Salı, Mayıs 21, 2024
Ana SayfaKafeGüzellikKirpik Uzatma: Randevunuzdan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Yazılar

Kirpik Uzatma: Randevunuzdan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Takma kirpikten daha doğal bir görüntü sağlayan kirpik uzatma işlemi hakkında merak ettiğiniz tüm cevapları, yazımızda bulacaksınız.

Kirpiklerimi uzatmak istediğimde, randevumdan önce tüm önemli soruları sormayı unuttum. Büyük, dalgalı kirpiklerle dışarı çıkmak için o kadar heyecanlıydım ki, önceden kesinlikle sıfır araştırma yaptım. D’Lashes‘in ünlü kirpik uzatma uzmanı Dionne Phillips, “İnsanlar kirpik uzatma işlemi bittikten sonra, onlara nasıl bakım yapılacağını umursamarlar, fakat bu önemlidir.” diyor. Evde kirpik uzatma yöntemleri yoktur, bu yazımızı okuyanlara baştan bunu söyleyeyim. Uzatmış gibi gösterebilirsiniz ama gerçekten uzamazlar.

kirpik uzatma yöntemleri

Kirpik uzatmanın her gün rimel veya takma kirpik takmaktan daha az bakım gerektirdiği doğru olsa da, yine de gerçekten uygulandıktan sonra unutacak türden bir şey değiller. Randevunuzdan önce nasıl hazırlanacağınızı, uygulama sonrasında bakımın nasıl yapılacağını ve kirpik uzatma sürecinin diğer tüm önemli detaylarının ne olduğunu öğrenmek için, kirpik uzmanlarının önerilerini inceledik. Kirpik uzatma randevusundan önce bilmekten memnun olacağınız tüm temel bilgiler için (🫤) yazımızı okumaya devam edin.

Kirpik uzatma nedir?

Sanat yönetmeni ve uzman kirpik stilisti Andra Marin, takma kirpiklerin doğal kirpiklerinizin üzerine elle yapıştırılan yarı kalıcı kirpikler olduğunu söylüyor. Şerit kirpiklerin aksine, takma kirpikler doğal kirpiklerinize ayrı ayrı yapıştırılır, bu nedenle son derece özelleştirilebilirler ve gerçek gibi görünürler.

Uzatılmış kirpik ne kadar dayanır?

Kirpiklerinizin bakımını gerçekten yaparsanız (buna daha sonra değineceğiz), takma kirpikler normalde olduğu gibi doğal olarak dökülene kadar altı ila sekiz hafta kullanılabilir. Yine de dökülmeye başladıklarında, geri dönüp kirpik stilistinizin eksik parçaları doldurmasını sağlayabilirsiniz. Bunu işlemi gerçekleştirmeden önce konuşabilir, ek maliyetleri gündeme getirebilirsiniz.

Kirpik uzatma işlemi kirpiklerinize zarar verir mi?

Tam olarak değil – kirpik uzatmanın aslında doğal kirpik uzunluğunuzu veya sağlığınızı uzun vadede etkileyip etkilemediğini gösteren çok fazla araştırma yok. Bununla birlikte, Houston’da bulunan Baylor Tıp Fakültesi’ndeki oftalmoloji profesörü yardımcısı olan Dr. Zaina Al-Mohtaseb, tekrarlanan kirpik uzatma işlemlerinin kirpik dökülmesi sorunu geliştirme riskinin çok az olduğunu söylüyor. Ancak strese girmeyin – bu yaygın değildir.

Kirpik stilisti Andra Marin, “Genellikle, sonuç olarak uzun süreli kirpik hasarının oluşması için yıllarca kötü uygulama ve uygun olmayan bakım gerekir. Bu yüzden lütfen, yalnızca yasal, denetimlerden geçmiş güzellik merkezlerine gidin” diyor. Başvurduğunuz uzmanınızın tüm sanitasyon ve dezenfeksiyon protokollerine uyduğundan emin olun ve uygulamayı gerçekleştirecek uzmana tüm bu önlemlerin alındığını onaylamasını istemekten çekinmeyin. Ve unutmayın: İçgüdülerinizi dinleyin. İçiniz rahat değilse, başka bir güzellik merkezinin yolunu tutun.

