Pazar, Şubat 25, 2024
Ana SayfaTeknolojiSosyal MedyaKik Uygulaması Nedir ve Gençler Neden Kik'i Seviyor?

Son Yazılar

Kik Uygulaması Nedir ve Gençler Neden Kik’i Seviyor?

Kik uygulaması nedir, gençler neden bu mesajlaşma hizmetini kullanıyor ve neden kötü bir üne sahip? İşte bilmeniz gerekenler.

Kik, gençler ve genç yetişkinler tarafından online iletişim için giderek daha fazla kullanılan bir anlık mesajlaşma hizmetidir. Kik iyi bir üne sahip değil çünkü onu kullanan herkes, çocuklar dahil, yabancılarla sohbet edebiliyor. İşte bu yazımızda Kik uygulaması nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır merak ediyorsanız, yazımızın tamamını mutlaka okuyun.

Peki Kik uygulaması ne için kullanılıyor? Kik nasıl çalışır? Ve çocuklarınızın onu kullanması konusunda endişelenmeli misiniz?

Kik Uygulaması Nedir?

Kik, grup sohbetlerinde veya doğrudan mesajlarda arkadaşlarla iletişim kurmak için kullanılan platformlar arası bir uygulamadır.

Başlangıçta Kik, diğer anlık mesajlaşma servislerine benziyor. Bir telefon numarası ihtiyacını ortadan kaldırarak bir e-posta adresi ve şifre kullanarak kaydolursunuz. Bunu deneyimlemek istiyorsanız, iPhone ve Android cihazlara ücretsiz yükleyip, kurabilirsiniz.

Ardından, kullanıcı adlarını arayarak, bir Kik kodunu (dairesel bir QR koduna benzeyen) tarayarak veya adres defterinize erişim izni vererek aileniz ve arkadaşlarınızla bağlantı kurabilirsiniz.

Kik, mobil verileri kullanarak veya bir Wi-Fi bağlantısı aracılığıyla mesaj gönderir ve alır. Bu, iMessages ve WhatsApp gibi SMS hizmetlerine benziyor, ancak Kik’in daha fazla avantajı var. Kullanıcılar, uygulama aracılığıyla resimler, emojiler, çizimler ve GIF’ler gibi bir dizi multimedyayı kolayca gönderebilir. Skype’a benzer şekilde canlı görüntülü sohbetlere de katılabilirsiniz.

Kik uygulaması ne işe yarar?

Kik’in olumlu yönlerinden biri de yabancılarla sohbet etmenize izin vermesidir.

Sadece arama işlevini kullanarak ilgi alanlarınız hakkında konuşmak için genel sohbetlere erişebilirsiniz. İlk oturum açtığınızda, Kik Ekibinden bir mesaj alacaksınız, ardından “Genel Grupları Keşfetme” şansı alacaksınız. Bunlar genellikle hashtag’leri kullanarak işe yarar ve benzer hobileri olan kişiler arıyor olman ya da sadece sıkılmış olman ve yeni biriyle konuşmak istemen farketmez.

kik uygulaması ne işe yarar

Kik, Tinder‘a benzer alternatifler arayan insanlar için flört etmenin bir sonraki adımı olarak da öneriliyor.

Tinder, birini birkaç fotoğraf ve kısa bir biyografi ile beğenip beğenmemenizi isterken, Kik size benzer düşünen insanlarla tanışma şansı verir. Herkese açık grupları aramak, sizinle aynı ilgi alanlarına sahip insanları bulmanız anlamına gelir. Bazı gruplar özellikle aşkı arayan insanlar için kurulmuştur.

Kik’e Üye Olurken Neye İhtiyacınız Var?

Kik’e kaydolmak çok kolaydır ve fazla bilgi gerektirmez.

Google Play veya Apple App Store’dan indirdikten sonra Kik, kaydolmanızı veya zaten bir hesabınız varsa oturum açmanızı isteyecektir. Adınızı, doğum tarihinizi ve kullanıcı adınızı girmeniz yeterlidir. Tabii ki, aynı zamanda bir şifre gerektirir.

