Ana Sayfa Müzik Kimse Bilmez Sözleri ve Bestesi Kime Ait

Kimse Bilmez Sözleri ve Bestesi Kime Ait

Duygusal şarkılardan biri olan 'Kimse Bilmez' şarkısının sözleri kime ait şarkının bestecisi kimdir? İşte şarkının arkasındaki şifreler.

0
1123
kimse bilmez sözleri

Galileo’dan 400 yıl önce, yıldızların her gün yer değiştirdiğini gözlemleyerek dünyanın döndüğünü bilecek kadar astronomi bilen Ömer Hayyam‘ın ‘şarapçı’ olarak anılması ne kadar hazin. İşte ‘Kimse Bilmez‘ şarkısının sözleri için ilham kaynağı olan Ömer Hayyam ve bestecisi yazar, müzisyen, ressam ve yönetmen Mehmet Güreli, bu yazımızın konusu olacak.

Kimse Bilmez Şarkısının Sözleri Nasıldı?

Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende,
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?
Seher yeli, eser yırtar eteğini gülün,
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün.
Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye
Kimse bilmez, kimse bilmez…

Kimse Bilmez şarkısının sözleri aslında Ömer Hayyam’a ait. Onun üç ayrı rubaisinden alınan bir şiir aslında… Mehmet Güreli’nin “Kimse Bilmez” adlı şarkısı için sözlerini aldığı Ömer Hayyam’ın rubaileri ise şu şekildedir:

Ömer Hayyam Kimse Bilmez Sözleri

Seher yeli eser yırtar eteğini gülün
Güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün
Sen şarap içmene bak, çünkü nice gül yüzler
Kopup dallarından toprak olmadalar her gün.

Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?
Ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe?
Aklın yollarıyla ölçüp biçemezsin bunu sen
Mantıkların, kıyasların sökmez senin bu işde.

Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende
Gül rengi şarap içilmez mi böyle günde?
Bugün bu çimen bizim, yarın kim bilir kim
Gezecek bizim toprağın yeşilliğinde.

Önce Hayyam’ın rubailerini şimdiye kadar okumadıysanız, kesinlikle tavsiye ederim… Önce bu rubailerdeki yalınlığın içindeki derinliği, o basit cümlelerin arkasında yatan anlamı düşünün ve bunların 1000 yıl önce yazıldığını da sakın unutmayın!

“Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?” sorusu çok basit, ama bunun 1000 sene önce ve Galileo‘dan 400 yıl öncesinde dünyanın aslında döndüğünü çoktan bilen biri tarafından şiirlere işlendiğini düşünün!

“Seher yeli eser yırtar eteğini gülün, güle baktıkça çırpınır yüreği bülbülün” sözleriyle sanki bülbülün değil de sizin yüreğinizin çırpınışını harika bir şekilde tasvir ettiğine odaklanın….

“Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende” sözleriyle de bir gelip geçenlerin, geçtikten sonra içinizde bıraktığı gözyaşlarının, seher vakti çiçeklere düşmüş ve kimseciklerin görmediği çiğler gibi kaldığını görün…

Herkes yaşamını sürdürür, günlük telaşın hay huyu arasında günler akar gider, bu telaş içinde yıldızlı göklerin döndüğünü kimse görmez bazen… Ama siz ısrarla sorarsınız bir feryâd bir figân halinde, çığlık çığlığa: ‘’Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?” Kimse bilmez, kimse merak da etmez zaten. ‘’Kimse bilmez’’ sözlerinin bilenlere çığlık çığlığa bir sitem, bilmeyenlere de çığlık çığlığa bir haykırış, bir kutsal isyan olduğunu görün…

Mehmet Güreli de müziğinde bu şiiri çok güzel yorumlamış… Mehmet Güreli’den bu yorumu dinlediğinizde içinize huzur, ruhunuza dinginlik, zihninize ferahlık gelir…

Şarkıyı Mehmet Güreli dışında Zuhal Olcay, Güvenç Dağüstün ve Jülide Özçelik gibi sanatçılar da seslendirmiş ama ben ille de Mehmet Güreli derim… Mehmet Güreli’den bu müziği dinlediğinizde her vurgusu insanı bir daha vurur…

Mehmet Güreli’yi dinlerken de Hayyam’ın rübaisini düşünün:

“Bu yıldızlı gökler ne zaman başladı dönmeye?
Ne zaman yıkılıp gidecek bu güzelim kubbe?”

”Bulut geçti, gözyaşları kaldı çimende.”

Mehmet Güreli İnstagram Hesabını da Şuraya Bırakalım.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Müzik kategorimizdeki diğer tüm yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

YORUM YOK

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz