3.3 C
İstanbul
Salı, Eylül 26, 2023
Ana SayfaGündemKemal Derviş Vefat Etti

Son Yazılar

Kemal Derviş Vefat Etti

Bülent Ecevit Hükümeti'nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı olan Kemal Derviş vefat etti, Kemal Derviş neden öldü merak ediliyor.

İlhan Nebioğlu duyurdu! Kemal Derviş tedavi gördüğü Amerika Birleşik Devletleri’nde vefat etti. Derviş’in uzun süredir parkinson tedavisi gördüğü biliniyordu.

1949 doğumlu Kemal Derviş’in vefatı, gündeme düştü.

Kasım 2000 ve Şubat 2001’de yaşanan iki mali krizin ardından Türkiye’ye davet edilen Kemal Derviş, 22 yıl hizmet verdiği Dünya Bankası’ndaki görevinden ayrılarak 3 Mart 2001’de Bülent Ecevit Hükümeti’nin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı görevini üstlenmişti.

Kemal Derviş Neden Vefat Etti?

Edinilen bilgilere göre Kemal Derviş, yaklaşık 1 aydır Amerika’daki bir hastanede tedavi görüyordu. 1949 doğumlu Derviş’in ani ölüm haberi, Türkiye gündemine bomba gibi düştü.

Kemal Derviş Kimdir ?

Kemal Derviş (10 Ocak 1949 – İstanbul) Türk iktisatçı ve siyaset adamı.

Kemal Derviş’in eğitim hayatı: İngiltere’de Londra Ekonomi Okulu’ndan ekonomi alanında lisans ve lisansüstü derecelerini aldıktan sonra ABD’nin Princeton Üniversitesi’nde doktorasını yaptı.

1973-77 yılları arasında ODTÜ ve Princeton Üniversitesi’nde ekonomi alanında ders verdikten sonra, 1977’de Dünya Bankası’na girdi. Bu kurumda 1996 yılında Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan sorumlu başkan yardımcılığına yükseldi.

Kemal Derviş Türkiye’de Ne Yaptı?

Uluslararası Para Fonu (IMF) ile müzakereleri yürüterek mali krizin asgari hasarla atlatılmasını sağladı. Türk finans sisteminin radikal bir şekilde yeniden yapılanmasını sağlayan Güçlü Ekonomi Programı’nı hazırladı. 2002 Ağustos ayında başbakan yardımcısı Devlet Bahçeli ile görüş ayrılığına düşerek görevinden istifa etti. İsmail Cem ve Hüsamettin Özkan ile birlikte Yeni Türkiye Partisi’nin kuruluş çalışmalarına katıldı. Ancak bu partiye katılmayarak Cumhuriyet Halk Partisi’nden milletvekili adayı oldu.

Milletvekili Seçildi

3 Kasım 2002 Seçimlerinde CHP’den İstanbul milletvekili seçildi. 9 Mayıs 2005’de milletvekilliğinden istifa ederek Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP)Başkanlığı görevine atandı. 2009 yılında bu görevi Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Helen Clark’a devretti.

Kemal Derviş’in Yayınları

Kemal Derviş, en son Mart 2005’de Center for Global Development işbirliği ile For a Better Globalism (Daha iyi bir Küreselleşme) adlı kitabını yayımlamıştır. Ayrıca Derviş’in Jaime De Melo ile ortaklaşa yayınladığı General Equilibrium Models for Development Policy (Kalkınma için Genel Denge Modelleri) adlı kitabı, 80’li yıllarda üniversitelerde okutulan yaygın bir ders kitabı olmuştur.

Kemal Derviş’in Eşi: Catherine Derviş

Halen ikinci eşi olan Amerikalı Catherine Derviş ile evli olup, 2006 yılında yayımlanan “Recovery from the Crisis and Contemporary Social Democracy” (Krizden Kurtulma ve Çağdaş Sosyal Demokrasi) adlı kitabın yazarıdır. Mayıs 2008’te Financial Times’a yaptığı açıklamada Türkiye ve Brezilya gibi ülkelerde enflasyon tsunamisi yaşanacağını ve son bir yıldan kısa sürede bu ülkelerde halkın %25 daha fakirleştiğini belirtti. Kendisi Sabancı Üniversitesi Uluslarası Danışma Kurulu üyeliği görevini de yürütmektedir.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Gündem ile ilgili en ilgi çekici haberlere buradan erişebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!