Kesinlikle ihtiyacı olan tek şey bu, ancak daha eksiksiz bir profil oluşturmak için daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz.

Bunun için Kik arayüzünün sol üst kısmındaki dişli çarka tıklamanız gerekiyor. Bir ana fotoğraf artı arka plan resmi ekleyebilir ve ilgi alanlarınızı paylaşabilirsiniz. Bu muhtemelen size Facebook’un sizin hakkınızda bilmek istediği türden ayrıntıları hatırlatıyor. Kik, Facebook’un WhatsApp’ı satın almasından bu yana kesinlikle büyük bir rakip haline geldi.

“Kik” Ne Demek?

kik uygulaması nedir

Tinder, Instagram veya Snapchat’te “Kik?” veya “Kik me” gibi bir mesaj almış olabilirsiniz ve anlamını merak etmişsinizdir. Bu sadece sizi mesajlaşma uygulamasına eklemek için bir istektir. Varsa, kullanıcı adınıza ihtiyaçları olacak – yine de eklemek istemeyebilirsiniz.

Sizinle özel olarak, iletişim kurmak istediklerini söylüyorlar.

Uygulamanın gerçek adına gelince, Kik bir kısaltma değildir. Bazıları bunun bir yazım hatasından kaynaklandığını öne sürse de, özellikle bir şey ifade etmez. QWERTY klavyede “KIK”, “LOL”un hemen yanındadır.

Kik Üzerindeki Harfler Ne Anlama Geliyor?

WhatsApp gibi, Kik de size mesajlarınızın durumunu söyler. WhatsApp bunu farklı tikler göstererek yaparken, Kik öncelikle harfleri kullanır; özellikle:

  • S: Metniniz Kik sunucularına gönderildi. Mesajınız bir süre “S” olarak kalırsa, alıcının telefonu muhtemelen kapalıdır veya internet bağlantısı kesilmiştir.
  • R: Kişiniz mesajı açtı; Açıkçası, tamamen okuduklarını garanti edemezsiniz, ancak bu adil bir göstergedir.
  • D: iPhone ve Windows Phone’larda, Kik’in arkadaşınıza bir bildirim gönderdiğini göstermek için soluk bir “D” görünür. Bu “D” katılaştığında, Kik’i açtılar ama mesajınızı açmadılar. Bir “R” beklemeniz gerekecek.
kik uygulaması nasıl kullanılır

Unutmayın: “S”, “gönderildi”; “D”, “Teslim Edildi” dir; ve “R”, “Okundu” anlamına gelir.

Kırmızı bir ünlem işareti, bir hata olduğunu ve mesajınızı yeniden göndermeniz gerektiğini belirtir. Ve bir üç nokta, Kik’in hala bağlanmaya çalıştığını gösterir (bu tamamen sizin internet erişiminize bağlıdır).

Kik Botları Nasıl Çalışır?

Kik’in yerleşik bir tarayıcısı vardır, ancak Google Chrome’u tıklayıp bir URL girmek kadar basit değildir. Bunun yerine, yalnızca sohbetleri yönlendirmek için var olan ek özellikler olan botlar aracılığıyla çalışır. Bir sohbetin sağ alt kısmındaki ızgara simgesine tıklayarak Web Geçmişini görebilirsiniz.

Muhtemelen Kik’in sohbet robotlarını duymuşsunuzdur, ama gerçekte bunlar nedir?

Biraz hantal ve kafa karıştırıcı olabilirler. Botları zaten yerleşik olarak bulunan otomatikleştirilmiş uygulamalar gibi düşünün. Onlara erişmek için + seçeneğine gidin, ardından Botları Keşfedin ve istediğiniz her şeyi arayın. Hangi sohbetlerin bot olduğunu anlayabilirsiniz çünkü profil resimlerinin altında her zaman mor bir cıvata simgesi olacaktır.

Pratik olabilirler. Hava Durumu Kanalı, her sabah size tahminler göndererek Hava Durumu uygulamanızı gereksiz hale getirecektir.

