Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaHayatKendimi Nasıl Mutlu Ederim? Mutlu Olmanın Yolları ve Sırrı! Nasıl mutlu olunur?

Son Yazılar

Kendimi Nasıl Mutlu Ederim? Mutlu Olmanın Yolları ve Sırrı! Nasıl mutlu olunur?

Nasıl mutlu olunur, kendimi nasıl mutlu ederim sorularını sormaya başladıysanız, ilk adımı attınız demektir, işte mutlu olmanın yolları.

Mutluluğa ulaşmak kolay bir eylem değil, ama hepimizin çabaladığı bir şey. Son yıllarda insanların kendi kendine kaldığı dönemlerde sorduğu ilk sorulardan birisi ‘kendimi nasıl mutlu ederim‘ sorusudur. Peki insanın kendini mutlu etmesi mümkün mü, nasıl olur? İşte bu yazımda sizlerle mutlu olmanın yolları ve sırrı, nasıl mutlu olunur soruları hakkında naçizane bilgilerimizi paylaşacağız.

Her yılın 20 Mart gününde Uluslararası Mutluluk Günü kutlandığını biliyor musunuz? Bu sizin için ne ifade ediyor? Aslında hiçbir şey! Nasıl mutlu olunur sorusunun cevabını bulmak için, insanın kendisini iyi tanıyor ve acımasızca kendini eleştirebiliyor olması gerekir. Peki ne demek bu? Bazı insanlar kendimi nasıl mutlu ederim diye sorduğunda, küçük şeylerden bile tebessüm edebildiğini keşfeder. Bazıları ise mutlu olmanın yolları ya da sırrı için kendini keşfederken, aslında hayatında mutlu olmasını sağlayacak bir çok seçeneğe sahip olduğunu görür.

Nasıl mutlu olunur, kendimi nasıl mutlu ederim?

Nasıl mutlu olunur, kendimi nasıl mutlu ederim?

İşte bu sebeplerle aslında kendimi nasıl mutlu ederim sorusunu sorduktan sonra, ilk önce sahip olduklarımızı ve mutlu olmak için neler istediğimizin bir listesini yapabiliriz. Bu liste oluştuktan sonra ise, listedeki maddelerin hangilerini kendi kendimize yapabileceğimizi, nasıl yani hangi gereksinimlere ihtiyacımız var, bunu gözden geçirmeliyiz.

1. Sahip olduklarınızın listesini yaparak nasıl mutlu olurum sorusunu gözden geçirin

Kendimi nasıl mutlu ederim sorusunu, farklı bir bakış açısıyla kendimi nasıl mutlu hissederim diye sorabilmelisiniz. Bunun için de öncelikle sahip olduklarınızın bir listesini yapmayı deneyin. Örneğin, işiniz var mı, aileniz hayatta mı, çocuklarınız sizi seviyor mu ya da öğrenciyseniz ders kitaplarınız var mı, çevrenize bakın ama dikkatli bakın! Özgürce yürüyebiliyor musunuz, görebiliyor musunuz, duyabiliyor musunuz, çevrenizdeki insanlar sizi düşünüyor mu, arkadaşlarınızla zaman geçirebiliyor musunuz? Yani başkalarının sahip olamadıkları ama sizin sahip olduğunuz her şey nasıl mutlu olunur sorusunun temel adımıdır. Listeyi objektif olarak yaparsanız, aslında kendimi nasıl mutlu ederim sorusunun ilk cevabını vermiş olursunuz.

2. Hayatta yapmayı en sevdiğiniz şey neyse kendimi nasıl mutlu ederim sorusunun cevabı da o dur.

Bu maddeyi biraz detaylandırmak gerekli, çünkü kendi içinde tutarsızlıklar olabilir. Örneğin TV’de dizi ya da film izlemeyi çok seviyor olabilirsiniz. Nasıl mutlu olunur? Daha çok TV izlemeliyim o zaman. Peki ama mesela para kazanmak ve iyi bir cep telefonu almak istiyorsunuz diyelim. Çok TV izlerseniz para kazanmak için ne yapacağınızı ne zaman düşüneceksiniz ya da bu konuda eyleme geçeceksiniz? Yapmayı çok sevdiğiniz şeylerle kendimi nasıl mutlu ederim sorusu arasında bir tutarlılık olmalıdır. Umarım anlatabildim! Para kazanmak ve yeni bir telefon almak ya da geleceğinize yatırım yapmak, endişelerinizi azaltacak ve nasıl mutlu olunur sorusuna cevap verecekse, demek ki aslında TV izlemek değil, alacağınız diğer başka aksiyonlar sizi mutlu edecektir. Bu konuda kendi kendinize iyi düşünmelisiniz.

