Çarşamba, Haziran 12, 2024
Ana SayfaHayvanseverKedilerin Evde Saklanmasının Temel Sebepleri

Son Yazılar

Kedilerin Evde Saklanmasının Temel Sebepleri

Kedilerin evde saklanmasının bazı sebepleri vardır. Bu yazımızda kedim neden saklanıyor diyenler için sebepleri ve alınacak önlemleri paylaşıyoruz.

Kedim neden saklanıyor diyen kedi sahiplerine söyleyebileceğimiz ilk şey, bunun yaygın bir durum olmasıdır. Eve yeni bir kedi yavrusu getirdiniz, ancak onu dışarı çıkarmak için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, koltuğunuzun altında kalmak istediğine karar verdi. Veya birdenbire, genellikle sosyal olan kediniz evin bazı yerlerine saklanmaya başladı. Peki kedilerin saklanmasının sebebi nedir?

Bazı kediler uyaranlardan veya insanlardan uzaklaşmak için saklanırken, diğer kediler korku, stres, ağrı veya altta yatan bir sağlık sorunu yaşadıklarında saklanabilirler.

Kedinizin neden saklanıyor olabileceğini, ne zaman bir veterinere danışmanız gerektiğini ve bir kediyi saklandığı yerden nasıl çıkaracağınızı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kedim Neden Saklanıyor

Kediniz sizden uzaklaşıyorsa, diğer odalara koşuyorsa veya her zamanki rutinine (yemek zamanı ve WC sıklığı gibi) gelmiyorsa, muhtemelen saklanıyordur.

Gerçekten bir yerde saklanıp saklanmadığını veya sadece dinlenip dinlenmediğini belirlemek için beden diline dikkat edin.

Feline Behavior Solutions‘ın kurucusu ve sertifikalı kedi davranış danışmanı Dr. Marci L. Koski, “Bir kedi yalnız zaman geçirmek istediği için saklanıyorsa, daha rahat görünecek ve patileri dışarıda olacak şekilde yan yatacaktır” diyor. Koski, bunun normal, sağlıklı bir davranış olduğunu söylüyor, bu yüzden yalnız bırakılma arzusuna saygı gösterin ve onu rahatsız etmeyin.

Kediniz korktuğu için saklanıyorsa veya başka bir şey oluyorsa, aşağıdakileri fark edebilirsiniz:

 • Genişlemiş gözbebekleri
 • Kulaklar arkaya ya da yana yassılaşmış
 • Küçük bir top veya somun şekline sıkıca sıkışmış vücut, kuyruğu etrafına sarılmış

Bu durumda, bu saklanma davranışının temelinde ne olduğunu belirlemek önemlidir. Koski, genellikle saklanmaya daha yatkın belirli bir cins, yaş veya kedi türü olmadığını söylüyor. Nihayetinde, saklanma nedenleri bireysel olarak kedinin kişiliğine, sağlık durumuna, kişisel geçmişine ve potansiyel tetikleyicilere bağlıdır.

Kediler Neden Saklanır

Kediler, bazıları endişeye neden olabilecek birçok nedenden dolayı saklanabilir. İşte birkaç yaygın tetikleyici:

