatsızlığın işareti olabilir.

Hapşırma kedilerde COVID-19 belirtisi midir?

Kediniz hapşırıyorsa, bunun bir COVID-19 belirtisi olması olası değildir. COVID-19 öncelikle insandan insana yayılır ve virüse yakalanan hayvan vakaları olmasına rağmen, maruz kalmadıkça kedinizin kapmış olması muhtemel değildir. Bununla birlikte, kedilerin, büyük bir virüs ailesini tanımlamak için kullanılan bir terim olan kendi koronavirüs çeşitlerini kapabileceklerini belirtmek önemlidir. Evcil hayvanınızda izlemeniz gereken başlıca koronavirüs belirtileri solunum yolu hastalığı ve ishaldir.

Bir kedi için ne kadar hapşırma çok fazla?

Bir veya iki hapşırma zararsızdır. Ancak kediniz birkaç hafta veya ay boyunca devam eden sürekli hapşırma nöbetleri yaşıyorsa, bu farklı bir durumdur. Bu sizin durumunuzsa, eldeki sorunu teşhis etmek için kediniz bir veterinere götürülmelidir.

Son Notlar: Kedinizin Hapşırması Nasıl Tedavi Edilir?

Hapşıran bir kediyle uğraşmak sinir bozucu ve endişe vericidir. Kedinizin ne zaman hapşırmaya başlayacağını asla bilemezsiniz ve tek yapabileceğiniz orada oturup izlemek. Bu nedenle hapşıran bir kediyi ciddiye almak çok önemlidir, böylece onlara nasıl davranılacağını bilebilirsiniz.

Bir kedinin hapşırmasını gözden kaçırmak kolaydır – hepimiz hapşırırız, değil mi? Arada sırada birkaç hapşırma için bu doğru olsa da, sürekli hapşırma hafife alınmamalıdır. Hapşırma, altta yatan ciddi bir sağlık durumunun belirtisi olabilir, bu nedenle kedinizi hapşırma devam ederse veterinere götürmeniz gerekir.

Kedinizin hapşırmasının çeşitli nedenleri vardır. Nazal ve sinüs sorunlarının bir sonucu olabilir. Kronik bir üst solunum yolu rahatsızlığının belirtisi olabilir. Alerji olabilir. Ancak kedinizi doğru bir şekilde teşhis etmek için sorunun kökenini ve onun hapşırmasına neyin sebep olduğunu bulmanız gerekir.

Tüylü arkadaşınızı tedavi etmek, ona antibiyotik veya alerji ilacı vermeyi gerektirebilir veya sadece evde basit değişiklikler yapmanız gerekebilir. Evinizdeki toksinleri uzaklaştırmak ve havayı taze ve temiz tutmak, kedinizin bazı semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Kedinizin semptomları devam ederse veya kötüleşirse, uygun şekilde tedavi edilmeleri için kesinlikle veterinere götürmelisiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!