Pazar, Nisan 14, 2024
Ana SayfaSağlıkKereviz Faydaları ve Riskleri Nelerdir? Kereviz Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Son Yazılar

Kereviz Faydaları ve Riskleri Nelerdir? Kereviz Ne İşe Yarar, Neye İyi Gelir?

Sağlıklı beslenmek için araştırma yaparken kereviz faydaları hakkında bilgi arıyorsanız, işte kerevizin sağlığa yararları ve riskleri.

Kereviz, havuç, yaban havucu, maydanoz ve kereviz içeren maydanozgiller ailesinin bir üyesidir. Kereviz kökü, sebzeyi popüler bir düşük kalorili atıştırmalık yapıyor ve sağlık açısından da yararları biliniyor. Bu yazımda sizlerle kereviz faydaları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Kereviz nedir, kerevizin faydaları nelerdir, kereviz nasıl yenir, neye iyi gelir gibi merak ettiğiniz tüm sorularınızı yanıtlayacağım.

Kereviz faydaları nelerdir?

Kerevizdeki lif, sindirim ve kardiyovasküler sistemlere fayda sağlar. Kereviz ayrıca hastalıkları önlemede rol oynayabilecek antioksidanlar içerir.

Bu makale, kerevizin sağlığa faydaları ile ilgili bilgi verirken, besin içeriklerini ve kereviz salatası faydaları, nasıl yenir, neye iyi gelir bilgilerine de değineceğim.

Kerevizin faydaları nelerdir?

kereviz faydaları. kerevizin yararları.

Kereviz bitkisindeki ve kökü içindeki besinler, bir dizi sağlığımız açısından çok önemli faydaları bulunur.

Bununla birlikte, bu besinlerin kerevizde nispeten küçük miktarlarda bulunduğunu hatırlamakta fayda var. Tek başına kereviz yemenin herhangi bir hastalığı önlemesi veya iyileştirmesi olası değildir.

İlgili Yazı: Hurma Diyeti Yapan Yorumları Nasıl? Hurma Diyeti ile 7 Günde 3 Kilo Verilir mi?

Kereviz faydaları arasında enflamasyonu ve kanseri önleme sayılmaktadır:

Kereviz, geleneksel Çin tıbbında anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiviral ve antioksidan ajan olarak rol oynayan apigenin adı verilen bir bitki bileşiği içerir.

Ayrıca kanserle savaşmaya yardımcı olan özelliklere de sahiptir.

2016 yılında yapılan araştırmalara göre, laboratuar testleri apigenin’in bir kanser tedavisi olarak yararlı hale getirebilecek bir tür programlanmış hücre ölümü olan apoptoza katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

2015 yılında, farelerde yapılan bir çalışmanın arkasındaki araştırmacılar, apigenin ve apigenin açısından zengin diyetlerin belirli inflamatuar proteinlerin ekspresyonunu azalttığı sonucuna varmıştır. Bu şekilde, bu maddeler iltihabı azaltabilir ve bağışıklık sisteminin dengesini normale döndürebilir.

Kereviz, luteolin adı verilen bir flavonoid içerir. 2009’da yayınlanan bir makalenin yazarları, luteolin’in antikanser özelliklere sahip olabileceğini öne sürmüşlerdir – kanser hücrelerinin yayılmasını önlemeye ve hücre ölümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Luteolin’in kanser hücrelerini tedavilerde kimyasalların saldırılarına karşı daha duyarlı hale getirebileceğini öne sürmüşlerdir.

İlgili Yazı: Karatay Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Karatay Diyeti Listesi

‘Kereviz faydası nedir?’ diye soranlara verilebilecek ilk yanıt tansiyonu düzene sokması söylenebilir:

kereviz faydaları. kerevizin yararları.

Çin tıbbında, kan basıncını düşürmek için kereviz ve kereviz özleri kullanıldığı biliniyor.

Bir çalışma ile, normal kan basıncına veya yapay olarak indüklenen hipertansiyona sahip farelerde kereviz kökü ekstraktlarının kan basıncı üzerindeki etkisini incelendi.

Yazarlar, ekstrelerin yüksek tansiyonlu farelerde kan basıncını düşürdüğü ve kalp atış hızını yükselttiği, ancak normal tansiyonu olanlarda etkisi olmadığı sonucuna vardı. Bununla birlikte, kereviz köklerinin insanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur.

Kereviz aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır ve 2016 Cochrane incelemesinin sonuçları, yüksek lif alımına sahip kişilerin düşük lifli diyet uygulayanlara göre daha düşük kan basıncına sahip olabileceğini göstermiştir.

Yazarlar, bulgularını doğrulamak ve farklı lif türlerinin kesin etkilerini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunmuşlardır.

İlgili Yazı: Hızlı Kilo Verdiren Diyetler! Hızlı Kilo Verme Yolları ve Diyet Listesi!

Hiperlipidemi (Yüksek Kolesterol), önemli bir sağlık sorunudur ve kereviz faydaları arasında bunu önlediği de sayılmaktadır:

Hiperlipidemi, kandaki yağ moleküllerinde bir artış anlamına gelir. Genellikle hiçbir semptom görülmez, ancak uzun vadede kalp hastalığı ve felç riskini artırır.

Kemirgenler üzerinde 2014 yılında yapılan bir araştırma, kerevizin, yüksek yağlı besinler tüketen farelerde düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) veya “kötü” kolesterol düzeylerini azalttığını buldu.

Bu arada, 2016 Cochrane incelemesi, yüksek lifli bir diyet uygulayan kişilerin, daha az lif tüketenlere göre daha düşük toplam ve LDL kolesterol düzeylerine sahip olduğunu belirtti.

Kereviz faydaları arasında Nörogenez (Sinir Sistemi) gelişimine olumlu katkılar sağladığı tahmin edilmektedir:

Apigenin ayrıca nörojenezi, sinir hücrelerinin büyümesini ve gelişimini uyarabildiği görüşü hakimdir.

2009 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar farelere apigenin verdi ve sinir hücresi oluşumunu uyardığını ve öğrenme ve hatırlama yeteneğini geliştirdiğini buldu.

Bununla birlikte, insanlarda bu etkilerin doğrulanması daha fazla araştırma gerektirecektir.

Peki kereviz faydaları için başka neler söyleniyor?

Bazı araştırmacılar, kereviz özlerinin aşağıdakileri önlemeye yardımcı olabileceğini öne sürmüşlerdir:

  • karaciğer hastalığı ve sarılık
  • idrar yolu tıkanıklığı
  • gut
  • romatizmal rahatsızlıklar

Ek olarak, insanlar kereviz köklerini bazı hastalıkları tedavi etmek için kullanırlar, işte bunlar da kereviz faydaları arasında sayılabilir.

  • bronşit
  • astım
  • sedef hastalığı ve diğer cilt bozuklukları
  • kusma
  • ateş

Ancak kereviz ve kereviz köklerinin bu potansiyel faydalarını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılması gerekecektir. Bu sebeple doktorunuza danışmadan aşırı tüketim yapmamalısınız.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sağlık ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!