 • Evinize ilk defa geldilerse. Yeni ev arkadaşınız saklanıyorsa, bunun yaygın olduğunu bilin. Bu, yoğun bir ev halkı, gürültülü konuklar veya çocuklar, diğer hayvanlar ve hatta olağandışı sesler veya kokular gibi algılanan tehditlerden kaynaklanabilir.
 • Stres içinde olabilirler. Gizli noktalar kediler için güvende hissettirir, bu nedenle stresli olduklarında kendilerini daha iyi hissetmek için genellikle saklanırlar.
 • Bir şeyden korkmuş olabilirler. Kediler birçok nedenden dolayı korkabilir ve tekrar güvende hissedene kadar kendilerini izole etmek için saklanabilirler. Çamaşır makinesi, titreyen bir klima ünitesi veya kapıları çarpma alışkanlığı olan bir oda arkadaşı gibi şeylerin hepsi bir kedi için korkutucu şeyler olabilir.
 • Aşırı uyarılmışlar. Kediler tıpkı bizim gibidir; şarj olmak ve rahatlamak için yalnız zamana ihtiyaçları vardır. Oyun süresi çok uzun sürerse veya çocuklar kedinizin rahatını uzun süre bozarsa, çok ihtiyaç duyduğu bir uyku için kaçabilir.
 • Kapana kısılmış hissediyorlar. Kediler vahşi doğada yırtıcı ve avcıdır, bu nedenle kedilerin doğal eğilimlerini sergilemeleri için saklanma noktaları gereklidir. Alanınızda güvenli noktalar veya hızlı çıkışlar yoksa, kediniz elinden geldiğince saklanmaya çalışabilir.
 • Birisi kötü davranmış ya da küstürmüş olabilir. Çok hayvanlı bir evdeyseniz, kediniz başka bir köpek veya kediyle anlaşamadığı için saklanıyor olabilir. Bununla birlikte eve bulunan biri (siz dahil) bilmeden kötü davranmış ve kediyi küstürmüş olabilir.
 • Bir yerleri ağrıyor olabilir. Yaşlı kedilerin ağrı veya artrit geliştirmesi nadir değildir. Kediler, vahşi doğada gözden uzak kalarak zayıflık belirtilerini gizler, bu nedenle evcil kediler de acı çektiklerinde saklanabilirler.
 • Hasta olabilirler. Kedinizin neden aniden saklandığını veya garip davrandığını mı merak ediyorsunuz? Bazen bu, tedaviye ihtiyaç duyan bir sağlık durumundan kaynaklanır.

Koski, kediniz aniden davranışını değiştirdiğinde veya uzun süre saklanmaya başladığında, iyi olduğundan emin olmak için bir kontrol için veterinerinize başvurmanız iyi olur, diyor Koski.

Kediler Genellikle Nereye Saklanır

Koski, sıcak ve karanlık alanların kediler için önde gelen saklanma noktaları olduğunu söylüyor. Genellikle yatağınızın veya kanepenizin altında, çamaşır ve kurutma makinesinin arkasında, su ısıtıcısının yanında, dolapların içinde, yani sıcak olabilecek yer yerde kedinizi bulabilirsiniz.

Koski, kediler saklanmak, rahatlamak ve kaçmak için farklı yerlerden hoşlandıkları için, onun neden kaçtığına veya ne yapmak istediğine bağlı olarak sizinkinin birkaç favori yeri olduğunu görebilirsiniz, diyor Koski. Kedilerin gece ve alacakaranlıkta dolaşması yaygındır, bu nedenle kedinizin gün içinde daha sık saklandığını fark edebilirsiniz.

Kediler Ne Kadar Süre Saklanır

Kediler saatlerce, günlerce ve hatta haftalarca saklanabilir, bu da evcil hayvan ebeveynleri için korkutucu olabilir. Bir kedinin ne kadar süre saklanmasının “normal” olduğu, kedinizin neden saklandığına bağlıdır.

Koski, “Örneğin, evde yeniyse, bazen daha az sosyal olan ve daha güvensiz ve korkulu olma eğiliminde olan kediler günlerce saklanabilir” diyor. “Ayrıca kedilerin haftalarca saklandığı durumlar da gördüm.” diye ekliyor.

Kedim neden saklanıyor, endişelenmeli miyim, önlem almalı mıyım?

Kedim Endişelendiği için mi Saklanıyor

Kedilerin her birinin normal saklanma davranışı için kendi kalıpları ve tercihleri vardır. Ancak, saklanma alışkanlıkları değiştiğinde veya aniden farklılaştığında, buna dikkat etmek önemlidir, diyor Koski.

Kedinizin saklanma davranışına iştah azalması veya yemek yemeyi reddetme, kusma veya kum kutusunu kullanmama gibi başka belirtiler eşlik ediyorsa, bu bir şeylerin yanlış olduğunun önemli bir işareti olabilir. Hızlı bir kontrol için veterinerinizle iletişime geçin.

Veterineriniz, kedinizin saklanma davranışının bir sağlık veya tıbbi sorunla ilgili olup olmadığını değerlendirebilecektir.

Bir Kediyi Saklandığı Yerden Nasıl Çıkarırsınız?

Bir kediyi saklandığı yerden çıkarmak için ne yapılmayacağını bilmek önemlidir. Uzanıp onları tutmayın veya dışarı sürüklemeyin.

Koski, “Bu, bir kedinin seçimini elinden almaktır ve kendileri için seçme seçeneğini kaybettiklerinde, kedi korkmuş veya kızgın olduğu için yaralanabilirsiniz” diyor.