Kirpik uzatmanın nesi kötü?

Tercih ettiğiniz güzellik merkezi, doğru yöntemleri izlediği ve uygun malzemeleri kullandığı sürece kirpik uzatma tehlikeli veya “kötü” değildir. Randevunuza gitmeden önce salona kullandıkları kirpik yapıştırıcısının içeriğini sorun. Sorunuza cevap veremezlerse randevuyu iptal edin (deneyimsiz kişilerin göz kapaklarınıza bir şeyler yapıştırmasını istemezsiniz) ve yapıştırıcının formaldehit (kızarıklığa, tahrişe ve kaşınmaya neden olabileceği bilinen bir madde) içerdiğini söylerlerse, kesinlikle randevuyu iptal edin. Dr. Al-Mohtaseb, size biraz daha pahalıya mal olabilir, ancak “formaldehit yerine bütil siyanoakrilat ve oktil siyanoakrilat ile yapılan yapıştırıcılar – göz bölgesi için daha az toksiktirler” ve bunları kullanan bir güzellik merkezi seçmek iyi bir tercih olacaktır.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken önemli? Sertifika ve lisans arasındaki fark. Güzellik uzmanı Phillips, birinin bir sürü sertifikaya sahip olmasının sağlık bakanlığı tarafından lisanslandığı anlamına gelmediğine dikkat çekiyor. Uygulamayı gerçekleştirecek kişinin gerçekten yetkin olup olmadığını sertifikasının içeriğinden anlayabilirsiniz.

Tam bir kirpik uzatma setinin maliyeti nedir?

Nerede yaşadığınıza ve kullanılan malzemeye göre değişiklik gösterecektir. Örneğin Amerika’da kaliteli malzeme kullanılan bir set (göz başına 70 ila 80 kirpik) 100 ila 400 $ arasında değişebilir. Kirpikler uzadığı ve sonunda döküldüğü için, birkaç haftada bir, kaç yeni kirpiğe ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak 50 ila 165 ABD Doları arasında bir maliyete sahip olabilen dolgular için geri gitmeniz gerekir. Ülkemizde “İpek Kirpik” uygulamasının fiyatları ortalama 400-1500 TL arasında değişmektedir.

Yeniden uzatma işlemleri arasında ne kadar uzun süre bırakırsanız, o kadar çok kirpik değiştirmeniz gerekir ve bu size daha pahalıya mal olur ve çok uzun süre beklerseniz, güzellik merkezi size yepyeni bir uzatma seti vermek isteyebilir.

Kirpik uzatma işleminde yoğunluğa ve miktara nasıl karar verilir?

Kardashian düzeyinde kirpikler isteyebilirsiniz, ancak bu, gözlerinizin onları kaldırabileceği anlamına gelmez. Stilisti Andra Marin, “Kullanacağınız kirpiklerin türü, doğal kirpiklerinizin uzunluğuna ve gücüne bağlıdır” diyor. “Kirpikleriniz için çok uzun veya çok kalın olanları takmak aslında uzun vadede hasara neden olabilir, bu nedenle yapay kirpiklerin doğal kirpiklerinizden çok daha uzun veya kalın olmadığından emin olmanız gerekir.”

Tüm bunlar kafa karıştırıcı geliyorsa endişelenmeyin; lisanslı bir kirpik uzmanı, sentetik vizon veya sentetik ipek gibi ne tür bir malzeme kullanmanız gerektiği de dahil olmak üzere kirpikleriniz için en iyi kararı vermenize yardımcı olacaktır. Vizon genellikle daha pahalıdır, daha yumuşaktır ve daha doğal görünür; ancak, son derece özelleştirilebilir olan bazı sentetikler de doğal görünebilir ve hissedilebilir ve sonunda vizon kadar veya vizondan daha pahalıya mal olabilir.