Eğitici olabilirler. Astronomi size uzaydan çarpıcı görüntüler gösterecek ve size evren hakkında daha fazla bilgi verecektir.

Botlar karar vermede yardımcı olabilir. “Swelly”, arkadaşlarınızın gece dışarı çıkarken nereye gideceğinize veya ne giyeceğinize karar vermenize yardımcı olmak için oy kullanabileceği anlamına gelir.

Can sıkıntısını giderebilirler. Gary The Game Bot, tanıdıklarınızla Connect 4, Hangman ve daha fazlasını oynamanıza izin verir.

Ancak, büyük markaların anlık mesajlaşma hizmetini satın alması nedeniyle botların ticari değeri de vardır. Milyonlarca kullanıcıyla, Kim Kardashian gibi ünlülerin Kik’te yer alması şaşırtıcı değil.

Kik, çocuklar için güvenli mi?

İşte her ebeveynin soracağı şey. Yabancılarla sohbet edebiliyorlarsa çocuklarınızın güvende olduğunu nasıl anlarsınız? Kik’in itibarı özellikle kötü çünkü zorbalar ve tacizciler tarafından kullanılabilir.

Ancak Kik, Reddit, Twitter ve Tumblr’dan daha mı tehlikeli? Kik dahil tümü, kişileri engellemenize izin verir; ancak, aynı kullanıcı adını çok sayıda platformda kullanıyorsanız ve bunu herkese açık olarak sunuyorsanız bu kötü bir tercih olacaktır.

Birini engellemek için, sohbetinizin üst kısmındaki adını ve ardından sağdaki dikey üç noktayı tıklamanız yeterlidir. Çocuklarınız Kik kullanıyorsa mutlaka onlara bu işlevi göstermelisiniz.

Aksi takdirde, herkese açık gruplar yetişkinlere uygun içeriğe yönelebilir. Çocuklara yabancılar tarafından porno içerikli görüntüler gönderildiğine dair sayısız rapor var.

Çocuklarınızın Kik kullanmasına izin vermeli misiniz? Cevaplaması zor bir soru çünkü onlar için endişeleniyor olsanız da onlara güvendiğinizi bilmelerine de ihtiyacınız var. Onları evdeki bilgisayarı kullanırken koruyabilirsiniz, fakat dışarıdayken onları korumanız daha zor.

Yapılacak en iyi şey, onları çevrimiçi ortamda nasıl güvende kalacakları konusunda eğitmek ve ne olursa olsun sizinle her zaman konuşabileceklerini açıkça belirtmektir.

Kik’in kullanımı için Apple +17 yaş derecelendirmesi veriyor. Google, “Ebeveyn rehberliği” tavsiyesinde bulunuyor. 13 yaşından küçük çocukların uygulamayı kullanması yasaktır. Bu yüzden üye olurken doğum tarihinizi soruyor. Doğal olarak, bazı çocuklar yaşları hakkında doğru bilgi vermiyor ve Kik bu tip tüm hesapları kaldıracağını belirtiyor.

Kik Neden Bu Kadar Popüler?

En son rakamlar, Kik’in aylık 15 milyondan fazla aktif kullanıcısı olduğunu gösteriyor. Bu kullanıcı tabanı, öncelikle Amerika ve Avrupa’daki gençler ve genç yetişkinlerdir.

Anonimlik, yabancılarla sohbet etme yeteneği gibi kesinlikle bir avantajdır. Bu korkutucu gelebilir, ancak birçok kişi bunu yeni insanlarla tanışma şansı olarak görüyor. Bazıları, Kik’in daha sezgisel ve kullanıcı dostu bir arayüz olduğunu ve kullanıcıların kendilerini farklı ortamlarda ifade etmelerine izin verdiğini iddia edebilir.

Nasıl çalıştığını ve neden başarılı olduğunu gerçekten anlamak istiyorsanız, uygulamayı kendiniz indirin. Beğenmediyseniz, Kik hesabınızı her zaman devre dışı bırakabilir veya silebilirsiniz!


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Sosyal Medya kategorimizdeki yazılarımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!