3. Mutlu olmanın yolları veya sırrı gerçekten var mı?

Elbette mutlu olmanın yolları var. Fakat bu kişiden kişiye değişir! Bu konuda bir çok insan kendimi nasıl geliştirebilirim diye sorabilir. Kişi ruhen ve bedenen doyuma ulaşmaya çalıştıkça nasıl mutlu olunur sorusunun cevaplarını bulmaya da başlar. Örneğin bir arkadaşım araştırma yapmayı çok seviyor ve edindiği bilgileri insanlarla paylaşınca çok mutlu olduğunu görüyorum. Bu adeta onun hayat iksiri! Mutlu olmanın yolları şöyle böyle, işte meditasyon yap, nefes al, gülümse, müzik dinle, konsere git gibi klişe bilgiler çok gereksiz. Sizi ruhen doyuma ulaştıracak şey nedir? Bunu keşfetmelisiniz ve bunu yapabilecek tek kişi sizsiniz. Gelecekte ne olmak istiyorsunuz, nerede yaşamak istersiniz, hayatınızda nelerin olması sizi gerçekten mutlu edecek ve en önemlisi, bunlara ulaşmak için siz ne yapmalısınız? İşte bu nokta çok önemli! Nasıl mutlu olunur sorusunun devamı şu olmalı, mutlu olmak için ben ne yapabilirim, nereden başlamam lazım! Bunun cevaplarını bir yere yazın ve kendinize bir plan yapın ve bu planı uygulayın. Emin olun kendimi nasıl mutlu ederim sorusunu artık sormayacaksınız.

4. Nasıl mutlu olurum sorusundan sonra SWOT analizi yapın!

nasıl mutlu olunur

Nasıl mutlu olunur ya da kendimi nasıl mutlu ederim sorularının cevabı ve alınacak aksiyonlar tamamen size bağlıdır. Sizi mutlu edecek ama sahip olmadığınız şeylerin listesini yaptığınızı varsayıyorum. Peki başkalarından bir şey beklemeden, sadece kendi sahip olduğunuz kaynaklarla bunların hangilerini ve nasıl gerçekleştirebilirsiniz? İşte sahip olduklarınız ve olmadıklarınızı ya da yeteneklerinizi veya zayıf yönlerinizi iyi anlayabileceğiniz SWOT analizi yapmalısınız.

İlgili Yazı: Mutluluk Sözleri, Mutluluk ile İlgili Sözler, Mutluyum Sözleri

5. Sizi strese sokan tüm faktörlerden uzak durun ve üzerine gidin!

Kaygı yani endişe insanları mutsuz eder! Nasıl mutlu olunur sorusunun cevapları arasında stres yaratan şeyleri ortadan kaldırmak gelir. Örneğin çevrenizdeki bir kişi sizi mutlu etmiyorsa, onunla görüşmeyi kesin! Bu çok basit! Fakat gelecek kaygınız varsa, bundan kaçınamazsınız. Bunun üzerine gidip, yukarıdaki maddeleri uygulamanız yani bir şeyler yapmanız gereklidir. Sizi strese sokan şeyleri ortadan kaldırmanız sizi rahatlatacaktır. Hayatta hiçbir şey yapmadan, tüm bu olumsuz faktörlerin ortadan kalkacağını düşünmek sizi her geçen gün daha fazla strese sokacak ve kaygı düzeyinizi artıracaktır ve elbette mutsuz edecektir

Sonuç

Bu maddeleri uygulamaya çalışın, başkalarından bir şey beklemeyin! Nasıl mutlu olunur, kendimi nasıl mutlu ederim ya da mutlu olmanın yolları ve sırrı tamamen sizsiniz. Önce kendinizi keşfedin, yapabileceklerinizi ve yapamayacaklarınızı itiraf edin. Yapabileceklerinizi nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusunda yol haritası çıkarın ve uygulayın. Emin olun, mutlu olacaksınız! Deneyin!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Hayat kategorimizdeki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!