Klasik kirpik ve hibrit kirpik arasındaki fark nedir?

Kirpiklerin yoğunluğu, kıvrılması ve uzunluğu söz konusu olduğunda, sizin için en iyi seçeneğin hangisi olduğunu bulmak için güzellik merkezi ile konuşmalısınız. Kirpik uzmanı Clementina Richardson, “İyi bir kirpik uzmanı, kirpik görünümüne karar vermenize yardımcı olurken yüz şeklinizi, kemik yapınızı ve doğal kirpiklerinizi dikkate alacaktır” diyor.

Tipik olarak, tek veya klasik kirpikler, tek bir doğal kirpiğe eklenmiş tek bir uzantı olduğu anlamına gelir. Daha fazla hacim istiyorsanız, kirpik teknolojisi, genellikle yelpaze kirpik veya hacimli kirpik olarak adlandırılan tek bir doğal kirpiğe birkaç uzatma kılı uygulayabilir. Hibrit kirpik ile kirpik teknolojiniz ikisini birleştirebilir ve daha fazla hacim istediğiniz yere bir yelpaze ekleyebilir ve tekli kirpiklerle inceltebilir. En iyi ipucu: Tam olarak ne istediğinizi iletmenize yardımcı olması için kirpik teknolojisinin çalışmalarının fotoğraflarını isteyin. Kirpik terminolojisi, kirpik teknolojisine bağlı olarak değişir.

Kirpik uzatma randevuma makyaj yaparak gidebilir miyim?

Hayır. Randevunuza temiz bir cilt ve göz makyajı olmadan gitmelisiniz. Bu, kesinlikle göz farı, göz kalemi ve/veya rimel olmaması anlamına gelir. Göz kapaklarınız veya kirpiklerinizdeki herhangi bir şey, uzatma işlemini etkileyebilir, bu nedenle yüzünüzü önceden yıkadığınızdan, temizlediğinizden emin olun.

Kirpik uzatma sonrası ne yapamazsınız?

Bu büyük ölçüde kirpik teknolojinizin kullandığı ürünlerin türüne bağlıdır. Kirpiklerinizi ıslatmak eskiden çok riskliydi, ancak günümüzün bazı yapıştırıcı formüllerinin kirpiklerin suya maruz kalmasına izin verdiği biliniyor. Kirpik uzmanınızla her zaman kendi setiniz için en iyi bakım sonrası protokolün ne olduğunu netleştirin, ancak çekiştirmekten, çekmekten, sürtmekten veya herhangi bir türde yağlı formül uygulamaktan kaçınmak iyi bir fikirdir. Uz. Phillips, “Yağ yapışkanı deforme edecektir” diye açıklıyor. “Serum sürüyorsanız, kirpik çizginizden kaçının.”

Kirpik çizginizi koruduğunuz sürece göz kremleri sorun olmaz. Yağlı cilde ve yağlı göz kapaklarına sahip olanlar için fazla yağı emmesi ve kirpik çizgisine sızmasını önlemesi için göz farı astarları önerilmektedir.

Kirpik uzatma sonrasında duş nasıl alınır?

Uygulamadan sonra genellikle 24 saat kadar beklemeniz gerekir, fakat yine de uygulamayı yapan uzmana danışmanız gerekir. Marin, “Kirpik yapıştırıcıları, stilistinizin hangi yapıştırıcıyı kullandığına bağlı olarak 12 ila 24 saat arasında sertleşme süresine sahiptir” diyor. Richardson, kirpiklerinize karşı nazik olmanız ve bu süre boyunca onlara su değmediğinden emin olmanızın çok önemli olduğunu söylüyor. Kirpik uzatma yaptırdıktan 24 saat sonra duş alabilirsiniz. Fakat yıkarken ve kurulanırken dikkatli olmalısınız. Phillips, kirpiklerinizin suyu hafifçe sıyırmasına izin vermenizi ve kuruladığınızda, suyu emmesi için gözlerinizin altına hafifçe ve dikkatlice sürmek için yumuşak bir havluyu kullanmanızı öneriyor.

