3.3 C
İstanbul
Salı, Ekim 3, 2023
Ana SayfaKim KimdirKim Ki Duk Kimdir? Kim Ki Duk Filmleri ve Biyografisi

Son Yazılar

Kim Ki Duk Kimdir? Kim Ki Duk Filmleri ve Biyografisi

Güney Kore ülkesinin en ünlü yönetmenlerinden Kim Ki Duk, 60 yaşına girerken Korona virüs sebebiyle hayatını kaybetti. Hayatı zor geçen fakat bu zorlukları aşmasını bilen Kim Ki Duk, ilk filmini 1996 yılında çekti. Kim Ki Duk’un sinema deneyimi, ilerleyen yıllarda ödül almasına imkan tanıdı. Peki, Kim Ki Duk kimdir ve filmleri neler? İşte, Kim Ki Duk hakkında merak edilen bazı bilgiler

Kim Ki Duk, 20 Aralık 1960’ta Güney Kore Bonghwa’da Kyungsang’ın kuzeyindeki bir taşra köyünde doğdu. Oldukça yaramaz bir çocuk olan Kim, 9 yaşına geldiğinde ailesiyle birlikte Seoul’e taşındı. Burada tarım eğitimi veren bir okula göderildi. Fakat maddi yetersizlikler yüzünden okuldan ayrılıp fabrikalarda işçi olarak çalışmaya başladı. 20 yaşına geldiğinde deniz kuvvetlerine katıldı. Askeri hayata çok çabuk uyum sağlayan Kim, 5 yıl çavuş olarak görev yaptı. Bu askeri tecrübeleri ona insan ilişkileri ve karakter analizi açısından zengin bir birikim sağladı.

kim ki duk filmleri

1990 ‘da bir uçak bileti alabilecek kadar para biriktirip, sanat eğitimi almak için Fransa’ya taşındı. Geçimini, kendi resimlerini satarak kazanıyordu.

1993’te tekrar Kore’ye dönen yönetmen, film senaryosu yazmaya başladı ve bir yarışmada iki senaryosu birden ödül kazandı.

Kim Ki-Duk’un film kariyeri diğer yönetmenlerinkinden farklı başladı. Hiçbir zaman sinema eğitimi almadı ve hiçbir zaman başka bir yönetmenin yanında asistanlık yapmadı. Hiç kimsede görülmeyen bakış açısı ve kendine has hikâye anlatma tekniği buradan gelmektedir.

KARİYERİ VE ÖDÜLLERİ

Kim Ki Duk Kimdir, 1996 yılında küçük bütçeli Timsah adlı filmiyle ilk sinema deneyimine başladı.

Daha önce sinema eğitimi almamış olan Kim bu filmi ile Koreli film eleştrimenlerinden ağır eleştiriler aldı.

2004 yılında Fedakar Kız film ile Berlin Uluslararası Film Festivali’nde, Boş Ev filmi ile de Venedik Film Festivali’nde En iyi yönetmen ödüllerini aldı. 2011 yılında Arirang film ile Cannes Film Festivali’nin Un Certain Ödülleri bölümünde en iyi film ödülünü aldı.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Diğer gündem yazılarımız da ilginizi çekebilir…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!