Ayrıca onları daha fazla korkutacak ve ilişkinize zarar verebilecek şekilde bağırmaktan, onları korkutmaktan da kaçınmalısınız

Bunun yerine, aşağıdaki stratejileri deneyin:

Potansiyel tehditleri belirleyin ve düzeltin. Kediniz, TV’nizden gelen yüksek sesler, özellikle yoğun bir mum veya küçük çocuk ellerinden gelen çok fazla ilgi gibi tetikleyiciler nedeniyle saklanıyor olabilir mi? Daha sakin, daha güvenli bir alan için bu rahatsızlıkları azaltmaya çalışın.

En sevdiği şeylerden birkaçıyla ona rüşvet verin. Kedinizi nazikçe ikna etmeye, kedi oyuncakları veya ikramlarla kararını değiştirmeye çalışın. Saklandığı yerden her çıktığında, onu bol bol ikram ve olumlu pekiştirmeyle ödüllendirin.

Kaynakları ona getirin. Kediniz yiyecek veya su için dışarı bile çıkmıyorsa, yakınlarda bulunduğundan emin olun ve düzenli olarak dışarı çıkma konusunda rahat olana kadar yavaş yavaş her zamanki yerine taşıyın.

Alanınızı daha kedi dostu yapın. Mutlu bir yuva için, kedilerin hızlı kaçışlar için sayısız çıkışa, yüksek ve alçak saklanma noktalarına, uzanma alanlarına ve bol oyuncağa ihtiyacı vardır. Mümkünse, kendisini daha rahat ve güvende hissetmesi için tenha alanlar yaratın.

Hala kedinizi dışarı çıkarmakta zorlanıyorsanız, yardım için veterinerinize veya bir kedi davranış uzmanına ulaşmaktan çekinmeyin.

Kedinizin Saklanmasını Nasıl Önlersiniz veya En Aza İndirirsiniz

Kediler için ara sıra ve periyodik olarak saklanma normal olsa da, sorunlu saklanma davranışını azaltmanın birkaç yolu vardır. Endişeli kedileri yatıştırmak ve daha güvenli buluşma noktaları sağlamak için en iyi önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Sakinleştirici Bir Ürün Deneyin

Bazen, köpeğinizle, çocuklarınızla, yüksek şehir gürültüsüyle veya yukarıdakilerin tümü ile anlaşamıyor olsun, kedinizin endişe kaynağını ortadan kaldıramazsınız. Bu durumda sakinleştirici bir ürün kullanmak faydalı olabilir. Bunlar, kenevir yağı, sakinleştirici yelekler, sakinleştirici ikramlar veya feromon difüzörleri gibi şeyleri içerebilir.

Bu konuda veterinerinizden bilgi ve tavsiye almanızı öneririm.

Saklanması için Güvenli Bir Yer Sağlayın

Evinizin ulaşılmaz, tehlikeli bir parçası yerine oturma odanızın ortasında bir saklanma yeri mi? Basit bir karton kutudan bunu siz de kediniz için hazırlayabilirsiniz.

Kedinize zaman zaman onaylanmamış saklanma yerlerine başvurmadan saklanabileceği güvenli ve erişilebilir bir yer sağlamak için bu oyuncağı da kullanabilirsiniz.

Bulunduğu Ortamı Sıcak Tutun

Kediler de insanlar gibidir. Sizin için soğuk hissedilen yer, başkası için sıcak olabilir. Kediler soğuğu sevmez, bu sebeple onun olmasını istediğiniz bölgelerin ılık ya da sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Bunu sağlayamıyorsanız ve eviniz çok rüzgar alıyorsa esinti yapan bölgelerdeki rüzgar akışını kesebilirsiniz.

Kedinizi Taşıyıcısına Alıştırın

Birçok kedi, kedi taşıyıcısının görüntüsünden korkar, ancak birini her zaman erişilebilir durumda tutmak, saklanma davranışını azaltmaya yardımcı olabilir.

Koski, “Kedinizin taşıyıcının rahatlayabileceği güvenli bir alan olduğunu hissetmesine yardımcı olmak için ara sıra bazı ikramlar atmak ve onu rahatlatmak istemelisiniz” diyor.

Bonus olarak, veterinere yapılan seyahatler ve geziler, kendini daha güvende ve rahat hissettiği için daha sorunsuz geçebilir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayvanserverlerin mutlaka okuması gereken yazılar için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!