Kirpik uzatma sonrasında rimel sürebilir miyim?

Marin, kirpik uzatma sonrasında rimel kullanılmasını önermiyor. Neden? Çünkü gün sonunda çıkarmaya kalktığınızda aslında sürtünmeden ve makyaj çıkarıcıdan dolayı yapay kirpiklerinizin kırılmasına neden olabilirsiniz. Sadece bu da değil, maskara kirpiklerinizi bir araya toplayabilir ve temizlenmelerini zorlaştırabilir. Eyeliner gelince, Richardson, genellikle yapıştırıcılara müdahale eden yağlar ve mumlar içeren krem ​​bazlı formüller kullanmaktan kaçınılması gerektiğini söylüyor.

Kirpik uzatma sonrasında yüzümü nasıl yıkamalıyım?

Kirpiklerinizi yıkarsanız daha hızlı döküleceğini düşünebilirsiniz, ancak Phillips bu efsaneyi çürütüyor ve kırılmaya neden olabilecek herhangi bir birikintiyi temizlemenin daha önemli olduğunu söylüyor. Richardson, yalnızca kirpik uzatma için güvenli olacak şekilde özel olarak formüle edilmiş temizleyicilerin kullanılmasını öneriyor. Diğer ürünler, yapay kirpiklerin yapışkanını zayıflatabilecek ve erken dökülmelerine neden olabilecek bileşenler içerebilir. Ve göz makyajı yapıyorsanız, yağsız pedler kullanın ve göz kapaklarınızı ve kirpiklerinizi temizlemek için ileri geri yerine hafifçe aşağı doğru kaydırın. Ve ne yaparsanız yapın, gözlerinizi ovmaktan kaçının.

Yapay kirpikleri ne sıklıkla fırçalamalıyım?

Kirpikler uyurken veya duş alırken birbirine dolanabilir, bu nedenle uyandığınızda, duştan sonra ve günün sonunda kirpiklerinizi temiz bir makara fırçasıyla nazikçe fırçalayın. Fırçalar, kirpiklerinizi çekebilir, bu nedenle, bu noktada Phillips, kirpik tüylerini dışarı çekmemek ve yalnızca ayırmak için fırçanın ucunu kullanmanızı öneriyor. Gözünüzdeki çapak gibi artıkları temizlemeniz gerekiyorsa, uzmanlar suya batırılmış yumuşak bir göz farı fırçasının kirpiklerinizi tekrar temizlemek ve kabartmak için mükemmel bir araç olduğunu söylüyor. Uyurken de sırtüstü ya da yan yatmanız tavsiye ediliyor.

Yapay kirpikler nasıl çıkarılır?

Dikkatlice. Yapıştırıcıyı parçalayabilecekleri için yağlardan nasıl kaçınmanız gerektiğini hatırlıyor musunuz? Bunu kendi avantajın için kullan! Phillips, bir kirpik çıkarma solüsyonuna ulaşamıyorsanız ve kirpiklerinizi çıkarmanız gerekiyorsa, kirpiklerinize E vitamini veya hint yağı gibi biraz yağ sürün ve yapışkanın emilmesi için gece boyunca bırakın. Sabah yüzünüzü yıkadığınızda, yapay kirpikler kolayca yerinden çıkacaktır.

Kirpik uzatma için para vermeye değer mi?

Tamam, kirpik uzatmaya karar vermeden önce düşünecek çok şey var. Maskaranın istediğiniz kadar havalı olmadığını düşünüyorsanız ve kirpik uzatmanın gerektirdiği ekstra bakım ve para konusunda bir sorununuz yoksa, bunun için yetkin bir güzellik merkezi aramaya başlayabilirsiniz.


Takiye.com’u twitter ve google haberler üzerinden abone olarak takip edebilirsiniz.

Güzellik ile ilgili en ilgi çekici haberleri buradan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Latest Posts

-REKLAM-

Bunları Kaçırmayın!